Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Conducere economica, Consum mic de combustibil

Crystian
post 3 May 2007, 21:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 May 07




Va rog daca se poate sa imi explicati si mie asa ca pentru incepatori cum e cu consumul corelat cu stilul de conducere.

Exclud din start chestiile cu conducere sportiva, viteze mari si alte alea. Ma intereseaza consum cat mai mic atat urban cat si extraurban.

Am Clio III 1.5 70CP Eu4

Din cate imi aduc aminte cand am luat-o mi-a spus tipul de acolo sa schimb viteza la turatie intre 2000 si 2500.

Intrebarea ar fi: trapta I-a de viteza o folosesti la plecarea de pe loc, deci de la viteza 0 pana la xx Km/h. Treapta a doua ..., dar vezi ca daca ... e mai bine sa ... smile.gif.

In carte scrie doar sa nu o accelerezi brusc, sa mergi in treapta de viteza cat mai mare, dar sa nu fie frana de motor, etc, da nimik practic.

Pot sa schimb dintr-a doua direct intr-a patra, sau sa merg in oras numai intr-a treia, ca de, masina poate. Stau eu cu ochii pe consumul instantaneu, ascult motorul, da ...

Acum am consum 6,1 in oras desi in carte spune ca tre sa fie mult mai mic. Masina e noua, are 500Km, deci se spune ca tre sa consume mai mult. Cu cat si pana cand? Tineti cont si ca traficul in Craiova nu se compara cu cel din Bucuresti ...


--------------------
Renault Clio3 1.5 DCi 70CP 2007 Dynamique - DJ 037998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 3 May 2007, 21:23
Post #2


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Trebuie să folosești cât mai mult frâna de motor, să nu mergi subturat (sub 1500 rpm), dar nici turat peste 3000 rpm...Treaba cu săritul unei trepte de viteză nu e bună, cutia trebuie exploatată cât mai bine...accelerări line, dar nu batrânești...

Te poți informa citind de aici, chiar dacă e vorba de Dacii, se aplică tuturor motoarelor pe injecție... http://www.daciaclub.ro/Tips-Tricks-pentru...-33-t70990.html

This post has been edited by Catalin Marinarul: 3 May 2007, 21:35


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 3 May 2007, 21:34
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Eu zic sa nu te impacientezi legat de consum ca aproape oricum ai conduce motorul asta e economic. Sa nu ai tendinta sa subturezi motorul gandindu-te ca iesi mai economic fiindca uneori e total pe dos iar subturarea nu e buna pentru motor. Condu linistit, schimba vitezele intre 2400 (la vale, sarcina mica) si 3000 (la deal, sarcina mare).


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 22:28
Dacia