Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 6 7 8 9 10 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Dimensiuni maxime la jante/anvelope, inlocuire jante / anvelope

herculane
post 16 Jun 2009, 22:27
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




la fostul clio aveam trecut in carte doar 175. masina a venit cu 185/50r15. am aflat asta dupa vreo 2 ani, cand am avut curiozitatea sa ma uit in carte. intre timp masina a fost vanduta, e de vreo 2 ani la un prieten, si n-am avut niciunul vreo problema din cauza dimensiunilor smile.gif


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pit-bull
post 18 Jun 2009, 12:21
Post #212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.182
Joined: 9 October 05
From: Banat




Se pare ca este intradevar o greseala si imi va schimba Cartea de identitate a vehiculului! dar mi-au spus ca va dura 2 saptamani. Probleme apar cand mergi la ITP, RAR, etc. te pun sa pui rotile care sunt trecut in CIV pentru ca rotile de pe masina nu sunt omologate, phai daca asa a venit masina cu ele din fabrica ce sa pui ? radmasa.gif Nici nu stiu daca exista anvelope 165.65.15 sau daca exista sunt greu de gasit.


--------------------
DACIA Solenza 2004 Confort
Renault Megane Sedan Facelift-2007/Lux P/1,5dci/106CP/6+1/MP3/Beige Poivre+Bandouri
Renault Clio 3 Facelift-2009/1.2 16v Dynamique/AC-Auto/Bleu Gris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pit-bull
post 17 Sep 2009, 11:29
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.182
Joined: 9 October 05
From: Banat




Vreau sa cumpar jante de aliaj pentru clio 3 facelift si am preferat sa fie de origine renault, am cautat diferite modele mai noi dar nu am gasit. Am dat peste modeul de mai jos stiu ca jantele sunt de pe un clio 2 nu stiu cum se numesc, sunt 4*100/15 insa nu stiu daca se potrivesc si la clio 3 ma refer aici la "gaura" din mijloc sau ce probleme ar putea aparea?

Attached thumbnail(s)
jante_avant02.JPG ( Size: 50.43k ) Number of downloads: 2223


--------------------
DACIA Solenza 2004 Confort
Renault Megane Sedan Facelift-2007/Lux P/1,5dci/106CP/6+1/MP3/Beige Poivre+Bandouri
Renault Clio 3 Facelift-2009/1.2 16v Dynamique/AC-Auto/Bleu Gris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 17 Sep 2009, 11:41
Post #214


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Se numesc "Gradient", au gaura centrala de 60,1 mm si din punctul de vedere al alezajului acestei gauri se potrivesc pe orice renault.
La reprezentanta se pot comanda, cred, desi nu au fost prinse in diversele echipari pentru Romania. Un model Equation sau Alium pe 15" e 650-700 ron/buc.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanc
post 14 Sep 2010, 15:36
Post #215


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 14 September 10




Salut,
Modelul acesta de jante merge montat pe un Clio III?
http://www.anvelope-jante-auto.ro/Jante-au...niu-oz-bmw.html


Despre modelul asta de cauciucuri ce stiti? E bun de ceva?
http://www.anvelopa-janta.ro/anvelope-iarn...56015-5458.html

Mersi,
Stefan

This post has been edited by stefanc: 14 Sep 2010, 15:38


--------------------
Renault Clio III 2009 Exception
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 14 Sep 2010, 15:50
Post #216


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Din ce vad, anvelopa are si cuie. Nu cred ca e recomandata o asemenea anvelopa la iernile noastre. Adica da, in zilele cand n-o sa fie data zapada sau va fi gheata sau polei ar fi buna, dar daca mergi pe asfalt uzezi cuiele degeaba, si nici nu cred ca exceleaza din punct de vedere al aderentei.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 14 Sep 2010, 16:34
Post #217


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




I-am sunat eu azi si i-am intrebat. Vand modelul fara tinte. Au zis ca nu le mai da voie sa vanda. Oricum stiu ca sunt ilegale la noi.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiblu
post 14 Sep 2010, 18:48
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 15 January 07
From: Slatina




stefanc, ideea cu jantele de logan montate pe clio 3 este sa nu atinga in etrierele fata din cauza ca au ET50 fata de jantele originale care au ET 43. Daca ai un prieten care are logan, poti sa faci o incercare cu roata lui de rezerva de exemplu, inainte sa cumperi. Si eu vreau sa fac o astfel de proba, pentru ca vreau sa pun cauciucurile de iarna pe alt set de jante, iar cele de logan se gasesc pe toate drumurile la preturi rezonabile. Daca reusesc sa fac asta inaintea ta, o sa postez aici.

