Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 28 29 30 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Noul cod rutier

maho
post 13 Feb 2022, 11:30
Post #871


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Banuiesc ca se poate verifica orice filmare daca-i editata sau bruta. Oricum, daca cel care filmeaza nu-i direct implicat in eveniment, ci doar "martor", ce interes ar avea sa-si bata capul cu trucaje?
Ala care a filmat microbuzul ce tracta copii pe sanie o fi avut vreun interes sa trucheze?
Sau ala care a filmat suv-ul ce a impins un logan (parca) intr-un cap de pod, mai demult?
Nici politia nu poate supraveghea toate portiunile de pe toate drumurile, nici camerele fixe. Astea din masini ar fi putut da o mana de ajutor.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 13 Feb 2022, 12:19
Post #872


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.905
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Legea nu e in functie de procente...filmarea aia e obiectiva..aia e subiectiva ..ai e pe interes..aia e fata mare etc.

Din acest unghi...zicea si @Agrig...sa nu poti contesta filmarea.

Ps eu nu voi renunta la camera..asta daca legea mai permite ...gen austria. In caz de ceva instanta o poate folosi sau nu.politia....se pare c a nu sleep.gif

This post has been edited by wolfin: 13 Feb 2022, 12:24


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 13 Feb 2022, 13:51
Post #873


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Politia are treaba ei, regulile ei stabilite de lege tocmai pentru a elinina tendintele de abuz din partea unei autoritati a statului.
Filmarile personale le admite si Politia macar pentru a elucida un caz, in cazul in care ajung in instanta judecatorul este cel care decide daca tine sau nu cont de ele, in general se tine.
Pina una alta mie-mi pare aiurea ca sa ma apuc sa culeg info din trafic Politieiei, ei au treaba lor, eu pe a mea, conduc nu "fac legea".
Asa este si normal, daca ai camera si esti implicat in ceva este perfect, se poate afla mai usor vinovatul sau cauza.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 13 Feb 2022, 16:47
Post #874


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Nu-i vorba de procente sau de stabilit vinovatia de posesorul camerei. Daca nu pot fi folosite ca probe, cel vinovat de producerea unui eveniment poate contesta orice (cu succes), inclusiv faptul ca era el implicat ("e trucat nr. masinii, domle!"). Cum il mai aduci in instanta?
Nu toate info din trafic ajung la politie, ca nu-i nevoie. Probabil ca >95% sunt peisaje (in cazul meu chiar 100%, da' nu eram tampit sa dau pe goarna o filmare (facuta cu telefon clsic rolleyes.gif) cand mergeam cu 90 in localitate, sau cand depaseam pe linie continua).
Vinovatia trebuie stabilita (de judecatori) in baza unei probe admisibile legal (administrata de politie si livrata de cine o are), de asta-i vorba.
Politia e tot autoritate a statului.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 13 Feb 2022, 17:55
Post #875


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.905
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Este..nu zic nu...dar nu ar trebui sa imparta dreptate dupa imagini care pot fi distorsionate.


Alt ex.

Tu treci pe rosu. Eu te filmez...si iti cer 200 $ sa nu ajunga filmarea la politie.

Oricum..se cam bate cap in cap cu gdpr.ul.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dainese1100
post 13 Feb 2022, 19:48
Post #876


Membru


Group: Validating DaciaClub
Posts: 117
Joined: 6 February 22
From: Tziganistan




Domnu Agrig, filmarea te ajuta foarte mult dacă te lovește cineva din spate sau daca intra pe contrasens si te loveste sau daca iti franeaza brusc în fata ta, ca să faci accident.
O arati la politist și il sanctioneaza pe faptas conform video de la tine.


--------------------
Dacia Logan 2 2016 1,5dci 75cp k9k626
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 13 Feb 2022, 20:52
Post #877


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(wolfin @ 13 Feb 2022, 17:55)
nu ar trebui sa imparta dreptate dupa imagini care pot fi distorsionate.

Pot fi, dar daca nu sunt, de ce nu?
QUOTE(wolfin @ 13 Feb 2022, 17:55)
Tu treci pe rosu. Eu te filmez...si iti cer 200 $ sa nu ajunga filmarea la politie.

Ala-i santaj, e altceva.
QUOTE(wolfin @ 13 Feb 2022, 17:55)
Oricum..se cam bate cap in cap cu gdpr.ul.
*


Nu-s convins, pt. ca eu (care filmez) n-am date personale ale celui care o comite. In opinia mea, nr. masinii e public. Mai departe e treaba politiei sa faca ceva.

Inca o chestie: daca au declarat filmarile astea drept inadmisibile ca probe, atunci aia care comit alte infractiuni (nu neaparat rutiere): tentative de omor, talharii, etc., se pot considera discriminati daca filmarile (neprofesionale, amatoare, intamplatoare) respective ii duc in parnaie. Un avocat bun poate contesta asta. Unde ajungem?


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 13 Feb 2022, 21:30
Post #878


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.905
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Judecatorul pune un expert un tehnician...filmarea este intoarsa pe toate partile...se face un raport..o expertiza.

Zic ca e altceva..fata de un politist care se uita pe un pc/telefon..eventual sa aduci filmarea pe cd.

