Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

R-link, Probleme Radio neconfigurat

badulescu2000
post 17 Mar 2022, 17:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 March 22




După un “Hard reset” din aplicația ddt4all am un mesaj cu “Radio neconfigurat” și nu mai pot folosi nimic.
Dacă se poate un ajutor cum sa remediez problema.

Mulțumesc


Attached thumbnail(s)
67A1EE1D_159F_4813_BE5D_3EF458AAE86E.jpeg ( Size: 2.8mb ) Number of downloads: 84


--------------------
Renault Zoe 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 17 Mar 2022, 19:40
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.101
Joined: 10 May 20




Programul ddt4all (derivat din DDT2000 folosit de inginerii de dezvoltare Renault) este unul foarte puternic, inainte de a se lansa o comanda trebuie intelese si efectele mai ales pentru "Hard reset", valabil si pentru restul calculatoarelor nu doar R-Link, acum trebuie reconfigurat si este putin mai mult de lucru...


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
badulescu2000
post 17 Mar 2022, 21:38
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 March 22




Găsim pe undeva instrucțiuni cum sa remediem aceasta problema?


--------------------
Renault Zoe 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
killerul
post 18 Mar 2022, 09:17
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 818
Joined: 5 December 07
From: Timisoara




Cel mai rapid este sa mergi la reprezentanta sa iti faca reconfigurare automata online. Am incercat si eu reconfigurare pentru un Zoe cu acelasi mesaj dar fara succes. Avea 2 Zoe identice, deci am avut de unde sa iau setarile dar a fost degeaba.


--------------------
Ex-Renault Kadjar Intens 159 EDC 1.33 Tce 2019
Nissan Qashqai Tekna 1.33 Tce X-tronic 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 19 Mar 2022, 06:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.101
Joined: 10 May 20




Corect, asa este up.gif , cea mai rapida si sigura solutie este sa mearga in reprezentanta si pe baza seriei VIN sa (re)scrie softul apoi sa se faca reconfigurarea, conditia insa este ca si cei din reprezentanta respectiva sa stie ce trebuie facut. A doua varianta este sa apeleze la cineva care are programele (ex CLiP, Reprog, DDT) fisierele si experienta necesara (poate cauta si pe forum sau in sectiunea anunturi). O a treia varianta ar fi sa incerce singur, informatii si tot ce are nevoie poate sa gaseasca insa trebuie urmati corespunzator toti pasii necesari, eu pana acum am mai intalnit (ne)cazuri cu ecran negru dupa apasarea butoanelor High Mid sau Virgin Mode si unele s-au rezolvat dar nu tin minte de un caz cu Hard Reset, destul de probabil ca trebuie instalat mm2014_factory.lgu si 2.2.xx.xxx_mapvui_wmap (firmware curat din fabrica), reconfigurat, etc...insa tot prima varianta cred ca ramane cea mai simpla.

PS: dar initiatorul a scris doar doua propozitii si nu a oferit alte detalii, daca preciza macar ce versiune de R-Link a avut initial din fabrica poate primea si alte informatii mai concrete....

This post has been edited by Gil26: 19 Mar 2022, 06:57


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 23:38
Dacia