Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Traseu: Bucuresti - Budapesta - Viena variante, sfaturi ....

misterb
post 1 Jul 2004, 09:41
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Asta cred ca este unul din cele mai utilizate trasee induiferent ca destinatia finala este Viena sau mai departe.

Una dn rute ar fi: Bucuresti - Pitesti - Rm Valcea- Sibiu - Deva - Chisinau Cris (granita Gyula) - Bekescsaba - Kecskemet - BUdapesta -itnreare in Austria pe la Hegyeshalom A4 M1 E60 -Viena . Cica se fac cam 13 ore cu tace de 2500 forinti pt autostrada in Ungaria + 7,6 euro vigneta pt Austria pe 10 zile.

Mai sunt variante d eiesit din tara pe la Bors, sau Nadlac. Ultima mi se pare cam ocolitoare si cresc si taxele pt ca se intra mai repede pe autostrada in Ungaria si este mai scump. Voi ce parere aveti? A fost careva ?


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 6 Jul 2004, 10:09
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




Eu am facut urmatorul traseu:
Buc - Pitesti - Rm. Valcea - Sibiu - Deva - Lugoj - Timisoara (dormit) - Cenad - Szeged - M5 - Budapesta - M0 - M1 - Viena
La intoarcere am preferat varianta de intrat prin Chisineu Crish.
Oricum, fiecare isi alege varianta in functie de unde isi aranjeaza de dormit sau daca doarme sau nu inainte sa iasa din tara.
Mi-a placut f mult vama la Cenad. Problema este ca drumu e prost rau inspre Lugoj.


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 6 Jul 2004, 10:18
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




in Ungaria cum sunt drumurile cat ai facut de la intrarea in Ungaria pana la iesire adica pana la intrarea in Austria? Te mai controleaza la intrarea in Austria ?si ce taxe ai platit si unde. Dezvolta putin sa invatam din pataniile tale sunt numai ochi si urechi :shock:

La noi la granita te-a frecat mult cu banii, etc


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 6 Jul 2004, 10:29
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




Pai la dus a fost f simplu.
Am intrat pe la Cenad si am cumparat vinieta de 7 euro (in euro) chiar din vama. Cum treci de vames la 10m e o buda si un chiosc care vinde viniete. Vanzatoarele vorbesc romana si au fost f amabile.
Am ajuns f rapid la Szeged. Nu mai stiu exact toti timpii, dar am respectat peste tot limitele de viteza.
Apoi am intrat pe M5. Aproape de Budapesta am urmat indicatoarele cu Viena si am mers pe M0.
Am iesit pe M1 directia Viena si asta a fost tot.
Nu am mai platit nimic in plus intrucat vinieta e valabila pe toate autostrazile din Ungaria, inclusiv M5.
Radar am vazut intr-o localitate aproape de M5 si am mai vazut pe M5 acolo unde s-au desfiintat barierele de plata. Sunt 2 la numar.
La intoarcere, am cumparat vinieta imediat ce am trecut vama cu austriecii de la restaurnatul de pe dreapta.
Am dat 1260Ft pt ca am avut 2000Ft luati din tara.
Am urmat M1 - la Budapesta M0 - M5.
Cand am iesit de pe M5 n-am mai mers spre Szeged ci spre Bekescsaba.
Am ajuns la vama la Gyula - Varshand.
Am stat cate 1 min. la fiecare vama.
Nici nu te dai jos din masina. Deschizi geamu, dai pasapoartul/pasapoartele si ... gata.
N-am prins cozi, nimic.


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 6 Jul 2004, 10:36
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Foarte interesant ce spui tu. deci vigneta aia pe care ai luat-o dupa vama cenad e valabila numai pt Ungaria nu? Cand ai trecut in Austria banuiesc ca ai platit si acolo inca 7,6 euro pt autostrazile lor?

la noi la granita nu te-a intrebat deloc de sanatate daca ai banii suficienti etc? Probabil ca se uita si ei la om ...


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 6 Jul 2004, 13:55
Post #6


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




chiar te rog, taurash, spune'ne shi noo cum e cum banii (cei 100euro/om/zi) pe care tzi'i cer la vama sa ii aratzi..
Asha este?
la care vama te cauta de ei?
pls! pls!
ca ash vrea sa dau o tura pana la budapesta shi nu shtiu cum e treaba (mai ales ca acum ungaria e in UE..)


