Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pregătiri Călătorie..., ...pentru excursii externe...

corneliustacitus
post 12 Jul 2005, 21:40
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 12 March 05
From: Brasov




OK, am studiat-o pe toate partile, si bune si rele. Poate ca ar fi momentul sa ne relaxam un pic si sa ne facem ceva planuri de vacanta. Rostul topicului este de a lamuri pe cat se poate care sunt cerintele de dotare a masinii (triunghi reflectorizant, extinctor, trusa medicala, alte?), unde e mai bine sa ne facem Carte Verde, eventuale reglementari rutiere "mai ciudate" din tarile eventual tranzitate, eventuale riscuri, etc. Desigur experienta fiecaruia dintre noi poate fi diferita, dar un schimb de opinii pe aceasta tema cred ca nu strica nimanui. Personal vreau sa ajung in Grecia in vara asta iar in octombrie tare ma bate gandul de un drum de Copenhaga. Daca in Grecia voi merge sigur cu masina, la Copenhaga ma mai gandesc...


Attached thumbnail(s)
beach.jpg ( Size: 133.04k ) Number of downloads: 9


--------------------
Megane 2 Sedan 1,5dCi 80CP, Confort Privilege, Gri-Eclipse
Ford Fiesta 1,4 TDCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaston
post 12 Jul 2005, 21:56
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 13 June 05
From: Bucuresti




Am fost e in Grecia, nu cu masina, cu autocarul. Trebuie sa fii atent la gropi si radare, si la vama la bulgari ca greu scapi fara spaga.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2005 1.5 dCi
In politics stupidity is not a handicap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 13 Jul 2005, 14:25
Post #3


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




grecia ca grecia..(mai ales daca te referi la partea de nord) mai merge!
dar turcia...vedeti-va de treaba e si departe e si fff cald..si nu are sens cu masina.

eu plec in spania...dar cu avionu. ies mai ieftin decat benzina+carte verede+3 nopti cazare pana ajung acolo+oboseala etc


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 13 Jul 2005, 15:29
Post #4


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Pai iti trebuie cam asa:
- permis de conducere in perioada de valabilitate
- pasaport care sa aiba data de "expirare" mai mare de 6 luni
- asigurare medicala pe perioada iesirii din tara
- voucher pentru cazare in strainatate sau bani suficienti (minim 100 euro/zi)
- carte verde pentru masina
- daca masina e luata in leasing sau nu e a ta, imputernicire/procura de la soc. de leasing/proprietar pentru a putea iesi din tara
- trusa medicala, triunghi reflectorizant, extinctor, set becuri, vesta reflectorizanta... aici discutia e mai larga, depinde de legislatia tarii vizitate. In Austria se cere vesta relflectorizanta, in Ungaria nu, in Italia nu stiu. Daca mergi iarna s-ar putea sa-ti ceara (pe langa anvelope de iarna) lanturi, nisip, lopata, mai stiu eu ce excavatoare si macarale ai mai putea lua in portbagaj. Asta tine de legislatia fiecarei tari.
Nu uitati sa va interesati care e regimul taxelor de drum-autostrada in tara pe care o vizitati: la unii (de ex. Ungaria, Austria, Elvetia, etc.) se cumpara vignete care se lipesc obligatoriu pe parbriz, la altii platesti taxele direct pe autostrada (toll-stations, de ex. in Italia). Si nu de putine ori desi platesti vigneta gasesti suficiente protiuni de autostrada pe care sa o platesti suplimentar (cum ar fi Austria, de ex.).
In afara de Ungaria (si nici aici ca o regula, mai degraba o exceptie) nu merge cu spaga si cu motive de genul nu am stiut ca trebuie vigneta, hai sefu' iarta-ma. Politia da amenda si in Elvetia, de ex., iti vinde si o vigneta pe loc rolleyes.gif
In rest ce sa va spun, drum bun si revin cu impresii dupa ce ma intorc si eu din calatoria pe care o planuiesc acum.

later edit: apropo de politie... in afara de tari ca Bulgaria, Turcia, uneori Grecia si Ungaria nu merge deloc cu spaga. De fapt la greci nu sunt asa sigur, s-ar putea ca nici ei sa nu mai primeasca deloc. In tarile de mai la vest si inspre nord spaga e chiar serios privita ca infractiune si amatorii risca niste bratari metalice si o plimbare pe bancheta din spate a masinii de politie... Si ca fapt divers, daca folositi detector de radar sau anti-radar in Franta, pe langa super amenzi va puteti trezi si cu masina confiscata! Si e cat se poate de serios. wink.gif


