Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

58 Pages « < 10 11 12 13 14 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Consumuri megane IV, Toate motorizarile

adrianovici_2006
post 30 Aug 2017, 19:30
Post #331


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




...la peste 6800 km e bine??...cu de toate: mers in localitate dar si in toate modurile motorului!


Attached thumbnail(s)
20170613_145050.jpg ( Size: 2.97mb ) Number of downloads: 235


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 30 Aug 2017, 19:37
Post #332


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




plimbarea e plimbare...mersul de zi cu zi e altceva...depasiri...trafic oras etc....un 6 ar fi mai realist in conditiile enumerate.


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 30 Aug 2017, 19:56
Post #333


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




aba, cand spui un 6 ar fi mai realist in conditiile enumerate, trabuie sa spui si la ce motor te referi. Adrian are 1.5 dci, stiu foarte bine ce poate motorul ala. Eu am mediul de CB la 5.0% de la ultima revizie ~8000km, in care am circa 50% mizeria de trafic din Bucuresti (cu ceva 'talpa' pe unde se poate) si 50% extraurban unde profit din plin de statie CB si detector radar (ca sa-ti faci o idee cu ce viteze merg...). Poate consumul CB nu e real, dar nu sare de 5.2% la pompa in momentul asta.
Am avut si teste de mers calm (calmitate pe care-am pierdut-o intre timp din cauza conditiilor de trafic) si acest motor sta cu lejeritate sub 4% la mers ~100kph pe nationale si 60-70 in localitati.
Adrian, nu pune la inima, daca nu-l cunosteai deja pe Money, sa stii ca el are intotdeauna dreptate, indiferent de ce crezi tu sau ce ai verificat deja pe masina ta... Bine ca nu ti-ai luat EDC la dci-ul ala, ca te invata el imeidiat si cum sa-l conduci...


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 30 Aug 2017, 21:30
Post #334


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.592
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Adrianovici, ai un pixel albastru! E clar masluita poza laugh.gif


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 31 Aug 2017, 06:13
Post #335


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea





biggrin.gif biggrin.gif smile.gif smile.gif smile.gif e clar!...nu putem convinge pe toata lumea!..am masluit afisajul!
Dragi contestatari, bineinteles ca n-am sa ma supar!...uneori ma amuz chiar!
INVIDIOSILOR!....n-a, ca v-am zis-o!
P.S. In ultima fraza, am glumit!.... blush.gif


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BANDOI
post 31 Aug 2017, 08:03
Post #336


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 25 July 17




se poate am avut consum de 4.4%consum pitesti -bulgaria(sveti vlas)


--------------------
renault megane 4gt 2016+talisman 2.0dci 200 megane 2016/zen+modif spre intens/2016/2019 - ag 4 brs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 2 Sep 2017, 19:33
Post #337


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




Scuze pt calitatea pozei!...Ieri am facut 756 km...loc de domiciliu- Sibiu- Deva- Lugoj- Timisoara si retur!...vit. medie 72km/h, consum mediu 4,4l/100km...drum cu de toate, circulatie in coloana cu depasiri acolo unde s-a putut, de la Talmaciu si pe toata pe Valea Oltului, pana la destinatie!

Attached thumbnail(s)
20170902_072907.jpg ( Size: 941.9k ) Number of downloads: 756


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 2 Sep 2017, 19:43
Post #338


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




adrianovici cat a costat reparatia la masina sau inca nu s-a terminat?


