Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot interior la relanti, Zgomot Megane Sport Tourer 2012 Collection

myrcyk
post 8 Feb 2013, 18:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 8 February 13




Salut,

Am achizitionat de curand un Megane 3 Sport Tourer 2012 Collection. Masina este noua, are 120 de km si deja are mici probleme:

1. La relanti se aude un zgomot (mai bine spus, un "zdranganit" in interior). Nu conteaza daca motorul este cald sau rece, se aude tot timpul cand masina este aproape 1000RPM. Nu sunt un pretentios, dar zgomotul este deranjant, mai ales la o masina noua.

2. Usa soferului trosneste cand o deschid. La inchidere nu.

3. Sistemul audio standard ( cu bluetooth, USB si Jack) se aude foarte prost. Am incercat toate preset-urile si inclusiv sa il reglez manual...degeaba. Nu am pretentii de Harman-Kardon, dar se aude ca intr-un Logan.

Apreciez daca puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Collection - AG051020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trak-X
post 8 Feb 2013, 18:13
Post #2


The IT Guy


Group: Members
Posts: 115
Joined: 28 September 12
From: Bucuresti




Salutare si bine ai venit printre noi!

La partea cu audio tine foarte mult de fiecare. Eu unul am impresia ca se aude binisor, dar acum depinde si de gustul tau.

Cat despre celelalte probleme pe care le ai, cred ca garantia ar trebui sa le rezolve. Colegii de pe forum ziceau ceva de partea cu usa sofer, cum ca ar fi de la un cheder care s-a rezolvat la garantie. Cat despre zdranganit in interior, nu cred ca exista un sfat anume. ci doar sa asculti de unde anume se aude, poate e ceva slabit sau nu e strans suficient.


--------------------
Renault Kadjar 2016 -1.5 dCi 131 CP - 4WD - B 121 NCS
Mégane III Estate 2010 - 1.5 dCi - B 111 NCS
EX: Daewoo Matiz Semi-SE

"Pe fata bare, pe spate bare
Juri ca e cea mai placuta inchisoare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myrcyk
post 8 Feb 2013, 23:29
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 8 February 13




Inainte am avut un Clio 3 din 2007 (masina luata tot noua) si se auzea mult mai clar sistemul audio. La volum ridicat, fidelitatea era mai buna. Nu sunt expert, dar asa mi se pare mie.
Despre zgomotul de la usa, am inteles ca este vorba despre sistemul de deschidere ( balamaua) care are o problema cunoscuta. Se poate schimba pe garantie, dar sper ca Dorel care o schimba sa fie capabil sa faca usa sa se inchida la fel si sa nu am surprize atunci cand ploua sau la viteza sa ma vajaie vantul la cap.

Despre celalalt zgomot nu pot sa il localizez din pacate. Este ceva care vibreaza si intra in rezonanta, dar nu imi dau seama ce... Cineva mi-a sugerat ca poate tzeava de esapament atinge de caroserie pe undeva. O sa verific.

In rest, sunt multumit de masina. Putin dezamagit de aceste probleme. La modelul 2012 nu au mai facut fetele de usi interioare numai din plastic, ci partea de sus este din spuma. Apreciez acest detaliu.
Multumesc pentru sugestii


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Collection - AG051020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 9 Feb 2013, 00:19
Post #4


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Totusi este de apreciat sa specifici ce echipare este, pe Collection2012 figurand doua nivele distincte. Poti prezenta masina ta la topicul cu poze cu Megané 3 sau topicul general Megané 3.

Ca fapt divers, la nivelul Privilegé este optional sistemul audio Bose cu 9 canale si procesare digitala a sunetului.