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliustacitus
post 13 Jul 2005, 17:47
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 12 March 05
From: Brasov




Sa traiesti Padre, cuprinzator raspunsul tau, dar as vrea sa ma mai lamuresti:
1. De unde vesta reflectorizanta? Si-a luat cineva? Cat costa?
2. Este detectorul de radar legal in vreuna din tarile Europei? M-ar interesa in principal...Bulgaria, Turcia, Grecia, Ungaria, Austria, Germania, Franta(inteleg ca nu), Italia...etc
3. Daca masina e pe firma iar eu sunt administrator mai e nevoie de vreo imputernicire ceva, cu stampila firmei, etc?
Mersi wink.gif

Scuze ca am postat aiurea, rog moderatori sa mute topicul la calatorii.


--------------------
Megane 2 Sedan 1,5dCi 80CP, Confort Privilege, Gri-Eclipse
Ford Fiesta 1,4 TDCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 13 Jul 2005, 18:18
Post #6


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Multumesc,
1. Nu stiu inca, asta vreau si eu acum. Ar trebui sa se gaseasca pe la benzinarii sau raioanele de profil din marile magazine dar eu nu am cautat inca.
2. Nu cred ca e legal in nici o tara din Europa, dar nu pot sa afirm cu siguranta. Stiu ca e permisa utilizarea lui in cateva state din SUA, acest detector are si alte functii, nu doar sa te fereasca de amenzile de depasire a vitezei. Oricum, in tarile in care te-ai duce tu cu masina cu siguranta nu e legal, si peste tot sunt niste amenzi ametitoare iar in Franta ti se poate confisca masina. Asta ar fi cel mai nasol. mad.gif
3. Si eu sunt administratorul firmei, si pe langa imputernicirea societatii de leasing am sa-mi fac o imputernicire si pentru mine, ca nu se stie peste ce destepti dau la granita (sau flamanzi dupa spaga, ma rog). Oricum in calitate de administrator am ramas socat cate imputerniciri a trebuit sa imi fac pentru mine insumi...Reg. Comertului, Camera de Munca, Adm. Financiara, si tot asa.... Asa ca o sa mai fac una si pentru vama.

PS: Ref. la detectorul radar, in Franta, spre ex. se pare ca este interzisa si DETINEREA unuia. Deci daca te cauta si ti-l gaseste in portbagaj (in functiune sau nu) ti-l confisca si iti da si amenda. Nu stiu daca in cazul asta se confisca si masina, era pe un forum un citat din legea franceza insa si suna extrem de amenintator.
Si mai e o chestie, am inteles ca sunt suficiente radare in afara, atat fixe cat si mobile, si traficul e de asa natura incat nu prea o sa mai ai nevoie de detector de radar pentru ca o sa fi nevoit sa mergi cu viteza legala.
Daca insa mergi in Germania...si ajungi pe autobahn-urile fara limita de viteza... deh, aici iti mai trebuie si masina laugh.gif


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 13 Jul 2005, 21:02
Post #7


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




QUOTE(corneliustacitus @ Jul 13 2005, 06:47 PM)
3. Daca masina e pe firma iar eu sunt administrator mai e nevoie de vreo imputernicire ceva, cu stampila firmei, etc?

E nevoie de (aceeasi) procura notariala. Prin care se zice ca matale, cutarita cutarescu, n-are importanta de unde vii si la ce bloc sau firma esti administrator, persoana particulara daca vrei, ai acceptul persoanei juridice/fizice proprietara a autovehiculului sa treci cu respectivul obiect in afara granitelor tarii in perioada cutare. In plus de asta, devii detinator al respectivei masini pe perioada respectiva. Stiu ca-ti suna ca te delegi singur si ca pt. asta mai dai si bani la notar, dar asta e. E ca orice caz particular care, pana sa fie particular, se supune aceleiasi reguli precum majoritatea.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 13 Jul 2005, 21:09
Post #8


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




As mai adauga la lista:
- trusa medicala sa fie in perioada de valabilitate, la fel si extinctorul (daca are asa ceva)
- autocolant cu RO pus pe spate, in stanga numarului de inmatriculare (eventual si unul cu forum.reno.ro)
- carnetul de garantie si carnetul de service daca mai sunteti in garantie cu masina (daca nu, macar caietul de service)

Recomandarea mea e sa aveti forinti pt. vigneta la unguri. Sunt pusi pe tras tepe.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 14 Jul 2005, 07:19
Post #9


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Trebuie NEAPARAT procura facuta la notariat? Nu e suficienta o imputernicire cu stampila?


