Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

check airbag light - apare si dispare

zet105
post 13 Feb 2024, 08:40
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 15 May 09




Salutare.

Am un renault megane 3 , 1.5 dci 110cp din 2012 versiune facelfit si ma confrunt cu urmatoaare problema de mai bine de 6 luni: in mers, aleatoriu, apare eroarea check airbag iar apoi dispare.Nu am gasit o relationare in frecventa aparitiei acestei erori, doar ca am obsevat ca pe timpul rece apare in special dupa ce motorul este incalzit bine.

Masina a fost in service unde s-a presupus ca este un contact imprefect la vreo mufa....cert este ca nu i-au dat de capat.(cred ca de vreo 3 ori tot au zis ca s-a rezolvat si a reaparut)
Mai nou, astazi , zi ploioasa, a inceput sa apara si sa dispara si eroare pe parking sensor (am senzori doar pe spate). La fel apare si dispare identic cu airbag check.

Masina nu a fost implicata in accident. O detin de 7 ani.

Aveti idee cam in ce directie sa indrum electricianul sa faca o verificare mai amanuntita?

Multumesc.


--------------------
reno Megane 3, 1.5dci, 110cp, phase 2(2012) -- - ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uNNNk
post 13 Feb 2024, 15:17
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 2 February 21




Ai pus testerul pe ea? Ar trebui sa iti apara cine a generat eroarea.

Prima si prima data incearca mufele de sub scaunele fata, au o tendinta in timp sa se miste si se deconecteaza aleatoriu. (Contact imperfect) Asta e cea mai frecventa problema cu sistemul de airbag-uri.

Eu pe Coupe aveam si mufele de la scaune stranse intre ele cu soricei si tot s-a trezit sa se slabeasca cea de la scaunul dreapta, dar la mine scaunul ala se muta frecvent fata-spate maxim.

This post has been edited by uNNNk: 13 Feb 2024, 15:20


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Feb 2024, 16:27
Post #3


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai pe care linie era eroarea? poate fi mufa sub scaun, poate fi contactorul rotativ de sub volan


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nashu1111
post Today, 08:55
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 12 September 07




La mine eroarea era de la senzorul de impact din usa, era inundat cu apa, din cauza scurgerii defectoase a apei.

Trebuie sa dai fata de usa jos, senzorul se afla chiar sub broasca.

Spor!


--------------------
renault Megane 2010/3/1.9dCi - xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TCristi1983
post Today, 10:02
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 January 24




QUOTE(zet105 @ 13 Feb 2024, 08:40)
Salutare.

Am un renault megane 3 , 1.5 dci 110cp din 2012 versiune facelfit si ma confrunt cu urmatoaare problema de mai bine de 6 luni: in mers, aleatoriu, apare eroarea check airbag iar apoi dispare.Nu am gasit o relationare in frecventa aparitiei acestei erori, doar ca am obsevat ca pe timpul rece apare in special dupa ce motorul este incalzit bine.

Masina a fost in service unde s-a presupus ca este un contact imprefect la vreo mufa....cert este ca nu i-au dat de capat.(cred ca de vreo 3 ori tot au zis ca s-a rezolvat si a reaparut)
Mai nou, astazi , zi ploioasa, a inceput sa apara si sa dispara si eroare pe parking sensor (am senzori doar pe spate). La fel apare si dispare identic cu airbag check.

Masina nu a fost implicata in accident. O detin de 7 ani.

Aveti idee cam in ce directie sa indrum electricianul sa faca o verificare mai amanuntita?

Multumesc.
*



La mine a fost senzorul pozitie scaun sofer, ala de sub scaun(dreapta) care zice airbagului daca scaunul e in fata sau in spate la un eventual impact, sa nu iti rupa nasu', ...tot asa la rece sau cand era ploios afara , se aprindea si se stingea aleator.

Dadeam scaunul maxim in fata se stingea, maxim in spate se aprindea. AM apasat manual pe senzor sa il actionez si s-a stins.


--------------------
Renault Megane 3 GT Line 2010 - MM13NAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:36
Dacia