Anvelope Pirelli Winter Carving mi-am cumparat si eu iarna trecuta si am fost foarte multumit de cum s-au comportat. Nu vin cu tinte.


--------------------
Renault Clio 3 Estate 1,4 Dynamique 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 14 Sep 2010, 20:45
Post #219


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Nu sunt sigur pe caracteristicile jantelor de tabla ce echipeaza clio 3, insa cele de aliaj au ET 50, la fel ca cele de logan.
Cele de tabla de logan merg de ex. pe clio cu discuri ventilate de 238mm, la fel in cazul megane-ului de 1.4 16v, insa de la 1.6 16v si dCi unde discul de frana e mai mare, etrierul atinge in balonajul jantei.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanc
post 15 Sep 2010, 09:14
Post #220


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 14 September 10




QUOTE(Tudor @ 8 Nov 2006, 10:00)
- diametru jantei: standard in cazul Clio III: 15 inch
- latimea jantei: standard in cazul Clio III: 6 inch ("6J")
- numarul de prezoane: in cazul Clio III: 4
- distanta intre prezoane: in cazul Clio III: 100
- diametrul gaurii centrale: in cazul Clio III: 60,1 mm
- ET (este distanta in plan orizontal intre linia mediana imaginara a jantei si planul pe care se monteaza janta; arata cat de mult iese roata in afara): in cazul Clio III, ET-ul standard pentru jantele de aliaj de 15 inch este 50.


Am ales acele jante deoarece am gasit la pag. 4 din acest topic specificatiile pentru Clio 3 puse de Tudor. ET pt clio este 50, la fel ca la jantele puse de mine.

Ideea este ca vreau sa imi iau niste jante de tabla pe care sa-mi pun cauciucurile de iarna. Cand vine sezonul rece, schimb doar jentile, nu mai stau sa schimb doar anvelopele.

Poate cineva sa-mi dea un link catre niste jenti de tabla pt. Clio 3? Ca sa fiu sigur ca cumpar ceea ce trebuie? smile.gif


--------------------
Renault Clio III 2009 Exception
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiblu
post 15 Sep 2010, 11:36
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 15 January 07
From: Slatina




http://www.anvelope-jante-auto.ro/Jante-au...niu-oz-bmw.html

cu banii astia iti iei direct de aliaj... in cautarile mele am gasit asa ceva si pe la aprox. 220 ron, dar nu mai stiu unde.

This post has been edited by adiblu: 15 Sep 2010, 11:37


--------------------
Renault Clio 3 Estate 1,4 Dynamique 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanc
post 16 Sep 2010, 09:14
Post #222


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 14 September 10




QUOTE(adiblu @ 15 Sep 2010, 11:36)


Gentile pe care mi le-ai dat exemplu au ET43, dar cica sunt pt. Clio 3. Cele de aliaj au ET50. De asta am cautat niste jenti de tabla care sa aiba ET50.

Ma gandesc ca cei de la service ar trebui sa stie, nu?


--------------------
Renault Clio III 2009 Exception
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiblu
post 16 Sep 2010, 18:34
Post #223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 15 January 07
From: Slatina




Nu mai inteleg nimic... pai tie nu pentru clio 3 iti trebuie jante de tabla???
Pe clio 3 jantele de tabla au ET 43, iar restul caracteristicilor sunt identice cu cele ale jantelor de logan.
Dupa ce iti montezi jantele de logan pe al tau clio 3 ne spui si noua cum sta treaba, ca sa lamurim problema.


--------------------
Renault Clio 3 Estate 1,4 Dynamique 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipm
post 16 Sep 2010, 19:28
Post #224


"Clionian"


Group: Members
Posts: 174
Joined: 5 April 06
From: din 'Sighiu'




QUOTE(adiblu @ 14 Sep 2010, 18:48)
Si eu vreau sa fac o astfel de proba, pentru ca vreau sa pun cauciucurile de iarna pe alt set de jante, iar cele de logan se gasesc pe toate drumurile la preturi rezonabile. Daca reusesc sa fac asta inaintea ta, o sa postez aici.