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 2 Sep 2017, 20:10
Post #339


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




Helău, everyone! smile.gif

Bun, am făcut primul drum cu Megane IV Sedan, 1.2 TCe, echipare Intense. A fost un trip de aproape 400 de kilometri, Orăștie - undeva prin Oltenia, după Târgu Jiu, deci a fost un drum cam cum de toate: zone unde se putea merge cu peste 100 km/h, Valea Jiului cu curbe and stuff, orașe (Târgu Jiu, că restul n-au cine știe ce trafic, de fapt). Despre consum... Vedeți în poză, sau mai vorbesc despre el mai la final, mă mai gândesc. biggrin.gif

Dar să vă spun cum s-a simțit mașina, întâi:

- motorul: deși ai zice că "vai, e doar un 1.2, ce ar putea fi?", faptul că are turbo face toți banii. Deși mașina e în rodaj și n-am vrut să dau treaptă inferioară prin depășiri, așa cum cam este nevoie la aspirate, turbina își face treaba foarte bine; fără tente de racer, zic că poți depăși foarte bine în cam orice treaptă ai fi, la peste 2000 rpm pentru că motorul răspunde excelent. Vechiul Renault era un Fluence 1.6 benzină, nici nu merită făcută comparația între cele două motoare, fără să supăr pe cineva.

- cum se simte la drum: cum spunea un alt coleg de pe aici pe un alt topic, mașina "te fură", sincer nu mă așteptam să aibă atât de multă rezervă de putere, și nu mă refer din punctul de vedere al accelerației, dar mergând la 110 la oră, pe DN, ai zice că mergi undeva pe la 80 km/h, deci e un maaare plus față de generația a III-a. N-am auzit niciun șuierat al oglinzii la viteza aia, poate s-o fi auzind pe autostradă. Deci, repet, poți să mergi liniștit cu viteză mare, încât nici nu se simte. Foarte mișto feeling-ul, cred că asta m-a impresionat cel mai mult.

- interiorul: foarte frumos, tableta se mișcă excelent, n-am avut probleme cu ea până acum. Apropo de interior... Am mers pe Confort, n-am încercat Neutral sau Sport (Sport clar nu, că e în rodaj și vreau să-l respect), voiam să văd cât de mult se schimbă rigiditatea direcției, care pe Confort e foarte moale, dar precisă în același timp. Zic asta în sensul în care am tot văzut pe net că noile generații de mașini vin cu direcție asistată electric și n-ar fi foarte legată de mașină. Eu n-am simțit asta, dar nici nu am condus zeci de mașini, recunosc.

Bun, acum chestii care îmi vin random în minte, dar importante:

- suspensia e mai rigidă decât la vechile generații, într-adevăr. Ceea e mai mult mișto decât nasol, aș spune. În sensul în care nu te mai simți cu barca pe curbe. Da, prin gropi e cam nasol, recunosc. Dar la drum întins mi se pare mai ok.

- mi se pare drăguță semnalizarea "cu impuls", pe vechile generații nu era, din câte rețin. Farurile LED sunt bestiale, le-am mai dat niște flash-uri unor pietoni, în sensul că le era frică să treacă, crezând că nu le voi da prioritate. În fine, înțelegeți voi... Când dai un flash, se proiectează pe semnele de circulație de nu te vezi, cred că mi-au umplut frigiderul pietonii că i-am orbit. smile.gif)

- parcă citisem pe aici faptul că nu ar fi suficientă climatizarea, adică AC-ul nu are destulă putere, nu ar face față. Scurt și la obiect: face față, eu sunt genul care bagă AC la greu în mașină, dar mi-au înghețat mâinile pe volan la 21.5 grade. biggrin.gif

- anvelopele Bridgestone ER300 (parcă... nu mai rețin exact, în fine) sunt ok, adică nu-s zgomotoase deloc, which is a good thing.

O să râdeți și mă veți face un noob, daaaar: nu prea am prins care e faza cu plecarea din rampă la mașina asta. Adică, să explic. Faptul că ai frâna de mână electrică e foarte mișto, pleci din rampă cu ea fluierând, e chiar o plăcere. Dar eu plec din ambreiaj, de obicei. Așa că asta am făcut cu ea: zbang, omorât motorul de vreo 2 ori în același loc. M-am lăsat păgubaș și am plecat din frâna de mână. În rest n-a mai fost nevoie de cine știe ce plecare din rampă, și m-am descurcat normal. Dar încă nu știu care-i cauza pentru care am făcut prostiile alea:

- faptul că se turează motorul singur e un feature foarte mișto. Dar mi se pare ciudat când plec din rampă, adică-s obișnuit să: lași ambreiaj până când mașina stă nemișcată, pac, accelerezi. La mine era așa: bag viteză, se accelerează blink.gif, las ambreiaj, direct moare. Acum, scriind, mă tot gândesc că am fost eu prost, dar oare chiar așa bou să fi fost? radmasa.gif Adică unde voiam să ajung cu discuția despre frâna de mână și plecatul din rampă: chestia asta cu turatul include și HSA? Că, dacă da, era clar de ce omoram motorul. Dacă nu, înseamnă că eu așteptam un răspuns/feeling prea mare de la mașină și ea, fiind nouă și totul foarte fin la comenzi, nu-mi răspundea așa cum mă așteptam: adică să simt că prinde ambreiajul.

No, v-am zis că o să râdeți și că pot să aflu și eu singur chestia asta, dacă mai fac niște plecări din rampă, da' niște discuții nu strică. Fără hate! sleep.gif

Ce am mai observat: un posibil greieraș din zona plasticelor oglinzii centrale, adică un zdrăngănit la gropile de pe Valea Jiului. Vedem cum se comportă pe viitor. Ah, și acel zdrăngânit/huruit/nu știu cum să-i zic, dar metalic, la accelerare, despre care s-a mai discutat, e prezent și aici. E totuși discret, pasagerii nu l-au auzit, ci doar eu. Parcă era din categoria "așa face toate", oricum e suportabil, ziceam ca idee.

All in one, mașina e superbă, parcă mi-a depășit așteptările. Știam că e un Intense și ar trebui să fie foarte fain, dar își impune cu adevărat respectul.

Așa, consumul... Se vede în poza de mai jos, drumul ați înțeles care e. N-am forjat-o, dar nici n-am mers ca mortăciunea, mie mi se pare foarte bun consumul, ținând cont că am plecat la 500+ km și am ajung la 900+, deci still în rodaj. Cum? Ai zis că e prima oară când o conduci? Well, da, așa cum am scris în topicul de poze, nu e mașina a mea, ci a părinților. Dar asta înseamnă că am fost cu atât mai obiectiv. Comparațiile de mai sus au fost făcute față de: Renault Fluence, 1.6, și Kia Pro Cee'd, 1.4, tot benzină.

Cheers, guys! laugh.gif



Attached thumbnail(s)
IMG_6504.JPG ( Size: 1.84mb ) Number of downloads: 829


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 2 Sep 2017, 20:12
Post #340


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(aba81 @ 2 Sep 2017, 19:43)
adrianovici cat a costat reparatia la masina sau inca nu s-a terminat?
*


Nu s-a terminat!...am fost chemat sa semnez facturile, dar am refuzat!....bara pusa de dealer nu este bine aliniata si in plus mai ramane problema farului neinscriptionat!....Dealer-ul si-a insusit fara multe discutii pretentiile mele si a ramas ca "TINEM LEGATURA!!!!"! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 4 Sep 2017, 11:11
Post #341


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.513
Joined: 18 May 17




@Flatron, foarte tare review-ul tau, ma bucur sa vad impresii despre motorasul asta. Tot spre tce ma orientez si eu, inca sunt putine feedback-uri, sper sa mai apara pana la momentul zero wink.gif sa va poarte in siguranta!


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ratonbox
post 4 Sep 2017, 12:46
Post #342


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 17 October 09




Primele mele 2 consumuri:
Bucuresti - Alexandria - Craiova (pe valea Dunarii, via Bechet) ~ 7.9l/100km. Asta contine si vreo 30 de km in Bucuresti ca nu stiam cum sa resetez trip computerul cand am plecat (si n-am stat sa caut in carte ca eram prea adormit cand am plecat la 6 AM)

Craiova - Pitesti - Bucuresti: 7.1l/100km, mers rapid, dar n-am depasti aia 130km recomandati pentru rodaj. (din fericire scap de el saptamana asta, ca mai decat vreo 400km de facut din el)


