Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Apa in masina, de la condensul a/c-ului sau de la ploaie

CGB
post 3 Jul 2008, 14:39
Post #91


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




o sa-i iau un filtru de solenza. parca asta am inteles ca se potriveste.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 3 Jul 2008, 14:42
Post #92


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Da ... merge si ala fara probleme - numai capacul sa fie decupat (si sa ai capac) ca sa-l poti monta corect.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 3 Jul 2008, 14:46
Post #93


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Exact...oameni buni nu-i mai dati cu "s-au zgarcit"...asta e, mai bine sa vedem ce putem face: so...si recomandarea mea este filtrul de polen "de solenza", e best-buy, eu il cumpar cu 22 ron pret client de la reprezentanta. Este foarte bun, il schimb de 2 ori pe an si sper sa se gaseasca mult timp de-acum incolo!
[attachmentid=1627459030]

Ca si discutie despre infundarea scurgerii si revarsarea apei in habitaclu...sunt 2 piste ori cea cu infundatul ori cea cu deplasarea efective a cutiei (eu asta am patit...de la vibratii, slabirea a suruburilor de fixare, nu mai erau gaurile aliniate).


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 4 Jul 2008, 08:27
Post #94


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




in cazu' lu' al batran a fost faza cu deplasarea cutiei, din spusele celor de la service. au zis ca de la drumurile proaste s-a miscat si n-a mai fost aliniata cu gaurica.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Abu
post 4 Jul 2008, 10:40
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 22 November 04
From: Ploiesti




QUOTE(hellcat @ 3 Jul 2008, 14:46)
Ca si discutie despre infundarea scurgerii si revarsarea apei in habitaclu...sunt 2 piste ori cea cu infundatul ori cea cu deplasarea efective a cutiei (eu asta am patit...de la vibratii, slabirea a suruburilor de fixare, nu mai erau gaurile aliniate).
*



Ca sa inteleg si eu: este vorba despre cutia in care se afla filtrul de polen?


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 4 Jul 2008, 11:00
Post #96


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Da


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 4 Jul 2008, 13:19
Post #97


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




nu stiu cat este de adevarat dar un posesor de symbol afirma ca la ploi puternice, cand scurgerile din fata nu i-au facut fata din varii motive (unul din ele fiind faptul ca erau partial infundate) i-a intrat apa in masina atunci cand a lasat masina in panta (cu botu in jos) ... nu si cand a lasat-o in rampa (cu botu in sus)

poate cunoscatorii orificiilor din partea din fata pot confirma sau infirma

poate ajuta infiormatia cuiva ... stiu eu, cand sunt sanse de ploaie sa nu se lase masina ca atare

o explicatie logica ar fi ca la ploaie torentiala mai vine in fata si o mare parte din apa ce cade pe masina (habitaclu) si astfel scurgerile din fata tre sa faca fata la o cantitate mai mare etc

lasata invers, apa nu prea are unde se duce, in spate nu sunt guri de aerisire etc.. .. cel mult in portbagaj (doar daca e chederul chiar nasol)


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 6 Jul 2008, 17:18
Post #98


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




apropo, la symbol ph 4, dec 2007 ... unde e scurgerea condensului .... cam pe unde sub masina ar trebui sa vad balta?

m-am uitat de vreo 2 ori si n-am vazut nimic ... si nici in masina nu am apa


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ablnepb
post 7 Aug 2008, 17:55
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 7 August 08
From: Fetesti




Am patit-o si eu.
Masina e Clio II Symbol, 1,5 dCi, 80 CP din 2005. Deci nu mai e in garantie.
Si se scurge apa de la condensul A/C in habitaclu, atat in stanga, cat si in dreapta (sunt sigur, de ce m-a picurat pe piciorul drept pe acceleratie si era f rece).
Am citit ce scrie in acest topic si in altele si am incercat sa desfund scurgerea din fata. Numai ca n-am gasit-o infundata in partea ei inferioara.
Nu sunt sigur ca am nimerit chiar furtunul cu pricina, desi acela e singurul in locul indicat, cu capatul liber. Atasez o poza, pentru exemplificare. Este dintr-un cauciuc mai moale, am bagat pe el o sarma de aluminiu izolata in plastic, n-am vrut sa-l intep cumva, din gresala. Sarma s-a dus in sus vreo 30cm, dupa care n-a mai mers, dar nici un rezultat.
Nu-mi dau seama daca putea merge mai departe, furtunul face si coturi; sau cat de lung este el de fapt, se afla in spatele peretelui din spate al compartimentului motor.
Mai atasez o poza in care se poate observa apa in compartimentul filtrului de polen. Din fericire, sta mai jos un pic de partea inferioara a filtrului, l-am gasit uscat si in regula (il schimbasem acum o luna, la revizie).
Stie cineva daca acela este furtunul de scurgere de la A/C?
Ce mai pot sa fac, cum pot "urma" acest furtun, sa-mi dau seama daca e desfundat?

