Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pregătiri Călătorie..., ...pentru excursii externe...

cipman
post 25 Jul 2005, 12:39
Post #61


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Incorecta sau nu, asta e regula. Pasaportul trebuie sa mai fie valabil 6 luni. Nu conteaza cat stai. Poti sa stai si 5 minute. Daca, sa zicem, vrei sa iesi pe 15.08.2005, pasaportul trebuie sa fie valabil pana pe 14.02.2006.
Daca iti pui in gand sa-ti schimbi pasaportul si esti din Bucuresti, sa nu te duci la sectia de politie. Du-te direct la Directia Generala, in str. N. Iorga.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 25 Jul 2005, 17:50
Post #62


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Invitatia pentru vizitarea persoanelor din tarile straine se face cu cel putin 1 luna inainte de plecarea din tara... Adica dureaza la ei procesul de emitere a invitatie, care este un document cu regim special, se emite de chestura, (cel putin in cazul Italiei), etc. Oricum sora nu are cetatenie, nu stiu exact care e statutul, ar trebui sa aiba rezidenta, ceva, sau poate doar drept de sedere? Habar n-am, oricum se afla acolo legal, asta-i tot ce stiu.
Ar mai fi o varianta, ca un cetatean italian, in cazul nostru, sa faca o declaratie la un notar public prin care declara ca este de acord sa ne primeasca la el acasa si ca ne asigure cazarea. Dar pentru asta trebuie sa dovedeasca si faptul ca are posibilitatea efectiva de a gazdui persoanele invitate si eventual si de a le sustine. Si desi suna a invitatie, nu e chiar o invitatie. Documentul asta trebuie si el tradus si legalizat la noi, ca sa priceapa si vamesii romani ce si cum. O cunostinta urmeaza sa plece pe 1 august cu acest document, se pare ca e viabila solutia.
Noi ne-am hotarat sa declaram ca plecam in interes de serviciu si ne vom face ordine de deplasare, cu foaie de parcurs, etc, si zicem ca plecam la o sesiune de training, o prezentare de produs, ceva. Sau sa cumparam ceva, ma rog, om vedea noi. Sper sa nu fie nici o problema si sa mearga. Pentru cazare am facut rezervare la un hotel, rezervare prin fax.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 25 Jul 2005, 21:18
Post #63


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Vesti bune. Cica nu se schimba nimic pana la 1 octombrie.
Faceti o vizita la www.mai.gov.ro. E anuntata acolo o dezbatere publica si, tot acolo, apare si proiectul ordinului ministrului.
Mai e si un articol mai complet AICI. De retinut nr. de tel 021/9590, sau (prefix)/959 pt. alte judete, unde se poate verifica (din timp) daca aveti toate actele sau aveti alte intrebari (tot acolo se pot face reclamatii daca aveti probleme la vama).


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 25 Jul 2005, 22:06
Post #64


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




Scurt, ca poimaine plecam: unde gasesc un abzubild dintr-ala oval cu RO pe el? Se pare ca e obligatoriu....


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
Megane e-Tech EV60
C-HR 2.0 Hybrid
Ex: Kadjar, Captur, Kuga, Pathfinder, Focus, Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 25 Jul 2005, 22:44
Post #65


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Tot scurt, ca peste 6 ore plec: daca ziceai mai din timp iti dadeam eu. Incearca la benzinarii, societati de asigurari, ACR.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 26 Jul 2005, 08:05
Post #66


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




QUOTE(127.0.0.1 @ Jul 25 2005, 11:06 PM)
Scurt, ca poimaine plecam: unde gasesc un abzubild dintr-ala oval cu RO pe el? Se pare ca e obligatoriu....