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 14 Jul 2005, 08:13
Post #10


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Neaparat.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 14 Jul 2005, 08:24
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Padre, nu cred ca trebuie legalizata la notar daca imputernicirea este de la o firma, cu stampila. Cel putin eu de cate ori am iesit asa ceva am folosit, o imputernicire simpla, de la firma de leasing, pe care figuram cu nume, numar pasaport si perioada de deplasare, cu semnatura nu-stiu-carui-director si stampila, in original. E adevarat ca mi-a fost ceruta o singura data, de o vamesa bulgaroaica, la intrarea in Bulgaria blink.gif. Nu a comentat nimic, nici ca era in romana, nici ca nu era legalizata de notar.
Am intrebat explicit la RCI Leasing daca nu trebuie legalizata si mi-au spus ca nu, sa merg linistit ca ceea ce-mi dau ei e suficient la orice vama.
Intre persoane fizice, nu stiu dar cred ca e nevoie de procura legalizata.

Later edit: In schimb ultima data cand am iesit din tara (iun. 2005) vamesul roman mi-a cerut delegatia de deplasare blink.gif (nu stiu de ce i-a trebuit ca oricum nu era de la firma din talon care e firma de leasing, dar daca el a fost multumit...). Asa ca daca masina e pe firma e bine sa ai si o delegatie cu tine.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 14 Jul 2005, 08:40
Post #12


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Intre persoane fizice mi s-ar parea mai necesar sa existe o imputernicire notariala decat in cazul firmelor... Voi intreba si eu pe cei de la societatea de leasing si daca va fi nevoie o voi face, nu am chef de neplaceri la vama pentru o amarata de hartie. Daca nu, oricum imi voi face o imputernicire de la firma catre mine, stampilata, cu numar de iesire, etc.

Later edit: phua, ordin de deplasare ca sa ma duc in concediu... sad.gif


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 14 Jul 2005, 08:46
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Apropos de iesirea din tara, stie cineva cum trebuie procedat (practic) cu obiectele personale de valori mari (> 500-1000E, ex: ap foto, notebook, pda, etc)? Trebuie declarate la vama ca sa n-ai probleme la intoarcere? Am auzit chiar ca ar exista varianta de a fi mentionate in pasaport inainte de iesirea din tara, stiti ceva?


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 14 Jul 2005, 09:43
Post #14


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Daca ai facturi pt. ele nu trebuie sa-ti faci probleme. Poti sa le iei cu tine. Daca nu vrei sa le iei si daca la intoarcerea in tara iti zice careva ceva, le spui sa-ti faca transfer la un punct vamal interior (mai pe langa casa) si acolo te duci cu facturile. Mai multe nu stiu. Intr-o vreme asa era, cu declarare la plecare. Acum nu mai stiu, nu m-am lovit de problema. Toate chestiile de le-am adus au avut regim de "am plecat cu ele din tara".

Dar cum e cu ordinul asta e servici? Cine ti l-a cerut? Politia de frontiera sau Vama? Le-ai spus cumva dinainte ca te duci in interes de serviciu sau pe la vreo conferinta, simpozion? Ca daca faci dovada ca te duci in interes de serviciu si ai acte doveditoare, nu ti se mai cere sa faci dovada ca ai 100 de Euro pe zi s.a.m.d.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pegasus
post 14 Jul 2005, 10:05
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 23 May 05
From: Bucuresti