Attached thumbnail(s)
IMG_1629.jpg ( Size: 155.18k ) Number of downloads: 1234
IMG_1640.jpg ( Size: 121.11k ) Number of downloads: 1347
IMG_1643.jpg ( Size: 137.34k ) Number of downloads: 1322


--------------------
Renault Clio Symbol 2005/Dynamic 1,5dCi 80CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 8 Aug 2008, 11:21
Post #100


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




tot pe aici parca mai era o alta cauza ... deplasarea compartimentului pt. filtru polen si descentrarea de pe furtunasul de dedesubtul lui prin care se scurge apa ... descentrare datorata vibratiilor (mai ales diesel) etc.

cred ca l-am citat pe hellcat ph34r.gif

This post has been edited by crisolro: 8 Aug 2008, 14:51


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 8 Aug 2008, 12:02
Post #101


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Exact!!...de aceea nici n-ai gasit furtunasul de scurgere infundat. El nu-i infundat, dar condensul nu mai ajunge sa se scurga prin el...se duce in habitaclu.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ablnepb
post 10 Aug 2008, 18:36
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 7 August 08
From: Fetesti




Multumesc pt raspunsuri, am fost plecat vreo 2 zile si raspund acum.
Oricum, am mai stat pe sub masina si va pot spune starea actuala.
Mai intai, desi nu va referiti concret, consider ca si voi confirmati ca acela e furtunul. Eu am reusit sa fac sa se scurga apa din compartimentul filtrului habitaclu in vreo doua randuri, odata inainte sa plec la acest ultim drum, apoi cand am ajuns la destinatie.
Solutia a fost sa zgaltai puternic de compartimentul filtrului si, desi nu se misca decat extrem de putin, la un moment dat apa incepea sa curga pe acel furtun; chiar dupa ce se scurgea odata, fara sa misc deloc masina, punand apa acolo imediat dintr-o sticla, nu se mai scurgea pe furtun, trebuia zgaltait din nou.
Din pacate, n-am mai reusit acelasi lucru la intoarcere, astazi, oricat am zgaltait, apa n-a mai curs.

Am inteles teoria cu dezalinierea, dar orificiilea alea ori sunt f mici, ori mai am si altceva, care actionaeza ca un "dop".

Am citit la alt topic si ce spunea hellcat, cum se poate ajunge la suruburile de aliniere. Am vazut tabla aceea din spatele motorului, e clar ca se desface pentru ca e vopsita negru, deosebit de restul caroseriei. Am vazut ca are 2 suruburi in partea superioara, dar in partea inferioara se "pierde" in spatele motorului. Mai are suruburi si jos? Ca daca are, nu-mi dau inca seama cum le-as putea desface.

Vad insa ca asta e o problema destul de comuna, se intampla multora.
Asa ca daca ati umblat pe acolo, poate puteti da ceva mai multe detalii, gen tutorial.
Am sa incerc si eu sa rezolv problema, mai ales ca n-am reprezentanta Renault sau vreun service mai acatarii in oras si concediu nu mai am.


--------------------
Renault Clio Symbol 2005/Dynamic 1,5dCi 80CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitch
post 13 Aug 2008, 09:23
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 17 April 05
From: Bucuresti




Si eu am probleme cu apa... la mine apare doar in dreapta spate. Mi s-a intamplat de 3 ori pana acum. Prima data am crezut ca fiicamea a intredeschis geamul desi am verificat si era inchis. Apoi am mai gasit apa de 2 ori; a doua oara chiar foarte multa, de vreo 3-4 cm.
De atunci am mai prins cateva ploi insa, nu am mai observat apa in masina, de fapt nici macar nu s-a mai umezit mocheta. Ma gandeam sa o duc in service, insa, tare mi-e ca or sa-mi spuna ca de fapt, nu-mi intra apa in masina.

