Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Kadjar cu rulota, Zgomot ciudat

ClioServer
post 29 Jan 2023, 17:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 3 September 12




Buna seara!

Sunt posesorul unui Kadjar 1.5 dci, 81 kW si a unei rulote Adria Altea cu masa 1200kg, max autorizata 1300kg.
Masina fara rulota merge perfect, nici cu rulota nu merge rau 80-100km/h, 2500 rot/min treapta 4. Echipajul este compus din 2 adulti, 1 copil de 14 ani si un catel de 35 kg plus bagaje. Cam aceasta este incarcarea normala in concedii.
Asa cum am spus, masina merge perfect fara rulota, 130-140 km/h, treapta 5 ( treapta 6 cred ca a vazut-o de maxim 5 ori in toata viata ei) consum 4,5-4,8%, reviziile la zi la reprezentanta. Cand leg rulota in plaja 80-100km/h, in jur de 2500 rot/min, apare un tacanit (nu este cel de la volan, va asigur) care este relativ constant in plaja de viteze 80-100 km/h, tacanit cu o frecventa de 1 bataie/secunda. In mers pare sa vina din dreapta fata, adica zona pompei de injectie, alternator si accesorii. Zgomotul apare atat cu AC cuplat cat si decuplat, nu are nicio influenta. Am pus DDT-ul si totul este ok, nu erori, nu probleme de presiune in rampa comuna. Chiar si cu acest tacanit, ansamblul masina cu rulota zburda pe Transfagarasan. O sa ma intrebati de ce imi fac probleme? Atunci cand esti cu familia, cu catel purcel si rulota dupa tine, trebuie sa fii sigur ca nu vei avea surprize neplacute si de aceea as vrea sa repar din timp sau sa am piesele la mine in caz de ceva.
Zgomotul nu poate fi detectat la ralanti si nici nu se aude daca nu este cuplata rulota. Pe masina am un carlig de remorcare cu CAN BUS, iar pe rulota un acumulator de 110A, care de cele mai multe ori este la jumatate din capacitate. Prima oara m-am gandit ca zgomotul vine de la alternator, mai exact de la ambreiajul fuliei de alternator (fiind sistem start-stop Valeo iStart) dar pe DDT nu apar fluctuatii pe alternator. Dupa aceea m-am gandit ca este de la supapa de suprapresiune de la pompa de inalta presiune, dar si aici DDT-ul nu zice nimic, presiune in plaja nominala.
Am intrebat mai multi mecanici si nimeni nu a avut o parere clara, ca s-ar putea sa fie un injector, ca pompa, ba unul a zis ca de la volanta cu masa dubla. Mie imi par a fi renumitele povesti renault, dar nu sunt concretizate.
V-ati intalnit cu asemenea problema, aveti idee ce as mai putea verifica sau zgomotul este normal si doar eu sunt tacanitul?


--------------------
Renault addicted Kadjar 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 29 Jan 2023, 20:52
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Salut,
Si eu sunt interesat de problema aceasta si voi urmari cu interes eventualele raspunsuri si\sau rezolvarea. Am un prieten cu alt model Renault 1.5 dCi care are cam acelasi "tacanit" pe care l-ai descris (cam o bataie pe secunda, constant, din aceeasi zona dreapta fata) dar nu are rulota si se aude la cam 30-50 km\h, nu la ralanti si nici la viteze mai mari, pana acum nici cei din reprezentante sau service si nici eu (e adevarat ca nu am avut prea mult timp sa urmaresc) nu am "descoperit" cauza (si la fel masina se comporta in rest foate bine iar pe diagnoza dedicata nu apare nimic si toti parametri sunt corespunzatori, chiar pe nominal multi dintre ei), orice informatie legata de problema asta o consider utila.

PS: intreb doar din curiozitate: pentru DDT2000 folosesti o interfata Derelek?

LE: am uitat sa precizez ca este vorba de un motor K9K639, tacanitul nu depinde daca AC este ON sau OFF, se pare doar cu motorul cald si nu se aude tot timpul chiar daca sunt ”indeplinite” aceleasi conditii, din cate spune proprietarul cam 30-40% din timp si se pare ca nu depinde nici de temperatura exterioara, tocmai de aceea este putin ciudat si cam greu de identificat cauza.

This post has been edited by Gil26: 30 Jan 2023, 05:29


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ClioServer
post 30 Jan 2023, 07:26
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 3 September 12




Salut!

La aceasta intrebare pot sa iti raspund eu, verificat, documentat. Daca tacanitul apare in jurul turatiei de 2000 rot/min, acesta este un zgomot normal, chiar recomandat. daca il aude, inseamna ca este ok, provine de la apasarea ferma a pedalei de acceleratie care duce motorul in subturare. Eu schimb vitezele intre 3000-3500 rot/min, apasare usoara a acceleratiei, mai putin treapta 1 care o schimb la putin peste 2000 rot/min. Pana se incalzeste motorul nu o duc mai mult de 2500 rot/min.