Salut,
Si eu planuiesc o iesire din tara si m-am interesat de unele aspecte iar ce stiu este in felul urmator :
1. Daca ai masina de la o firma de leasing(care este si proprietarul de drept al masinii respective pana la incheierea contractului), atunci te duci la ei sa iti faca carte verde si o imputernicire sa poti iesi cu masina din tara. ( 100% sigur ca asa este)
2. Daca este masina de la firma ... iti faci imputernicire (100% sigur ca asa este) dar nu stiu cum trebuie sa arate...oricum trebuie sa aiba semnatura administratorului, stampila, data si numar de intregistrare...
3. Daca este masina altcuiva (ruda - indiferent de grad, prieten) trebuie imputernicire notariala altfel nu poti trece de vama.
4. Vesta reflectorizanta se gaseste la unele benzinarii si costa intre 150-250 mii lei. Austria trebuie sa o ai in dotarea masinii iar Italia este binsa sa ai una ca daca ti-se face rau pe autostrada si vrei sa te dai jos sa versi trebuie sa porti una....legea lor. Oricum 5-6 euro cat costa o vesta luata de la noi este mai mica decat orice amenda...
5. bunurile personale de valoare mare si unele bunuri electronice trebuie sa le declari in vama ca altfel risti sa nu mai poti intra cu el inapoi decat daca platesti. Ex.: laptop, camere digitale de valoare mare...... mai bine il intrebi pe vames decat sa ai surpriza sa platesti aiurea la intoarcere
6. Referitor la detector radar...mai bine merg legal si fac cu 1/2 h mai mult decat sa imi pierd 2 ore cu aia pe cap si cu amenda grasa in euro...pentrucare mai pierd minim alta ora sa gasesc unde sa o achit.
7. daca masina este in garantie este bine de luat carnetul de garantie si carnetul de service
8. autocolant cu "RO" undeva in stanga spate...luneta, portbagaj
9. triunghi, instinctor si trusa astea neaparat
10. becuri + sigurante + eventual cateva chestii marunte de tip cheie de 10, 2 surubelnitze...ca se slabeste strangerea pe borna de la baterie site uiti la masina ca nu ai cu ce sa o strangi la loc (a patit un prieten de a ramas in unirii cu masina in mijlocul drumului de numai putea sa-i faca nimic, nu tu directie ca toate functioneaza electronic...MII cu card... meseriasii de la sevice nu o stransesera cum trebuie...masina ridicata de 1/2h din serviceul lor)
11. este bun un ghid - atlas rutier cu europa lao scara cat mai mica 1: 1.000.000 sau ope aproape ca la 1:3750000 nu intelegi mai nimic.


--------------------
Clio Symbol - Fidji 1.5dci(80cp)
Clio Symbol Fidji 1.5 dci/80cp, rosu vif, iunie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 14 Jul 2005, 10:19
Post #16


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




La 1, 2 si 3, teoretic, asa este. In cazul de fata, notarul intervine cand, dintre cele doua (sau mai multe) parti/persoane, niciuna nu e juridica.
Numai ca eu am patit-o pe propria piele. Am trecut linistit de vama noastra si ajung la unguri. Si se apuca 2 vamesite unguroaice sa tipe, realmente, la mine, de-mi venea sa le sparg fetele. Intr-un tarziu au binevoit sa vorbeasca in lb. romana (dupa ce am dat gres cu engleza, franceza, italiana) ca imputernicirea nu e inregistrata la "autoritati" (cred ca se referea la notar). E posibil sa fi vrut spaga, naiba stie.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 14 Jul 2005, 10:50
Post #17


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




QUOTE(electriczbif @ Jul 14 2005, 09:46 AM)
Apropos de iesirea din tara, stie cineva cum trebuie procedat (practic) cu obiectele personale de valori mari (> 500-1000E, ex: ap foto, notebook, pda, etc)? Trebuie declarate la vama ca sa n-ai probleme la intoarcere? Am auzit chiar ca ar exista varianta de a fi mentionate in pasaport inainte de iesirea din tara, stiti ceva?

Am uitat sa spun cum se face. Cand vamesul te intreaba daca ai ceva de declarat, declari ce bunuri ai de valoare mare si i le arati. Dupa care sunt 2 variante: ori iti trece seriile pe pasaport ori iti da o tidula separata.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 14 Jul 2005, 12:41
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




QUOTE(cipman @ Jul 14 2005, 10:43 AM)
Dar cum e cu ordinul asta e servici? Cine ti l-a cerut? Politia de frontiera sau Vama? Le-ai spus cumva dinainte ca te duci in interes de serviciu sau pe la vreo conferinta, simpozion? Ca daca faci dovada ca te duci in interes de serviciu si ai acte doveditoare, nu ti se mai cere sa faci dovada ca ai 100 de Euro pe zi s.a.m.d.