Inginerul de la service-ul unde mi-am reparat masina a zis ca s-ar potrivi. Insa doar pe "s-ar" nu m-as baza fara o incercare. Si eu sunt interesat pentru caucicurile de iarna. Te rog sa nu uiti sa postezi daca reusesti sa faci o proba.


--------------------
Renault Clio III 1.2 16V 2006 Dynamic
nume de alint 'Teo'
http://www.cmuntean.ro/site
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiblu
post 22 Sep 2010, 20:32
Post #225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 15 January 07
From: Slatina




Am reusit sa fac astazi o proba cu o roata de rezerva de logan, dar din pacate era de logan facelift care are jante cu ET 43 !!! Adica identice ca si caracteristici cu cele de pe Clio 3, diferenta fiind doar ca design, cele de clio avand 16 gauri, fata de cele de logan care au doar 12.
Concluzia este ca se potrivesc perfect... ca doar sunt identice. Poate reuseste totusi cineva sa faca o proba cu jante de logan cu ET 50...

Attached thumbnail(s)
Imagine0094.jpg ( Size: 298.06k ) Number of downloads: 2069
Imagine0095.jpg ( Size: 278.39k ) Number of downloads: 2044
Imagine0096.jpg ( Size: 308.95k ) Number of downloads: 1969


--------------------
Renault Clio 3 Estate 1,4 Dynamique 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipm
post 23 Sep 2010, 18:22
Post #226


"Clionian"


Group: Members
Posts: 174
Joined: 5 April 06
From: din 'Sighiu'




@adiblu
Iti multumesc pentru "share-ul" de informatie. Daca are timp de mine saptamana viitoare vreau sa merg sa la service-ul unde mi-am reparat masina si sa-mi fac o pereche pentru iarna.
Acolo au si piese de schimb si poate il lamuresc sa faca niste teste. Nu stiu insa care este treaba cu ET42 si ET50 sad.gif ET50 sunt primele genti folosite la Logan?


--------------------
Renault Clio III 1.2 16V 2006 Dynamic
nume de alint 'Teo'
http://www.cmuntean.ro/site
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiblu
post 23 Sep 2010, 18:30
Post #227


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 15 January 07
From: Slatina




Jante de tabla cu ET 50 au loganurile fara facelift (asa am avut si eu la fostul logan). Am ramas surprins ieri sa vad ca loganul prietenului meu are jante cu ET 43, la fel ca si clio 3.


--------------------
Renault Clio 3 Estate 1,4 Dynamique 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 23 Sep 2010, 20:24
Post #228


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




aveti grija cu jantele de logan de tabla (cele cu et50), nu le luati fara proba pe masina in special pe rotile fata, ca sa nu va treziti cu surprize. Spre exemplu la megane 2, jantele de megane nu se potrivesc decat la motorul de 1,6. La diesel ating in etrieri pe fata. Recomandat este sa luati jante cu et pt masina voastra.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannyb
post 26 Oct 2010, 15:00
Post #229


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 24 August 04




Salut,

E interesant subiectul, poate imi da si mie cineva ok-ul pe ce vreau sa fac.
Eu am Clio III 1.6 16v Dynamique BVA cu jante de aliaj 15'' si ET50 (MAHONIA ALLOY WHEELS, 6x15'' 4 ET50).
Pe fata am discuri ventilate de 260mm iar pe spate am discuri pline de 240mm.
Vreau sa imi cumpar 4 jante de tabla pentru iarna si inteleg ca pentru Clio III se recomanda cele cu ET43, care sunt si un pic mai scumpe fata de ET50 (pentru loganurile fara facelift inteleg).

Credeti ca pot sa merg pe varianta tabla cu ET50 din moment ce am deja aliaj cu ET50, este vreo diferenta ?

Daca as merge pe ET50 as avea de ales intre (diferenta fiind de tara de fabricatie si culoare, numar de gauri):

http://www.anvelope-jante-auto.ro/Jante-au...niu-oz-bmw.html

http://www.anvelope-jante-auto.ro/Jante-au...niu-oz-bmw.html

http://www.anvelope-jante-auto.ro/Jante-au...niu-oz-bmw.html

Multumesc,
Daniel

This post has been edited by dannyb: 26 Oct 2010, 15:14


--------------------
Renault Clio III BVA 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiblu
post 26 Oct 2010, 18:35
Post #230


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 15 January 07
From: Slatina




