Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ridicare stergatoare?

Crystian
post 1 May 2007, 21:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 May 07




Buna ziua,

Sunt posesorul unui Clio3 de cateva zile. Astazi am trecut cu el pe la spalatorie. Si am avut o surpriza neplacuta cu stergatoarele. Cel din partea soferului are un fel de opritor care nu ii permite sa se ridice/rabateze, cel din partea pasagerului se ridica, dar freaca de capota motorului. Din fericire nu a zgariat vopseaua inca, dar cu inca 2-3 spalatori zeolosi ... blush.gif

Sper pentru mine ca nu stiu eu sa le ridic si nu se ridica in modul clasic ca cele de dacie de exemplu. Pentru ca la service nu stiu ce pot sa le faca.

Ce parere aveti?

Si o a doua problema cu alarma. Care am fost obligat sa o aleg dintre singurul model acceptat de ei biggrin.gif . Senzorul de soc este reglat pe minim. Adica tre sa loveasca masina un camion sa plece alarma. Ori in cazul asta e inutil ca oricum se aude zgomotul de fiare, se strange lumea, etc. Intrebarea mea: pot sa reglez singur senzorul respectiv? Cum? Unde e pozitionat in general? Ca in momentul cand am ridicat masina am avut probleme cu senzorul/switch-ul de la capota ca nu facea bine contact. Si l-au remediat da m-au dat afara din remiza. De, politica firmei.


--------------------
Renault Clio3 1.5 DCi 70CP 2007 Dynamique - DJ 037998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 1 May 2007, 23:02
Post #2


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




La mine parca ambele stergatoare au opritor dar nu sunt sigur, o sa verific.
Ce model de alarma ai? Eu am GUARD PACREN 1 iar senzoul respectiv era pus undeva in stanga soferului sub pragul acela de plastic. Cred ca depinde de cei care ti-au montat alarma pozitia senzorului


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 1 May 2007, 23:50
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Ambele au opritor, tocmai ca sa nu dea de capota. Daca iti lipseste unu, probabil a fost ultrazelos un spalator auto wink.gif


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JustInTime
post 2 May 2007, 16:48
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 22 August 06




Am aceeasi problema cu alarma, trebuie sa-i dau un pumn sanatos ca sa se declanseze. Am intrebat la service si mi-au spus ca trebuie sa umble la prag + altele ceea ce m-a speriat teribil avand in vedere ca am deja o herghelie de greierashi inauntru. Mi-e teama de orice inseamna dat la o parte si pus la loc icon_mrgreen.gif
Eu m-am razgandit, pana la urma se declanseaza ea...


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 DCI 150CP CVA Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 2 May 2007, 17:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Fratilor....la mine nu se mai oprea alarma.....am Cobra....tot montata de ei.....dar am rezolvat-o....cat despre senzor....tre sa suni la nr. de tel din carticicaa alarmei ( e nr trecut numarul persoanei care a montat alarma) si tre sa te duci la ei ca sa-ti regleze senzorul...si eu trebuia sa ma duc dar am tot amanat.....


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Crystian
post 3 May 2007, 05:22
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 May 07




Multumesc pentru raspunsuri.

Am fost la ei si intradevar stergatoarele nu se ridica. Si la masinile din showroom un stergator are opritor, altul nu, sau la alta masina au amandoua. Spre surprinderea mea si a tipului de acolo biggrin.gif . Opritorul este de fapt o proeminenta (un umar) in bratul stergatorului care nu mai permite ridicarea.

Alarma am Cobra. Mi-au reglat-o si pe asta tot asa "in conditii de securitate" radmasa.gif . Daca duci masina la service la ei, stai in spatele unui geam transparent si poti vedea (de la distanta) cum repara ei cu mare abnegatie masinile din hala. Bineinteles ca nu se vede nimic la distanta aia dar cred ca asta e si scopul (eu sunt din Craiova). Alarma cu tot cu senzor e sub volan in stanga si am impresia ca se desface usor masca de la bord. Dar deocamdata au reglat-o ei.

Cand mi-au montat alarma nu au putut/stiut sa activeze doua facilitati ale alarmei. Au motivat ca "la masinile astia noi s-a scos aia". Din explicatiile lor si din ce am vazut si eu, inchiderea masinii, de catre alarma, se face prin intermediul calculatorului de bord si daca asta nu poate atunci pa. Prima problema era cu reactivarea alarmei. Daca dezactivez alarma si nu deschid nici o use trebuie sa se activeze la loc dupa un timp. Alarma face asta (sau calculatorul de bord ca nu mai stiu blink.gif ) desi tipul de acolo mi-a spus ca s-a scos. Am remarcat cu placere ca merge, dupa o zi de la preluarea masinii.

Mai am o problema. Daca am geamurile deschise si armez alarma, nu se ridica. Stie cineva daca tipul asta de alarma/tipul asta de calculator de bord/tipul asta de masina tongue.gif poate sa faca asta?


--------------------
Renault Clio3 1.5 DCi 70CP 2007 Dynamique - DJ 037998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 3 May 2007, 08:29
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Din cate stiu se pot adauga module de ridicare geamuri.
Asta din ce am studiat eu, ca dealeru s-a contrazis cu mine ca geamurile fara impuls NU pot fi ridicate din alarma smile.gif


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreigosman
post 3 May 2007, 14:07
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 8 October 06




La orice fel de geamuri se poate modul la alarmapentru ridicare automata. Eu am asa ceva pe SLZ parintilor si cred ca e evident ca SLZ nu are geamuri cu impuls


--------------------
VW Golf VII 1.2 TSI ex Renault Scenic RX4 2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Crystian
post 3 May 2007, 19:54
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 May 07




Intradevar numai geamul de la sofer este cu impuls


--------------------
Renault Clio3 1.5 DCi 70CP 2007 Dynamique - DJ 037998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 4 May 2007, 00:27
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Evident ca se poate. Dealerul respectiv doar incerca sa ma abureasca... wink.gif


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 11:44
Dacia