Daca ar fi de la condensul AC-ului nu ar trebui sa se scurga apa atat in stanga cat si in dreapta ?

Cel mai probabil, o sa incerc si eu sa verific compartimentul filtrului de habitaclu si poate o sa-mi dau seama daca e de acolo sau nu.


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dCI 80 CP
Clio Symbol, Aprilie 2005
1,5 dCi, 80 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ablnepb
post 15 Aug 2008, 19:54
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 7 August 08
From: Fetesti




Ieri am reluat activitatea de remediere a scurgerii condensului de la A/C.
Dupa ce am descarcat cele doua manuale de Clio bicorp, de aici de pe site, am incercat sa inteleg ce am de facut. Sunt insa unele deosebiri fata de manual: de exemplu, am desfacut ventilatorul, pentru a avea mai mult acces in cutia filtrului habitaclu. In manual sunt indicate 4 suruburi de prindere, la masina sunt doar doua, cele de sus, in partea de jos intra intr-o brida de plastic.
Dupa ce am dat jos ventilatorul si am vazut mai bine, pot sa spun ca e o mare dezamagire, pentru mine, ca nu pun acel filtru de habitaclu de la inceput; sau macar sa spuna ca lipseste la cumparare, sa poti interveni. Eu am aflat abia la prima revizie, asa ca au avut timp suficient praful si impuritatile sa intre in sistemul de ventilatie.
Chiar si cu filtru si tot am gasit, dincolo de el, catre scurgere, frunzulite si albinute, pentru ca mai sunt nista canale pe acolo; filtrul sta insa lipit de evaporator si ar trebui ca praful sa nu mai patrunda catre habitaclu.
Inca nu am reusit sa desfund scurgerea in mod multumitor. Am vazut jonctiunea dintre cutia evaporatorului si furtun si l-am pipait pe acesta pe intreaga lungime - nu e infundat.
Am deplasat destul de mult acea cutie intr-o parte si-n alta, cu cca 5mm si mai bine; apa se scurge, dar incet, picurand. Sunt aproape convins ca s-a adunat mizerie la orificiul de scugere, pe fundul cutiei evaporatorului.
Maine continui, dau tabla neagra la o parte, voi avea astfel acces la unul din suruburile de prindere ale cutiei. Poate reusesc sa mai fac si cateva poze.


--------------------
Renault Clio Symbol 2005/Dynamic 1,5dCi 80CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ablnepb
post 17 Aug 2008, 18:24
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 7 August 08
From: Fetesti




Am facut ieri ce ziceam. Pun si doua poze, cu situatia dinainte,adica asa cum am gasit ca stau lucrurile si cu situatia de dupa.
Nu este acces decat la un singur surub de fixare al ansamblului evaporatorului, se vede locul lui in planul indepartat. Dupa ce l-am desfacut, am saltat de acest ansamblu cat am putut, asa este in poza. Capatul furtunului, care aici seamana cu un mosor, si-a revenit cat decat, dar se vede ca in continuare are o dezaliniere importanta.
Orificiul de scurgere din cutia de plastic, pe care am reusit sa-l pipai, este intr-adevar f mic, de cca 5-6mm.
Buuun. Am pus toate la loc, am facut proba cu cca 1 litru de apa, parea in regula.
Am plecat la drum; dupa cca 1 ora de mers, ma opresc. Ma uit inauntru, cateva picaturi de apa se prelingeau pe langa acceleratie. Ma uit afara, sub masina, apa curgea picurand destul de rapid. Curgea, deci, si afara si inauntru, dar parea a fi mai mult afara.
La intoarcere, surpriza: curgea numai inauntru.

Incepe sa ma calce pe nervi. O sa demontez din nou.

