Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Putere motor la turatie mica

Gargaritza
post 4 Sep 2007, 11:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 March 07




De la inceput spun ca nu ma pricep. blush.gif
Dar exista vreo varianta de crestere a puterii motorului la turatii mai mici. Cineva spunea ca se poate pune un cip de putere (scuze daca e scris gresit/ are alta denumire) care sa ii dea vana la turatie mai mica. Eu am un clio benzina 1,4 si nu are vana decat la turatii de peste 3000. Ori eu vreau sa pot face depasiri de carutze pe DN, fara sa omor motorul in viteza 1.


--------------------
Renault Clio 3 1,4 Dinamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 4 Sep 2007, 11:54
Post #2


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




In primul rand poti arunca o privire catre link-ul asta: Clio 3 1.4 16v
In al doilea rand poti sa stai linistita ca nu omori motorul. E motor cu 16 supape caruia ii plac turatiile inalte dar la turatii scazute nu prea are vlaga. In depasiri poti sa ii dai linistita peste 3000rpm.

This post has been edited by r_vlad: 4 Sep 2007, 11:54


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gargaritza
post 4 Sep 2007, 11:56
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 March 07




Pai eu ii dau... dar! cateodata e nevoie sa fie nervoasa mai devreme decat vrea motorul. Am remarcat ca ii place sa o duci usor la turatie mare, nu brusc (prin calcarea brutala a acceleratiei).


--------------------
Renault Clio 3 1,4 Dinamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 4 Sep 2007, 12:06
Post #4


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




"Ca sa fie mai nervoasa decat vrea ea" ai posibilitatea unui cip tuning ... sau intotdeauna poti retrograda (din 5 in 4 sau chiar in 3 depinde de viteza de deplasare) ... si precis va reactiona "corect" si frumos smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gargaritza
post 4 Sep 2007, 12:11
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 March 07




Problema mea e cu golul de putere de pana la 3000 rotatii (indiferent de viteza in care ma aflu).
SUnt de acord cu retrogradarea dar nu imi foloseaste cand ma opresc in spatele unui obstacol si am nevoie de putere in viteza 1 ca sa depasesc.
Si cel mai bun exemplu il am pentru drumul Brasov Sighisoara unde o tin din curba in curba si nimeresti (ca la romani!) cateva carutze sau tractoare etc.


--------------------
Renault Clio 3 1,4 Dinamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 4 Sep 2007, 12:18
Post #6


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Ceva nu inteleg din problema ta sad.gif ... drumul il stiu foarte bine ca-l fac destul de des ... oricum ar fi, cand intalnesti un obstacol trebuie sa incetinesti ceea ce duce clar la retrogradare ... intrebarea mea acum: lipsa de putere ? adica dai treapta 3 la 20km/h si nu sare (aia e normal) sau dai treapta 2 si nu sare destul ? pai vine din sens opus si vrei sa faci o depasire rapida si riscanta si ai nevoie sa fie mai "saltareara" ? ... sincer ti-as propune sa nu faci asa ceva si sa astepti sa fie loc ca sa depasesti tongue.gif ...

Incearca sa relatezi exact o intamplare si ce nu iti place. Adica asa ... am 90 km/h in treapta 5, vad tractor si vine din sensul opus sau e curba si nu pot depasi ... retrogradez in treapta 2 (spre examplu) 25-35 km/h (cam cu 40km/h merg tractoarele) ... vad ca am loc si cald acceleratia (cat ?) ... si ... de aici te las pe tine

{in primii 3000 km dupa ce am luat masina eram cam "distrus" ... nu mai faceam depasiri ... acceleram greu ... dar dupa mi-am dat seama ca daca nu "mestec in mamaliga" e degeaba ca nu am masina sport ... astfel spus nu o data s-a intamplat sa fie masina in treapta 5 la 85-90kmh/ sa retrogradez in treapta 4 pentru depasire ... sa-mi dau seama ca defapt nu am timp "frumuos" sa trec pana vine din sens opus si sa dau treapta 4 ... => 5000+ rpm ... si ce ii/ne place wub.gif }


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gargaritza
post 4 Sep 2007, 12:29
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 March 07




Cand sunt sub 3000 rotatii nu are vana. Asta e problema! Nu cred ca e importanta o speta anume. Eu am pus o intrebare. Daca cunoasteti un raspuns, raspundeti; daca vreti sa faceti studiu ce caz, va rog sa va abtineti.


