Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reparatii Caroserie, (nu e original, dar e de actualitate)

Lex Luthor
post 29 Apr 2005, 09:35
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




Sault, fratilor,

Stiu ca nu e original, stiu ca s-a mai discutat si in alte topicuri, dar n-am gasit nimic organizat numai pentru reparatiile de caroserie.

Am luat masina saptamana trecuta si ieri, cand ma duc dimineata la ea sa plec si eu ca tot omul la slujba, sa am din ce sa-i platesc leasing-ul, mi s-a parut ca este ceva in neregula cu linia caroseriei de pe partea dreapta. Cand mai uit mai bine, cineva (daca l-as sti l-as strange cu manutele personale de gat), cand a iesit sau a intrat in pacare, mi-a sters usa din dreapta fata. S-a infundat un pic usa pe mijloc, desupra aparatorii de plastic.

Acum intreb si eu ca patitul: unde sa ma duc? Care din service-urile Renault sunt mai bune la tinichigerie si iti fac reparatiile de calitate si in timp scurt. Pentru ca am citit destule pareri divergente pe forum. Eventual as vrea o recomandare de la cei care au avut de-a face practic cu acste probleme (daca se poate...).

Ma gandesc poate sa incerc sa desfac eu tapiteria usii si sa imping un pic de tabla in afara, poate isi revine (mi-e groaza de tot circul cu Politia, asigurarea Casco, service, timp si bani pieduti aiurea). A mai facut vreunul dintre voi asta (desfacut tapiteria usa fata)? E greu, e usor (sa zic ca in general sunt un tip indemanatic, nu-mi dau cu ciocanul peste degete.

Am fost aseara la Politie sa-mi fac constatarea si dupa ce am stat 1 1/2 jumatate acolo, cand a venit politaiul la masina, a zis ca el nu-mi da dovada pentru aceaa avarie pentru ca este minora. O fi ea minora, dar eu cand ma uit la masina numai indoitura aia o vad, si s-a dus pe pustii toata placerea de masina noua (ca imi aduc aminte iar de idiotul ala care mi-a lovit-o, tare as vrea sa il prind... si sa-l indoiesc si eu un pic. Macar putea sa lase un biletel cu nr. masinii sau cu numele. MF).
Multumesc pentru sfaturi.

Un posesor furios.
mad.gif mad.gif mad.gif


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 29 Apr 2005, 09:51
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Nasol ce pot sa-ti spun nasol ... eu am patito deja de 3 ori si mie groaza ... au stat 1 1/2 la politie ? esti fericit ... eu prima data am stat 5 ore ... sad.gif ... pai si pana la urma ti-a dat sau nu dovada ? trebuie sa iti dea nu exista ... fara ea nu poti face nimic la asigurator ... si eu mai zic sa nu incepi tu sa desfaci usi sa indrepti tabla si asa mai departe ...

Aici am scris eu unde mi-am facut masina http://www.reno.ro/index.php?showtopic=41096

Si aici am scris pe pagina 4 ce si cum http://www.reno.ro/index.php?showtopic=40930&st=45

Poate te ajuta ... succes.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 29 Apr 2005, 10:02
Post #3


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




Imi pare rau pt tine si stiu cum e ca si io am patit ceva asemanator in iarna asta, dar cel putin, in cazul meu, eu am fost de vina.
Ca service iti recomand IPSO (Bucuresti). Io am avut de schimbat+vopsit (evident) bara spate si de vopsit bara fata. Am asteptat cam 2 saptamani sa aduca bara spate ca nu o aveau pe stoc. Am dus-o in service luni dimineata si miercuri seara m-au sunat sa-mi spuna ca pot sa o iau ca e gata (am luat-o joi). Lucrarea este ok. Dar pt ca suntem in kkt-ul de tara numit Romania iar populatia este formata in majoritate din tzugurlani, melteni si neamuri proaste, nici meseriashii nu fac exceptie si ochiul meu a descoperit (la cateva zile ce-i drept) unele mici imperfectiuni la vopsire, acceptabile totusi. Oricum la IPSO sunt cei mai de treaba si amabili din cate am vazut pana acum.
Sper ca ai asigurare la Allianz ca altfel o sa-ti blestemi zilele alergand sa-ti recuperezi banii.

Succes!!!


