Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scartait enervant geamuri electrice, scartaie geam

caty2k
post 18 Sep 2010, 01:13
Post #31


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Difuzoarele o sa le schimb si eu in curand ... am eu niste boxe in cap pe care le vreau neaparat. Boxele nu sunt prinse cu suruburi, ci prin "impuscare" ... o sa caut eu poze ca am cu fata de usa data jos ...


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_1st
post 13 Aug 2011, 21:05
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 28 May 10
From: Galati




QUOTE(ncristi @ 19 Jul 2010, 11:21)
Nu va apucati sa umblati acolo pentru ca nu are sens. Scartaie din cauza prafului si pana la urma o sa inceteze singura.

Toate masinile care circula prin ro. fac asa. La skoda unui bun prieten este o adevrata simfonie cand folosesti geamurile  smile.gif

Problema este -> prea mult jeg  si nu are nici o legatura cu macaraua geamurilor. Se strange mizerie la chedere + tampoanele de plastic pe care stau geamurile in interiorul usii.

Daca va duceti la service o sa va alegeti decat cu un desfacut al usii + un evetual curatat iar dupa cateva saptamani o sa faca la fel.
*



Confirm spusele colegului.
Imi scartia geamul fata de la sofer de la paf adunat. Fiind cel mai utilizat din toate...
Am curatat chederele frumos si atent si acum este liniste. Comparand cu geamul din dreapta fata (pe care inca nu l-am curatat) pot spune ca ridicarea se face chiar mai usor.
Pentru cei cu problema aceasta, incercati curatarea chederelor. Daca nu, roiu' la service.

O alta problema este ca usa de la sofer a inceput sa faca un zgomot la yala, atunci cand trec peste denivelari si prin gropi.
Voi trece pe service sa vedem daca se poate regla. Nu stiu daca operatia aceasta ar intra in garantie.

M.

This post has been edited by marius_1st: 13 Aug 2011, 21:07


--------------------
renault Talisman break 1,6 tce, 200 CP, initiale paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 25 Apr 2013, 16:13
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Ma confrunt cu urmatoarea problema la geamul soferului: cu geamul inchis, acesta trosneste la orice denivelare pe care o iau sau la viraje la viteza mica (indiferent de partea). Daca il deschid jumatate de centimetru sau daca ploua - nu se mai aude nimic. E un zgomot enervant pentru ca in oras face non stop, inclusiv la plecarea de pe loc.

Am fost la revizie recent, au curatat chederele, suflat cu aer comprimat si... nimic. Voi reveni in service saptamana viitoare dar pana atunci - de ce trosneste si de ce dispare zgomotul daca geamul este foarte putin coborat?!

Celelalte geamuri sunt OK insa nici nu le-a deschis nimeni biggrin.gif pe cand cel de la sofer e utilizat zilnic in special pentru intrat/iesit din parcari.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siru
post 15 May 2013, 23:25
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 13 October 05




La Renault Megane III fabricantul a decis sa faca chederele mai 'stranse' pe geam, gandind ca masina se va vinde mai mult in tarile 'cu apa calda' unde nu e praf pe strazi (si deszapezirea nu se face cu nisip, ca la noi => principala sursa de praf!)

La Logan fabricantul a facut chederele mai 'largi' fata de geam cu riscul de a patrunde mai multa apa in portiera (prin spatiul dintre chedere si geam).
Motivul e contrar celui de la Megane: Loganul circula prin tari 'emergente', unde praful de pe strazi iti murdareste masina la 2 zile dupa spalare.

This post has been edited by siru: 15 May 2013, 23:25


--------------------
Logan Laureate 1,4 MPI - AG-01-SYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 16 May 2013, 09:42
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




si la mine a aparut problema cu scartiitul geamurilor, aceasi problema ca la kob3 , daca las un pic geamul mai jos nu mai face, sigur problema este de la cheder, este un material mai dur , cred ca dupa ce ies de la spalatorie nu se mai aude, problema este ca sa imbibat chederul cu praf , iar cand se usuca dupa spalare incepe concertul, am observat ca face cand se torsioneaza caroseria ( urci o bordura , denivelari, plecari de pe loc)


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 16 May 2013, 11:23
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Mare atentie la intretinerea chederelor de pe caroserie, m-a mancat in fund sa ma duc in service cu jalba in protap pe tema scartaitului geamului si desteptii mi-au dat pe toate chederele cu nu stiu ce spray pe baza de silicon, fara sa ma intrebe daca sunt de acord sau nu.