Aproximativ aceeasi problema am avut-o si eu, doar ca eu am din fabrica jante de tabla (cu ET 43) si am hotarat sa cumpar pentru anvelopele de iarna alt set de jante second hand cu aceleasi caracteristici, deoarece pe net preturile pentru una noua incepeau de la aprox. 220ron. Am cumparat de la un "coleg" de aici de pe forum 4 jante de tabla de megane 1(au aceleasi dimensiuni cu cele de la clio 3), dar domnul coleg a binevoit sa-mi trimita pe langa 3 jante acceptabile si una stramba (luata de pe o masina lovita bine) care a ajuns la fier vechi. Deoarece nu am mai gasit sa cumpar alta la fel, dupa ce m-am documentat mai bine, am cumparat o janta de Sandero, care este identica cu celelalte. Janta de Sandero am cumparat-o de la un magazin de piese auto pentru dacia cu 155ron.
Ca o concluzie, eu iti recomand sa cumperi 4 jante de Sandero (diam. 15" , 4x100, ET43) care o sa se potriveasca sigur la masina ta, dar sa specifici clar la magazin ca jantele sa aiba ET43, ca altfel o sa incerce sa te convinga ca sunt la fel cu cele de logan. Bafta.

This post has been edited by adiblu: 26 Oct 2010, 18:36


--------------------
Renault Clio 3 Estate 1,4 Dynamique 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannyb
post 27 Oct 2010, 11:14
Post #231


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 24 August 04




Multumesc de raspuns,

Insa eu nu inteleg care ar fi problema in cazul meu daca le iau cu ET50 ? (adica cele de Logan)
Am deja jante aliaj cu ET50...

Daniel


--------------------
Renault Clio III BVA 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiblu
post 27 Oct 2010, 13:44
Post #232


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 15 January 07
From: Slatina




http://www.jante-otel.ro/info-jante-otel-a...e-de-iarna.html

Jantele de aliaj pe care le ai tu, cu ET50 (si in general), au alta forma a partii centrale decat la o janta de tabla cu ET50, asta facand posibil ca in cazul celor din urma sa atinga in etrier din cauza formei diferite a partii centrale (partea ambutisata). Nu stiu daca m-am facut inteles.
O solutie ca sa-ti raspunzi la intrebare este sa faci o proba pe masina ta cu o janta de logan; eu am incercat sa fac asta dar dupa cum am mai spus pe acest topic in urma cu ceva timp, nu am reusit sa gasesc decat una de la un logan facelift care are ET43.


--------------------
Renault Clio 3 Estate 1,4 Dynamique 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannyb
post 27 Oct 2010, 14:01
Post #233


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 24 August 04




smile.gif) e foarte clar ce zici, dar si ce zic eu este foarte logic.
Din definitia ET-ului cum ai dat si link avem:

Offset-ul este distanta dintre centrul imaginar al jantei si fata interioara a jantei care va veni lipita de fuzeta, si cu cat este mai mic cu atat roata va fi scoasa mai in afara aripii si invers, cu cat e mai mare, janta va fi mai in interior, sub aripa.


Deci, daca e 50, sau 43 este acelasi indiferent ca este din aluminiu sau din orice altceva.
Cand cumparam o janta trebuie sa stim diametrul, latimea, ET-ul si distanta dintre gauri. Pe orice site din afara te duci sa cumperi e la fel. Tot din link avem:

Dimensiunile standard care definesc o janta, asa cum veti regasi inclusiv pe site-ul nostru, sunt: latimea jantei, diametrul jantei, diametrul gaurii centrale (center bore), numarul de prezoane si PCD-ul (pitch circle diameter) - adica diametrul cercului pe care sunt situate centrele prezoanelor, cel mai adesea denumit mai scurt distanta intre prezoane.


Si insist, daca masina mea vine din fabrica cu jante aluminiu 15'', 6J, ET50 de ce nu pot sa pun faimoasa janta de Logan cu aceleasi caracteristici ?
Sunt de acord, merge mai sigur un ET mai mic, ET43 si roata o sa fie mai trasa afara (eventual imi arunca stropi de mizerie pe caroserie rotile din fata mai mult decat ar trebui), dar modelul meu 1.6i 16v cu discuri pline pe spate nu are probleme sa incapa un ET50.

Daca gresesc cu ceva imi cer scuze, insa cred ca e important sa respectam caracteristicile din cartea tehnica asa cum vine ea de la fabrica si sigur nu avem probleme.