Zdranganitul acela poate fi de la scutul termic de la esapament, la Octaiva 1.2 TSI a fost o problema comuna la primele serii produse blush.gif

This post has been edited by connectorxp: 9 Feb 2013, 00:20


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 9 Feb 2013, 01:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




QUOTE(connectorxp @ 9 Feb 2013, 00:19)
Ca fapt divers, la nivelul Privilegé este optional sistemul audio Bose cu 9 canale si procesare digitala a sunetului.
*



Sigur nu are Bose, căci la Bose nu ai nici un preset de aplicat.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myrcyk
post 9 Feb 2013, 11:01
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 8 February 13




Da, imi cer scuze ca nu am specificat ce model este. Este varianta Expression. In mod cert, sunetul este inferior fata de Clio 3 (cu care pot sigur sa compar) si probabil si fata de Megane 2.
Momentan, sunt plecat cateva saptamani din tara si nu am cum sa verific daca zgomotul provine de la acele aparatori de la evacuare. Insa sper sa fie o chestie cat mai simpla pt ca este o masina noua si nu as vrea sa fie nevoie sa demontez bordul sau alte lucruri. Mai ales cu service-urile de la Renault care lasa de dorit...
De aceea am apelat la ajutorul vostru, gandindu-ma ca s-a mai manifestat si la altcineva problema asta.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Collection - AG051020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
visanm
post 2 Mar 2013, 10:11
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 31 August 11
From: Bucuresti




QUOTE(myrcyk @ 9 Feb 2013, 11:01)
Da, imi cer scuze ca nu am specificat ce model este. Este varianta Expression. In mod cert, sunetul este inferior fata de Clio 3 (cu care pot sigur sa compar) si probabil si fata de Megane 2.
Momentan, sunt plecat cateva saptamani din tara si nu am cum sa verific daca zgomotul provine de la acele aparatori de la evacuare. Insa sper sa fie o chestie cat mai simpla pt ca este o masina noua si nu as vrea sa fie nevoie sa demontez bordul sau alte lucruri. Mai ales cu service-urile de la Renault care lasa de dorit...
De aceea am apelat la ajutorul vostru, gandindu-ma ca s-a mai manifestat si la altcineva problema asta.
*




Buna. Este cumva 1.4 tce ? Daca da ... si vorbim de un fel de aceleasi fel de zgomot. La mine se aude de multe ori mai ales in fata. Ai impresia ca este diesel. Cand apesi pedala de ambreaiaj nu se mai aude. Inca ceva. In momentul aparitiei zgomotului se aude si in spatele masinii de parca ar fi ceva de la toba, un fel de rezonanta. Parca ar atinge ceva. Am fost in service. Raspunsul clar. Asa face la toate. Daca nu consuma mai mult si daca nu intra greu in viteza, cica este ok.

Acum cel negru cu coarne poate sa stie.....


--------------------
Renault Megane Sporty Dynamique 1.4 tce 2011 - B-99-VMA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SakaD
post 6 Mar 2013, 17:08
Post #8


sKd


Group: Members
Posts: 40
Joined: 5 June 10




Asa face la toate smile.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 / Expression / 1.6 16V - B-23-SKD
"Am sangerat dar am tacut/Mi-au dat venin sa beau, si l-am baut"(A.Macedonski)
"As long as people can change,the world can change!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
more_pizza
post 7 Mar 2013, 23:32
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 12 May 06




QUOTE(visanm @ 2 Mar 2013, 10:11)
Buna. Este cumva 1.4 tce ? Daca da ... si vorbim de un fel de aceleasi fel de zgomot. La mine se aude de multe ori mai ales in fata. Ai impresia ca este diesel. Cand apesi pedala de ambreaiaj nu se mai aude. Inca ceva. In momentul aparitiei zgomotului se aude si in spatele masinii de parca ar fi ceva de la toba, un fel de rezonanta. Parca ar atinge ceva. Am fost in service. Raspunsul clar. Asa face la toate. Daca nu consuma mai mult si daca nu intra greu in viteza, cica este ok.

*



Am un ST 1.4 tce din 2010 cu zgomotul legat de ambreiaj. Am fost acum vreo doi ani in service si au constatat ca este de la o conducta legata de pompa de ambreiaj care intra in vibratii si trepideaza. Solutia a fost sa o inlocuiasca si sa puna o conducta de la un diesel care are ceva contra vibratiilor pe ea. Conducta noua nu vine pe pozitia celei vechi, trebuie sprijinita de ceva, dar a disparut zgomotul. Nu stiu daca asta este cauza, asta a fost la mine.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2010 1.4 TCe Privilege - B
Dacia Logan 2005 1.6 MPI Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 13:01
Dacia