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 6 Jul 2004, 14:16
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




smile.gif
io va povestesc cum a fost cand am trecut eu.
mai intai sa lamurim povestea cu vinieta. 7 euro e cea pt Ungaria si e valabila pe toate autostrazile lor inclusiv M5 unde s-au desfiintat barierele unde se plateau taxe suplimentare.
In Austria iti trebuie alta vinieta.
Eu am fost plecat 2 saptamani (15 zile) si in felu asta am fost obligat sa cumpar viniete pe perioade minime atat la dus cat si la intors.
La vama a fost f simplu.
Incep cu vama Cenad.
Am ajuns sambata pe la ora 9 si ceva. In fata mea era o laguna care tocmai pleca.
M-am postat in fata vamesului roman, am dat geamu in jos si am inceput ca disperatu sa scotocesc prin mormanu de acte, asigurari, etc. pe care le pregatisem.
Vamesu calm, mi-a cerut pasaportu si talonu masinii. M-a intrebat unde ma duc. I-am zis ca-n Belgia si m-a intrebat daca am bani la mine. I-am zis ca da si mi-a urat calatorie placuta.
Mentionez ca aveam pasaportu nou-nout si nu mi-a verificat nimic. Nici pe calculator. Doar mi-a pus stampila si am plecat.
La 2 m alta bariera cu vamesu care tb sa verifice bagajele. M-a intrebat daca am ceva de declarat, i-am zis ca nu si mi-a ridicat bariera si am plecat.
Peste vreo 20m vama ungureasca. Mi-a zis ceva in ungureste si n-am inteles dupa care mi-a cerut in romana pasaportu. Mi-a pus stampila si am plecat. La 10 m maxim e o cladire mica cu o buda si un chiosc de unde am luat vinieta si am dat niscaiva telefoane sa anunt ca am trecut cu bine in Ungaria.
Maxim 10 min. am stat.
Intre Ungaria si Austria erau f multe masini. M-am asezat pe coloana Non-UE desi erau amestecate masinile. Erau si unguresti si din germania, austria, etc.
Da am zis sa respect indicatoru. Erau 2 vamesi. Le-am dat pasaportu si talonu prin geam s-au uitat la figura mea si mi-au dat drumu fara sa-mi puna stampila.
La intoarcere intre Austria si Ungaria erau ceva mai putine masini. A fost totu la fel doar ca mi-au pus stampila de data asta.
Apoi la Gyula ungurii doar mi-au pus stampila iar la romani am avut proasta inspiratie sa ma asez pe o coloana care avea vamesu pe partea dreapta. Astfel am fost nevoit pt prima oara sa ma dau jos din masina ca sa le dau pasapoartele. Mi le-a stampilat si am plecat.
Mai, ce sa va zic ... eu am ramas placut impresionat de cat de frumos si politicos s-au purtat toti cu mine. Am simtit si eu ca suntem tratati ca niste europeni nu bananieri.
Cartea verde nu mi-a cerut-o nimeni.
Asigurarea medicala nici atat.
Doar vamesu roman m-a intrebat daca am bani la mine, i-am zis ca da si asta fu tot. Nu m-a pus sa-i arat, nu m-a intrebat cati am!
Si chiar daca t intreaba, ii arati 500 euro si gata.
si daca face scandal ca ai asigurarea pe mai multe zile, ii zici ca te-ai razgandit intre timp si ca nu stai decat 5 zile si n-are ce sa-ti mai faca..
Daca mai aveti nevoie de detalii, ziceti-mi wink.gif


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 6 Jul 2004, 14:18
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




pai in principiu legea spune ca tb sa ai 100 euro pt fiecare zi pe care o stai in UE, minim 500 euro , adica daca stai 3 zile tb sa ai 500 si nu 300.
Ei pot fi cash (adica aratati in portofel ) sau ii ai o parte cash si restul pe card dar tb sa ararti dovada ca ii ai (extras de cont cu stampila bancii luat cu max 48 de ore inante de a te prezenta la vama. Asta spune teoria. Practica din cate am auzit arata ca in functie de moaca te poate controla si sa-ti ceara aceste doveyi sau daca ai o fata credibila se uita in pasaport iti yice drum bun si pa..
Nu cred ca este o regula ca la o anumita vama te freaca si la alta nu, tauras tu din cate am inteles nu ai avuit probleme... pt amanunte tehnice privind banii vedeti ca avem un topic special...


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 6 Jul 2004, 14:20
Post #9


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




sar'na coane pentru detalii!


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 6 Jul 2004, 14:21
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




inca ceva, dupa ce luati vinieta ungureasca, pastrati cele 2 bonuri pe care vi le da vanzatoru.
de asemenea, vinieta se desprinde de pe un colant si se lipeste pe parbriz. tb pastrat si colantul ala. Asa mi-au zis fetele de la chishcu de unde am cumparat, sa pastrez tot si sa le arat dc ma opreste politia.
N-a fost insa cazu ... wink.gif
La Austrieci nu tb pastrat nimic, doar lipita vinieta in parbriz.


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hubertus
post 17 Mar 2005, 09:57
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 16 March 05
From: Brasov




Corect, trebuie pastrat totul. Eu merg des prin HU si de mult ori am fost verificat. Chiar daca era lipita vignieta pe parbriz, imi cerea si restul.
Si in Ungaria mare atentie la faruri si la centuri!

