Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Hotel decent cu AC la Mamaia?, Agentie de turism ok?

Vlad Georgescu
post 16 Jun 2005, 13:09
Post #1


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Vreau sa-mi fac concediul la mare impreuna cu prietena mea. Pasaport nu am, iar sa-mi fac pasaport dureaza cam o luna, din cite stiu, asa ca in strainatate este exclus.

In ultimii ani cind am fost la mare am stat pe la rude, lucru care insa nu se poate anul asta, asa ca am sa ma duc la un hotel.

As prefera un hotel la Mamaia, pe plaja, foarte curat, cu TV si aer conditionat in camera, iar plaja hotelului sa fie decenta.

Merita sa vorbesc cu o agentie de turism, sau sa sun si sa rezerv direct de la hotel?

Daca merita vorbit cu o agentie de turism, ce agentie imi recomandati?

Ce hotel imi recomandati?

La Savoy din cite stiu (dar s-ar putea sa stiu gresit) e in jur de 100 EUR pe noapte pentru 2 persoane. Asta ar insemna 700 EUR pentru o saptamina.

Exista vreun hotel cu conditiile descrise mai sus, dar care sa fie totusi mai ieftin de atit?


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 16 Jun 2005, 15:19
Post #2


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Nu am fost in Mamaia, dar in Saturn preturile hotelurilor sunt mai mari decat preturile agentiilor. Daca faci rezervare la hotel (prin telefon) nu faci nici o branza, ca tot cu tarif mare te taxeaza. Cel mai ieftin e sa iei de la dispeceratul de cazare (da' nu stiu cum se aplica asta in Mamaia, daca se aplica).
Agentie... eu personal iti recomand una mica smile.gif Adica una la care sa iesi cat mai ieftin. Cauta pe web, gasesti (inclusiv conditiile din hotelurile respective). De ex. eu al luat de la www.mariontravel.ro, e o 'afacere de familie' dar au oferta buna. Agentiile mari de obicei isi grupeaza ei locurile pe 'serii', si iti mai si baga pe gat masa uneori - astia mai mici sunt mai flexibili, poti sa iti alegi cate zile vrei si in orice perioada, cu/fara masa etc.
E important sa te asiguri ca nu iei teapa: ca agentia e in 'asociatia nationala a agentiilor de turism' (parca asa ii zice), ca iti da contract + factura + chitanta + 2xvoucher (important sa iti dea 2 vouchere, eu am reusit in trecut sa ma cazez si cu unul singur dar au facut fitze aia de la hotel, a durat juma' de zi, telefoane la agentie etc.). Ai grija si sa iti scrie toate serviciile pe voucher, ca sa nu fie discutii (de ex. unele hoteluri sunt partial renovate - sa iti scrie ca ai platit camera renovata; sa iti scrie daca ai platit mic dejun sau cina sau prinz samd).
Bafta si spor la cautat smile.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 16 Jun 2005, 16:18
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Singurul hotel cu AC din Mamaia pe care il stiu eu este cel al lui Mazare. Parca se numeste Flora. Are la parter un restaurant numai cu produse pescaresti.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 17 Jun 2005, 06:10
Post #4


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Lula...hai ma Sony...ca Iaki nu o avea AC...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 18 Jun 2005, 10:45
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Ptiu, la ala nu ma gandisem!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 20 Jun 2005, 09:24
Post #6


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Iunona, Parc, Rex, Majestic, plus inca vreo 10 care au A/C. Dar e problema cu scorurile si parcarea.......


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nvmirel
post 20 Jun 2005, 12:00
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 7 May 04
From: Bucuresti




Incearca si la plaja.ro, gasesti si vile unde camerele sunt mult mai interesante decat cele din hoteluri. Au si A/C, si TV si toate conditiile. Unele sunt chiar mai ieftine decat hotelurile. PLus ca sunt mai linistite. Daca plecati mai multi merita sa inchiriati o vila intreaga. Dar grabeste-te ca greu se mai gasesc bilete, mai ales la vile.


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuna
post 20 Jun 2005, 12:15
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




Hotel Pelican, 3 stele, in nordul statiunii, are AC, TV, frigider, gresie pe jos. De anul acesta au si piscina gratis pentru turistii hotelului. Cred ca este in jur de 60 Euro/noapte. Plaja in zona este mai mult decat decenta.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolaev
post 20 Jun 2005, 13:28
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 12 November 04




Eu am stat anul trecut la hotel Modern pe cand avea 2 stele. Anul acesta are 3 ( automat si AC). E situat undeva pe la mijlocul statiunii vis-a-vis de Scandinavia. Plaja e foarte aproape( 25 m) iar la parter ai un complex comercial cu de toate (de la slapi la berici reci). In plus exista si doua autoserviri si un restaurant. Anul trecut era plin cu nemti obositi si batrani dar f. linistiti ( nu prea puteau sa faca chefuri in carucioare). Eu m-am simtit f. bine iar pretul anul acesta am vazut ca e in jur de 18 mil 7 nopti 8 zile cu micul dejun inclus. Esti la 100 m de Rex daca vrei sa-ti speli ochiul cu un parc auto pe care rar iti este dat sa-l vezi. (anul trecut era si Rolls-ul lui Columbeanu pe acolo). Concediu placut.