--------------------
Renault addicted Kadjar 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 30 Jan 2023, 08:23
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




E posibil sa fie acel rontait care apare intre 1900 si 2100 de care ne "plangem" si pe forum la Megane /Scenic 3 cu motoare K9K 836-837 cu sisteme de injectie Siemens .
Interesant e ca la colegul apare doar cu rulota cuplata , adica doar in sarcina mai mare .
Personal am incercat sa stau cu ochi pe corectiile injectoarelor , in proba de drum cu testerul pe masina , dar nu am reusit sa reproduc rontaitul . Pot sa mai spun ca , la masina mea , nu a contat daca a fost motorul cald sau rece , ba mai mult am avut banuiala ca ar fi de la tipul motorinei dar nu sa repetat dupa fiecare alimentare .
Nu vreau sa sune ca "asa fac toate " pentru ca nu face mereu si nici mie nu-mi place , mai ales ca am pus deja doua injectoare noi si doar sa redus intervalu de timp in care reapare dar tot il mai apuca uneori .


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 30 Jan 2023, 08:56
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




La masina pe care am exemplificat-o NU este acel "rontait" despre care s-a discutat atat de mult (mai ales in sectiunea MeganeIII) si NU are vreo legatura cu injectoarele .
La masina initiatorului nu stiu, oricum pare o problema destul de "delicata" si orice alte pareri cred ca sunt binevenite \primite. ...

LE: @ ClioServer, acum am citit mai cu atentie postul tau, da, "tacanitul" acela apare cam in jur de 1800-2000 rpm (din cate tin minte)iar transmisia este DC4, si pe automat, insa apoi se manifesta si in alta "plaja" de turatii, oricum raspunsul si sugestia ta este de apreciat si desigur investigat, multumesc mult pentru asta up.gif
(voi monitoriza cand am ocazia parametri si functie de turatie atat in injectie cat si in transmisie, masina insa se comporta bine iar daca zgomotul este normal ii voi sugera cele scrise de tine, multumesc din nou)

This post has been edited by Gil26: 30 Jan 2023, 09:47


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ClioServer
post 30 Jan 2023, 09:47
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 3 September 12




Pentru masina din exemplul tau, lucrurile stau putin diferit, in sensul ca acele cutii semi-automate sunt proiectate sa mearga la consum mic si de aceea subtureaza motorul, dar nu este nicio problema pentru ca reactioneaza rapid si la orice scadere de turatie, retrogradeaza eficient si o duce pe la 3000 de ture, deci nu este niciun pericol de infundare. Eu raman un fan al cutiei manuale, sorry
Dar ca orice diesel, iubeste drumurile lungi si ii place sa alerge, este un pursange veritabil, dar uraste mersul in oras, ca si noi oamenii

This post has been edited by ClioServer: 30 Jan 2023, 09:53


--------------------
Renault addicted Kadjar 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ClioServer
post 31 Jan 2023, 14:17
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 3 September 12




Salut!

Revin cu o precizare primita de la un mecanic acum cateva minute.
Mecanicul zice ca ar trebui sa deconectez bateria rulotei, deoarece este de 110A si alternatorul va livra curent maxim si va solicita motorul, ceea ce poate duce la aparitia de zgomote, gen tacanit!
Eu sunt cam 50% de acord, voi ce parere aveti? O sa incerc si asta!


--------------------
Renault addicted Kadjar 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ClioServer
post 8 Feb 2023, 09:39
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 3 September 12




Buna ziua!

Revin cu rezolvarea problemei. Zgomotul de bataie provenea de la intizatorul curelei de accesorii. Cureaua se largise si intinzatorul era la maxim si lovea in limitarea de cursa.

O zi buna va urez!


--------------------
Renault addicted Kadjar 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 8 Feb 2023, 11:00
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




Buna asta si de bagat la cap . Multumesc . Banuiesc faptul ca start-stop nu mai oprea motorul , avand de incarat bateria suplimentara ?! Ai mufa cu 13 pini pe remorca ?


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ClioServer
post 9 Feb 2023, 08:16
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 3 September 12




QUOTE(ProfiBv @ 8 Feb 2023, 11:00)
Buna asta si de bagat la cap . Multumesc . Banuiesc faptul ca start-stop nu mai oprea motorul , avand de incarat bateria suplimentara ?! Ai mufa cu 13 pini pe remorca ?
*



Nu mai imi aduc aminte daca start-stop mai functiona, parca nu! Da, am mufa de 13 pini cu canbus.


--------------------
Renault addicted Kadjar 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:00
Dacia