--------------------
Renault Megane GT 2017
Avatar: '73 Fairlady Z, with RS Watannabe 8-spoke rims and ZG nose.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 5 Sep 2017, 08:07
Post #343


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




QUOTE(myreno4me @ 4 Sep 2017, 12:11)
@Flatron, foarte tare review-ul tau, ma bucur sa vad impresii despre motorasul asta. Tot spre tce ma orientez si eu, inca sunt putine feedback-uri, sper sa mai apara pana la momentul zero wink.gif sa va poarte in siguranta!
*



Mersi, mă bucur că l-ai considerat util. Într-adevăr, sunt relativ puține feedback-uri, dar, așa, puține cum sunt, majoritatea sunt pozitive. smile.gif


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
old_jhon
post 5 Sep 2017, 08:21
Post #344


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 19 February 15
From: Bucuresti




QUOTE(Flatron @ 2 Sep 2017, 20:10)
Helău, everyone! smile.gif

O să râdeți și mă veți face un noob, daaaar: nu prea am prins care e faza cu plecarea din rampă la mașina asta. Adică, să explic. Faptul că ai frâna de mână electrică e foarte mișto, pleci din rampă cu ea fluierând, e chiar o plăcere. Dar eu plec din ambreiaj, de obicei. Așa că asta am făcut cu ea: zbang, omorât motorul de vreo 2 ori în același loc. M-am lăsat păgubaș și am plecat din frâna de mână. În rest n-a mai fost nevoie de cine știe ce plecare din rampă, și m-am descurcat normal. Dar încă nu știu care-i cauza pentru care am făcut prostiile alea:

*



Frana electromecania se dezactiveaza automat daca si accelerezi putin cand vrei sa pleci, daca o tii din ambreiaj, se dezactiveaza foarte greu sau deloc. Nu inteleg daca te-ai oprit in rampa, gen coloana, sau acolo aveai masina parcata. Dar ca sa mearga totul flowless, accelereaza putin si imediat se dezactiveaza frana de mana.


--------------------
Renault Megane 2016/Intens/1.6 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 5 Sep 2017, 13:23
Post #345


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




Da, asta știu, eram curios dacă mașina are autohold și fără frâna de mână, știu că parcă există chestia asta. Dar am lămurit-o între timp, plecam eu prost doar. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ethical
post 10 Sep 2017, 11:14
Post #346


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 25 January 17




Lujerului - A1 km 98, 3 pers, ac on, viteza medie 102, consum 6.1
1.6 dci


--------------------
renault megane sedan `17 1.6dci intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 10 Sep 2017, 11:19
Post #347


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Cand pleci de acolo(daca n-ai plecat deja) sa resetezi si sa masori si in sens invers, o sa iasa sub 5,5 la aceeasi medie de viteza.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ethical
post 10 Sep 2017, 11:30
Post #348


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 25 January 17




la intoarcere n-am mai monitorizat, dar am ceva indoieli ca as scoate 5.5 sau sub daca pastrez aceeasi viteza medie biggrin.gif

This post has been edited by ethical: 10 Sep 2017, 11:31


--------------------
renault megane sedan `17 1.6dci intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 10 Sep 2017, 20:05
Post #349


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




De la pitesti spre buc masina mereu "prinde aripi" wink.gif


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
old_jhon
post 10 Sep 2017, 20:06
Post #350


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 19 February 15
From: Bucuresti




Resetat la plecarea din București, la serviciu, pe A1 mers cu 140-150 km/h in rest 80-100. Aglomerație in București și la întoarcere la Bascov.

Deci un 4.0 este foarte plauzibil dacă se merge lejer.

IMG_1798.JPG ( Size: 1.7mb ) Number of downloads: 493


This post has been edited by old_jhon: 10 Sep 2017, 20:09


--------------------
Renault Megane 2016/Intens/1.6 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dri
post 10 Sep 2017, 20:13
Post #351


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 11 December 16
From: Bucuresti




QUOTE(old_jhon @ 10 Sep 2017, 20:06)
Resetat la plecarea din București, la serviciu, pe A1 mers cu 140-150 km/h in rest 80-100. Aglomerație in București și la întoarcere la Bascov.

