Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

clio III vs. opel astra classic II ambele diesel

george_slz
post 23 Oct 2006, 01:26
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




De ceva vreme tot pendulez intre un clio 3 si un astra classic


Dau tonul cu urmatoarele argumente.

clio III:
-plusuri: masina bine dotata, motor economicos, destul de vioi, pozitie buna la volan
- minusuri: serviceul ala, piesele scumpe

astra classic II
- plusuri: peste o clasa fata de clio 3, adica mai mare, masina testata vreo 5 ani si cunoscuta pt fiabilitate destul de buna, tren de rulare execelent
-minusuri: motor puturos, cutie scurta....primele trepte, prost echipata

Ma intereseaza daca exista posesorii ale ambelor masini.

This post has been edited by george_slz: 23 Oct 2006, 01:27


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 23 Oct 2006, 23:02
Post #2


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Astra Classic este model testat de vreo 7-8 ani, de 1,5 ani a aparut succesorul ei...

Clio III este foarte aproape de dimensiunile Astra Classic, datorita cresterii in dimensiuni a generatiei noi. Motoarele sutn comparabile, mai putin la diesel, unde 1,7dti 75CP e rusinos...

Cred ca Clio III e ceva mai scumpa. La acelsi pret nici nu stiu de ce te uiti laAstra, cand la Clio ai siguranta mai mare, confort mai bun, dotari mai multe, etc. Pretul la revizii nu e asa de diferit, dar va fi mai ieftin sa gasesti piese la Astra...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 24 Oct 2006, 00:01
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




In nici un caz nu este Clio III mai confortabil decat Astra Classic. Si pozitia la volan inalta (la Clio) nu inseamna ca este si buna. Daca va place sa stati ca in trolebuz, atunci ok. Astra este cu o clasa PESTE. Si cu asta b'asta.

george, daca esti pus pe aceste doua modele, atunci du-te si testeaza-le pe amandoua. Cumpara ceea ce-ti place mai mult. Eu sunt aproape sigur ca vei alege Astra Classic II odata ce-ai mers cu ambele.

Sfatul meu: Opel Corsa. Este mai reusit decat Clio III din practic toate punctele de vedere. Documenteaza-te si apoi test drive.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 24 Oct 2006, 07:30
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




da..opel corsa 2 este super faina... la clasa mica atat la interior cat si la exterior arata excelent si a venit cu niste preturi super.

This post has been edited by atoma: 24 Oct 2006, 07:30


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanescu
post 24 Oct 2006, 07:50
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 21 August 03
From: Bucuresti





preturile la corsa nu mi se par chiar asa super


--------------------
renault megane 2.2 sedan 1.5dci 80cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 24 Oct 2006, 10:01
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Preturile la Corsa sunt intr-adevar cam mari , normal de altfel avand in vedere ca e abia iesita pe piata.
Cat priveste faza cu motorul puturos, la cel de 1.6 te contrazic. Mie imi place foarte mult cum trage.La cutie singurul lucru care e cam deranjant e ca treapta a 5-a e cam scurta. La 90 km/h ai deja 3000 rpm.In rest de cutie numai de bine, este extrem de precisa..
La dotari e mai nasol, daca nu le iei promotiile si te apuci sa-ti faci tu o configuratie iese al naibii de scumpa.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 24 Oct 2006, 10:27
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Nu stiu unde o vedeti voi scumpa... wacko.gif Daca si Opel Corsa e scumpa, atunci si Renault Clio e scump! Sunt practic aceleasi preturi! Scump e 207! Ala da scump.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 24 Oct 2006, 12:04
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Dac pui dotarile standard de pe Clio pe Corsa cred ca iesi nitel peste pretul de la Clio!
Intr-adevar 207 e nesimtit la pret!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 24 Oct 2006, 13:05
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Da, dar nesimnificativ de nitel. smile.gif

207 e degeaba.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 24 Oct 2006, 13:52
Post #10


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Eu nu mi-as lua Astra Classic peste Clio III nici daca ar fi diferente imense de pret (adica Astra mult mult mai ieftina). Dupa parerea mea Clio III este mult mai nou, frumos, sigur, bun, etc...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 24 Oct 2006, 14:33
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Pana la urma tot o chestie de gust este!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 24 Oct 2006, 14:36
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Astra Classic este o masina de conceptie foarte foarte veche. Este o alternativa la Clio Symbol sau la Dacia Logan...insa in nici un caz nu poti sa-l compari cu Clio III.

