Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revizie 80.000 km

alexbudan
post 10 Aug 2011, 21:16
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 19 May 08
From: Pitesti




Am ajuns si la 80.000 de kilometri.

Motor 1.6 16V 110CP

Revizia a costat 1265,62 RON, TVA inclus.

S-au schimbat

- ulei
- filtru de ulei
- filtru de aer
- filtru de polen
- placute spate

Altele
- am cumparat un set de placute fata, pe care o sa le schimb eu, cand o sa fie cazul
- am completat nivelul lichidului de racire, care din neglijenta mea, scazuse sub minim

Concluzii

- placutele spate au tinut 80.000 de km. mai tineau, poate, inca vreo 5000 de km.
- anvelopele originale sunt uzate, dupa vreo 60.000 de km si ar trebui schimbate. o sa le mai tin insa pana in octombrie, pana pe pun pe cele de iarna.
- scutul de la motor era rupt pe o portiune de 10 cm, din cauza unei borduri incapatanate, si a fost cusut de domn' mecanic cu 20 de RON si niste copci metalice.

Am cerut si inlocuirea pe garantie a volanului uzat prematur si a farurilor care prezinta urme de praf in interior si exfoliere in zona luminilor de zi. Au facut poze si a ramas ca ma suna in cateva zile. Sa vedem decizia, sunt curios.

Cateva poze din timpul reviziei si anexa de la factura, scanata.

Sa ajungem sanatosi si fara probleme si la 100.000. Nu mai este mult smile.gif


Attached thumbnail(s)
IMG_5845.JPG ( Size: 164.06k ) Number of downloads: 1023
IMG_5846.JPG ( Size: 228.52k ) Number of downloads: 1162
IMG_5847.JPG ( Size: 181.49k ) Number of downloads: 1133
IMG_5848.JPG ( Size: 210.64k ) Number of downloads: 1144
IMG_5850.JPG ( Size: 159.6k ) Number of downloads: 1149
IMG_5852.JPG ( Size: 243.07k ) Number of downloads: 451
IMG_5851.JPG ( Size: 300.87k ) Number of downloads: 436
anexa_factura.JPG ( Size: 108.5k ) Number of downloads: 496


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 1.2 TCE 130 EDC 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lau_swat
post 10 Aug 2011, 21:25
Post #2


Membru si atat


Group: Members
Posts: 405
Joined: 7 September 05
From: Timisoara




Si eu am praf si chestii in faruri, o sa vb cu ei cand merg la revizie, sa vedem ce zic baietii.


--------------------
Renault Megane III dynamique 1,6 16V
Ce tie nu-ti place altuia nu-i face
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
malcioi
post 16 Aug 2011, 23:43
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 May 09




Nu are legatura cu topicul, dar am citit faza cu farurile si ma gandeam sa va povestesc o intamplare ... de fapt mai multe.

Pana acum am schimbat de 2 ori farurile pe garantie tot din cauza oglinzii exfoliate in dreptul luminilor de zi.
Faza tare cu ele a fost urmatoarea: fac programare, vin seara la 19:00 sa le schimbe, dupa ce s-a facut constatare si dosar cu cateva zile in urma, plec fericit acasa ca am faruri noi.
A doua zi, pe la amiaza, in timp ce ma racoream la umbra unui pom asteptand un prieten, ma plimb pe langa masina ... Imi aduc aminte de faruri si zic sa ma uit la ele inca odata sa vad daca au fost puse bine etc.
STUPOARE: oglinda exfoliata in acelasi loc la ambele faruri radmasa.gif
Sun la service, le povestesc, fac programare, ma prezint la ei.
Daca tot am ajuns, zic eu, hai sa dam o tura masinii, sa vedem ce mai are (sunt genul de om care verifica tot ce se poate si daca i se pare ceva in neregula se prezinta la service imediat)
Concluzia: ceva pete de ulei pe motor (le-am observat de anul trecut dar de fiecare data mi se zicea ca este normal), folia de pe casetofon s-a dezlipit de pe un buton.
Bun ... se fac poze, se deschide dosarul de garantie (cu precizarea ca farurile s-ar putea sa nu le mai accepte garantia blink.gif ), mi se zice ca masina trebuie sa stea la ei in curte pana primesc raspuns de la Renault. Cu alte cuvinte, valea si asteapta raspuns la telefon.
Seara, pe la 17:00 suna telefonul. Ma uit, recunosc numarul si raspund cu jumate de gura icon_mrgreen.gif
Vesti bune: se schimba casetofonul, farurile, dar pentru ulei trebuie sa revin ca sa se demonteze motorul sa constate scurgerea bla bla bla.
Bun, zic eu, vin cu masina in momentul in care se verifica si motorul ca sa nu fac N drumuri pe la ei.
Dupa ce le las din nou masina, seara din nou telefon de la ei: trebuie schimbata distrubutia.
Eu: cum asa, ca aia se schimba la 80.000 conform caietului de service (deja ma gandeam de unde sa scuip 2.000 lei pentru ea)
Ei: stai linistit ca intra pe garantie
Eu: atunci nu ma mai intereseaza detalii, doar cand va aduc masina?