--------------------
Daewoo Cielo 96 - BC xx KYM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 20 Jun 2005, 13:38
Post #10


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




giiizaaaaaaz..mai copii..la banii astia...zaci in Grecia sau Turcia....


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 21 Jun 2005, 07:26
Post #11


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(asarban @ 20 Jun 2005, 13:38)
giiizaaaaaaz..mai copii..la banii astia...zaci in Grecia sau Turcia....
*




Ce-i drept e drept. Zaci in Grecia mai ieftin dpdv al cazarii....e intradevar mai ieftin. Dar ce faci te inchizi in camera "la Grecia" si mananci de la supermarket? Ca o bere , un spritz sau chiar un suc la terasa.....costa cat cazarea. Am fost de 3 ori, si ultima data cazarea a fost 60 de euro pe saptamana iar o masa cu tot ce trebuie pe malul marii era cam 10 - 15. Asa ca daca mai pui si Cartea verde si taxa de "desjegosare" de la bulgari + drumul cu masina (ca decat sa mergi cu autocarul mai bine stai acasa) se compenseaza. La noi e mai scumpa cazarea dar cu 10 euro bei 10 beri la terasa si mai admiri si "peisajul feminin".


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 21 Jun 2005, 07:34
Post #12


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Ia luati la mama!
Mai ieftin ca in Grecia
MULT mai ieftin ca in RSR!
Mare si munte in 5 km!
http://www.albena.bg/index.php?p=hotels
Si la 100 km de Vama Veche


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 21 Jun 2005, 07:39
Post #13


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Pssst... asarban nu-i invata ca se umple Albena de romani si nu mai prindem noi super-oferte de la bulgari tongue.gif

[later edit] asa, ca fapt divers: Albena e statiune inchisa. Intri acolo doar cu voucher de cazare.

This post has been edited by vv: 21 Jun 2005, 07:40


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 21 Jun 2005, 07:41
Post #14


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Am vazut ca anul asta "negustorii" din Mamaia au urmatoarea "tactica":
Tarife de cazare astronomice, tarife la haleala astronomince!
1 Bere Stella 50 000 la terasa ma?


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 21 Jun 2005, 07:48
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Si sa nu uitam taxa lui Mazare la intrarea in Mamaia! mad.gif
Despre o taxa de intrare in apa nu se aude nimic inca?

This post has been edited by Sony: 21 Jun 2005, 07:49


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 21 Jun 2005, 07:51
Post #16


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Fraier ar fi!
Eu as pune taxa de IESIT din apa...nu vrei..inoata frate pana la Agigea si iesi pe acolo, dar daca vrei sa te intorci iar dai banii pe taxa de intrare in statiune....


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 21 Jun 2005, 08:02
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Si il mai si amendezi daca hraneste rechinii cu picioare sau alte delicatese! laugh.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 21 Jun 2005, 09:22
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




m-am intors de curand de pe litoralul romanesc (n-am mai fost de 3 ani); am stat la un hotel 3* nou in EfN chiar pe faleza; am facut si un circuit al litoralului; impresii (daca intereseaza):
- Vama Veche: depinde din ce punct de vedere o privesti; mie mi-a placut, sotiei nu; plaja mare, apa curata, posibilitati de cazare in conditii OK, terase, etc;
- 2Mai, Mangalia, Saturn: nu mi-au trezit nici un fel de interes;
- Venus: renaste; elegant si deosebit este complexul Dana;
- Cap Aurora; deceptie: plaja mica, pietre la mal pe care putrezesc multe alge;
-Jupiter: cu toate eforturile celor de pe acolo, imi pare ca bate pasul pe loc; plaja nu mai e ce-a fost, apa murdara plina de carcalaci si alge;
-Neptun am fost doar in tranzit pentru ca nu mi-a placut niciodata;
-Olimp: cu exceptia complexului Amfiteatru, nimic deosebit: plaja parca si mai mica plus pietre carcalaci si alge in apa;
-Costinesti: de ce nu mai sunt tanar? imi face impresia ca a suferit o cea mai mare metamorfoza (in bine); terase elegante o puzderie de magazinase noi, plaja imensa (si curata), apa OK;
- Eforie Sud: n-am ce comenta;
- Eforie Nord: mi-a placut foarte mult; faleza este spectaculoasa, cam toate spatiile vechi au fost renovate, multe spatii noi (la unul din ele m-am cazat si eu); plaja mica dar foarte curata, la fel si apa; nici urma de alge, pietre sau carcalaci; pentru odihna este perfect;
- Mamaia: este intr-adevar in frunte dar .... daca la preturi "s-a lucrat" (totul are pretul multiplicat cu cel putin 1,5 fata de media celorlate statiuni), mai e de lucrat la aspectul plajei ( o gramada de constructii urate fix pe mijlocul plajei care se si potrivesc ca nuca-n perete) si de curatat apa de alge ( cam multe pentru pretentiile de acolo);


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 21 Jun 2005, 09:58
Post #19


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Bai la banii aia mai bine mergi in strainatate..pe bune la ce scoruri spuneti voi aici..dar deh e mai comod la o mamaia decat o Grecie sau mai stiu eu ce....


