Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

gauri prezoane, distantiere

daniLaguna2
post 12 Jun 2013, 22:51
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




salut, eu am disntanta intre prezoane de 5x 108 ca am laguna 2 .dar problema e ca jantele mele care nu sunt originale de laguna, sunt arcasting 17 '' au distanta intre gauri de 110 , ca am masurat si nu iese exact dimensiunea masurata cu sublerul cu gaurile de la prezoane cu cele din janta .. ce pot face ca rotile astea le am de 3 ani si am mers asa cu ele pana acum ,dar am fost nevoit sa schimb discurile ca se strcase filetul la unu din discuri ca cine imi pusese roata nu a pus fix pe gaura. sa pun distantiere la discuri care sa intre bine pe disc si sa aiba deschidere pentru 5x110.. ast pareri sfaturi ms mult smile.gif smile.gif

13 Jun 2013, 10:22:
up.....ms

This post has been edited by daniLaguna2: 13 Jun 2013, 10:22


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
todhiere
post 13 Jun 2013, 11:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 625
Joined: 8 June 09




La cat costa un set de jante in ziua de azi, sfatul meu e sa iti cumperi un set 100% compatibil cu laguna 2, aici intra si butuc, si et, si distanta prezoane.

Am auzit de distantiere gen de la 4x100 la 4x108, si invers, si aceiasi configuratie dar cu 5 gauri, si de la 112 la 120, probabil si de la 108 la 112, dar de la 108 la 110 nu am auzit. De ce cred ca nu sunt: diferenta de dimensiune e prea mica si nu cred ca se poate configura un offset sigur intre 10 gauri asa apropiate. Mai e si chestia ca 110 e o dimensiune rara, zic eu.

Poti incerca la magazine de profil, insa sunt convins ca pretul te va determina sa faci o miscare de 180 de grade spre iesirea din magazin. Mai exista alternativa cu magazine online, dar nici acolo nu sunt foarte ieftine, si mai te costa transportul. Mai bine ia un set 5x108, se gasesc pe Ford, Renault, Peugeot, poate Volvo, ai de unde alege. Atentie, nu lua un set de Ford original, butucele nu se potrivesc pe Renault, nici invers.


--------------------
Renault Laguna 2004 dynamique 6 speed 1.9 dci 120 caluti
Renault... Jean Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiuvoinescu
post 13 Jun 2013, 11:56
Post #3


Membru de oroare


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 March 07
From: Bucuresti




todhiere are dreptate.
sunt multe lucruri care trebuiesc luate in considerare: distantierele trebuiesc confectionate din aluminiu, nu prea e loc pentru 10 gauri, grosimea distantierului nu trebuie sa depaseasca 2,5 cm, altfel roata va iesi in afara aripilor si vei avea probleme la itp/rar/controale in trafic.
nu cred ca o sa gasesti adaptoare prezoane (ca de fapt asta iti trebuie tie) bune sub 100 ron/bucata.
mai bine investesti intr-un set de jante originale renault si iti recuperezi banii la vanzarea setului tau de jante.


--------------------
Renault Laguna 2 2001 - Estate - 79kw - cl 03 wzm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 13 Jun 2013, 14:30
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




mdap..... mie imi place modelul de janta .. acum nus ce sa fac ar fii bine daca as gasii pe cineva care vrea setul meu 110 si sa iau unu de 108 si iii mai dau diferenta, pt ca na sunt putin julite de la bordura etc ... dar acum sa vad ce jante gasesc de 5x108 in 5 spite , si na as vrea ceva pe negru lucios sau negru si argintiu... nush ce sa fac smile.gif smile.gif


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
todhiere
post 13 Jun 2013, 16:22
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 625
Joined: 8 June 09




Jante cu indoituri anterioare si reparate bine gasesti si la 100-150 euro setul de 17. Jante intacte sh fara evenimente de la 200 la 300 de euro, dimensiuni 16-17, model dupa cum nimeresti.

Multi nu vor sa ia lovite sau sudate, desi eu nu am avut probleme cu asa ceva, am rulat chiar azi cu 130 pe centura orasului in a 6-a, puteam lejer sa iau mana de pe volan. Normal ca daca janta a fost afectata nu e indicat sa mergi cu 200 la ora cu ea, dar asta e alta discutie.

Chiar si noi poti considera, poate ai sanse sa gasesti la 120-150 bucata, si daca te tin buzunarele go 4 it! In orice caz ai de unde alege, cert este ca nu merita sa mai improvizezi, este nesigur si inginereste cam greu, ca sa spunem asa.


--------------------
Renault Laguna 2004 dynamique 6 speed 1.9 dci 120 caluti
Renault... Jean Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 13 Jun 2013, 17:57
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




si ce site uri pot intra sa vad poate fac un schimb de jante + diferenta ,de la mine ,ca sa le reconditioneze .. ar fii bine ma ma pot duce la un magazin sa le iau pe cele noi sau sh ok le dau pe ale mele si mai dau diiferenta asta ma gandeam eu sau cineva de se ocupa.... smile.gif


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
todhiere
post 14 Jun 2013, 08:49
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 625
Joined: 8 June 09




Nu cred sa existe magazine gen buy back, eu vorbeam de ocazii, vanzatori privati ca si tine. Fiind din Bucuresti, nu cred sa iti fie greu sa gasesti.


--------------------
Renault Laguna 2004 dynamique 6 speed 1.9 dci 120 caluti
Renault... Jean Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 14 Jun 2013, 17:19
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




nu prea sunt in bucuresti am cautat asa smile.gif


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th June 2024 - 17:21
Dacia