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 29 Apr 2005, 11:14
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




1. Nu mi-a dat politistul dovada, a zis sa vin luni, 2 mai. Eram atat de nervos incat n-am mai stat, asa ca o sa ma duc luni.
2. Aveti dreptate cu tara de kkt. In orice alta tara civilizata, as fi gasit pe parbriz o carte de vizita sau maca un bilet cu numle si telfonul ceui care mi-a lovit-o. Poate atunci nu as mai fi fost asa de suparat, as fi inteles ca a fost doar o greseala.dar si lasitatea...

Multumesc.


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Apr 2005, 11:29
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Nu-ti fa iluzii. Lovirea in parcare si plecarea de la locul faptei sint la ordinea zilei si prin restul Europei. In Anglia, de exemplu, se practica schimbul de date de asigurare false in cazul tamponarilor. Cind vrei sa-ti repari masina pe RCA-ul vinovatului, teapa! smile.gif

Daca politistul n-a vrut sa-ti dea dovada, trebuia sa ceri sa vorbesti cu superiorul lui. Era obligat sa ti-o dea atunci, nu sa te puna pe drumuri pe 2 mai pentru ca asa are el chef. Superiorul sigur ar fi rezolvat problema.

Mie ultima oara mi-au gresit anul, au trecut 2004 in loc de 2005. Am venit a doua zi linistit, calm, fara nervi, rugindu-i frumos sa corecteze. Am dat peste un burtos nervos care mi-a zis ca PV-ul a fost facut de agentul X, care incepe tura la ora 3 (asta se intimpla dimineata), asa ca sa fac bine sa ma intorc la ora 3. In momentul ala m-am enervat, am zis ca eu nu am treaba personal cu agentul X, ci cu Politia Romana, iar PV-ul nu mi-l face agentul X, ci Politia Romana, si ca vreau sa vorbesc cu comandantul. N-am mai ajuns la comandant, pentru ca intre timp mai venise un coleg de-al lui, care cind a auzit care-i problema a zis "A, pai ce, asta-i problema? O rezolvam imediat".

Nu toti sint asa. Politia face eforturi sa se schimbe, dar din pacate inca au mai ramas citiva dinozauri din astia crescuti pe vremea Militiei. Vor disparea cu timpul, insa pina atunci trebuie sa ne aparam drepturile. smile.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 29 Apr 2005, 12:15
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Nu la toate sectiile politiei rutiere este la fel de aglomerat. In cazul in care ati gasit masina lovita in parcare mergeti la ce sectie va convine si declarati ca era pe o strada din sectorul respectiv. O sectie care in experienta mea nu e prea aglomerata este Sectia 21 de la Pta Gorjului (sector 6). Puteti sa mergeti seara, sau in miezul noptii daca vreti. Ultima oara am fost pe la 8 seara, si nu am stat mai mult de 30 min.

Atentie insa la data evenimentului, trebuie declarat in cel mult 48 de ore de la constatarea lui. In cazul in care ati lovit un stalp, piatra, groapa, este bine sa ziceti ca a fost chiar atunci, pentru ca asiguratorul vrea sa fie mentionat pe PV ca nu erati sub influenta alcoolului. Si daca vii dupa 48 ore politistul nu are cum sa zica asta.


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Apr 2005, 12:20
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Pai ce, acuma merge la orice sectie? Pe asta n-o stiam. huh.gif
Deci daca o comit, sa zicem, in sectorul 1 nu mai trebuie sa merg la mama naibii, la Podul Constanta? Merge la orice sectie din 1?


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 29 Apr 2005, 12:23
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Nu merge oriunde, sugeram o mica si nevinovata deformare a adevarului in declaratie (atunci cand este posibil).

Eu stiam ca exista numai cate o sectie pe sector unde se declara accidentele usoare. Sunt mai multe?


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Apr 2005, 12:35
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




A, nu, am interpretat eu gresit ce ai zis.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shu
post 29 Apr 2005, 17:20
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 4 March 05
From: Bucuresti




Putin off topic si imi cer scuze, dar cred ca ar fi utila lista cu sectiile din Buc unde se declara accidentele, sortata pe sectoare. Eu cel putin habar nu am, ca nu a fost niciodata cazul. Mersi


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2005 Confort Dynamique - Gri Eclipse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 29 Apr 2005, 21:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




M-am documentat cu Sectiile de politie unde se anunta accidentele usoare si lista arata cam asa:

SECTOR 1 :
Sectia 5 Politie, Sos. Bucurestii Noi
Tel. 323.30.30 - int. 17.934
SECTOR 2 :
Str. Masina de Paine nr. 47
Tel. 242.26.38, 323.30.30 - int. 22.207
SECTOR 3 :
Sectia 12 Politie, str. Prof. Stefan Nicolau, nr. 3-5
Tel. 323.30.30 - int. 21.531
SECTOR 4, 5 :
Brigada de Politie Rutiera, str. Candiano Popescu, nr. 57-59
Tel. 335.84.06
SECTOR 6 :
Sectia 21 Politie, str. Cernisoarei
Tel. 323.30.30 - int. 22.607

Dar sa revenim la topic. Care service renault face reparatii de tinichigerie si vopsitorie mai bune si inttr-un timp mai scurt (asta daca cele doua nu se exclud reciproc)?


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 May 2005, 08:14
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Eu mi-am facut-o de doua ori la Cobalcescu, nu pentru ca i-as fi admirat eu in mod deosebit, ci pentru ca erau aproape de serviciu si puteam s-o las acolo dimineata si sa merg pe jos la serviciu, si la fel si la intoarcere. E si asta un criteriu, pentru ca de exemplu la IPSO stiu ca lucreaza bine, dar de-acolo, de la mama dracului, cu ce mai pot sa vin in oras daca las masina acolo? smile.gif

Acuma, parerile despre Cobalcescu am observat ca sint in general negative, insa eu n-am avut niciodata motive sa-i critic. Mi-au lucrat mereu bine si repede. Poate oi fi fost eu exceptia, asta nu mai stiu. smile.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shu
post 3 May 2005, 11:48
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 4 March 05
From: Bucuresti




Mersi Lex. O sa-i dau un print si o pun in masina, cine stie cand e nevoie de asa ceva.


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2005 Confort Dynamique - Gri Eclipse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ultras
post 3 May 2005, 11:50
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 May 05




Eu imi bag maine masina la IPSO, ca am o lovitura in usa stanga. Sper sa iasa bine. Dar chiar asa, cu ce naiba poti sa vii din Otopeni in oras? Oare vine taxiul pana acolo? (chiar daca vine, cred ca ma rupe la punga...)


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 2004
Megane Sedan II 1.6 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 3 May 2005, 16:21
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Iti iei frumos de la Unirea o cartela de 783 si ai statie chiar la IPSO!


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 4 May 2005, 10:07
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




QUOTE(ultras @ May 3 2005, 11:50 AM)
Eu imi bag maine masina la IPSO, ca am o lovitura in usa stanga. Sper sa iasa bine.

Hristos a Inviat!

De curiozitate, sa-mi spui si mie cum ti-au reparat-o. A mea usa dreapta s-a indreptat singura dupa cateva zile.
Multumesc.


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 4 May 2005, 17:23
Post #17


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(ultras @ May 3 2005, 12:50 PM)
Eu imi bag maine masina la IPSO, ca am o lovitura in usa stanga. Sper sa iasa bine. Dar chiar asa, cu ce naiba poti sa vii din Otopeni in oras? Oare vine taxiul pana acolo? (chiar daca vine, cred ca ma rupe la punga...)

Vine taxiul, dar iti ia o supra-taxa de iesire din oras, asa se numeste, cred (acum 1 an si ceva era 50.000 lei).
Eu cand aveam VW mergeam la un service pe Sos. Odai, adica pe centura, se iese pe sub podul unde se afla si IPSO. Adica era mai mult de mers decat pana la IPSO.
Vine, dar costa. VW au microbuz special care transporta clientii service-oras si oras-service.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ultras
post 6 May 2005, 07:26
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 May 05




Azi ma duc s-o iau. Mi s-au parut super OK. Au zis ca refac constatarea ei ca trebuie sa schimbe si bandourile de pe usa si Allianz nu scrisese.
A venit taxiul, dar sa-i f..., m-a costat 243 000 de la Ipso la Romana. N-au suprataxa, ci au tarif dublu ca cica e in afara zonei rezidentiale.
Va spun cum a iesit dupa-amiaza.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 2004
Megane Sedan II 1.6 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 6 May 2005, 07:52
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




QUOTE(nacht @ Apr 29 2005, 10:02 AM)
Sper ca ai asigurare la Allianz ca altfel o sa-ti blestemi zilele alergand sa-ti recuperezi banii.