Totusi, a mai remediat cineva scurgerea asta? daca da, cum? E clar ca la mine simpla repunere la loc nu a functionat

Attached thumbnail(s)
IMG_1741.jpg ( Size: 177.81k ) Number of downloads: 1439
IMG_1746.jpg ( Size: 172.25k ) Number of downloads: 962


--------------------
Renault Clio Symbol 2005/Dynamic 1,5dCi 80CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin2pas
post 27 Dec 2008, 19:56
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 15 May 08




[QUOTEmitch 13 Aug 2008, 10:23
Postare #103

QUOTE
Si eu am probleme cu apa... la mine apare doar in dreapta spate. Mi s-a intamplat de 3 ori pana acum. Prima data am crezut ca fiicamea a intredeschis geamul desi am verificat si era inchis. Apoi am mai gasit apa de 2 ori; a doua oara chiar foarte multa, de vreo 3-4 cm. De atunci am mai prins cateva ploi insa, nu am mai observat apa in masina, de fapt nici macar nu s-a mai umezit mocheta. Ma gandeam sa o duc in service, insa, tare mi-e ca or sa-mi spuna ca de fapt, nu-mi intra apa in masina. Daca ar fi de la condensul AC-ului nu ar trebui sa se scurga apa atat in stanga cat si in dreapta ? Cel mai probabil, o sa incerc si eu sa verific compartimentul filtrului de habitaclu si poate o sa-mi dau seama daca e de acolo sau nu.

Ai reusit sa rezolvi problema cu apa din dreapta spate? Aceeasi problema am si eu la Symbol si nu am gasit de unde apare. In rest nu am probleme niciunde cu apa, e uscat. Mie mi se pare cel putin ciudat sa intre apa de la instalatia de aer conditionat DOAR in deapta spate. Te rog sa imi raspunzi, sunt disperat.

This post has been edited by alin2pas: 27 Dec 2008, 19:58


--------------------
Renault Captur 2019, 0.9TCe Life Evo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin2pas
post 3 Jan 2009, 20:25
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 15 May 08




Mi-a intrat apă în partea dreapta spate de mai multe ori, pe timp ploios. Am avut odată cam 3 - 4 cm. La celelalte locuri sau în portbagaj nu am probleme. Am spălat mașina (la spălătorie, sub presiune) și nu a intrat deloc apă. Ce poate fi?


--------------------
Renault Captur 2019, 0.9TCe Life Evo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianghiorghita
post 25 Feb 2009, 10:20
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 23 February 09




Salutare! Aceeasi problema o am si eu de curand. Am apa la picioare doar in partea stanga(la sofer), in restul masinii nici picatura de apa. Aveti idee de la ce-ar putea fi...sau cum as putea remedia aceasta problema?
Multumesc.


--------------------
renault clio 1.4 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin2pas
post 25 Feb 2009, 11:16
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 15 May 08




[QUOTE]iulianghiorghita Postat Astăzi, 11:20
Salutare! Aceeasi problema o am si eu de curand. Am apa la picioare doar in partea stanga(la sofer), in restul masinii nici picatura de apa. Aveti idee de la ce-ar putea fi...sau cum as putea remedia aceasta problema?
Multumesc.[QUOTE]

vezi post 99, 102, 104, 105.


--------------------
Renault Captur 2019, 0.9TCe Life Evo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianghiorghita
post 2 Mar 2009, 17:38
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 23 February 09




Eu am desfundat de curand santul de scurgere a apei de langa lichidul de parbriz...sper sa nu ma mai trzesc cu alta apa...mentionez ca am scos din burete ap.o jumatate de galeata de apa...ceea ce e enorm de mult. Daca imi mai puteti da vreo idee pe unde sa mai verific ma sunt recunoscator


--------------------
renault clio 1.4 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slickest
post 6 Jan 2012, 17:19
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 16 April 09




QUOTE(bogdan22 @ 7 Nov 2007, 00:50)
Salut!Am citit tot topicul si se pare ca este o problema generala cea cu apa in masina!Si la mine am constatat cam de o saptamana ca bancheta din spate este uda!M-am gandit ca poate am uitat geamul putin deschis si aceasta sa fie cauza!Insa cand am deschis portbagajul am vazut ca era plin de apa cam un deget asa!Am ridicat si mocheta si roata de rezerva pur si simpla inoata smile.gif Va intreb si eu acum de unde e posibil sa vina acea apa?Stiu ca de la ploiae dar ma refer pe unde intra am verificat geamurile chederele  totul e uscat!La usa portbagajului cand o deschid in partea de sus mi s-a parut ca vad condens!Astept sugesti,numai bine biggrin.gif

<span class='edit'>6 Nov 2007, 23:51:</span>
P.S:Imi cer scuze pentru virgulele uitate tongue.gif

<span class='edit'>7 Nov 2007, 23:12:</span>
chiar nu stie nimeni o solutie?
*



Aveti cumva o rezolvare a problemei?
Este o chestie generala, dupa cate vad.
La fel, si mie imi umple portbagajul cu apa...
Multumesc de sfaturi!