Aha, m-am lamurit! Intr-adevar m-a intrebat inainte care-i scopul calatoriei si i-am spus ca e "business", ai dreptate, de aceea mi le-o fi cerut. De bani intr-adevar nu m-a intrebat, dar nu mi s-a parut nimic deosebit fiindca de obicei nu ma intreaba de ei.
Cu obiectele de valoare asa o sa fac, desi daca ti le trece in pasaport si ti le fura, trebuie sa declari la politie furtul lor ca altfel (teoretic) poti avea probleme la iesirea din tara vizitata (sa fii banuit ca le-ai vandut acolo si sa te puna sa platesti taxe). Eh, pur teoretic vorbesc, practic n-ar trebui sa se lege nimeni de tine daca n-ai un portbagaj plin de ap. foto.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 14 Jul 2005, 13:55
Post #19


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Am gasit un model de imputernicire (procura). E luat de la o societate de leasing dar e valabila si pt. o firma oarecare.
Are si traducere in engleza, cam "furculision" facuta, dar merge.
Fisierul l-am pus AICI


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 15 Jul 2005, 11:55
Post #20


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Am studiat pliantul Carrefour si acolo am gasit asa:
Extinctor: 21 RON
Triunghi: 19 RON
Trusa medicala: 40 RON.
Preturile sunt cu precizie de aprox. 1 RON (deh, batranetea, bat-o vina rolleyes.gif ).
Cand mai aflu alte preturi va anunt, vesta, becuri si alte minunatii.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliustacitus
post 15 Jul 2005, 20:08
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 12 March 05
From: Brasov




@cipman

Destul de bun modelul, o sa-l folosesc si eu, de data asta fara autentificare notariala. Aveti idee daca triunghiurile reflectorizante trebuie sa aiba anumite caracteristici?Intentionez sa folosesc unele de pe vechea masina pe care nu le-am folosit niciodata.

This post has been edited by cmandrei: 18 Mar 2006, 18:41


--------------------
Megane 2 Sedan 1,5dCi 80CP, Confort Privilege, Gri-Eclipse
Ford Fiesta 1,4 TDCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 15 Jul 2005, 20:23
Post #22


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Sincer cred ca trebuie sa aiba forma de triunghi echilateral si sa reflecte lumina (si sa fie rosu-portocaliu) biggrin.gif
Banuiesc ca inainte de comercializare triunghiurile din comert ar trebui sa fie omologate de RAR, dar pana la urma e doar o bucata de plastic care trebuie sa fie reflectorizanta, atata tot.
Tocmai m-am uitat azi si trusa mea de prim ajutor a expirat acum o luna... Si am cumparat-o acum 7 luni, deci am luat o mare teapa la cumparare...


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliustacitus
post 15 Jul 2005, 22:31
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 12 March 05
From: Brasov




Odata trebuia sa ai 2 triunghiuri in masina, autentificate RAR, bla-bla-bla...Eu nu am putut sa-mi fac o ITP pentru ca triunghiurile nu erau agreate RAR. De aia intrebam huh.gif
Trebuie sa 1 sau 2 pina la urma in masina?

This post has been edited by cmandrei: 18 Mar 2006, 18:42


--------------------
Megane 2 Sedan 1,5dCi 80CP, Confort Privilege, Gri-Eclipse
Ford Fiesta 1,4 TDCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 17 Jul 2005, 16:13
Post #24