Shell pod grand precis ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 26 Jul 2005, 08:09
Post #67


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




Am incercat la cateva benzinarii (OMV, Shell ...) dar nu au sad.gif


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
Megane e-Tech EV60
C-HR 2.0 Hybrid
Ex: Kadjar, Captur, Kuga, Pathfinder, Focus, Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 26 Jul 2005, 08:14
Post #68


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Eu zic ca pe acolo gasesti ... daca nu ... eu stiu ca am asa ceva ... vorbim si ti-l dau ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AEP
post 26 Jul 2005, 09:23
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 16 July 05




Si yo am.... RO cu o micutza recalama ...
in baneasa la metrou aurel vlaicu...daca ai drum si nu gasesti in alta parte...


--------------------
daewoo cielo hatch/99
Renault Laguna 1.9dCi Privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 26 Jul 2005, 09:35
Post #70


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(127.0.0.1 @ Jul 26 2005, 09:09 AM)
Am incercat la cateva benzinarii (OMV, Shell ...) dar nu au sad.gif

la omv electroaparataj au sigur, am vazut acum 2 zile


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 26 Jul 2005, 09:40
Post #71


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




unde este electroaparataj?


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
Megane e-Tech EV60
C-HR 2.0 Hybrid
Ex: Kadjar, Captur, Kuga, Pathfinder, Focus, Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AEP
post 26 Jul 2005, 09:47
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 16 July 05




Electroaparataj este in pantelimon... la mcdonalds... cum vii dinspre mihai bravu spre cora pe dreapta...


--------------------
daewoo cielo hatch/99
Renault Laguna 1.9dCi Privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 26 Jul 2005, 10:05
Post #73


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




sau din mihai bravu intri pe vatra luminoasa si mergi pana in capat, faci stanga si ajungi exact la mcdonald's/omv


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vapy
post 26 Jul 2005, 10:52
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 19 May 05




Stie careva daca exista si cum functioneaza garantia internationala Renault? Am masina in garantie si as vrea sa stiu ce se poate face in cazul nedorit al unei probleme afara din tara.


--------------------
Renault Megane II 2005 Privilege
Megane II sedan 1.6 16v Confort-Privilege vert-cuivre, Apr. 2005, clima, ESP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 26 Jul 2005, 16:05
Post #75


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




Multumesc pt info dar pana la urma am gasit mai aproape de mine: OMV-ul de langa Eroii Revolutiei, la intrarea pe Giurgiului. Colantul este de 2 lei: atat costa si atat face...


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
Megane e-Tech EV60
C-HR 2.0 Hybrid
Ex: Kadjar, Captur, Kuga, Pathfinder, Focus, Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pegasus
post 26 Jul 2005, 16:42
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 23 May 05
From: Bucuresti




Salutare, tocmai ce m-am intors din plimbari exterioare si va pot spune ca m-am folosit de un AutoRoute 2001 sa-mi planific traseul si ar fi urmatoarele obseravatii:
1. puteti seta viteza pe fiecare tip de drum dar nu o pune-ti pe cea legala de ex. 50km/h in orase pt. ca media adevarata este undeva la 20-25 km/h la un parcurs prin oras ca doar nu mergi in continuu fara semafoare, pietoni, dat de prioritati...
2. Nu setati nici la autostrada 130km/h ca tot nu o sa va iasa asa....poate un 100-110km/h este mai corect ca mai gasesti un tir in depasire, o aglomerare pe centura unui mare oras sau chiar o coada de 7 km la plata autostrazii cum am patit eu.
3. se construiesc sau au fost construite multe autostrazi/tronsoane care nu apar pe harti, atlase sau softuri...si asta ar fi partea buna a lucrurilor doar sa stiti de existenta lor.

Un atlas bun este unul de la shell cu europa la 700.000 care te ajuta.

Cu vama nu am avut nici un fel de probleme nici la plecare, nici la intoarcere...nu s-au uitat nimeni la portbagajul nostru cu exceptia ungurilor.

Am avut un laptop cu noi si granicerii romani erau cam plictisiti si nu ne-au facut nici o formalitate de declaratie ca il avem la noi cu toate ca ne-am dus sa-l declaram...de restul nicinu i-am mai intrebat am plecat si gata.

