Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Semnalizare - problema de semnalizare

tiberiu_0774
post 23 May 2008, 15:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 May 08




Salut,

Detin un Renault Clio din 2001 Symbol 1.4, benzina, model K7JA7. De ceva timp am o problema la semnalizare. De cate ori semnalizez schimbarea directie sau sunt cu luminile de avarie in functionare, se aude un carait deranjant din releul de semnalizare. Am fost la service si am rezolvat ( asa am crezut ) problema. Era de la nu stiu ce contact imperfect din parghia de semnalizare ( cred ca asa se numeste bratul din stanga volanului, folosit la semnalizare si lumini). Dupa un timp , acel carait din releu a revenit in forta . Unde gasesc si cam cat ar costa parghia asta de semnalizare. Multumesc anticipat ! O zi excelenta tuturor !


--------------------
Renault Renault Clio Symbol 2001/benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 23 May 2008, 15:55
Post #2


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Nu prea vad legatura bratului cu releul de semnalizare, dar in fine daca ti-au spus sa inlocuiesti maneta...poti sa ti-o procuri sh sau noua de logan (sunt identice) vezi la bursa sunt cateva topicuri cu piese de logan.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GlontZ_YO!
post 23 May 2008, 18:48
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 11 January 08




Salutare, tiberiu_0774! Am avut aceeasi problema si am rezolvat-o scotand releul de semnalizare care se afla sub bord, in dreptul piciorului stang si cu cateva `fasuri` de 'WD-40", pe piciorusele sigurantei. De 2 luni imi functioneaza perfect. Oricum, la magazinele "Renault-Dacia", il gasesti la un pret de maxim 50 RON.


--------------------
Renault Clio Symbol 2001, 1.4 8v - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu_0774
post 19 Jun 2008, 23:15
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 May 08




Multumesc frumos pentru sfaturi, am inlocuit si releul si bagheta de semnalizare.M-a costat ceva ( vreo 800 ron schimbarea releului, parghiei de semnalizare si placutelor de frana, toate marca Renault ) , dar , atunci cand rezultatul este foarte bun, nu mai conteaza. Inca o data, va multumesc frumos.O seara excelenta tuturor.


--------------------
Renault Renault Clio Symbol 2001/benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the king
post 30 Aug 2008, 10:30
Post #5


Shit happend !


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 August 08
From: Brasov




Oameni buni are cineva o solutie referitoare la zgomotul facut de semnalizarea unui Renault Symbol, as fi dorit inlocuirea releului astfel incat sa faca un zgomot mai discret eventual ca cel de la VW.


--------------------
Renault Clio Symbol II 2007 1,5 dci Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the king
post 4 Sep 2008, 20:28
Post #6


Shit happend !


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 August 08
From: Brasov




Firar sa fie, cred ca sunt singurul stresat de ticaitul strident al semnalizarii de la Clio!!!

Sau poate nu ?!?!?


--------------------
Renault Clio Symbol II 2007 1,5 dci Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
helldriver11
post 5 Sep 2008, 06:58
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 28 September 07




Si maica-mea, cand merge cu mine in dreapta laugh.gif Pe mine nu ma deranjeaza...


--------------------
renault fost symbol 2007, actual Megane 1,4 TCE edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tzutzi
post 5 Sep 2008, 15:10
Post #8


Solenzar impatimit


Group: Members
Posts: 478
Joined: 9 October 06
From: Bucuresti




Si mie mi se pare deranjant. Un semnal mai discret, de exemplu cum este pe ford focus sau pe vw passat


--------------------
Ford Focus St170 2.0 16v 2004
Solenza Scala 1.4 8v 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 5 Sep 2008, 19:37
Post #9


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Valabil in primul rand pentru cel cu clio RS: ai hatch super echipat de 180 de cai...si te derajzeaza zgomotul semnalizarii...geez radmasa.gif


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tzutzi
post 6 Sep 2008, 12:30
Post #10


Solenzar impatimit


Group: Members
Posts: 478
Joined: 9 October 06
From: Bucuresti




Nu inteleg remarca ta hellcat. Am mers cu mai multe masini si la clio mi se pare cel mai strident semnal de semnalizare. Daca masina are 180 de cai asta inseamna ca nu ar mai trebui sa ma intereseze nimic?


--------------------
Ford Focus St170 2.0 16v 2004
Solenza Scala 1.4 8v 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the king
post 7 Sep 2008, 20:20
Post #11


Shit happend !