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuna
post 24 Jun 2005, 20:36
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




Litoralul romanesc devine pe an ce trece o teapa din ce in ce mai mare. Mai ales dupa caderea euro anul asta cred ca multi romani or sa ia drumul Greciei si Turciei. Dar sa te duci la bulgari, parca....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 28 Jun 2005, 09:03
Post #21


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(asarban @ 17 Jun 2005, 07:10)
Lula...hai ma Sony...ca Iaki nu o avea AC...
*



Si Rex are AC. tongue.gif


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 28 Jun 2005, 20:23
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(OCEBE @ 21 Jun 2005, 10:22)
- Mamaia: este intr-adevar in frunte dar .... daca la preturi "s-a lucrat" (totul are pretul multiplicat cu cel putin 1,5 fata de media celorlate statiuni), mai e de lucrat la aspectul plajei ( o gramada de constructii urate fix pe mijlocul plajei care se si potrivesc ca nuca-n perete) si de curatat apa de alge ( cam multe pentru pretentiile de acolo);
*



Despre acele constructii pe plaja, e multumita guvernantilor care s-au trezit sa darame si sa faca altele...

Despre scorurile din Mamaia...e jale..pai vroiam sa trimit un coleg pe la un hotel si nu am avut ce sa-i recomand...scoruri de scoruri...parca ar fi la baschet...

Ca aspect arata muuuuult mai bine decat altele, iar soseaua si din mamaia si din cta pe bulevardele mari, sa-mi fie cu iertare dar...NU gasesti asa ceva in romanica...oglinda, stas...perfecte! De ar fi asa si in Buc...sad.gif

La terase sau haleala, au inceput nesimtitii sa arunce in aer si scorurile din oras...asa ca e cam naspa...Deja un concediu de 6-7 zile cu soata (fara copil) te ajunge undeva pe la 25 mil...adica MULT!
Cum am gandit: 2mil hotelx7zile = 14mil
Masa (bere/suc/haleala/etc) aprox 1mil/zi x 7 = 7 mil
Benzina dus-intors + pe acolo 3 mil
Rezerva 1mil
TOTAL 25 mil!!!! echivalent aprox. 700 euroi...
Pai la 700 de euroi, 300 ii dai pe avion (2 pers dus-intors) pana in Italia in Milano sau Venezia, si cu 400 te descurci cu niste cazari ieftine, o haleala pe ici pe colo...
Bine acuma sunt o groaza de posibilitati, dar sa dai atata carca de bani pe litoralul romanesc...trebuie sa n-ai ce face cu banii...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leone
post 30 Jun 2005, 15:49
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 29 January 05
From: Toronto




Ma, copii, 75% din hotelurile din Mamaia au AC! Io ma duc in august la Apollo 2*+ si are AC, TV, frigider si conexiune internet, fost-au citiva colegi de ai mei acolo si zis-au ca-i superfain, e drept haleala e scumpa cu draci, dar te avinti la iesirea spre Navodari si dai de un supermarket care are cica preturile ca cele din Iasi. Daca nu, ajungi sa dai si 79 de RON (790.000 RON, na' ca m'o facut mama banker!) pe o masa la care numai tu iei felul 1, juma' de fel doi si ioc desert ( ca nu mai ai bani!); adaugi cafeaua si bautura si ai pus-o de o suta de lei!
Intrarea in Mamaia (taxa de mazare!) e 2,70 lei trecerea, iar aia de statiune (c'o platesti si pe aia la hotel) e 3 lei.
Si mai e drept ca io am luat biletu' prin sidicat cu reducere, asta inseamna 78 de lei camera pe 7 zile, cred ca in mod normal ar fi undeva la 90 de lei, poate chiar 95.


--------------------
Toyota/Mazda Corolla/3 2012 - INCANU
Nu e peste ca Bibanu', nici dacie ca Loganu'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leinad
post 19 Jul 2005, 17:30
Post #24


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




Daca nu e prea tarziu, ti-as recomanda hotelul SAVOY (face parte din lantul BEST WESTERN). Acum e in jur de 50 euroi/locul in dubla. E in nordul statiunii mamaia, intr-o zona ceva ma linistita, unde in anii trecuti veneau f multi turisti straini


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 22 Jul 2005, 12:25
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




18 milioane doar cu mic dejun???

pai in kusadasi, la un resort de 5 stele (turcesti), all inclusive, era, pana la 1 iulie, cam 420-450 E, cu transport cu avionul inclus (fara taxe de aeroport si viza - inca 60E de persoana). In full sezon e pana in 600E.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:07
Dacia