Apoi..politistul daca nu vrea sa se uite pe filmare nu se uita. Nu e obligat sa traga o cincluzie din filmarea ta.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dainese1100
post 13 Feb 2022, 21:42
Post #879


Membru


Group: Validating DaciaClub
Posts: 117
Joined: 6 February 22
From: Tziganistan




nu e obligat, dar când nu are alte dovezi si nu se urca în mașină de la sectie sa vina la fata locului, o sa vrea sa vada filmul de pe camera video a șoferului pagubit, sa stabilească cine e vinovat .
Parca erau utile și la firmele de asigurări RCA?


--------------------
Dacia Logan 2 2016 1,5dci 75cp k9k626
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 13 Feb 2022, 21:46
Post #880


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.905
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Adica in functie de cheful politistului.

Parca in rusia e faza cu cam vs asig.

Nunar strica si la noi. 15 % daca ai cam. Cred ca toti ne am pune.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dainese1100
post 13 Feb 2022, 21:57
Post #881


Membru


Group: Validating DaciaClub
Posts: 117
Joined: 6 February 22
From: Tziganistan




Eu am viofo A129 Pro Duo GPS pe fata și spate, card de 64gb.
Am vrut sa o las sa înregistreze și in parcare (am cumpărat alimentator cu mod parcare HK3) , dar consuma curent, asa ca am renunțat.
Folosesc doar când merg cu mașina.
https://viofo.ro/Viofo-A129-Pro-Duo-GPS


--------------------
Dacia Logan 2 2016 1,5dci 75cp k9k626
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 18 May 2022, 12:50
Post #882


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.057
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Las și eu asta aici
https://www.g4media.ro/catalin-drula-despre...grav-regul.html
Oricum azi sufăr de analfabetism funcțional, nu înțeleg nimic din ce scrie
Poate voi sunteți mai deștept. Adică cu siguranță


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 May 2022, 12:56
Post #883


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Zice te-ai scos! SI tu si valixxx si czh!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 May 2022, 14:18
Post #884


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




si cam care din ce scrie acolo le fac eu ... de zici ca m-am scos ?

Șoferilor recidiviști pentru sancțiuni grave (de ex: depășire de coloane oprite, trecut pe semaforul de culoare roșie, nerespectat indicațiile polițistului, vorbit la telefon la volan, comportament agresiv, mers pe sens opus pe autostradă, neacordare de prioritate, depășire în zonă interzisă, consum de alcool, viteză excesivă ș.a.) li se reduce perioada de recidivă, în care primesc automat o suspendare în plus de 30 de zile a permisului, de la 6 luni la 3 luni.
Mai mult, recidiviștii pentru sancțiuni grave vor avea posibilitatea să dea un test pentru reducerea perioadei de suspendare, ceea ce în prezent nu este posibil.
La fel și vitezomanii, care depășesc viteza legală cu peste 70 km/h (ex. viteză de peste 120km/h pe străzile unui oraș)



Tot vitezomanii, care depășesc viteza legală cu peste 70 km/h vor primi dovadă cu drept de circulație pentru 15 zile, față de legislația actuală conform căreia sunt lăsați pietoni pe loc.
Șoferii care acumulează 15 puncte de penalizare, fapt ce duce la suspendarea permisului, vor putea contesta în instanță contravențiile fără ca termenul de prescripție de 6 luni de la primirea punctelor să fie înghețat. Cum de cele mai multe ori acțiunile în instanță durează mai mult de 6 luni, asta va duce la prescrierea punctelor și, automat, la ne-suspendarea permisului niciodată pentru cumul de puncte folosind această portiță.


Șoferii care dau testul pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului își vor putea recupera mai repede permisul decât înainte. De exemplu, o perioadă de suspendare de 90 de zile se reducea cf OG la 60 de zile (la ⅔ din perioada inițială), iar amendamentele din parlament ar reduce suspendarea la doar 30 de zile (la ⅓ din perioada inițială).
Se reintroduce suprapunerea suspendărilor de permis, versus cumularea perioadelor de suspendare a permisului. Mai precis, un șofer cu permisul suspendat pentru 30 de zile, dacă ar comite o nouă abatere în perioada de circulație cu dovadă, să zicem sancționabilă tot cu 30 de zile de suspendare, va avea permisul luat timp de 30 de zile, nu timp de 60 (30+30), ca în prezent.


Pentru necomunicarea datelor de identificare a șoferului contravenient către poliție, se reintroduce facilitatea de a plăti jumătate din minimul amenzii în 15 zile (eliminată de OG 1/2022).
Asta înseamnă, spre exemplu, că pentru o contravenție constatată cu mijloace automate de depășire gravă a vitezei legale (de ex., 150 km/h în oraș) contravenientul refuzând să comunice datele de identificare ale șoferului, va putea plăti doar 652 de lei (½ din minimul prevăzut pentru amendă) în loc de cuantumul stabilit de agent al amenzii care poate fi de până la 2900 de lei pentru persoane fizice și 14500 de lei pentru persoane juridice.



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 18 May 2022, 21:02
Post #885


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Din cele ce spui se deduce ca guvernul se gindeste din greu sa le faca viata infractorilor cit mai usoara


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 20 May 2022, 11:20
Post #886


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




E de bine.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages « < 28 29 30
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:59
Dacia