Dupa circa 4 zile in care am fost pieton, imi ridic masina cu faruri noi, casetofon nou (care azi am observat ca are momente in care da ERROR la citirea unui CD) si cu distributia schimbata. biggrin.gif

Maine trebuie sa ma prezint la ei din nou din cauza telescoapelor fata. Am observat ca unul are mansonul de cauciuc rupt iar celalalt are ceva scurgeri de lichid (nesemnificative).
Vedem maine daca si astea intra pe garantie sau trebuie sa vars 998 lei pentru ele.

Apropo, este vreun coleg pe aici care are sau a intampinat urmatoarea "problema" la masina?

De vreo 7 zile, indiferent daca merg tare sau incet, observ ca nu pot tine masina pe o traiectorie dreapta. Ori se duce in stanga, ori in dreapta. Nu mult, dar de ajuns cat sa ma faca sa tot invart putin de volan si sa ma enerveze. Sunt doar curios.

Sfatul meu: indiferent de problema prezentati-va la service. Niciodata nu se stie peste cine dati acolo care chiar va dori sa va ajute si sa va dea sfaturi (cum a fost cazul meu de fiecare data).

Va salut.



--------------------
Renault Megane Bicorp III 2009, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 17 Aug 2011, 18:43
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




La 80 de mii distributia?

Ar fi bine, intrucat la stilul meu de sofer de week-end s-ar putea sa fac 60 de mii inainte de 4 ani, daca am facut 30 de mii intr-un an si jumatate.



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexbudan
post 17 Aug 2011, 20:48
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 19 May 08
From: Pitesti




Distributia este la 60.000, conform carnetului.

Vestea buna este ca s-a aprobat inlocuirea farurilor si a volanului. Am facut astazi o vizita scurta la service pentru ca uitasem de opritorul de la usa soferului care face ca un tzicnit si l-am trecut si pe ala pe lista de piese necesare pentru inlocuire in garantie. Farurile erau deja in service. Se asteapta pentru volan si opritor.

Sa vedem....


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 1.2 TCE 130 EDC 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
malcioi
post 17 Aug 2011, 20:55
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 May 09




asa e, la 60.000
scrie mare 80.000 dar mai mic: exceptand motoarele 1.4 si 1.6 benzina

veste buna cu telescoapele: mi se schimba mansonul rupt (astept sa vina) iar cel cu scurgeri nu are nimic (ramasese ulei pe acolo de cand au schimbat distrubutia)


--------------------
Renault Megane Bicorp III 2009, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 12 May 2013, 10:54
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Am zis sa scriu si eu aici fiind vorba de 80kkm. La mine nu sunt 80kkm dar se apropie revizia de 4 ani. Cu ocazia asta trebuie sa fac si distributia. Am 62kkm si am zis sa fac totul impreuna desi am depasit termenul la distributie.
Problema se pune la mine acum unde sa ma duc?
- la reprezentanta sau la un mester. La reprezentanta cred ca ma sare de 2500lei totul. Aici ma lasa cu piesele mele?
Oricum intreb si daca sunt binevoitori sa-mi raspunda ce piese am nevoie... in detaliu; e necesar sa se umbel si pe la AC
Multam. Cam astea sunt problemele mele cu masina acum, in rest numai benzina si apa. Multumit de ea.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 May 2013, 15:53
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Distributia iti recomand calduros sa o schimbi la reprezentanta. Manopera te va costa echivalentul a un plin jumatate de benzina, insa vei avea garantia ca mecanicul ce ti-o schimba a mai schimbat la 100 de masini ca a ta si stie sa o puna la punct, sa caleze arborii cu came, sa armeze fulia defazoare, etc. Piesele, daca mergi pe originale (eu asa as merge, nu as risca ruperea supapelor pentru o economie de 100 de lei), te costa la fel indiferent daca le cumperi de la reprezentanta sau de la alt magazin (care de regula tot de la reprezentanta le cumpara).
Ca idee, la kitul de distributie schimbi asa:
-curea distributie;
-rola intinzatoare;
-rola rulare;
-busoane ax cu came (2 bucati, se sparg cand se caleaza distributia);
-curea de accesorii;
-rola intinzatoare accesorii;
Pompa de apa n-o schimba daca actuala nu are joc sau nu pierde antigel (destul de putin probabil la 1.6 16V). Cu antigelul si cu lichidul de frana nu e urgent sa le schimbi acum, insa va fi obligatoriu sa-l schimbi daca schimbi pompa de apa. Ca idee, in reprezentanta, un schimb de lichid de frana nu ar trebui sa coste mai mult de 100-150 de lei, de antigel 180-200.
Altfel, schimbul de ulei, filtre, bujii, filtru de benzina, poti sa le faci unde vrei sau in regie proprie (filtrul de aer si de habitaclu mi le schimb singur).
La sistemul de AC nu e obligatoriu sa umbli daca esti multumit de cum raceste.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 17 May 2013, 10:30
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




sal
Laurentiu multam de precizari.
M-am hotarat totusi sa merg la reprezentanta. Am primit patru oferte si mai astept inca doua.
Pana acum am ajuns la suma minina de 18,6mil si maxima 21 mil cum ma si asteptam.
Avand in vedere ca incluzand si aceasta suma in totalul cheltuielilor ajung la aproximativ 36 mil in patru ani eu ma consider multumit.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:50
Dacia