Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vreau Sa Cumpar Un Megane 2 Sedan

Ace Master
post 6 Apr 2005, 11:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 April 05




Salut.

Stiu ca este discutat destul despre megane 2 sedan dar cand ma uitam dupa info relevante, gaseam mai mult informatii contradictorii despre cat de repede se incalzeste motorul....poate nici nu am avut rabdare sa iau totul la citit.

Eu pana acum am avut cam 8 masini in 4 ani. Niciodata masini franceze. 80% nemtesti, un fiat si un hyundai, si toate pe benzina.

Usor usor, am inceput sa merg destul de mult cu masina si fac lunar cam 1500 km.

Am gasit un megane 2 sedan 1.5dci 100 cai (second hand) insa este din 2004, full option (chiar si piele) si cu vro 8000 km. Are garantie inca un an jumate parca, si masina inca miroase a plastice noi. Daca as lua de noua as da aprx. 2000 euro in plus si pentru 8000km si avand garantie am zis ca nu are rost.

Ultimele 3 masini pe care le-am avut au fost seat ibiza 1.4i, octavia 1.6i, octavia 1.8T. Sa imi cumpar tot octavia dar TDI e diferenta mare de bani si am zis sa ma orientez spre megane 2 sedan deoarece imi place si designul.

Cum se comporta megane-ul la drum intins? este fiabila? consum oras? Am inteles ca undeva la 6.5. Incepe sa scartaie? Octaviile mele au ajuns la 90.000 si nu se auzea mai nimic prin ele. Este valabil si pentru megane? Care este buba generala la ele?

Poate este cineva care a putut face o comparatie pe termen mai lung intre octavia si megane 2 sedan, sa imi zica si mie daca e mai bun sau sau nu.

mersi mult.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 6 Apr 2005, 11:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Ca impresie generala Octavia sta mai bine la calitatea plasticelor si finisajelor, dar nimic nu e gratis pe lumea asta, asa ca pt asta trebuie sa dai cateva mii de Euro in plus. Ca are garantie inca un an jumate Megane gasit de tine ma cam indoiesc, atata a avut de nou, deci mai scade perioda scursa de cand a fost vanduta prima data. Pt numai 2000 de Euro eu zic ca nu se merita sa ei, cam putin "discount" de fapt ce pret are? pt una noua oricum beneficiezi de vreo 1500 Euro reducere.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ace Master
post 6 Apr 2005, 12:54
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 April 05




diferenta mea este calculata avand in vedere acel discount. sad.gif

plus ca daca o iau de noua, mai sunt taxe de management, mai mult ca sigur mai imi baga vro 200-300 pentru vopsea metalizata, sunt sigur ca ajung poate pe la 2500 diferenta.

Ca are 0 km sau 8000 km ...e cam tot aia pana la urma. Nu prea as vrea sa dau 2500 in plus pentru ideea ca sunt primul care se urca in ea...

octaviile mele le-am luat la 65.000 ..si se tineau super bine. Si de fapt asta ma intereseaza, cum se comporta peste multe mii de km... are cineva un sedan de 80.000 km sa imi zica cum se comporta? la motor, tabla, suspesii..etc...

mersi


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 6 Apr 2005, 13:00
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Claus are km de care zici tu si nu l-am auzit sa se planga. Eu ma refeream la faptul ca 2000 Euro ii pierzi daca vrei sa vinzi masina a doua zi dupa ce ai luat-o asa ca dupa 8000 km poate reusesti sa "negociezi" mai mult de atat


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ace Master
post 6 Apr 2005, 13:04
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 April 05




voi vedea. Poate ajung pe la un 3000.

anyway, daca lumea zice ca este buna, voi merge mai mult cu ea si ma voi convinge si personal.

Sa vedem daca voi schimba tabara de la nemti la frantuzi.

aaa..inca ceva. Nu mi se par materialele la Octavia 1 mai bune fata de megane 2.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 6 Apr 2005, 13:14
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




1. Daca o scoti cu 3000 Euro mai ieftin ar fi ok.
2. Mai sunt si unii nemultumiti, stii cum e, e greu sa-i impaci pe toti.
3. Au mai dezertat si altii si nu le pare rau.
4. Comparam Megane II cu Octavia II


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 6 Apr 2005, 13:31
Post #7


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




parerea mea e ca ai putea sa mai negociezi putin pretul.. 2000 de euro mi se pare putin
a, in caz ca te intereseaza, masinuta mea are 75.000 km, si sunt super multumit de ea.. inca mai poate 175 afara din localitate, sta bine pe curbe, are frane.. de rugina.. nu e cazul, ca nu e dacie..
cat despre incalzirea motorului.. asa e la toate dieselurile.. se incalzeste putin mai greu decat benzina.. si vorbim de asta.. iarna, ca vara nu e diferenta


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny Bravo
post 13 Apr 2005, 09:24
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Vreau si eu sa iau un M2 sedan din octombrie 2003. Este versiunea Pack Autentique, 1,6 benzina. Acum are vre-o 30.000 km si nu i s-au schimbat piese decat o aripa zgariata (lovita?), o electrovalva si inca o piesa micuta pe la motor (un captator?!?). Despre flanse sau coloana de directie nici vorba. Exista posibilitatea sa aiba sau sa apara probleme la aceste doua repere? Masina, evident, nu mai este in garantie.


--------------------
Audi A3 8p 2.0 TDI DSG
Opel Astra H 1.6 Twinport
Opel Astra Classic 2 1.7 CDTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 07:25
Dacia