--------------------
Renault Clio 3 1,4 Dinamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 4 Sep 2007, 12:30
Post #8


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




OHOOO! Tie nu iti ajunge treapta I biggrin.gif ? Daca nici in treapta I nu ti se pare ca e buna acceleratia nu stiu ce sa zic, ar trebui sa vinzi Clio si sa iti cumperi altceva, nu stiu, poate un Ferrari laugh.gif !
Lasand gluma la o parte, ia calca tu pedala de acceleratie pana la podea in treapta I si sa vezi atunci senzatii. Sa zicem ca esti in spatele unei carute. In treapta I turatia ar trebui sa fie undeva pe la 1500rpm. Daca in momentul acela calci acceleratia mai hotarata eu nu cred ca nu iti ajunge pentru a trece de o caruta.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gargaritza
post 4 Sep 2007, 12:32
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 March 07




Zau asa! Cei de la service au mentionat expres sa nu supraturez motorul in treptele 1 si 2.
Nu ma intelegeti gresit. Imi place masina, e super ok. Dar ca la capitolul acceleratie nu e tocmai cea mai nervoasa. Eu mai am un Mitsubishi Colt 1,3 la 95 CP care e mult mult mai nervoasa. Si daca pot sa o fac si p-asta sa fie de ce sa nu incerc?

This post has been edited by Gargaritza: 4 Sep 2007, 12:41


--------------------
Renault Clio 3 1,4 Dinamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 4 Sep 2007, 12:39
Post #10


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Gargaritza ... degeaba te enervezi ... cat despre cei de la service ... no comment ... una peste alta cip tuning rezolva problema ta ... + alte multe modificari posibile de facut motorului masinii tale (evacuare spor, filtru aer sport, turbina, supraalimentare, compresor, nos, alta cutie de viteza ... orice se mai poate imagina si incape sub capota).

Succese,


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 4 Sep 2007, 12:40
Post #11


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@gargaritza: Andrei incearca sa te ajute...daca te enervezi pe forumul asta, mai bine ramai la stadiu de cititor wink.gif . Cati km are masina, oare i-ai terminat rodajul, oare motorul a ajuns in parametrii maximi de functionare?
Masina ta are o curba de cuplu si una de putere...care se pot modifica personalizat cu un chip.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 4 Sep 2007, 12:42
Post #12


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Pai normal, doar nu o sa te duci din Brasov pana in Sighisoara doar cu treapta I sau a doua wink.gif (nici nu e bine si iti trebuie o cisterna de combustibil dupa tine biggrin.gif ). Tu ziceai de depasiri si ca nu are vana. In depasiri (adica ocazional) poti sa ii dai si 6000rpm si nu va avea nici pe dracu motoru.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gargaritza
post 4 Sep 2007, 12:47
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 March 07




Nu ma intelegeti gresit. Imi place masina, e super ok. Dar ca la capitolul acceleratie nu e tocmai cea mai nervoasa. Eu mai am un Mitsubishi Colt 1,3 la 95 CP care e mult mult mai nervoasa. Si daca pot sa o fac si p-asta sa fie de ce sa nu incerc?

Daca sunt luata peste picior e normal sa ma enervez. E un forum; se presupune ca aici pun intrebari cei necalificati in domeniu. Daca aveam raspunsurile nu va mai deranjam cu intrebarea.


--------------------
Renault Clio 3 1,4 Dinamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 4 Sep 2007, 12:50
Post #14


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Imi pare rau ca te simti luata peste picior ... sincer nu asta vroiam ...

Bafta,


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 4 Sep 2007, 13:04
Post #15


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Eu cred ca solutia problemei tale este sa mergi mai turat (sa nu lasi turatia sa scada sub 2000rpm iar in depasiri poti merge linistita pana in 5000rpm) . Crede-ma, nu pateste nimic motorul.
Nu stiu cu cat e mai nervos Coltul daca acceleratia declarata de constructor e doar cu 0,2 secunde mai buna decat cea a Renaultului.
Eu chiar nu am incercat sa te iau peste picior, am glumit doar.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 4 Sep 2007, 13:12
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




in primul rand cati km ai cu masina? (sper ca n-ai scris pe undeva si n-am vazut eu biggrin.gif ) daca ai sub 3-4mii oricum nu ai inca performantele din carte

cat despre colt-ul de 95cp, intamplator am o cunostinta care avea asa ceva, si cu care, atunci cand mi-am luat prima masina (bicorp 1,4 16v) am facut cateva "liniute". iti garantez ca era mai nervos motorul de pe clio. intr-adevar, la noul clio masa a crescut cu vreo 100kg, ceea ce i-a mai redus un pic din acceleratie si reprize, insa destul de putin, parerea mea...


