Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Instalare accesorii electronice post-vanzare, Se pierde garantia?

Tudor
post 3 Mar 2007, 10:52
Post #31


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Din experienta unui adaptor VDO pentru Renault (a fost montat pe un Symbol):
- comenzile aveau o mica intarziere (greu sesizabila pentru omul obisnuit, deranjanta putin pentru pretentiosi)
- afisajul mergea perfect, derula titlul piesei, informatiile despre ceas si temperatura exterioara functionau perfect
- in cazul HU VDO pe care il foloseam maparea comenzilor nu era cea mai fericita (rotita in loc sa fie pe Next Track era pe Next Folder); aceasta problema cred ca e insa strict a VDO si nu cred sa se regaseasca la alte marci

Tot din aceeasi experienta va spun ca sa schimbati intai HU si abia apoi boxele, in cazul in care nu va place cum se aude noul HU cu boxele din fabrica. Eu dupa ce am schimbat doar HU am auzit din boxe o calitate de care nu le credeam capabile. Nu spun acum ca la HU mai puternic niste boxe noi de calitate nu ar fi binevenite, dar mai bine testati inainte sa intrati la cheltuieli suplimentare.

Acum si un raspuns strict on-topic:
Instalarea post-vanzare a unor accesorii electronice neomologate de producator si care nu s-a efectuat intr-un service autorizat de producator poate atrage pierderea garantiei doar pe partea de instalatie electrica a masinii. Acest "poate" depinde de bunavointa, cunostintele profesionale si inteligenta inginerului/mecanicului care face inspectia masinii si de posibilitatea lui de a explica o determinare (chiar si indirecta) intre modificarile survenite si avariile reclamate pe garantie. Argumentatia lui nu trebuie sa fie foarte "bazata" deoarece singurele dvs. cai de atac sunt OPC-ul si instanta de judecata, complicate si consumatoare de timp.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pyu_ro
post 3 Mar 2007, 11:08
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 27 November 06




Mihnic-acele sertare de care vorbesti eu le am in dotarile standard ale masinii (Privilege) si pot sa-ti spun ca sunt foarte utile si practice si astfel poti folosi si spatiul de sub scaune, inclusiv si cel de sub scaunul din dreapta. Nu am idee cum poti face sa ti le montezi dar cu siguranta merita:).


--------------------
Renault Clio III 2006 Privilege - Clima, MP3 - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 3 Mar 2007, 14:23
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




@devotee - e a 3a oara cand iti zic smile.gif Exista adaptor si pentru display!!


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihnic
post 3 Mar 2007, 17:42
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 16 February 06




@pyu_ro: un pic out of topic. si eu vroiam unprivilege. de fapt vreau sa schimb trotineta pe una cu cutie automata pt nevastamea. dar tampitii din romanica nu stiu de ce nu vor sa puna geamuri electrice si pe spate la privilege. nici macar optiune. ca sa nu mai zic ca BVA este tot dynamic momentan... si pe la altii sunt si versiuni Initiale. si o intrebare daca se poate: la privilege ce scrie pe declaratia vamala: turcia sau franta?
cat despre boxele standard de pe masina... te apuca si rasul dupa ce le desfaci si vezi ce magneti au. difuzoarele de la radiorile Gloria de acum 20 de ani aratau mai bine. trust me!


--------------------
renault laguna 2005 2.0T
Laguna 2.0T 170cp
Clio 3 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pyu_ro
post 3 Mar 2007, 17:57
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 27 November 06




@mihnic-pe declaratia vamala scrie Franta, oricum doar din Franta am vrut, nu Turcia, desi a incercat dealer-ul sa ma convinga ca nu e nici o diferenta daca e facuta in Turcia dar nu am renuntat la 'fixatia' mea smile.gif . Din cate am inteles Privilege se face doar in Franta asa ca am ales aceasta varianta si cred ca am facut o alegere foarte buna smile.gif . Ai dreptate cu geamurile electrice pe spate, chiar nu inteleg de ce nu e valabila aceasta optiune la Privilege, si cred ca lucrul acesta nu tine neaparat de romeni ca altfel nu ar fi pus nici la Dynamique.


