Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bucuresti - Verona, please HELP

Valix
post 20 Dec 2004, 09:03
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Salutare. Vreau sa plec la Verona cu masina, si va rog sa-mi comunicati un traseu ideal (eu as fi preferat prin Ungaria si Austria) si eventual taxe si locuri de cazare ieftine. Merci mult.


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 20 Dec 2004, 10:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Nu uita de cauciucuri de iarna, si lanturi. Daca cumva incepe sa ninga la intrarea in Ungaria se verifica aceste lucruri.
Sa ai un bidon cu 5L benzina pt. rezerva, daca incepe sa ninga probabilitatea de a se forma cozi pe autostrada este mult mai mare, in caz pesimistic poate dura si mai multe ore, consumul creste mergand pas cu pas, si e neplacut sa ramai acolo fara combustibil.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ess1902
post 26 Dec 2004, 19:17
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 6 September 04
From: Iasi




asta cu beznina in canistra te-as sfatui calduros sa nu o faci....cunosc un caz cind la o "puriceala" la granita cu ungurii ,i-au pus aia o amenda beton pt "contrabanda".....asta pt ca avea vreo 10 l de motorina al el....ungurii sunt foarte rai (cel putin unii dintre ei)....si gasesc nod in paura cit ai zice peste....acum mai la obiect..
dotari in masina...cauciucuri de iarna, trusa triunghi, alea alea, pt ungaria nu strica un set de becuri ....aia mai verifica asa ceva.
in ungaria..trebuie vgneta pe autostrada (2000 huf pt 10 zile) ..era una de 4 zile mai ieftina dar nu stiu daca mai e in comert...sfatul meu....cumpara forinti din .ro ,pt ca daca platesti in euro o sa iei teapa....(la ei 2000huf = aprpoximativ 15 euro laugh.gif )...
austia...trebuie vigneta ..se cumpara din vama..costa 7,60 euro...(wochenvignette)..care e tot vreo 10 zile...dar depinde pe unde o iei...mai exista tuneluri cu taxe suplimentare.,insa daca o iei pe drumul cel mai scurt respectiv nickelsdorf, wien, villach nu stiu sa trebuiasca sa achiti altceva..(vigneta o iei cum ai trecut,e o statie shell pe dreapta..chiar in vama cu un ghiseu oamtc ..(adica acr-ul austiac biggrin.gif )..de acolo o iei..
o alta chestie e ca pt italia am impresia ca trebuie sa ai vesta reflectorizanta...dar nu stiu sigur aici...daca mai vrei lamuriri , mai scrie....


--------------------
clio symbol dci 1.5 ,65 cp ,expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovidiu Grecu
post 18 Jan 2005, 18:10
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 January 05




Se vede ca n-ai mai iesit, de ceri.... ajutor.
Dupa ce treci de granita spre vest ai sa fii (in general) surprins de cit de usor merg lucrurile pe-acolo, daca esti corect.
La unguri si la austrieci gasesti vigneta la orice benzinarie, cea mai mica de care stiu eu e pe o saptamina, da' nu-i scumpa, spre deosenbire de amenda, daca nu o ai (400 Euro!!)
In austria si Italia, daca nu te grabesti, poti merge pe orice drum daca e desenat pe vreo harta, ca e mai bun decit pe la noi
In Italia autostrazile sunt scumpe (si benzina!), o vesta refletorizanta costa 6 Euro sau mai putin.
Dupa parerea mea cea mai buna ruta ar fi: Arad-Budapesta-Viena-Klagenfurt si mai departe nu mai stiu, ca eu m-am dus la Venezia, dar poti considera ca e cam acelasi lucru, dpdv automobilistic sunt la o aruncatura de bat


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavianf
post 20 Jan 2005, 00:13
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 15 June 04
From: Bucuresti




QUOTE

o alta chestie e ca pt italia am impresia ca trebuie sa ai vesta reflectorizanta...dar nu stiu sigur aici...daca mai vrei lamuriri , mai scrie....


ce vesta reflectorizanta?


--------------------
Clio Symbol 1.4 16V 2002 Dynamique
Culoare: Rosu
Optionale: ABS + Airbag pasager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovidiu Grecu
post 20 Jan 2005, 08:50
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 January 05




In Italia (dar si in Spania, de exemplu) esti obligat sa ai in dotare o vesta pe care s-o pui pe tine in caz de oprire pe sosea (de ex o pana) Este o vesta de fis ordinar de culoare neon si cu parti reflectorizante , cam cum au politistii.
Vezi si mai sus


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 20 Jan 2005, 08:56
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Vreau sa va zic ca nu m-a intrebat nimeni de vesta, extinctor, becuri, lanturi, trusa sau triunghi, desi le-am avut la mine.


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 20 Jan 2005, 10:48
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




QUOTE
Se vede ca n-ai mai iesit, de ceri.... ajutor.
......La unguri si la austrieci gasesti vigneta la orice benzinarie, cea mai mica de care stiu eu e pe o saptamina, da' nu-i scumpa, spre deosenbire de amenda, daca nu o ai (400 Euro!!)
.....