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gargaritza
post 4 Sep 2007, 15:57
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 March 07




Masina are 8500 km.


--------------------
Renault Clio 3 1,4 Dinamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 4 Sep 2007, 17:06
Post #18


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




QUOTE(Gargaritza @ 4 Sep 2007, 12:56)
Pai eu ii dau... dar! cateodata e nevoie sa fie nervoasa mai devreme decat vrea motorul.

Ceea ce vrei tu se numeste dCi. smile.gif Ai motor pe benzina, incearca totusi sa mergi cum ti-au spus colegii de forum - retrogradeaza si nu lasa turatia sa pice sub 3000. Treptele 1 si 2 nu poti spune ca n-au vlaga, indiferent de turatie - rapoartele de demultiplicare sunt in general foarte mari fata de celelalte trepte.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 4 Sep 2007, 18:30
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Tine-o fara grija peste 3000...si daca ai sub 3000, retrogradeaza...in treapta 1 daca calci cum trebuie acceleratia refuz sa cred ca nu are vlaga smile.gif

Stii sa pleci cu "scart"? Ridici turatia cu ambreiajul calcat pana la un 3-4 mii si dai drumul la ambreiaj (nu foarte brusc sa nu-l omori, dar sa nu dureze mai mult de 1 sec operatiunea). Eh, daca nici acu nu trage.......

Iar pentru senzatia de vana la turatii joase, intr-adevar, dCi scrie pe tine!

Si ce cred ca au uitat sa-ti zica mecanicii aia - mersul subturat este muult mai daunator motorului decat mersul turat wink.gif

Bafta!

This post has been edited by roty: 4 Sep 2007, 18:31


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornelius
post 4 Sep 2007, 18:58
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 29 January 07




DCI / TDI / ... e solutia... motorina cu turbina ai un cuplu mult mai bun decat la benzinare iar senzatia ca motoru trage e mai evidenta, dar... la turatii crescute se plafoneaza mai repede motorul decat un benzinar.


--------------------
Renault Clio III 2007 CD - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 4 Sep 2007, 20:38
Post #21


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Gargaritza: incearca de asemenea sa aproximezi mai bine distanta fata de vehiculul/obiectul din fata ta cand intri in depasiri. Cu cat circuli mai mult cu atat prinzi experienta mai multa si iti dai seama ca e bine sa pastrezi o distanta mai mare fata de cel pe care-l depasesti pentru ca, o data intrat in depasire, motorul sa aiba deja o turatie care sa-ti asigure putere suficienta.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 4 Sep 2007, 21:18
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Cred ca gargarita incerca sa relateze un fapt pe care nu l-a inteles nimeni, si anume depasitul carutelor. Problema asta o cam am si eu. Caruta in general merge cu cel mult 20km/h, si cum nu putem sta o vesnicie in spatele carutei, avem nevoie de acceleratie puternica sa ne strecuram printre 2 vehicule care vin din sens opus. Deci in acest caz, fie incercam sa depasim in viteza 2, dar la <20km/h motorul va avea o turatie prea mica pt a incepe o depasire in forta (uzual <1500rpm). Daca se calca acceleratia la blana la turatia asta se forteaza atat motorul cat si cutia de viteze (la dci s-ar forta si turbina extrem de mult), ceea ce nu e lucru bun. In schimb daca abordam depasirea cu viteza 1, motorul deja va avea 2000+rpm, calcand acceleratia la maxim vom obtine o accelerare f puternica a masinii, dar trebuie sa schimbam apoi imediat in viteza 2 (schimbatul vitezei in depasire nu e recomandat fiindca se pierde timp util). Situatia asta nu prea e placuta deoarece se cam smuceste masina pe parcursul acestor operatiuni, iar in majoritatea manualelor masinilor spun sa nu se accelereze puternic in primele trepte de viteza (asta inca nu stiu de ce, probabil acele smucituri nu sunt sanatoase pt transmisie).