Pai daca ai mers asa repede, cum ti-a iesit media de 58 km/h?


--------------------
VW Golf 6 1.2 TSI 2012, anterior Renault Megane GT 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 10 Sep 2017, 20:23
Post #352


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




de la stat in coloana biggrin.gif...nu va mai luati dupa computerele astea....poate fi si diferenta reala si pana la 1 litru. Ultima oara eu am avut 0,8 diferenta in plus fata de ce arata pe CB fata de ce am pus la pompa. Adica in bord arata 6,2 si pompa 7 smile.gif asa ca....Mai putin de 0.4 nu am avut niciodata diferenta...tot timpul e pe plus. Cel mai bine ar fi sa se posteze...cat a fost pe CB si cat la pompa. Eu asa am postat pana acum.


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
old_jhon
post 10 Sep 2017, 20:24
Post #353


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 19 February 15
From: Bucuresti




QUOTE(Dri @ 10 Sep 2017, 20:13)
Pai daca ai mers asa repede, cum ti-a iesit media de 58 km/h?
*



Am ieșit foarte greu din București. O ora jumate aproape, de acolo. Dimineața fac iar plinul, văd cât intra și calculam cu 525 km. Aflam exact consumul biggrin.gif

This post has been edited by old_jhon: 10 Sep 2017, 20:27


--------------------
Renault Megane 2016/Intens/1.6 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
old_jhon
post 12 Sep 2017, 09:15
Post #354


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 19 February 15
From: Bucuresti




Revin cu detalii. Am facut plinul saptama trecuta si am 525 km + inca vre-o 30 prin Bucuresti pana sa plec la drum lung. Ieri am bagat 28.98 L de diesel, deci rezulta un consum real de 28.98*100/555 = 5.22 l/100km.

P.S: In poza de mai sus nu sunt cei 30 km prin Bucuresti.

This post has been edited by old_jhon: 12 Sep 2017, 09:18


--------------------
Renault Megane 2016/Intens/1.6 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 12 Sep 2017, 09:22
Post #355


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




Deci CB-ul are o abatere de aprox 0.4 l in minus. As am observat si la alti colegi.


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 12 Sep 2017, 17:03
Post #356


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




"A face plinul" este o chestie relativa! depinde foarte mult de momentul cand pompa"da afara"!...si acest lucru depinde de la o statie la alta!....dupa acest moment mai intra ceva combustibil!....in ce ma priveste am verificat si abaterea este in jur de 150ml/100km, spre deosebire de M2, unde intr-adevar era spre 400ml/100km!


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ratonbox
post 12 Sep 2017, 18:02
Post #357


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 17 October 09




Mica intrebare, e limitat consumul instant in CB la 29.9? sau mi se pare mie?


--------------------
Renault Megane GT 2017
Avatar: '73 Fairlady Z, with RS Watannabe 8-spoke rims and ZG nose.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 12 Sep 2017, 19:17
Post #358


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




Așa am observat și eu, limitat la 29.9.


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 13 Sep 2017, 09:29
Post #359


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Da, e o chestie uzuala sa limiteze consumul instant. Realitatea este ca la plecarea de pe loc, eventual cu accelerare putin mai puternica instantul se duce in valori de zeci de litri/suta de km...si asta nu da bine la ochiul utilizatorului care nu intelege modul de functionare al unui motor.
Ca fapt divers: primele logane au fost prevazute cu consum instant la cb...pt ca primeau reclamatii multe cum ca masina consuma enorm, au scos de tot consumul instantaneu din cb.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ratonbox
post 13 Sep 2017, 10:41
Post #360


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 17 October 09




Eu eram doar curios care e consumul la viteze care incep cu 2. tongue.gif


--------------------
Renault Megane GT 2017
Avatar: '73 Fairlady Z, with RS Watannabe 8-spoke rims and ZG nose.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
58 Pages « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 13:59
Dacia