Asta e reclama la Allianz! Destul de slabuta!
Ca exp. eu am reparat masina pe RCA de SAR-Transilvania in 2 zile, si pe CASCO Omniasig in 3 zile. Ti se pare OK? Si nu am scos un ban din buzunar.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 6 May 2005, 14:20
Post #20


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




Nu pot decat sa ma bucur pt tine si pt faptul ca au inceput sa scoata capul si alte societati de asigurare. Eu am patit faza cu umblatul dupa bani acum un an si ceva la Astra.
Nu am vrut sa sune a reclama ce am spus, mai ales ca Allianz sunt cei mai scumpi de pe piata, dar s-au mishcat f repede si fara sa comenteze.

This post has been edited by cmandrei: 13 Mar 2006, 16:04


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladus
post 6 May 2005, 15:04
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




iata ca mi-a fript un tampit cu un allroad masina azi in parcare mad.gif . Bandoul stanga fata e ferfenita si spoilerul a fost mutat inspre dreapta, infundat si zgariat. Spre fericirea mea, farul a scapat. Am fost la politie, am constatarea dar sunt super curios daca asiguratorul imi schimba spoilerul cu totul sau schimba numai bandoul si revopsesc spoilerul. Avand in vedere ca "desteptul" a insistat si mi-a frecat masina destul de bine, plasticul de la spoiler e efectiv ca smirgheluit. Se poate scoate asta din chit, avand in vedere ca e exact pe nervura? Sau trebuie inlocuit spoilerul cu totul, caz in care as fi mai fericit caci nici nu raman fara masina ca nu sta in service si ar fi si ca noua. a.. desteptul are asigurare la unita iar eu am casco la garanta... fac pe casco si dupa se razboiesc ei cu unita sau merg direct la unita???


--------------------
Renault Megane2 2004 Dinamique
Renault Megane 2 Dinamique, negru, + clima + esp + Philips Blue Vision + in curand bord albastru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 6 May 2005, 15:20
Post #22


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




najpa de najpa mad.gif cred ca spoilerul trebuie schimbat cu totul, daca spui ca e infundat si deplasat.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladus
post 6 May 2005, 15:27
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




pai asa zic si eu, dar cu siguranta siguratorul va face cel putin nazuri si va zice ca se poate repara sad.gif


--------------------
Renault Megane2 2004 Dinamique
Renault Megane 2 Dinamique, negru, + clima + esp + Philips Blue Vision + in curand bord albastru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 6 May 2005, 15:31
Post #24


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




o surubelnita bine aplicata inainte de constatare, si nu mai are ce nazuri sa faca wink.gif


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladus
post 6 May 2005, 15:34
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




m-am gandit si eu la asta numai ca pe constatarea de la politie scrie spoiler + bandou "zg" adica zgariate sad.gif


--------------------
Renault Megane2 2004 Dinamique
Renault Megane 2 Dinamique, negru, + clima + esp + Philips Blue Vision + in curand bord albastru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 6 May 2005, 15:36
Post #26


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




pai o scrie, dar ai observat pe urma ca undeva mai jos chiar s-a rupt. la politie nu era lumina suficienta si nu ai observat. poti sa zici ca nu asa a fost?

PS: si sfatul meu, du-te la casco si lasa-i pe ei sa-si bata capul cu RCA, macar te duci la ce service iti place tie


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladus
post 6 May 2005, 15:38
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




biggrin.gif poate raman fara asigurare de tot ca ma stric de ras... eu ma gandeam la ceva mai subtil smile.gif
pai la casco inclinam si eu sa merg, merci de sfat oricum


--------------------
Renault Megane2 2004 Dinamique
Renault Megane 2 Dinamique, negru, + clima + esp + Philips Blue Vision + in curand bord albastru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 6 May 2005, 15:39
Post #28


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




slabe sanse... sau uita-te mai bine, sa nu fie vreo ureche de prindere pe undeva rupta biggrin.gif


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladus
post 6 May 2005, 15:41
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




de parca mi-ai citit gandurile biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Renault Megane2 2004 Dinamique
Renault Megane 2 Dinamique, negru, + clima + esp + Philips Blue Vision + in curand bord albastru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 6 May 2005, 15:47
Post #30


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




nu conteaza ce scriu baetzii de la politie, conteaza constatarea agentului casco. plus ca pot exista tot felul de hibe ascunse care sint descoperite la demontarea spoilerului, moment in care se face o noua constatare.
daca zici ca spoilerul a fost deplasat, sint 5% sanse sa nu fie vreo clama/ureche de prindere rupta.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 14:21
Dacia