--------------------
opel astra g 2000 - b 69 gil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 6 Jan 2012, 17:57
Post #112


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Posibila rezolvare aici, post-urile 68-73
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=39891&hl=condens&st=0


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2fast_ionut
post 7 Jan 2012, 16:39
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 25 September 11
From: Tulcea




eu am un clio II din 2001, aceeasi problema o am si eu cu apa, cand ploua sau dupa ce o spal eu in curte cu furtunu, daca deschid usa si ma uit la pedalier jos sub bord acolo, asta pe partea dreapta se vad niste picaturi de apa, din cate am inteles ar fii dincauza sistemului de A/C, de la stergatoare de acolo, gaurile acelea de la aripi de acolo infundate sau daca nu vreo garnitura ceva de la tot corpu ala unde se afla filtru de polen, asa ca astept sa se mai indrepte vremea si ma pun sa desfac acolo si sa vad ce pot sa rezolv


--------------------
Renault Clio 2001 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3i84
post 4 Mar 2013, 16:48
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 22 March 09
From: Bucuresti




Salutare

Dupa ce am gasit apa in masina in partea stanga-spate si stanga-fata m-am decis sa desfac grilele de la stergatoare sa verific scurgerile.
Am desfacut tot (m-am chinuit la un stergator dar l-am dovedit biggrin.gif ) si dupa ce am curatat mizeria (funze, namol, etc.), care era relativ putina la o masina de 10 ani, am descoperit ca apa intra printr-o gaura mica prin care trece cablul de la claxon.
Ea se afla deasupra scurgerii din dreapta (cum te uiti la masina) si din cauza faptului ca locul meu de parcare este in rampa (masina sta ridicata de bot) se pare ca se comporta ca un "preaplin" mad.gif . I-am bagat silicon si sper sa se rezolve.

Totusi pe langa cablul ala nu trebuia sa aiba o garnitura?




This post has been edited by andr3i84: 4 Mar 2013, 16:48

Attached thumbnail(s)
IMG_20130223_141643.jpg ( Size: 547.23k ) Number of downloads: 283
IMG_20130302_114132.jpg ( Size: 670.34k ) Number of downloads: 318


--------------------
Renault Clio Symbol 2003 1.4 16V expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3i84
post 9 Mar 2013, 22:33
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 22 March 09
From: Bucuresti




Se pare ca tot imi intra apa in masina mad.gif .
Am fost la spalatorie si a intrat apa. Nu multa, doar cat sa se umezeasca putin mocheta stanga-fata, in schimb buretele de deasupra pedalelor era plin.
Din cate am observat apa ar intra de sus (pe sub acel burete) aproape de stalp, la 2 cm de manerul de la capota.
Cand am facut saptamana trecuta proba cu apa curgea doar pe la gaura mentionata in postul de mai sus. Din pacate a intervenit ceva si nu am mai asteptat sa se usuce siliconul si sa torn iar apa sa verific daca doar de acolo era.

Frunze, namol si alte mizerii nu sunt in zona scurgerilor, cutia vaporizatorului nu pare deplasata (si cred ca intra apa pe langa consola daca era sa fie). Am bagat o sarma cat am putut pe scurgeri/gauri, furtunul de pe mijloc este desfundat in schimb nu am gasit furtunasele de pe margini (daca nu ma insel am vazut in paginile anterioare unele cotite parca).
Cand turnam apa prin gaura din dreapta, (cum te uiti la masina) se scurgea prin carenajul acela de plastic iar in stanga se scurgea jos dar nu stiu pe unde (probabil prin furtunasul pe care eu nu-l gasesc smile.gif ).

Are cineva idee pe unde poate sa intre apa, ce sa mai verific???
Cum dau de furtunurile laterale?

This post has been edited by andr3i84: 9 Mar 2013, 22:35


--------------------
Renault Clio Symbol 2003 1.4 16V expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tupeu_adrian
post 9 Mar 2013, 23:12
Post #116


Membru tuning interior


Group: Members
Posts: 367
Joined: 11 September 12
From: BARLAD




@andr3i84 aceiasi problema o am si eu....chiar nu a descoperit nimeni buba?.....zilele astea ma apuc de demontat eu si e imposibil sa nu ii gasesc o solutie


--------------------
RENAULT CLIO II PH4 SYMBOL 2007,1.5DCI/85CP / VS 07 YCE......DACIA LOGAN I PH1 2004/1.4MPI/65CP / VS 03 UWT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3i84
post 10 Mar 2013, 21:51
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 22 March 09
From: Bucuresti




spor la treaba smile.gif...... si sa revi cu detalii.