This post has been edited by cmandrei: 18 Mar 2006, 18:38


--------------------
SEAT Altea Stylance 2.0TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rux76
post 21 Mar 2005, 16:13
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 20 April 04
From: Bucuresti




am incercat mai multe variante si pana la urma , desi mai lunga in km, cea mai buna mi se pare : buc-rm valcea-dr tr severin-timisoara-cenad-budapesta-viena; e vorba de drum mai bun, mai putina aglomeratie,control mai sumar la vama si mult mai putin trafic prin aceasta vama; dezavantaje: drum greoi din timisoara pana la granita, dar nu sunt decat cativa km.


--------------------
rux
Megane II Sedan. 1.6 16V
verde-gri metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipix
post 21 Mar 2005, 16:56
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 22 November 04
From: Cluj-Napoca




Daca poti sa-ti faci rost de la firma de ordin de deplasare (sau foaie de parcurs, sau asa ceva) nu mai ai nevoie sa arati nici un leu (euro). Nu cunosc detalii exacte, dar am fost eu asa pana in Ungaria cu bossu'.


--------------------
Renault Clio Bicorp Extreme
1.5 dCi 80 CP, Orange Malaga, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 21 Mar 2005, 16:58
Post #14


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




E pe bune treaba asta ? pai si ce trebuie sa scrii pe el sau cum e treaba ? zi mai multe ... sunt interesat


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipix
post 21 Mar 2005, 17:04
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 22 November 04
From: Cluj-Napoca




E pe bune, dar nu stiu prea multe amanunte.


--------------------
Renault Clio Bicorp Extreme
1.5 dCi 80 CP, Orange Malaga, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rux76
post 21 Mar 2005, 17:32
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 20 April 04
From: Bucuresti




am facut de multe ori drumul prin viena. este aleatoare treaba cu controlul banilor. o data mi-a cerut efectiv sa arat banii cash (500 Eur pt 5 zile de pers), alta data sa arat soldul de pe card (bon care tre' sa aiba vechime max 24h). ambele dati la vama Nadlac. Ambele dati aveam delegatie de la firma si rezervare la hotel cu confirmarea platii in avans prin ordin de plata, dar nu a contat. La Cenad nu mi-au cerut niciodata asa ceva.


--------------------
rux
Megane II Sedan. 1.6 16V
verde-gri metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 21 Mar 2005, 17:43
Post #17


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Si la Bors oare cum o fi ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyt
post 19 Jul 2005, 11:20
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 29 April 04
From: Bucuresti




Am auzit ca s-a schimbat legislatia referitoare la ce iti trebuie ca sa calatoresti la prietenii mai bogati din vest...Cica nu mai conteaza cati bani ai la tine, musai trebuie sa ai si voucher...


Am inteles bine, sau e o prostie...? Voi ce ati auzit


--------------------
Clio II, 1.2 16V 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 19 Jul 2005, 11:29
Post #19


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Ce fel de voucher ai auzit ca trebuie ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyt
post 19 Jul 2005, 12:12
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 29 April 04
From: Bucuresti




De cazare...ca doar nu de masa...Adica trebe 500 cash+voucher...Inainte parca era ori una ori alta


--------------------
Clio II, 1.2 16V 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 19 Jul 2005, 13:03
Post #21


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Intrebarea sa referit mai mult la tipul de voucher in sensul de societatea emitenta, durata ... etc. ca asa iti iei voucher de la eurorest sau cum ii cheama pe aia cu 400.000 doua persoane 2 saptamani (in orice hotel/motel/pensiune din lista lor) si gata nu e o problema ... dar banuiesc ca nu merge chiar asa ... sau nu ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyt
post 19 Jul 2005, 14:10
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 29 April 04
From: Bucuresti




Mai, e o idee...Acuma poate depinde si de moaca celui care doreste sa penetreze spatiul Kktengen.

Eu n-am voucher, am mail-uri de confirmare de la pensiunile pe unde ne vom caza. O sa plec sapt viitoare si nu prea am timp sa alerg pe la banca sa platesc in avans...


--------------------
Clio II, 1.2 16V 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 19 Jul 2005, 14:29
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Conditii suplimentare de intrare a cetatenilor romani in statele UE mad.gif
Pe MAE n-am gasit nimic da' nici n-am avut prea multa rabdare...


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 19 Jul 2005, 17:13
Post #24


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Prietena mea a sunat azi la MAE si la Politia de Frontiera. Se pare ca e necesar voucherul pentru a fi aratat si la vama romaneasca, daca se cere, dar mai ales pentru a-l arata vamesilor straini. Destul de aiurea, si bani, si voucher, si mai ce? Pai eu poate vreau sa ma cazez unde vrea muschii mei in seara respectiva... Sa speram la cat mai mult noroc, desi e cam aiurea sa te bazezi pe noroc cand pleci in concediu.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 14:50
Dacia