Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

folie auto de aceeasi culoare, trebuie omologata?

adriano2br
post 8 Mar 2015, 19:41
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Am si eu o masina, iar vopseaua e cam veche si lacul incepe sa se exfolieze. Plafonul l-am facut cu folie neagra de carbon vara trecuta pentru ca era varza. Dar am avut niste ciobituri in lac pe capota si o usa, iar apa s-a infiltrat pe acolo si acum arata foarte inestetic. Masina este de culoare visinie..dar in carte si talon este trecuta culoarea rosie. Ma pricep cat de cat si la vopsit si la colantat, iar colantatul mi se pare mai usor si mai ieftin.
Oare daca o fac un rosu mat, ea fiind trecuta rosie in talon , o sa mai am nevoie de omologare la autocolant ? Si daca o fac singur, o mai pot omologa sau trebuie neaparat sa fie pus in service autorizat?


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 17 Mar 2015, 17:09
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




In concordanta cu Directiva Uniunii Europene nr. 2001/116, cele 10 culori de baza inscrise in cartea de identitate sunt: alb; galben; portocaliu; rosu; violet; albastru; verde; gri; maro si negru.
Deci daca in talon scrie doar rosu si tu pui autocolant tot rosu (fie el si mat) nu iti trebuie nimic, posibil sa ai probeme cu plafonul care este de culoare neagra si nu rosie.


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 17 Mar 2015, 22:14
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




Cei cu taxi cum procedeaza, la noi toate sunt colantate galben toata suprafata, in alte orase doar plafonul e obligatoriu masinile fiind de toate culorile. Parca era o chestie ca poti colanta ce culoare vrei numai sa fie identificata de rar, daca se schimba culoarea.


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 18 Mar 2015, 14:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Eu nu vreau sa schimb culoarea din talon ..sau sa mai trec pe la rar. Masina in acte e trecuta rosie..dar ea este visinie. Daca o fac rosu mat...se respecta culoare din acte. Dar ma gandeam ca tot trebuie vreo omologare ceva pentru autocolant. Oricum, daca se mai incalzeste putin ma apuc de treaba.


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 09:57
Dacia