--------------------
Renault Clio Symbol 2003 1.4 16V expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutvladut82
post 16 Mar 2013, 16:45
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 16 March 13
From: Brasov




Salut, eu iau apa pe la antena cred sad.gif(sad.gif( . am descoperit ca-mi picura pe langa lampa din plafonul masini ... deci sigur din cauza chederului de la antena este . O sa verific cand am timp si revin cu de talii. bft .


--------------------
Renault Symbol 2008/Fidji / 1.4 16V / Gpl Tomasetto Stag 200 - bv-03-VIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mephistos
post 27 Jun 2016, 11:23
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 June 16




QUOTE(ablnepb @ 17 Aug 2008, 18:24)
Am facut ieri ce ziceam. Pun si doua poze, cu situatia dinainte,adica asa cum am gasit ca stau lucrurile si cu situatia de dupa.
Nu este acces decat la un singur surub de fixare al ansamblului evaporatorului, se vede locul lui in planul indepartat. Dupa ce l-am desfacut, am saltat de acest ansamblu cat am putut, asa este in poza. Capatul furtunului, care aici seamana cu un mosor, si-a revenit cat decat, dar se vede ca in continuare are o dezaliniere importanta.
Orificiul de scurgere din cutia de plastic, pe care am reusit sa-l pipai, este intr-adevar f mic, de cca 5-6mm.
Buuun. Am pus toate la loc, am facut proba cu cca 1 litru de apa, parea in regula.
Am plecat la drum; dupa cca 1 ora de mers, ma opresc. Ma uit inauntru, cateva picaturi de apa se prelingeau pe langa acceleratie. Ma uit afara, sub masina, apa curgea picurand destul de rapid. Curgea, deci, si afara si inauntru, dar parea a fi mai mult afara.
La intoarcere, surpriza: curgea numai inauntru.

Incepe sa ma calce pe nervi. O sa demontez din nou.

Totusi, a mai remediat cineva scurgerea asta? daca da, cum? E clar ca la mine simpla repunere la loc nu a functionat
*




Salut,
Cred ca si la mine e vorba de acea cutie a vaporizatorului care e deplasata. La proba cu sarma pe durtunul de scurgere nu a iesit nimic. Am suflat si cu aer si pe furtun si in interiorul carcasei in locul filtrului si apoi am turnat apa un pic cate un pic. Se scurgea pe furtun dar a picurat un pic si in interior umezind buretele. Am lasat apoi masina pornita cu AC si am urmarit condensul daca se scurge pe furtun - cate o picatura la aprox 9-10 sec. In interior nu parea sa mai intre apa.
Dupa vreo 30 de minute am plecat. Cand am ajuns acasa, ridic buretele si ... balta.

Pana la urma cum se rezolva cu alinierea vaporizatorului pentru? Ma gandesc sa desfac si eu tabla din spatele motorului pentru a avea acces pentru reglajul cutiei vaporizatorului.

Multumesc.



--------------------
Renault Clio 2005; 1.4 benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai leu
post 29 Jun 2016, 09:46
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 17 March 06




a venit la mine un prieten in vizita cu un symbol 2007 40 000 km, si zic hai sa ma uit si la el in portbagaj tocmai ce il intrebasem daca ii intra apa in el, si surpriza sub roata de rezerva ghiciti ce am gasit - apa statuta, cam 2 litri, bineinteles ca omul a ramas socat,
Eu la mine am dat gaura in portbagaj sa scurga apa, mentionez ca am schimbta chederul si este nou si la ploi tot intra

sub mocheta din fata sofer la fel buretele mustea de apa, am taiat mocheta si scos apa lasat sa se usuce pus la loc , gaurit in podea cu surubelnita- cred ca acum se duce in lonjeron apa, si nu se mai strange apa acolo asta insa nu inseamna ca nu curge in masina


--------------------
Dacia 1999 1310 - B 19 EIF
mai este timp pana la fericire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 13:16
Dacia