Pentru ungaria daca nu folositi autostrazile media este de 50km/h din cauza localitatilor in care adesea ai semne de 30km/h si care sunt respectate de toti...iti vine sa plangi ca mergi cu a doua si 30 km/h dar nu ai ce face ca politistii ungurii sunt nasoi.

Luati in calcul si timpul necesar gasirii locului unde v-ati planificat sa ajungeti in acel oras...hotel, pensiune, camping. Cel mai bine este sa opresti la prima benzinarie(cu magazin .. nu cele de tip self-service) si sa dai intre 1 si 5 euro pe o harta decat sa te ametesti pe acolo de nebun.

La unguri se cumpara vignieta iar in Croatia, Slovacia si Italia se platesc autostrazile.Lipsa vignietei duce la amenda...ca nu stii daca iti trebuie sau nu asta este problema ta si nu este o scuza. Cel mai bine intrebi chiar la vama cand treci in tara respectiva.

Chestia cu actipildul cu RO ... noi il aveam la noi dar nu l-am lipit si nu ne-a zis nimeni nimic.

Vesta reflectorizanta pt. Italia si Austria. In Italia daca patesti buba la masina pe autostrada treb' sa porti una cand te dai jos din masina iar la autrieci esti obligat sa o ai in dotarea masinii. Oricum apare politia imediat ce ai oprit.

Atentie la mancare ca nu aveti voie sa luati chestii de gen lapte, branza, carne, ... sunt o sumedenie din astea care nua i voie sa le introduci in UE sa nu se raspandeasca molime, boli....cam asa suna un afis in vama Udvar(echivalentul ungar al lui Nadlag).
Trusa-triunghi-instinctor obligatoriu.

De bani nu ne-a intrebat nimeni pana la vama cu Italia...dar nu va bazati pe asta.Cum nu ne-a intrebat nimeni daca avem actele de la masina sau daca avem carnet de conducere....om fi avut fete prea cinstite...sau de fraieri de ne-au lasat aia in pace.

Belgrad-Zagreb-Rijeka (si in jos spre statiunea "cenzurat"(chiar asa se numeste) si Split ) exista o mare autostrada.
In Slovenia exista o autostrada noua ce duce spre Lubliana de aproape de granita cu italia dar nu stiu pana unde mai departe.
Italia...autostrazi de te doare mintea dar o cam bulesti daca ratezi o iesire.

Ca regula generala se circula pe banda 1 si se depaseste pe banda doi dupa care revii pe banda 1. Am vazut si romani care se postasera pe banda doi...poate se credeau smecheri...noroc cu un ferarii ce venea super tare din spate si le-a adus aminte ca treb' sa se dea la o parte wink.gif

Motorina este cam:
1,04 euro in Croatia
1, 16 si chiar 1,20 in Italia
ceva langa 1 euro in ungaria

Sper sa va ajute informatiile de mai sus.


--------------------
Clio Symbol - Fidji 1.5dci(80cp)
Clio Symbol Fidji 1.5 dci/80cp, rosu vif, iunie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 26 Jul 2005, 16:49
Post #77


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Cum ai rezolvat cu cazarea acolo unde te-ai dus? Ai avut voucher sau rezervare pentru a le arata vamesilor? Te-au intrebat de asa ceva?


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 26 Jul 2005, 16:52
Post #78


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Pegasus ... rogu-te poti sa-mi spui si mie pe unde exact ai trecut ... si pentru fiecare pas ... daca mai e si altceva ce consideri interesant ... mersi

P.S. am citit ceea ce ai scris si pentru mine este de foarte mare ajutor ... mersi


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pegasus
post 26 Jul 2005, 17:01
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 23 May 05
From: Bucuresti




Padre "Cum ai rezolvat cu cazarea acolo unde te-ai dus? Ai avut voucher sau rezervare pentru a le arata vamesilor? Te-au intrebat de asa ceva?"