Clio III - motoare mult mai noi si mai performante, dotari infinit mai multe (ai fi surprins ce dotari are Clio, studiaza bine listele de preturi zic eu), pret mai bun, spatiu apropiat de al astrei, generatie 2006, siguranta mult mai mare (6/8 airbaguri, 5 stele, tot felu de ABS, AFU si alte prescurtari in 3 litere smile.gif ) etc etc


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 24 Oct 2006, 21:06
Post #13


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




roty: intr-adevar, clio 3 e cu siguranta mult mai chic si mai "up-to-date" decat oboseala de astra g. Insa la noi in tara ne omoara ce se intampla DUPA cumparare. In special ceea ce se intampla dupa ce iesi din garantie. Astra, chiar daca-i facuta la polonezi si e la sfarsit de drum, e o masina fiabila, careia i se cunosc cam toate bubele, cu o intretinere mai ieftina.
Daca george_slz vrea o masina de ultima ora, Corsa. Daca vrea o masina mai veche pe care te poti baza, Astra. Daca vrea dotari multe si 5 stele ca coniacu' (cacofonie intamplatoare), Clio.
P.S. Un reper bun pentru calitatea unei masini in timp e valoarea de revanzare la SH. Comparati Clio cu Astra si apoi mai vedem.
P.P.S. Pana la urma conteaza ce vrea cumparatorul de la bunul achizitoinat smile.gif


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 25 Oct 2006, 11:50
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Eu as alege Asta, cum a zis si AND, e cu o clasa peste Clio III. Personal nu cred ca Astra classic exceleaza in design, dar e placut. In schimb designul lui Clio III il detest, mai ales fundul.

Nu am comparat preturi, am comparat doar date tehnice:
Astra: 1.7 dcti, 80cp la 4400rpm (turatie curios de mare pt diesel), 0-100km/h in 14,5sec, consum mixt 4.6%, volum portbagaj 460l (sedan)

ClioIII: 1.5 dci, 80cp la 3750rpm, 0-100km/h in 12,7sec, consum mixt 4.6%, volum portbagaj 288l


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chipson78
post 25 Oct 2006, 12:08
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




pai si, in afara de portbagaj, la ce e mai buna astra?


--------------------
Sedan Privilege 1.6 16v, Mai 2004, clima+scaune incalzite+esp
Clio Symbol 1.4 8v, Martie 2001(vandut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kekemes
post 25 Oct 2006, 12:27
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 March 06




nici la portbagaj, daca n-ar fi fost sedan


--------------------
Renault Clio III 2006 Dynamique 1.4 16V, bleu gri, senzor parcare, climatronic, mp3, jante aliaj, FR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dya
post 25 Oct 2006, 13:18
Post #17


Membru fost gras


Group: Members
Posts: 386
Joined: 25 August 05




Eu conduc ocazional o Astra G pe benzina de 1.6. Sunt impresionat de doua lucruri de fiecare data: felul cum se simte bine motoru' ala la turatii peste 3000 (parca e ceva natural pentru el) si cat de bine iti poti ajusta pozitia de condus din scaun si volanul cu reglare pe inaltime si adancime.
Eu as mai schimba aeru' de renault si as lua Opel, dar sfatul meu este urmatoru': mergi si fa drive test cu toate care-ti plac, dupa care ia-o pe cea mai ieftina, fiabilitatea e relativa la toate, costurile de intretinere sunt sa zic asemanatoare la toate... deci as merge pe criteriu' vazut placut, pret mic, luat!

This post has been edited by dya: 25 Oct 2006, 13:19


--------------------
Nissan Qashqai 2008 1.5dCI 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 25 Oct 2006, 23:00
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




daca poti sa iei leasing, uita-te si la o Kia Rio 1.5 CRDi 110 CP....
de asemenea eu as lua in considerare (nu dati cu parul...) un Logan 1.5 DCI Ambition cu chip tuning de la Voinea pt a ajunge la 85 CP....

Dintre cele doua, daca ar fi benzina as lua Astra, cu toata vechimea. Cum tu vrei diesel, iar motorul diesel la Astra e chiar arhaic => Clio.


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 26 Oct 2006, 08:50
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Aseara m-am urcat in Astra, de dragul vremurilor. Ce bine stai in ea!!!
Ce pozitie beton la volan. wub.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 26 Oct 2006, 09:05
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




motorul diesel de astra nu e chiar arhaic, e common-rail... ca are putini cp/litru e alta treaba... oricum are ceva mai multi cp/litru decat 1.5dci 65cp.
Mie imi plac masinile mai sobre si m-ar atrage mai mult astra, pare mai serioasa, pe cand clio iii pare o masina beata wink.gif

This post has been edited by diesel_power: 26 Oct 2006, 09:07


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 27 Oct 2006, 19:27
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Mie chiar imi place Astra, dar trebuie sa vin cu argumente mai solide. Nu's de capu' meu chiar asa.
Se pare ca Astrei ii lipseste distributia electronica a fortei de franare, EDB
'ul. Chiar e necesar?! Se controleaza mai bine forta de franare?!

