Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nivelul lichidului de racire Golf3 1995

Pyciu
post 13 Jul 2009, 20:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 13 July 09




Buna,sunt nou pe aici si imi cer scuze daca s-a mai vorbit despre ce ma intereseaza pe mine,am dat search dar nu am gasit.Deci sa trecem la povesti smile.gif ,sunt posesorul unui golf 3 din 1995,1.9 DI si acum vreo 2 luni am avut o problema cu motorul,ceva pe la vibrochen,am luat un vibrochen de la dezmembrari l-am rectificat,am schimbat supape,tacheti si ce mai era uzat.Toate bune si frumoase merge bine motoru' toarce ca o pisicuta dar totusi am 2 probleme.
1.am observat ca imi tot scade nivelul lichidului de racire din borcan,complectez pana la max si peste vreo saptamana ii sub min.
2.cand trec in treapta a 5-a in jur la 100-110 km/h si accelerez mai tare(mai dintruna)se tureaza motorul si nu trage si daca las putin acceleratia si accelerez din nou dar de data aceasta mai usor se simpte cum trage.
Va rog foarte frumos sa imi raspundeti la intrebari,si daca am gresit cu ceva imi cer scuze.


--------------------
volkswagen golf 3 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 14 Jul 2009, 08:01
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




1.Cu lichidul de racire e simplu, pierzi pe undeva daca pe exteriorul motorului nu e vizibil se duce in motor, garnitura proasta deci in loc de ulei ai ulei cu apa. N-ar fi rau sa verifici nivelul de ulei la motor.

2.Turarea motorului fata ca acesta sa traga este de la ambreiaj, in cateva mii de km nu vei mai putea urca o bordura spre exemplu, se rezolva prin inlocuirea kitului de ambreiaj.

Problema mai nasoala poate fii cu lichidul de racire.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pyciu
post 14 Jul 2009, 21:32
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 13 July 09




Am verificat nivelul uleiului si ii bine intre min si max si nu are nici apa....am verificat si furtunele si nu am gasit fisuri sau urme de apa.Si apropo cand am facut reparatiile am schimbat si garnitura de chiuloasa si kitul de ambreiaj adica kitul nu complect, am schimbat numai discul de ambreiaj si rulmentul de presiune sa fie oare problema cu turarea motorului ca nu am schimbat si placa de presiune?

Hai sa va povestesc cum a fost cand s-a defectat:la inceput sarea distributia de la punct,am mers prima oara la mecanic a pus totul la punct dupa o luna iarasi a sarit, am mers dinou la mecanic a puso iarasi la punct dar de data asta nu a mers decat 2 zile,a treia oara m-am apucat eu cu tata sa mesterim am desfacut distributia si am observat ca pinionul acela de jos care este prins de vibrochen avea joc, lam desfacut si vibrochenul era forfecat.Urmatoare zi am tras masina pana la mecanic.Am zis sa mi-o faca ori cat ar costa,am schimbat:vibrochen,tacheti,cuzineti,supapele ca zicea mecanicu' ca 4 erau indoite si am zis sa le schimb toate,garnitura de chiuloasa,garnitura de la baia de ulei,disc de ambreiaj,rulment de presiune,uleiul si filtrul de ulei cu tot cu manopera am ajuns in jur de 1500lei.

Sa vad cand am timp am sa merg la un service sa ii fac un diagnostic ca ma ingrijoreaza aceste doua probleme desi masina merge:)


--------------------
volkswagen golf 3 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 29 Jul 2009, 13:49
Post #4


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




In principiu ce sfaturi ai primit sunt ok. Apa sau antigelul pot sa dispara si din cauza garniturii de chiuloasa care are un por sau ceva, fara sa se incinga motorul. Despre a doua problema sunt 2 motive: ori placa de presiune este terminata ori pierzi ulei pe la palier si ajunge pe discul de ambreiaj, motiv pt care patineaza discul.


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 31 Jul 2009, 07:16
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




O cunostinta are un golf 3 de varsta asemanatoare si a avut probleme cu nivelul de antigel... era un furtun fisurat dar problema s-a descoperit f. greu, peirdea lichid doar cand motorul era cald si turat smile.gif , lichidul pierdut se evapora aproape instantaneu ! parerea mea, verifica temeinic toate furtunele. Stiu ca a incercat sa schimbe furtunul (cel care intra in habitaclu-radiator incalzire) pe original dar scorul a fost prea mare, a gasit un furtun asemanator fabricat pt. logan/solenza si l-a folosit cu succes, functioneaza de ~1an. Am citit pe undeva ca e recomandata schimbarea tuturor furtunelor din sistemul de racire la ~8 ani.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pyciu
post 18 Oct 2009, 16:49
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 13 July 09




Imi cer scuze ca nu am mai dat nici o veste despre mine si masina dar sincer nu prea am avut timp, dar oricum una dintre probleme am rezolvat-o si anume cea cu pierderea lichidului de racire pierdeam pe la un furtn pe la imbinare, am schimbat colieru si acum totu ii ok.Dar totusi a mai ramas o problema cea cu turarea motorului, am fost pe la 2 mecanici si au spus ca nu stiu ce are si ca discu de ambreiaj ii bun nu patineaza.Voi ce pareri mai aveti?Am uitat sa mentionez ca motorul se tureaza in gol doar atunci cand accelerez dintruna si din treapta a3-a.Si mai am o intrebare spuneti-mi daca pot pune turometru, pt ca dupa cum stiti unele golfuri 3 in loc de turometru au un ceas imens si vreau si eu sa vad turatia motorului.
Va multumesc mult!


--------------------
volkswagen golf 3 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 01:47
Dacia