Nu m-au intrebat decat unde ma duc...nimic de rezervare sau bani.
Si nici nu eram la costum cu cravata sa zici ca dadeam bine.
In plus nu aveam nici o rezervare facuta ... am plecat cu cortul in portbagaj sa ma opresc in campingurile unde vroiam si unde imi placea wink.gif
De precizat ca am iesit pe data de 15 iulie din tara inainte de alte rahaturi de modificari de legi


--------------------
Clio Symbol - Fidji 1.5dci(80cp)
Clio Symbol Fidji 1.5 dci/80cp, rosu vif, iunie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pegasus
post 26 Jul 2005, 17:13
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 23 May 05
From: Bucuresti




cmandrei "Pegasus ... rogute poti sa-mi spui si mie pe unde exact ai trecut ... si pentru fiecare pas ... daca mai e si altceva ce consideri interesant ... mersi"

Traseul in mare ti-l pot spune ca nu este secret si incep de la granita ca pana acolo:
Nadlag-Szeged-Baja(dormit acolo)

Baja-Bataszek-Mohach (granita ungaro-croata) - Osijek -Dakovo - intrat pe autostrada si tinut drept pana la Rijeka spre Triestre. La granita se cam termina autostrada.
Incepe un drum european misto pana la iesirea din Slovenia
Dupa aia ai autostrada de la Triestre spre venetia....si restul Italiei.
Eu m-am oprit langa Venetia.

Alta zi : Venetia-Roma am mers de m-am plictisit pe autostrada.
La roma au aia o "linie de centura de te ia durerea de cap"...neaparat cu harta in fata ca altfel o iee in balarii rau de tot ... 33 de iesiri

Alta zi: Roma - Florenta(vizitat cam 5-6 ore) continuat pana la Pisa
Retur catre romania:
z1: Pisa-Venetia-Rijeka (croatia)
z2: Rijeka-Ungaria-Nadlag

Mai va scriu si maine...


--------------------
Clio Symbol - Fidji 1.5dci(80cp)
Clio Symbol Fidji 1.5 dci/80cp, rosu vif, iunie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 26 Jul 2005, 23:16
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




QUOTE(vapy @ Jul 26 2005, 11:52 AM)
Stie careva daca exista si cum functioneaza garantia internationala Renault? Am masina in garantie si as vrea sa stiu ce se poate face in cazul nedorit al unei probleme afara din tara.

Salutare,

la mine a functionat fara probleme, si mi-au dat si masina de scimb pe perioada imobilizarii. Asta in Franta.

Am mai avut un prieten cu un Clio si a fost la fel.

Acum din cate imi aduc aminte pe undeva prin garantie scria ca trebuie sa platesti tu reparatia si apoi sa recuperezi banii de la Reno Romania dar se pare ca francezii nu au auzit de asta.

Bafta oricum si sper sa nu aveti probleme pe afara cu masina ca oricum e nasol...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 26 Jul 2005, 23:31
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




ce se intampla daca iei amenda in strainatate... ai probleme la vama la intrarea inpoi in tara, sau ce ?

This post has been edited by caktuss: 26 Jul 2005, 23:32


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pegasus
post 27 Jul 2005, 11:19
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 23 May 05
From: Bucuresti




" ce se intampla daca iei amenda in strainatate... ai probleme la vama la intrarea inpoi in tara, sau ce ? "

celmai bine este sa nu ajungi sa iei...ca la croatia ma luat radarul cu peste 40 km/h peste limita(70) iar politistul vroia sa-mi retina pasaportul pana platesc amenda...asta fix duminica dimineatza de nu era nimic deschis si mai si alergam dupa aia pe acolo sa-mi recuperez pasaportul. Pana la urma i-am platit direct lui si mi-a dat o chitanta si pasaportuil inapoi. Asa ca mai bine sa nu o iei, respecti semnele si gata, uiti de smecheriile care le poti face pe la noi.

Atentie ca in croatia multi stiu germana si f.f.f. putini engleza iar pe litoralul lor mai poti sa te intelegi cu ei in italiana in rest...tamaie.