De service Renault nu prea am auzit lucruri bune. Sunt scumpi si trebuie sa te programezi cu mult inainte, tratamentul postvanzare este cam grosolan, parca te fac sa nu mai cumperi Renault cat oi trai. Am trecut prin multe cu Dacia, nu mai vreau sa o iau de la capat cu Renault. Despre service Opel am auzit lucruri mai bune.


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 12 May 2007, 00:20
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Dupa ce am abandonat temporar ideea de achizitionare a unei masini noi, din considerente mai mult sau mai putin scuzabile, am revenit la sb. asta. Balanta din nou inclina aiurea. Adica, clio 3 e masina mai usor de condus, mai sigura, are o frana excelenta, o acceleratie buna(cuplu la turatii mici, deh motor cu 8 v), e mai usor de condus de catre femei(si ea trebuie sa conduca masina asta). Ei bine, la al doilea test drive cu o Astra classic II CDTI, m-a speriat frana extrem de tare, aproape ca dadea senzatia ca nu prindea, fasaia servo si avea cursa mare si era si un pic elastica pedala. La oprirea motorului pedala se intarea greu(posibile probleme de servo), dar toate astea la o masina cu 2000 km pe bord. E jenant. Motorul e mare, taxe de prima inmatriculare pe masura, la clio ar fi vro 170 Euro pt 1,5 dci, la astra 1,7 CDTI e vreo 450 euro. Astra mi se pare faina, pt ca vreau sa tin masina vreo 4 ani.


Configuratia aleasa de mine pt Astra e:
-clima(up grade de la AC)
-proiectoare
-oglinzi electrice si incalzite
-scaun cu reglaj pe h(pozitia e super, e peste corsa, la care trosneste scaunul, cam ca la solenza mea)
-vopsea metalizata
-drumuri grele
- ABS(nu are EBD...e vechi sistemul)
- airbag sofer+pasager, Frontal si Lateral
-alarma+ inchidere din cheie
-geamuri electrice fata

cam atat...13.511 EURO + taxa de prima inmatriculare de 451 euro

Am ales sa dau solenza, pt ca merg mult 80-100 km/zi, 20 de zile pe luna, si la solenza am consumat deja multi kilometrii, a.i. sa imi fac grea revanzarea. Ei bine trebuie diesel. Din cate am observat, si un diesel Renault se vinde mai ieftin la revanzare, dar ma feresc, pt ca ma gandesc ca, cel care vinde la pret mic, are motive sa o faca, poate piata e plina si cererea e mica. In schimb pot spune ca si piata de SH, peste vreo 2-3 ani va fi mai pretentioasa, adica un model invechit(conceptie), va avea de suferit.

Alte argumente pentru Astra classic. Loc pe bancheta din spate, se sta foarte bine in masina aia, are un portbagaj suficient, suspensiile tari si ferme in curbe, climatizare pt pasagerii din spate.
Minusuri: frana tare, motorul cu putere mica(+ litraj mare, dejavantaj inmatriculare), cam atat.

Astept sa reinviem topicul asta!
Bafta!
A....am uitat, am o solenza draguta de vanzare! tongue.gif

This post has been edited by george_slz: 12 May 2007, 00:21


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei8rea
post 12 May 2007, 00:30
Post #23


Convict


Group: Members
Posts: 159
Joined: 1 July 06




mie mi se pare groaznic motorul ala de 1.7 de pe Astra oricat de Opel ar fi el... sub 2500 e mort complet. Am un coleg care face taxi pe asa o masina si am condus-o din curiozitate. Masina are doar 80.000 reali, e a lui de noua.


--------------------
Renault & Mazda Renault Megane Sedan 2024 & Mazda CX5 2022 1.33 TCE & 2.0 SkyActiv G AWD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dack
post 12 May 2007, 08:47
Post #24


Membru cu atitudine


Group: Members
Posts: 607
Joined: 1 September 06
From: Bucuresti




Nu inteleg de ce se iroseste atata energie pentru a compara o masina din clasa mica - Clio 3, cu o compacta - Astra.