Ovidiule, amenda nu depaseste 100 de euro si daca nu te certi cu politistii si le vorbesti frumos o sa fie de 50 de euro (e la latitudinea lor sa ti-o dea majorata sau nu)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 21 Jan 2005, 08:23
Post #9


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Asa crezi tu!Aia nu stau la discutii frumoase sau urate cu cu tine.De ce crezi ca la intrarea in orice tara unde se percep vignete su alte taxe de drum stau 10 panouri mari cu ATENTIUNE,aici se poate cumpara vigneta ca apoi daca nu o iei sa-ti dea 50 de euro amenda??Minimum 250 euro,platit pe loc sau la banca!!

1.9dci 145cp 355Nm
Clio 1.5dci Authentique

This post has been edited by cmandrei: 18 Mar 2006, 18:29


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 21 Jan 2005, 11:07
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Salutare,

Sorine eu am 500000 km facuti pe afara si pot sa-ti spun ca o data am patit-o in austria si amenda era de 200 DM (pe vremea aia puteai sa platesti si in DM in austria ca silingi nu aveam) si pana la urma dupa negocieri a lasat la 100DM=50 euro cu factura si PV cu tot. (Oricum intrasem pe autoruta pe undeva unde nu era prea bine mentionat ca trebuie vigneta si oricum n-am vazut panoul)

La unguri sunt afise cu preturile amenzilor acolo unde cumperi vigneta si din cate imi aduc aminte amenda este in jur de 50 de euro in caz ca te opreste si apropape dubla daca esti controlat electronic si apoi iti vine acasa. Daca cineva isi aduce aminte exact preturile sa posteze..... 8) 8) 8)


[quote][quote][quote]Se vede ca n-ai mai iesit, de ceri.... ajutor.
......La unguri si la austrieci gasesti vigneta la orice benzinarie, cea mai mica de care stiu eu e pe o saptamina, da' nu-i scumpa, spre deosenbire de amenda, daca nu o ai (400 Euro!!)
.....[/quote]
Ovidiule, amenda nu depaseste 100 de euro si daca nu te certi cu politistii si le vorbesti frumos o sa fie de 50 de euro (e la latitudinea lor sa ti-o dea majorata sau nu)[/quote]

Asa crezi tu!Aia nu stau la discutii frumoase sau urate cu cu tine.De ce crezi ca la intrarea in orice tara unde se percep vignete su alte taxe de drum stau 10 panouri mari cu ATENTIUNE,aici se poate cumpara vigneta ca apoi daca nu o iei sa-ti dea 50 de euro amenda??Minimum 250 euro,platit pe loc sau la banca!!

1.9dci 145cp 355Nm
Clio 1.5dci Authentique


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 21 Jan 2005, 11:16
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




hai ca am gasit si amenzile:
http://www.autopalya.hu/pdf/f1925_an.pdf
10000 forinti care inseamna in jur de 45 euro......


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 21 Jan 2005, 11:32
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




si austria: 65 euro (sa ma corecteze careva ca stau cam prost cu germana)

http://www.oeamtc.at/vignette/
si apoi e un link 'Vignettenpflicht Kontrolle & Strafen'

Din cate stiu eu vignette mai sunt in Cehia si Elvetia (in afara de ungaria si austria mai sus mentionate) unde nu stiu cat este amenda dar oricum nu treci prin ele pe traseul buc-verona.

Bref Ovidiu si Sorin sa-mi spuna unde au platit ei 250 euro si 400 , poate au gasit un 'prietin' de-al nostru deghizat in politist......


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 21 Jan 2005, 20:01
Post #13


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Scuze,Scuze man!!!Greseala mea,sorry!!Eu am platit acu 10 ani 250 de......marci si uitasem ca s-au schimbat banii.Intradevar 65 de euro daca te prinde si daca nu platesti si te mai prind pe teritoriul lor poa sa-ti bage pana la 4000 de euro.

1.9dci 145cp 355Nm
Clio 1.5dci Authentique


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovidiu Grecu
post 1 Feb 2005, 14:43
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 January 05




Scuze, cei 400 de Euro nu i-am platit (de fapt, nimeni nu m-a intrebat vreodata) ci am aflat-o de la un camionagiu italian si am luat-o de buna; de fapt a fost cam asa: am intrat din Italia in Austria (pe la Klagenfurt) si eu habar n-aveam ca in lumea asta exista si acest sistem de plata al autostrazii. Am intrat plin de elan pe autostrada si la un popas a observat camionagiul asta cit sunt de cascat... La prima benzinarie am gasit si vignete.....
Apropos de platit amenzi: de cinci ani bat Europa de cite doua ori pe an si pina acum NU AM FOST OPRIT NICIODATA DE POLITIE (de altfel, cei care au iesit stiu ca, de fapt, nici nu prea-i vezi....) NU M-A INTREBAT NIMENI PE LA GRANITE DE TRUSA MEDICALA, TRIUNGHI, ETC;
In general, daca nu te duci cu intentia de a face prostii, poti fi sigur ca n-ai probleme in Europa.
Scuze inca o data, o informatie inexacta este inexacta....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 15:42
Dacia