Sa aveti in permanenta la voi schimbat in harti mici 10, 50 euro iar hartiile mari de 200 sau 500 doar pe al supermacheturi, hoteluri sau banci in rest nu se uita nimeni la astea... nu vor sa ii schimbe, ia pentru ca au valoare mare si nu vor sa riste sa fie falsi.

This post has been edited by Pegasus: 27 Jul 2005, 11:20


--------------------
Clio Symbol - Fidji 1.5dci(80cp)
Clio Symbol Fidji 1.5 dci/80cp, rosu vif, iunie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 27 Jul 2005, 21:49
Post #84


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Revin, dupacum am promis. Momentan am ajuns in Italia.
Nici un fel de probleme la granita. La noi nu mi-au cerut decat pasapoartele si talonul masinii (masina pe firma). Nici carte verde, nici imputernicire, nici in ce scop calatoresc, nimic. M-au intrebat doar unde ma duc, in ce tara. Si daca am bani (nu m-au pus sa-i arat).
La unguri, m-au pus deschid portbagajul si m-au intrebat daca nu cumva am carne, branzeturi. Nu prea multe, am zis eu. Doar au aruncat o privire de departe si atat.
Dupa granita ungurilor la 500-1000 m obligatoriu te mai opreste un echipaj. Mi-au cerut doar pasapoartele si buna ziua.
La vama cu Austria am dat doar pasapoartele prin geam, stampila. Nici nu s-au obosit sa verifice daca pozele corespund cu persoanele.
Granita Austria-Italia nu exista, ca si pana acum. Daca nu era reducere de viteza nici nu bagam de seama ca am trecut granita.
In concluzie, totul ca si pana acum. Nimic deosebit.
O sa vad cum o sa fie la granita cu Franta, ca am auzit ca au bagat control (vezi un link mai sus).
Subliniez inca o data: nu m-a intrebat nimeni in ce fel de interes merg, turistic sau de serviviu, nu m-au pus sa arat imputernicirea pt. masina, nu rezervari, nu nimic.

Calatorie placuta tuturor si drum bun. Nu mai revin pe forum decat dupa intoarcerea in tara.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BestiaL
post 1 Aug 2005, 12:04
Post #85


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 19 February 05




Ziceti-mi si mie unde v-ati facut voi cartea verde? Cat v-a costat?


--------------------
Megane Sedan Privillege
1,6 16V.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 1 Aug 2005, 12:30
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Poti sa ti-o faci oriunde ca pretu-i unic la nivel national, 60 USD/15 zile, fara TVA (asigurarile nu au TVA). Unele societati de asigurare iti fac gratuit extensie CASCO pe international daca faci tot la ei si cartea verde, asa ca ar fi bine sa ti-o faci la societatea unde ai casco (daca ai rolleyes.gif)


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pegasus
post 1 Aug 2005, 15:15
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 23 May 05
From: Bucuresti




La Omniasig daca ai CASCO si faci si cartea verde tot la ei beneficiezi de extindere CASCO dar atentie ca nu pentru orice tara este valabila aceasta extindere. Daca mergi in Moldova , Ucraina si altele nu beneficiezi de extindere asa ca mai bine intrebi si sa-ti dea tanti o foaie scrisa cu toate exceptiile astea.


--------------------
Clio Symbol - Fidji 1.5dci(80cp)
Clio Symbol Fidji 1.5 dci/80cp, rosu vif, iunie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj666
post 5 Aug 2005, 07:15
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 29 July 05
From: Cluj




QUOTE(vapy @ Jul 26 2005, 10:52 AM)
Stie careva daca exista si cum functioneaza garantia internationala Renault? Am masina in garantie si as vrea sa stiu ce se poate face in cazul nedorit al unei probleme afara din tara.