Chederele fiind acum lucioase de la silicon, in contact cu portierele curate fac un scartait groaznic - cam cum se intampla cand dai cu degetele curate peste o farfurie bine degresata...


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiucna
post 17 May 2013, 10:19
Post #37


Private User


Group: Members
Posts: 377
Joined: 31 October 10




Sunt curios daca a auzit cineva sau daca exista cineva care imi poate spune unde sa caut daca se pot schimba geamurile laterale pe garantie sub pretextul ca s-au zgariat datorita prafului si a cea ce sa strans in chederul acela,in plus a faptului ca atunci cand il cobor si ajunge pe la jumatate scartaie si cel din stanga si cel din dreapta in ultimul hal.


--------------------
Renault Megane Coupe 2011
Dulce pomum quum abest custos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 17 May 2013, 11:16
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




QUOTE(ovidiucna @ 17 May 2013, 10:19)
Sunt curios daca a auzit cineva sau daca exista cineva care imi poate spune unde sa caut daca se pot schimba geamurile laterale pe garantie sub pretextul ca s-au zgariat datorita prafului si a cea ce sa strans in chederul acela,in plus a faptului ca atunci cand il cobor si ajunge pe la jumatate scartaie si cel din stanga si cel din dreapta in ultimul hal.
*



Nici o sansa, garantia acopera doar viciile de fabricatie ale unei piese.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 19 May 2013, 16:45
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Garantia nu acopera defectele aparute ca urmare a utilizarii autoturismului cu un defect cunoscut de catre sofer.
In cazul tau, geamurile nu s-au deteriorat fara ca tu sa nu auzi scrasnetul pietricelelor pe geam la ridicarea-coborarea geamurilor.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiucna
post 19 May 2013, 17:36
Post #40


Private User


Group: Members
Posts: 377
Joined: 31 October 10




In cazul meu nu am auzit nici un scrasnet.S-a strans mizerie si praf in periile alea si cand am coborat geamul,acesta s-a zgariat.Ce ar fi trebuit sa fac? Sa spal geamurile si chederele alea de fiecare data cand se murdareau? Sau sa merg la service pentru curatzare de cateva ori pe vara?


--------------------
Renault Megane Coupe 2011
Dulce pomum quum abest custos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 25 May 2013, 21:25
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




QUOTE(adytym @ 16 May 2013, 09:42)
si la mine a aparut problema cu scartiitul geamurilor, aceasi problema ca la kob3 , daca las un pic geamul mai jos nu mai face, sigur problema este de la cheder, este un material mai dur , cred ca dupa ce ies de la spalatorie nu se mai aude, problema este ca sa imbibat chederul cu praf , iar cand se usuca dupa spalare incepe concertul, am observat ca face cand se torsioneaza caroseria ( urci o bordura , denivelari, plecari de pe loc)
*



Stie careva cum am putea curata mai eficient aceste chedere (eventual prin demontare)? E complicat?


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 26 May 2013, 13:49
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




incearca cu o periuta moale- sau chiar si cu una mai tare un pic sa le cureti , dar cand sunt uscate bine , pentru ca vei scoate tot praful din ele.
voi face si eu aceasi treaba dar sa se opreasca ploaia si sa fie soare.


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 26 May 2013, 14:14
Post #43


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Eu le spal anual, le dau jos si le spal pentru a evita zgarierea geamurilor.


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 16 Jun 2013, 22:41
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




QUOTE(adytym @ 16 May 2013, 09:42)
si la mine a aparut problema cu scartiitul geamurilor, aceasi problema ca la kob3 , daca las un pic geamul mai jos nu mai face, sigur problema este de la cheder, este un material mai dur , cred ca dupa ce ies de la spalatorie nu se mai aude, problema este ca sa imbibat chederul cu praf , iar cand se usuca dupa spalare incepe concertul, am observat ca face cand se torsioneaza caroseria ( urci o bordura , denivelari, plecari de pe loc)
*



Solutii? E complicat de dat jos chederul pentru curatare?


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tip
post 17 Jun 2013, 09:38
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 3 November 11
From: Iasi




QUOTE(k0b3 @ 16 Jun 2013, 22:41)
Solutii? E complicat de dat jos chederul pentru curatare?
*



Nu e complicat. Doar ca trebuie sa dai fata de la portiera jos, cel putin asa am vazut cand mi-au demontat baietii pt. aplicarea foliei. smile.gif

This post has been edited by tip: 17 Jun 2013, 09:38


--------------------
Renault Megane 1.4 TCe 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 08:50
Dacia