--------------------
Renault Clio III 2006 Privilege - Clima, MP3 - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihnic
post 5 Mar 2007, 16:50
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 16 February 06




@pyu_ro: as mai vrea si eu niste lamuriri suplimentare daca se poate. cu ce genti vine privilegeul si cate butoane ai pe cheie la "made in france"?
la genti am vazut ca exista unele optionale Mahonia dar nu prea am inteles pentru care dintre modele sunt optionale. sau sunt numai after market?! huh.gif
cat despre cheie ma interesa daca exista la vreo versiune cheie cu 3 butoane ca am vazut ca la cartela exista al treilea buton sa deschizi numai portbagajul.
multam!


--------------------
renault laguna 2005 2.0T
Laguna 2.0T 170cp
Clio 3 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pyu_ro
post 5 Mar 2007, 20:18
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 27 November 06




@mihnic-cheia nu are decat 2 butoane si nu cred ca vine vreun model in Romania cu 3. In ceea ce priveste jantele nu sunt optionale ca model, sunt din aliaj si cred ca sunt exact cele din revista de prezentare de la dealer pentru Privilege.


--------------------
Renault Clio III 2006 Privilege - Clima, MP3 - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 5 Mar 2007, 20:23
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Si daca ar avea 3 butoane cel mai probabil n-ar fi compatibila cu alarma, cazul meganeului (butonul de portbagaj nu dezarmeaza alarma)...

Noroc ca are simbolul de reno pe spate, altfel ziceai ca e cheie de Logan 100% smile.gif


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihnic
post 6 Mar 2007, 16:07
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 16 February 06




@pyu_ro: astea sunt cumva jantele de pe privilege? pe la dealer nu am mai avut timp sa trec sa vad prospectele.
multumesc anticipat!

Attached thumbnail(s)
jante.JPG ( Size: 15.52k ) Number of downloads: 76


--------------------
renault laguna 2005 2.0T
Laguna 2.0T 170cp
Clio 3 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pyu_ro
post 6 Mar 2007, 20:34
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 27 November 06




Da, astea sunt. arata destul de bine pe masina biggrin.gif


--------------------
Renault Clio III 2006 Privilege - Clima, MP3 - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian1975
post 11 Mar 2007, 08:44
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 7 March 07
From: Bucuresti




Eu mi-am pus carkit Parrot 3100 la un dealer. Este Superb !!!! Calitatea sunetului este perfecta.

Sfat: daca va puneti carkit, montati microfonul pe stilpul fata stinga si nu la oglinda cum se recomanda. se cistiga mult in calitate sunet.


--------------------
Renault Megane 2 Estate 2005 - b xx xxx
Renault Clio 3 2007
fost Renault Megane 2 Bicorp 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 11 Mar 2007, 12:09
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




am si eu un CK 3400LS-GPS... super tare... la fel am pus si eu microfonul in stg soferului... chiar daca zice in carte la oglinda.... se aude super... si super practic...


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreei_moa
post 8 Jun 2007, 09:46
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 January 07




QUOTE(roty @ 5 Mar 2007, 21:23)
Si daca ar avea 3 butoane cel mai probabil n-ar fi compatibila cu alarma, cazul meganeului (butonul de portbagaj nu dezarmeaza alarma)...

Noroc ca are simbolul de reno pe spate, altfel ziceai ca e cheie de Logan 100% smile.gif
*



Adica Clio nu are si el cheie retractabila ?? sad.gif Aiurea..... Nu exista nici macar ca optiune o astfel de cheie ??? Sunt complet dezamagit de chestia asta


--------------------
Renault 25 1986 GTS - B 14 FAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 8 Jun 2007, 09:56
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




La ce nevoie de cheie retractabila cand ai optiunea de cartela handsfree? smile.gif


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobs
post 28 Jun 2007, 11:44
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 June 07




are careva idee cum sa-mi montez si eu o amplificator+subwoofer Mac Audio...


--------------------
Renault Clio III 2006 - ph 29 bob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 17:39
Dacia