Uite acuma am citit in carnetul de garantie, ca ma intereseaza. La pagina 4 sint trecute tarile pentru care garantia se aplica in aceleasi conditii ca in Romania. Cica daca mergi intr-o tara care nu e trecuta acolo, n-ai garantie. Eu merg in Grecia, e OK, da Bulgaria nu e trecuta, lua-i-ar draku de pretini ai UE. Daca crapa ceva acolo, am incurcat-o! Asta pe linga ca sint spagari de spagari ...(cenzurat). Daca n-ar fi chestie de puscoace, mai bine m-as duce prin Iugoslavia si Macedonia, ca alea-s trecute.


--------------------
Renault Koleos 2009, Dinamique 175 cp
VW Golf 7, 1.2 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 5 Aug 2005, 08:13
Post #89


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Intrebare ... daca am masinuta zgariata in partea dreapta fata (bara si putin aripa) "vopseaua data jos" pot sa ies din tara linistit sau o sa ma intoarca de la vama ... e vreo restrictie vreo chestie ? Mersi


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 8 Aug 2005, 17:53
Post #90


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Am ajuns si eu fara probleme in Italia, maine dimineata plecam spre Viena. Nu am avut nici un fel de probleme la vama, am iesit pe la Cenad pe la ora 3:30. Vamesul s-a uitat la noi, (i-am dat pasapoartele, asigurarile de calatorie si talonul masinii - care e pe leasing, apropo), ne-a intrebat unde mergem, ne-a stampilat pasapoartele si ne-a urat la revedere si concediu placut. La unguri i-am aratat doar pasapoartele, s-a uitat cu atentie la noi, apoi mi-a cerut sa-i arat portbagajul. I l-am aratat si gata, calatorie placuta (o sa pun o poza sa vedeti cum arata portbagajul, dar dupa ce ma intorc in tara). De aici incolo nu a mai fost decat punctul de trecere din Ungaria in Austria unde s-au verificat si stampilat pasapoartele. Intre Italia si Austria vama nu mai exista in sensul clasic, e un indicator care te anunta ca intri in Italia si apoi alte cateva indicatoare care iti explica viteza maxima in localitati, drumuri nationale, autostrazi, etc.
Viteze maxime valabile in Ungaria, Italia, Austria: in oras 50 km/h, pe drumuri nationale 110 km/h, pe autostrada 130 km/h. Bineinteles ca se intalnesc o gramada de limitari atat in orase cat si pe drumurile nationale si pe autostrazi. Italienii nu au nici o treaba cu regulile de circulatie, in general, asa ca nu le respecta nici pe astea de limitare de viteza. Cu toate astea nu am vazut decat o mica tamponare la Rimini, in rest exista un bun simt nespecific gintei latine din care ne tragem si noi... Se respecta unii pe altii si se protejeaza in trafic.
Cost vigneta la granita in Ungaria pentru 4 zile: 8 euro. In Austria cost vigneta 7.60 pentru 10 zile. In Italia.... naspa rau. mad.gif Scump rau de tot. De la granita cu Austria pana la Florenta am dat 21.5 euro. De la Rimini la Florenta (aprox. 180 km!!!) m-a costat 11.5 euro.
Parcarea e scumpa rau in Italia, in centrul Florentei costa 1 euro pentru prima ora si apoi 2 euro/ora pentru urmatoarele. Daca mergeti spre periferie se gasesc si locuri fara plata, pe stradute. Abia astept Viena, am inteles ca acolo imi las sufletul la automatul de parcare.
Ca o concluzie, la vama nu ne-a intrebat nimic de voucher, bani, etc. Dar cred ca nu este o regula, asa ca ar fi bine sa fiti pregatiti pentru orice eventualitate.
Noi ne-am facut rezervare la hotel confirmata prin fax, pentru Italia, plus ordine de serviciu autentice in caz ca nu erau de acord cu ideea ca suntem turisti. Pentru Viena am platit cazarea din Romania, deci am voucher valabil.
Revin cu alte detalii si poze saptamana viitoare. Bafta si drum bun celor care pleaca intre timp!


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 10:55
Dacia