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Este suficient sa ai 1 triunghi reflectorizant in masina, omologat RAR.
Apropo de pregatirea pentru calatorie, azi am fost pana in Selgros sa caut diverse. Din pacate am remarcat pretul destul de ridicat al triunghiurilor reflectorizante, truse de prim ajutor si extinctor. 1 extinctor de 1 litru am impresia ca era cam 30 RON, in conditiile in care in Carrefour este 21 lei. Nu am gasit aici vesta reflectorizanta, insa am gasit ceva indispensabil viitoarei calatorii: lazi frigorifice cu alimentare la bricheta auto (12V), 3 dimensiuni (18-28 l), cu preturi intre 10 si 28.5 lei. Adica cea mai mare si mai misto doar 28.5 lei, super pret mi s-a parut. Am masurat cu mana firul de alimentare si cred ca are aprox. 2 m, s-ar putea sa fie chiar suficient sa ajunga din portbagaj pana la bricheta, mai studiem posibilitatea asta.
Am gasit vesta reflectorizanta la OMV Gara de Nord (dar era ultima rolleyes.gif ); este rosie, are 2 benzi reflectorizante si a costat 15 lei, si cu siguranta se gasesc si la alte benzinarii.
Aveau si becuri dar erau de genul Xenon super blue Halogen, si destul de scumpe, pe la 30-40 lei; adica vor sa spuna ca sunt halogene cu efect vizual asemanator Xenon-ului? Mai caut, nu-mi plac imitatiile de genul asta si oricum sunt eu satul de toti idiotii cu improvizatii care ma orbesc noaptea, mai caut o solutie civilizata.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 17 Jul 2005, 16:20
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE(padre @ Jul 17 2005, 04:13 PM)
insa am gasit ceva indispensabil viitoarei calatorii: lazi frigorifice cu alimentare la bricheta auto (12V), 3 dimensiuni (18-28 l), cu preturi intre 10 si 28.5 lei. Adica cea mai mare si mai misto doar 28.5 lei, super pret mi s-a parut. Am masurat cu mana firul de alimentare si cred ca are aprox. 2 m, s-ar putea sa fie chiar suficient sa ajunga din portbagaj pana la bricheta, mai studiem posibilitatea asta.

Esti sigur ca n-ai sarit un 0? Cum sa fie 100.000? In Metro erau 300.000 alea simple, fara alimentare.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 17 Jul 2005, 20:17
Post #26


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Sigur! Cea mai simpla si mai ieftina (si bineinteles mai mica, vreo 18 l cred) costa 99.000 lei vechi. S-ar putea sa fi fost insa pretul net, fara TVA, deci ar fi total cam 120.000 lei vechi. Poti sa mergi sa te convingi daca vrei, nu bat campii.

Apropo, mi-am instalat MS Autoroute 2005 pentru a-mi face cel mai bun itinerariu pentru calatoria spre Italia dar am descoperit cu stupoare ca nu-mi da indicatii nici pentru Ungaria, si bineinteles nici pentru Romania... Cine a mai folosit alte versiuni ale programului, vreau si eu un sfat: care versiune include si Ungaria? (cu Romania ma descurc eu... wink.gif ).


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 17 Jul 2005, 20:43
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Din cate stiu eu, m$ autoroute 2002 este cea mai recenta versiune care include Europa de Est (HU, RO, BG, YU). Eu cel putin asta foloseam, inainte sa gasesc viamichelin, care face cam acelasi lucru.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 18 Jul 2005, 00:59
Post #28


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




padre, si eu am trecut azi pe la selgros dar n-am vazut decat cutii frigorifice normale, fara alimentare la 12V. Posibil sa se fi terminat, c-am ajuns pe la sfarsitul programului. Eu am fost la selgros pantelimon. Iar pretul mi se pare si mie mic. La Augsburg sau nu-mai-stiu-unde am vazut cu 109 Euro bucata!

In legatura cu vesta reflectorizanta, au mai aparut si prin presa anunturi. Unul mai complet e AICI
Cititi si comentariile din josul articolului. Atentie pe ce dati banii, sa fie ISO 9001.
Se gaseste de cumparat si la ACR, e pus acolo si un pret. Nu stiu daca se vinde oricui sau doar membrilor acr.

Edit: la acr vesta se vinde oricui.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 18 Jul 2005, 10:11
Post #29


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Da, nu m-am gandit sa precizez ca am fost la Selgros Baneasa, mea culpa. Din cele 3 modele de lazi frigorifice expuse, cel putin 2 dintre ele au sigur alimentare la 12V, am verificat. La cea mai mica si mai ieftina nu m-am uitat cu atentie pentru ca noi vom fi 4 persoane si vom avea nevoie de o lada mai mare.
Referitor la articolul din link-ul de mai sus, mergeti si vedeti si poza zilei, e tare misto laugh.gif .
Nu m-am uitat sa vad daca e ISO 9001 dar ma gandesc ca daca se vinde la OMV, companie austriaca, stiu ei ce stiu. O sa verific de curiozitate, dar la o adica ii arat politistului ca e reflectorizanta si sa ma mai lase in pace. mad.gif


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 18 Jul 2005, 19:32
Post #30


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Oferta Metro 14.07.2005 - 27.07.2005:

Attached thumbnail(s)
untitled.JPG ( Size: 27.21k ) Number of downloads: 10


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 08:00
Dacia