Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Eroare masurare distanta parcursa

jjcage
post 30 Jul 2007, 22:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 23 February 05




Am observat o eroare destul de mare la masurarea distantei partiale. La 268Km masurati cu un Logan (aproape de distanta oficiala), Clio arata 254Km. La 118Km arata 112Km. Intrebarea este daca a mai observat si altcineva acest lucru si daca se poate calibra cumva (fara schimb de cauciucuri).


--------------------
Clio 1.6 16v 2007 Exception
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 31 Jul 2007, 00:24
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Daca n-ai facut tu vreo agerime punand anveope cu alte dimensiuni decat cele recomandate de producator, se poate seta dimensiunea corecta.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei Clio Trei
post 31 Jul 2007, 06:18
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 18 June 07




interesant subiect... cum se poate calibra, care e metoda? si, din aceeasi categorie, cum pot verifica viteza reala fata de ce imi arata ceasurile? aud ca cea mai exacta masuratoare ar fi cu un GPS... nu stiu...


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Berila
post 31 Jul 2007, 07:13
Post #4


vesnic incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 23 July 07
From: Praga - CZ




Dap, cu GPS poti verifica exact viteza reala, care de regula (testat pe mai multe masini) este cu 5-7km/h mai putin decat arata pe bord.
Cat despre distanta parcursa ... habar nu am, poate sa-mi arate si 5000km ca io il cred wacko.gif


--------------------
Renault Clio 3 Exception 1.6 16v - B-64-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jjcage
post 31 Jul 2007, 08:18
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 23 February 05




Evident ca n-am schimbat anvelopele ca altfel nu ma mai miram de rezultat. Sunt anvelopele standard 175/65. Sa inteleg ca la voi distanta partiala nu are probleme? R19/16v, poti da detalii despre cum se poate calibra (presupun ca se face din calculator in service)?

Cu viteza e altceva. Acolo se stie ca intentionat arata mai mult. La mine devreme ce distanta e mai mica decat cea reala, inseamna ca si viteza aratata trebuie sa fie mai mica decat ar fi vrut ei, adica exact opusul. Probabil prin compensare viteza e foarte aproape de cea reala.


--------------------
Clio 1.6 16v 2007 Exception
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei Clio Trei
post 31 Jul 2007, 14:52
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 18 June 07




ok si daca mergem si mai departe. le ducem in service. aia cum o sa o verifice in asa fel incat io sa ii si cred? ce vor folosi ca sa o corecteze?

pe de alta parte nu mi'as verifica minunea cu alta masina... daca stabiliram ca GPSu' e ok, as merge pe drumu' asta. iti arata si viteza si distanta. sau macar folosesc un drum cunoscut si marcat. sa zicem Buc-Pitesti. are 110km parca, oricum, e marcat pe centru... dar nu cu o alta masina care are fix aceleasi setari "oficiale", de genu' vitezei care nu e cea reala si asa mai departe...

la fel, daca masina iti greseste distanta, iti greseste si toate celelalte date pe care ti le arata, mai mult sau mai putin... trebuie gasit un reper de incredere daca tot ne jucam cu problema asta, zic eu...


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorinux
post 31 Jul 2007, 18:59
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 31 August 06




"Sa inteleg ca la voi distanta partiala nu are probleme?"

Da blink.gif

Eu as proceda altfel: as lua Loganul si l-as duce in service laugh.gif

Acum pe bune, merita sa faci testul asta cu inca o masina. Nu trebuie sa il faci 268Km, ci numai 10-15, pentru ca daca ceva nu merge bine oricum o sa vezi diferente.

GPS-ul ma indoiesc ca te-ar ajuta intr-o situatie ca asta, pentru ca nici masuratorile facute de cei care fac hartile de GPS nu sunt la milimetru. In alta ordine de idei, la fel se intampla si cu viteza reala. Toata lumea are impresia ca GPS-ul iti da viteza reala. Eu zic ca nu. Nu ma indoiesc ca tehnologia e capabila de asa ceva, dar pentru un calcul exact iti trebuie un aparat bun, semnal bun (vedere la cer, multi sateliti in raza de vizibilitate), putere de procesare multa, interferente 0 si asa mai departe. Sa nu uitam totusi ca se foloseste un semnal radio care poate fi foarte usor atenuat sau alterat de obstacole, interferente etc. Si orice pachet care se pierde sau ajunge mai tarziu duce la un calcul imprecis.

