Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pierde ulei la curbe

siporazvan
post 27 Jan 2006, 21:19
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 3 October 05
From: Bucuresti




Azi , la prima revizie facuta la Meridian am constatat din cele spuse de mecanic ca
"pierde ulei la curbe". M-am cam speriat ce-i drept si am cerut explicatii. Baiatul a fost amabil si mi-a aratat pata de ulei pe bratul de sub baie si mi-a zis dupa ce mi-a facut schimbul de ulei sa revin dupa 2000 km. sa vedem daca mai curge ca atunci inseamna ca e gravida situatia. Omul mi-a strains mai tare fitilul si a incercat sa ma linisteasca spunindu-mi ca probabil nu a fost strans suficient de la inceput si de aia pica. Pareri ?
offtopic: am uitat sa imi iau filtrul vechi de motorina, aveti grija sa nu vi-l vanda voua tongue.gif !


--------------------
renault symbol 1.5dci 82c.p. 2005 Dynamique
Dacă crezi că educația este scumpă așteaptă să vezi cât te va costa ignoranța ta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 28 Jan 2006, 00:12
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




Mare grija la sensul giratoriu, cand iesi din intersectie sa te uiti la nivelul de ulei...Sper ca stii de gluma.
Imi pare rau pt. problema ta, insa iti propun sa te consulti si cu alti mecanici. Inteleg ca baiatul acela a fost amabil, insa asta nu inseamna ca nu este prost.


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Jan 2006, 11:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Sa verifici de fiecare data cand opresti daca masina nu lasa pete de ulei pe asfalt si sa verifici nivelul la ulei cat mai des, ca nu-i de glumit cu ramasul fara ulei.
Daca sunt probleme dute peste ei, masina e in garantie.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugen_foxy
post 4 Feb 2006, 03:23
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Pierde ulei la curbe ? Pai pe unde ? Pe la planetare ? E ulei de la cutie presupun , ca de la motor nu are cum . Motorul nu are treaba cu (,) curbele !!!
La motor nu poate curge pe dedesubt decat pe la filtrul de ulei sau pe la buson . In ambele situatii din cauza unei montari/strangeri defectuoase . ( adica vina lor ) Bafta si sa ne mai spui si noua !


--------------------
Solenza Scala 2003/1.4/75CP
Invatati , invatati , invatati !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 5 Feb 2006, 10:12
Post #5


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




Teoretic asa ar trebui. Nu ar avea de unde sa curga ulei decat din cutie. Poate nu mai sta cum ar trebui planetara in cutie si d-asta pierde. Nu stiu, zic si eu dry.gif


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian burlacu
post 5 Feb 2006, 13:30
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 21 February 05
From: Constanta




Am patit si eu ceva asemanator intr-o iarna geroasa, la prima masina, un Tico.
Din cauza gerului s-a contractat garnitura de la filtrul de ulei (masina nou-nouta, filtrul strans in fabrica), si pierdeam ulei pe la filtru. Asa ca poti sa verifici strangerea garniturilor, sa nu fie din cauza lor.


--------------------
Scenic RX4 Privilege 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siporazvan
post 6 Feb 2006, 15:32
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 3 October 05
From: Bucuresti




Astept sa mai merg vreo 1000 km. si verific dupa aia daca mai pica. Daca nu, inseamna ca era de la garnitura si acum e stransa ca lumea. Sa auzim de bine!


--------------------
renault symbol 1.5dci 82c.p. 2005 Dynamique
Dacă crezi că educația este scumpă așteaptă să vezi cât te va costa ignoranța ta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugen_foxy
post 6 Feb 2006, 16:08
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Cum poti sa stai asa cu ideea ca poate dupa 1000 km nu va mai curge . Doamne fereste ! Eu nici cu berlina nu acceptam rezolvarea : "las-o ba ca merge asa" sau "asa face ele" . Omule ai dat o gramada de bani pe masinuta aia si tu stai la ideea ca poate si-o mai da drumu' ...
Ce garnitura zici tu ? La busonul pe unde se schimba uleiul ? Pai ar trebui sa-i dai cu tubulara in cap cretinului care a uitat sa-ti stranga busonul , care intr-adevar are un garnitura subtirica .


--------------------
Solenza Scala 2003/1.4/75CP
Invatati , invatati , invatati !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siporazvan
post 6 Feb 2006, 18:35
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 3 October 05
From: Bucuresti




Nu te mai ambala ca nu e cazul. Uleiul l-am schimbat prima data acum la prima revizie. Nu pot sa-i dau cu tubulara in cap turcului de la Bursa care mi-a strans busonul ca e cam departe de Bucuresti! Iar de lasat urme de ulei nu mai lasa ca cel de la service l-a strans bine. Momentan totul e sub control wink.gif

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 11:44


--------------------
renault symbol 1.5dci 82c.p. 2005 Dynamique
Dacă crezi că educația este scumpă așteaptă să vezi cât te va costa ignoranța ta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 7 Feb 2006, 09:30
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




Lasa-l pe turcul de la Bursa, poate era si el plictisit. Ma intreb cata minte avea mecanicul ala care ti-a zis ca uleiul se pierde in curbe.


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 08:45
Dacia