Solutia nu stiu practic daca exista. Chiptuning simplu nu prea rezolva, acesta nu creste puterea/cuplul la turatii mici fiindca s-ar uza rapid ambreiajul. Cu atat mai mult in cazul motoarelor turbodiesel, unde turbina este oricum suprasolicitata daca se accelereaza puternic sub 2000rpm, o crestere de putere aici ar dauna si mai mult turbinei. Solutia pe care o propun eu e sa asteptam goluri mai mari de trafic din sens opus si sa depasim usurel caruta biggrin.gif

This post has been edited by diesel_power: 4 Sep 2007, 21:20


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorinux
post 4 Sep 2007, 21:40
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 31 August 06




Eu vad altfel problema (desi sunt de acord cu solutia: dCI tongue.gif). Pe la 20 Km/h dCI-ul meu are undeva sub 1500 de turatii, si diesel sau benzina, tot nu trage in plaja de valori 900-1500. Dupa 1500 de ture se misca rezonabil, iar pe la 1900 se 'dezlantuie'.

Ei, in loc sa te pui fix in spatele carutei, pune-te la 100 de metri de ea. In felul ala, cand vezi masina din fata ca vine si e in apropierea carutei, poti incepe sa accelerezi, iar cand masina a trecut de tine si caruta, tu deja ai viteza considerabil mai mare decat caruta (sa zicem 30 fata de 20) si masina a si urcat in ture destul cat sa permita o acceleratie buna. In consecinta tragi de volan stanga si te-ai dus smile.gif

Pe scurt, subscriu la postul lui adip smile.gif


--------------------
Renault Clio 3 Exception
Clio 3 Exception 1.5 dci 105CP @ DimSport, noir nocturne, iunie 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 4 Sep 2007, 22:21
Post #24


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(diesel_power @ 4 Sep 2007, 22:18)
Solutia pe care o propun eu e sa asteptam goluri mai mari de trafic din sens opus si sa depasim usurel caruta biggrin.gif
Exact, si asta se poate rezolva indiferent de masina.
Acum nu ca voi sa fiu sarcastic, si sper ca Gargaritza sa nu se supere, dar daca depasirea unei carute a devenit atat de complicata inseamna ca problema trebuie cautata in alta parte, in nici un caz la masina.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 5 Sep 2007, 00:02
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Sincer sa fiu, mie mi s-a parut mai tricky depasirea unei carute fiindca atunci cand mai am pasageri in masina nu vreau sa ii dau pe spate (la propriu laugh.gif ), vreau sa am un mers lin. Nici mie nu imi place cand merg cu altcineva cu masina si ma supune la forte de inertie mari intr-o directie sau alta.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 5 Sep 2007, 09:04
Post #26


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Va rog pastrati discutia on-topic! Vorbim despre cuplu nesatisfacator la turatii mici si posibilitati de a imbunatati situatia. NU vorbim despre stil de condus, mod de efectuare a unei depasiri sau altceva. Multumesc.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei Clio Trei
post 5 Sep 2007, 13:04
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 18 June 07




intr'adevar, simt aceeasi chestie, desi nu cred ca e anormal, e pur-si-simplu comportamentul acestei masini... evident, s'o putea imbunatati cumva, desi io nu sunt adeptul.

fenomenu' e mai limpede atunci cand astepti in spatele "carutei" (poa' sa fie orice vehicul care merge fff incet dintr'un motiv sau altul) si mai ai pe cineva in spate cu mai multi cai sau capacitate mai mare... sau mai rau ca tine pur-si-simplu biggrin.gif

atunci iti dai seama de felul in care "se chinuie" motorul in viteza I. tu pleci in forta practic de pe loc, in plus schimbi si brusc directia ceea ce nu ajuta, si tre' sa urci urgent intr'a IIa in timpul depasirii (foarte inconfortabil). viteza I nu e suficienta niciodata ca sa depasesti si sa revii pe banda ta, fara sa omori motoru' si organele pasagerilor smile.gif iar tipu' din spate iti este la bara si asteapta sa te misti in spume mai repede, ba este si nitel incurcat de trecerea ta intr'a IIa, cand masina scade destul de abrupt in turatii si, evident, pierde inertie pentru o secunda sau maxim doua.