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 August 08
From: Brasov




Ma bucur ca mai sunt si altii care percep in felul acesta zgomotul semnalizarii (incepusem sa cred ca doar eu am aceasta problema si ca nu semnalizarea este de vina!!!), insa speram ca cineva cu mai multe cunostiinte sa-mi explice si mie care releu este "vinovat de zgomot"(releul de semnalizare?) si mai ales sa imi dea o idee despre cum se poate remedia !?!? (inlocuire, modificare, relee compatibile VW, Ford, Seat etc)wacko.gif
Si apropo, personal nu am mers cu alte modele din gama Renault, la toate se aude in felul acesta semnalizarea ? blink.gif


--------------------
Renault Clio Symbol II 2007 1,5 dci Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tzutzi
post 8 Sep 2008, 01:21
Post #12


Solenzar impatimit


Group: Members
Posts: 478
Joined: 9 October 06
From: Bucuresti




daca este sa o luam asa, si pe solenza cu unitate UCE se aude mai frumos semnalizarea fata de cele cu unitate UCH identica sonor celei de pe clio.


--------------------
Ford Focus St170 2.0 16v 2004
Solenza Scala 1.4 8v 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the king
post 9 Sep 2008, 22:27
Post #13


Shit happend !


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 August 08
From: Brasov




Tzutzi, sincer sa fiu cred ca am uitat sa precizez ca sunt cam "profan" la chestiuni tehice (mai ales cele legate de sistemul electric al unei masini) insa sa stii ca m-am pierdut la mentiunile tale referitoare la "unitate UCE pentru solenta sau unitate UCH pentru clio".
Poti fi mai explict, unitatile astea sunt acele relee de semalizare sau scot doar sunetul acela stresant fara nici o legatura cu semnalizarea?blink.gif
Se pot inlocui, ai habar sau poate stii pe cineva pe care sa intrebi?nedumerire.gif

Mulțam fain anticipat!!


--------------------
Renault Clio Symbol II 2007 1,5 dci Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tzutzi
post 10 Sep 2008, 09:36
Post #14


Solenzar impatimit


Group: Members
Posts: 478
Joined: 9 October 06
From: Bucuresti




acesta reprezinta unitatea centrala electronica care cam cu greu se poate schimba. releul ala deranjant de pe clio era si pe solenza cu UCH, care avea mai multe avantaje fata de UCE. Singurul avantaj care il avea UCE e ca avea un tacanit mecanic la semnalizare biggrin.gif
uite aici diferentele expuse de colegul nostru forum-ist, klaus:
"Ia sa scriem negru pe alb diferentele fata de UCE decodor...
1. UCE decodor accepta doar 2 capete de chei, cu un cod de transponder unic. UCH-ul accepta pana la 4 chei (nu neaparat cu acelasi cod in transponder). In cazul UCH-ului se poate dezactiva una sau mai multe chei din memoria UCH-ului (in caz de furt de ex.). La UCE decodor nu se poate acest lucru.
2. La UCH receptorul telecomenzii de deschidere usi (receptorul de radio-frecventa = receptor RF) nu mai este bucsa decodoare (extern) ci este integrat inauntru UCH-ului (care are un pin pe care se poate pune un fir pe post de antena pentru marirea razei de actiune)
3. La UCH, daca se deblocheaza usile si nu sunt deschise in 30 de secunde, se blocheaza la loc.
4. UCH comanda iluminarea interioara a plafonierei. In cazul in care se uita aprinsa, UCH o va stinge in cca. 30 minute. La versiunea mai 'prospera' UCH comanda si stingerea progresiva a plafonierei. Cam acelasi gheseft il facea si UCE decodor. Nu stiu daca si treaba cu 30 minute.
5. UCH are avertizare sonora la uitare lumini pozitie aprinse (la UCE decodor nu exista)
6. UCH comanda stergatoarele de parbriz. (la uce decodor se facea cu releu extern)
7. UCH gestioneaza semnalizarea si avaria (la uce decodor era pe releu extern)
8. UCH-ul 'varf de gama' are iesire pentru alarma exterioara (pentru a comunica cu alarme). de fapt el are si o alarma interna, dar neactivata din fabrica...
9. UCH comanda ledul de pe bord de la semnalizare (la versiunile de SLZ cu un singur led. La cele care au martori separati pe bord pentru stg-dr, acei martori sunt pur si simplu legati la circuitul becurilor respective (pt. stg si pentr dr)
10. Cheile la UCH sunt cu 2 butoane, la UCE decodor cu un singur buton"

This post has been edited by Tzutzi: 10 Sep 2008, 09:39


--------------------
Ford Focus St170 2.0 16v 2004
Solenza Scala 1.4 8v 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karaoche
post 15 Oct 2009, 12:57
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 2 July 09
From: Braila




salut,
vezi sa nu fie ceva asemanator ca in alt sub forum
acela despre bloc de lumini renault clio.
este si un tutorial frumusel acolo, facut de mine
dc nu se rezolva ca acolo, atunci poate sunt defecte parghiile din blocul de lumini, care sunt din plastic, si la care nu cred ca ai ce sa le faci.
numai bine si la multi km fara incidente


--------------------
renault clio symbol 1 2000 1.4 8v - BR-23-NES
29-01-2009 _ 83950 km
28-03-2011 _ 110001 km
14-11-2012 _ 132000 km
24-11-2013 _ 150582 km
07-11-2014 _ 172850 km
10-05-2016 _ 207400 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 17:05
Dacia