--------------------
Renault Clio III BVA 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 27 Oct 2010, 19:11
Post #234


Membru autentic


Group: Members
Posts: 569
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




Daca ai ET 50 , nu vad de ce nu ai putea sa pui de Logan prefacelift , dar sa fii sigur ca are acelasi ET si J.
Problema apare pt cei cu ET 43 care trec la ET50 ,ar putea atinge . Aici spune ca ar fi vorba de 7 mm :
http://www.1010tires.com/WheelOffsetCalculator.asp


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanc
post 28 Oct 2010, 15:39
Post #235


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 14 September 10




dannyb, daca iti cumperi sa ne zici si noua daca au mers jantele cu ET50 pe masina ta.

Si eu vreau sa fac acelasi lucru, dar banii s-au dus in alta parte si trebuie sa mai astept vreo luna smile.gif

This post has been edited by stefanc: 28 Oct 2010, 15:39


--------------------
Renault Clio III 2009 Exception
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxielup
post 28 Oct 2010, 17:08
Post #236


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 11 February 08




salutare. dannyb are dreptate in ceea ce priveste ET. Eu am jante de tabla de Logan (ET 50) de 2 ierni pe masina si se potrivesc perfect. Masina e 1.4 16v, discuri doar pe fata. Asa ca va puteti pune cu incredere.
Am uitat sa mentionez ca anvelopele de iarna sunt 185/60/R15


--------------------
renault clio III 2007, Privilege - BC-81-LOA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannyb
post 28 Oct 2010, 17:27
Post #237


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 24 August 04




Da, astazi s-a dus tatal meu si a cumparat 4 bucati ET50 cu 160 RON bucata de la magazinele auto din Pantelimon/Bucuresti (Made in Romania).

Din pacate mai dureaza un pic pana le instalez, nu sunt in tara, doar cand o sa vin peste 2-3 saptamani o sa le instalez.
Sper sa nu fi dat banii degeaba smile.gif)

In ceea ce priveste dimensiunile, stiu ca trebuia sa merg si eu pe 185/60/15 insa anul trecut m-a prins zapada intr-un weekend si nu am gasit decat 185/65/15, dar merge, nu-i problema; oricum cele de vara le am 195/55/15, stau in limite smile.gif
Practic pe cele de vara le am mai joase un pic iar cele de iarna mai inalte.

Salutare

This post has been edited by dannyb: 28 Oct 2010, 17:31


--------------------
Renault Clio III BVA 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 28 Oct 2010, 19:39
Post #238


Membru autentic


Group: Members
Posts: 569
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




danny , la tine gumele "stock" sunt 175/65/15 sau 185/60/15 ?
Inca ceva: gumele de 195/55/15 le-ai pus pe aceleasi jante ( 6J parca ) ?
Intreb pt ca m-ar tenta si pe mine un 195....fara sa mai schimb jantele

This post has been edited by alc2: 28 Oct 2010, 19:40


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannyb
post 29 Oct 2010, 08:54
Post #239


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 24 August 04




Masina a venit cu 175/65/15 insa pe talon am si 185/60/15.

Pe aceleasi jante 6J de aliaj am pus 195/55/15 (sunt o idee mai mici, intra in eroare, te poti juca cu calculatorul). Sunt niste Michelin V-series de vara cu 4 santuri si aproape fara striatii, de care sunt foarte multumit. Desi ar fi mers si 195/60/15 m-am gandit ca e bine sa fie mai usoare.

Deci am de iarna 185/65/15 si de vara 195/55/15, niciuna de pe talon smile.gif

PS: In vest dimensiunile standard de pentru Clio III sunt: 185/60/15 si 195/50/16.
Vrajeala cu 175/65/15 e pentru Romania, drumuri proaste, etc.

This post has been edited by dannyb: 29 Oct 2010, 08:58


--------------------
Renault Clio III BVA 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romaniadrian
post 2 Nov 2010, 15:05
Post #240


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 19 November 08




A incercat cineva sa puna jante de logan pe Clio 3? Au fost ceva probleme?
Vreau sa-mi cumpar pneuri de iarna si vreu sa cumpar jante de tabla pentru noile pneuri. Janta de Logan are acceleasi dimensiuni ca janta de Clio 3 si anume 6j15 100 et 50.


--------------------
renault clio 3 1,5 dci, 85 CP /2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 6 7 8 9 10 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 17:28
Dacia