alternativa buna de principiu: astepti mult mai in spate pentru a avea spatiu de elan confortabil (dar altcineva se va intercala INTOTDEAUNA si... tot acolo ajungi smile.gif )

bref, masina urca fff repede in turatii in viteza I fara sa ofere mare inertie/viteza pentru treapta urmatoare. e greu de evitat socul in caroserie si in componente cand o fortezi si vrei sa schimbi in a IIa obligat de o situatie...

ar fi interesant altceva, ca punct de plecare pentru o utilizare frumoasa si pentru viitoare imbunatatiri: unde se schimba optim pentru modelul/motorul acesta (clio 3, 1,4 16v 100CP) pentru a obtine un maxim posibil de eficienta (2 situatii: consum minim / timp minim)? la ce turatii schimbi exact pe fiecare viteza? pana la ce turatie o "lasi sa cada" pana sa cuplezi treapta superioara? si intrebare suplimentara: timpul din cartea masinii (~10 secunde) pentru a atinge 100km/h cum se obtine in real?

(putin offtopic - a-propos ca acestui motor ii place mai mult turat decat subturat: la viteza constanta, consumul este mai mare intr'o viteza inferioara turata decat in una superioara subturata - observatie personala. cam 1l - 1,5l/100km diferenta. observatia mea fiind in zona lu' 2000-2500rot/min, viteza pastrandu'se mereu constanta. verificati pe Buc - Ploiesti de exemplu, e limitare la 70km/h. incercati a 4a si a5a sa zicem... sau a 3a si a 4a, nu mai stiu...)


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 5 Sep 2007, 14:08
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




la 1,4 16v timpul in care accelerezi pana la suta este putin peste 11s, la 1,6 este 10. eu chiar am testat si l-am obtinut destul de simplu: plecat in forta intr-a 1a (de la 3000 rpm) si schimbat fiecare viteza pana la a 3-a pe la vreo 6200 rpm


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gargaritza
post 5 Sep 2007, 19:54
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 March 07




In sfarsit Andrei Clio Trei si diesel_power au inteles ce incercam eu sa zic!

Pentru adip: carutza era un exemplu, poate nu cel mai potrivit, dar era un exemplu...

This post has been edited by Gargaritza: 5 Sep 2007, 19:55


--------------------
Renault Clio 3 1,4 Dinamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei Clio Trei
post 5 Sep 2007, 21:33
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 18 June 07




da, e destul de obositor, mai ales cand efectiv te impinge cineva mai "potent" de la spate... e ceva ce nu imi face deloc placere. e si periculos (ala nu vede nimic in fata de tine si e atent la portbagaju' tau), rupe si motoarele din ambitie aiurea.

dar altfel, pentru mine e un pas inainte totusi: am avut un... "by Renault" 1,4 8v 75CP, aerodinamicitate mult mai slaba (ghici ce masina era? laugh.gif ) si diferenta e substantiala. totul e mai zvelt in comportamentul clio 3, se simte ca vrea sa plece de pe loc! cred ca asta ar fi raspunsul... cauti o masina care sa "traga" mai bine, alta configuratie, nu stiu... o chestie mai adaptata. e cel mai curat asa.

la fel: uneori gresesc plecarea de la stop, sincer. depinde enorm cum o "calci". trebuie sa o inveti nitel... de multe ori plec cu ea de pe loc, ma lipeste de fotoliu si curge ff finutz intr'a doua. si de acolo urca din nou in forta dar foarte elegant, cu un zgomot placut al motorului! simti ca face bine ce face, sosea libera sa ai!! de asta am si intrebat mai sus care sunt turatiile optime. alteori zici ca sunt pe scuter, accelerez aiurea din nush ce motiv (trafic ciudat sau oboseala...), caraie ca toate alea, dar ma umilesc lejer cei cu 1300-le national.... smile.gif

este deci un clenci acolo... tre' sa stii sa o aduci la turatia care trebuie pentru plecare, p'orma felul in care apesi pedala (brusc si la podea => de obicei clacheaza, pleaca precum un camion) si, in fine, unde schimbi si cat de repede... ar fi cool sa existe niste cursuri specializate, post-scoala de soferi. sa te invete strict chestiile de finete (depasiri, plecari, condus economic/sportiv, situatii limita...). zic si eu... smile.gif


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 21:32
Dacia