Eu am avut Clio 3 pana de curand si per ansamblu, am fost multumit de ea. Dar Astra este o masina mai mare, cu toate avantajele aferente - suspensie, tinuta de drum, spatiu, etc. Chiar daca este o masina care se vinde din 1998, este o masina bine facuta, de conceptie germana. Un coleg de al meu are asa ceva de 8 luni, asa ca stiu masina foarte bine (inclusiv cum se comporta motorul de 80CP) si nu cred ca i se pot reprosa foarte multe, avand in vedere varsta modelului. Este o masina buna. Review detaliat la http://www.parkers.co.uk/cars/reviews/Review.aspx?model=993

Clio 3 ar trebui comparat cu Opel Corsa, mai degraba.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dCI 126CP Privilege, martie 2007
Fiat Stilo Dynamic, 1.9 MJT 148CP, 2006
Riding on the wind.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 12 May 2007, 10:49
Post #25


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Poate sunt deplasat, dar daca s-a pomenit suma de 13000 euro, de ce nu un Megane Bicorp 1.5 dCi 80 CP? Este o masina excelenta, eu am asa deva si sunt foarte multumit. Daca nu mi-as dori un motor mai puternic si mai mult spatiu pt bagaje, as mai tine-o cativa ani.
Oricum, dintre Clio III si Astra Classic as alege, clar, Megane 2. Plus ca are si cel mai bun motor diesel dintre cele 3.
Ca tinuta de drum cred ca nu mai este cazul sa adaug ca este foarte buna, cea mai buna dintre cele 3, este clasa compacta, cea mai sigura, consuma foarte putin, are niste reprize acceptabile, etc.... Cel mai bine ar sa faci un drive test, te asigur ca te vei hotari. Sper sa-ti placa si designul.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei8rea
post 12 May 2007, 11:17
Post #26


Convict


Group: Members
Posts: 159
Joined: 1 July 06




comparatie poti sa faci si intre Passat si Clio Symbol daca vrei. Amandoua sunt masini cu 4 roti, pedale, volan, usi, etc. Omul are o suma de bani si vrea sa vada ce poate scoate din ea.

aaaa, ca nu sunt concurenti directi, e altceva! Nu sunt vecini de palier, da stau in acelasi bloc.

Eu spre exemplu oscilez intre Clio 3, Megane 2, 207, Corsa, Octavia 1...


--------------------
Renault & Mazda Renault Megane Sedan 2024 & Mazda CX5 2022 1.33 TCE & 2.0 SkyActiv G AWD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj22sib
post 12 May 2007, 16:09
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




@george_slz

Nu cred ca esti din Craiova. Aici e tocmai invers. Cand am fost sa ma uit de masina nici nu am ajuns bine in fata usii si 2 persoane necunoscute imi spun "Nu mai intra aici, pacat de masini ca service-ul e groaznic", cat despre renault nu stiu ce sa zic - nu am fost decat o data cu o zgarietura pe portiera, m-au programat in 3 zile si au tinut masina 4 zile, dar a iesit super. Cand am vrut sa fiu si eu atent cu baietii au sarit ca arsi si mi-au zis ca ei sunt platiti pentru asa ceva. Am vorbit cu un director de le dealerul local si mi-a zis ca normele sunt foarte stricte la Renault si nu risca sa isi piarda licenta.

Am condus
- corsa(1.2 / 80 CP) - merge bine masina, e aproape de pretul unui clio 3, servodirectia e la fel de imprecisa, frane bune, materiale mai proaste ca la clio, dar insesizabil, motor lenes, dar e normal la greutatea lui.
- clio III(1.4/98 CP; 1.5/65CP) - cam rigid motorul de 1.4, (eu am 1.6 pe megane si e mai elastic) m-a surprins cel de 65 CP (am crezut ca e cel de 80) - 5 oameni in masina, tragea destul de bine, suspensii confortabile, directie prea mult asistata, scaune confortabile, pozitie de condus sus, cu care te obisnuiesti in timp.
Nu am fost curios de astra din mai multe motive - model vechi, mi se pare mai inghesuit, pret de revanzare mic, poti sa iti iei SH la un pret mult mai bun si nerulata mult. Calitatea finisajelor a cam ramas aceeasi din vremea aia.

Mai ales daca mergi mult pe fiecare zi nu cred ca un classic ti-ar satisface cerintele. Cred ca dupa o zi te-ai plictisi de ea si ar deveni monoton, dar pana la urma alegerea trebuie sa iti apartina! Testeaza si iar testeaza, pana ajungi la ceva care sa iti placa.


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 13:52
Dacia