Daca vrei o indicatie mai precisa despre viteza cu care mergi, eu zic sa vanezi un radar si cand l-ai descoperit sa treci prin fata lui cu 80 km/h il localitate sau 130 in afara. In 2 sapt vei primi acasa in posta viteza reala cu care te deplasai insotita de procesul verbal de contraventie wink.gif Poti repeta testul de mai multe ori daca ai fost sigur de viteza de deplasare, in limita punctelor contraventionale ramase. Multa bafta tongue.gif


--------------------
Renault Clio 3 Exception
Clio 3 Exception 1.5 dci 105CP @ DimSport, noir nocturne, iunie 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 31 Jul 2007, 19:12
Post #8


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06





Hărțile GPS sunt foarte precise, iar treaba cu semnalul (știi ce transmite un satelit gps catre receiver?) alterat sau care ajunge "mai tarziu" este... no comment...

GPS-ul, atunci când recepționează minim 3 sateliți, este mai precis decât orice ai la îndemână în mod uzual...


L.E.: Unde e acel Reply? mellow.gif

Degeaba e cel mai nou PDA, color și eventual cu grafică 3D... Un GPS dedicat, cu antenă externă, 2D în tonuri de gri e perfect pentru așa ceva, și e mai rapid se pare... smile.gif

Editat de Moderator: Atentie la limbaj! Mesajul a fost editat.

This post has been edited by Tudor: 1 Aug 2007, 12:12


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorinux
post 31 Jul 2007, 21:08
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 31 August 06




Cataline, trecand peste reply-ul pe care ti l-am scris si care probabil mi-ar aduce un warn si postul sters (Tudor stie), te invit sa mutam discutia asta in alta parte.

De precizat oarecum ontopic ca device-ul meu PDA, tinand cont ca are unul dintre cele mai moderne si mai rapide cipuri GPS la momentul actual (SiRF Star III pentru cunoscatori), comportament observat si la alte modele pretentioase, are din cand in cand lag si imi arata intersectia la 50m cand eu deja am trecut de ea. De asemenea si display-ul VGA micsoreaza tare din puterea de procesare de care are nevoie soft-ul de navigatie pentru a tine totul realtime. Aceste observatii impreuna cu cunostintele bune despre undele radio m-au facut sa fac afirmatiile de mai sus.

Deci daca voi vreti sa va bazati pe GPS cand faceti afirmatii cu caracter absolut, bazati-va pe el.


--------------------
Renault Clio 3 Exception
Clio 3 Exception 1.5 dci 105CP @ DimSport, noir nocturne, iunie 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 31 Jul 2007, 21:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Desi suntem off-topic, am observat si eu lag-ul GPS-ului si nu ma refer neaparat la pozitionarea pe harta, fiindca aici ar putea foarte bine sa fie si vina hartii. Insa mi s-a intamplat sa fiu oprit la stop si GPS-ul sa-mi arate o viteza de 10 km/h, ca apoi sa scada la 0 dupa 1-2 secunde.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 31 Jul 2007, 21:38
Post #11


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(Sorinux @ 31 Jul 2007, 22:08)
cu cunostintele bune despre undele radio m-au facut sa fac afirmatiile de mai sus.


Dar stii ca undele radio se deplaseaza cu viteza luminii? Adica timpul de la satelit pana la receiver poate fi considerat foarte aproape de zero, nu? Delay-ul care apare tine doar de capacitatea de procesare a receiverului dar si de calitatea semnalului. Insa atunci cand acesta din urma este la nivel optim, nu mai influeteaza intarzierea aia cu nimic.

This post has been edited by ssilviu: 31 Jul 2007, 21:40


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 31 Jul 2007, 23:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Ca fapt divers, GPSul chiar pe asta se bazeaza, pe diferentele de timp de parcurgere a distantelor intre sateliti, in niciun caz nu se considera zero timpul. Ba mai mult, intra in calcul si teoria relativitatii pentru un calcul cat mai precis... wink.gif


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 1 Aug 2007, 12:19
Post #13


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Ca sa nu ne mai certam inutil despre ce este si ce poate face GPS-ul va invit sa cititi explicatiile si urmariti filmuletul de aici.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 17:35
Dacia