Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

dimensiuni roti

dili
post 22 Nov 2008, 17:56
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Prin niste amici de aici, din Constanta, am reusit sa gasesc asa:

Marshal (Coreea) la 340 RON - indice de viteza Q (au iesit din discutie)
Michelin PA2 la 600 RON - fabricatie Franta in 2006 (si pe astea le-am refuzat, desi multi au zis ca sunt chilipir, dar eu personal, as fi stat cu inima indoita)
Dunlop M3 la 690 RON
Michelin PA3 la peste 1000RON

Toate cu montare si echilibrare (dupa 3-400 de km) incluse in pret.
Am ales Dunlop-ul.

Am mai avut o oferta f. buna de la un coleg de pe forum (poseidon-multumesc) - acelasi Dunlop la 670 RON dar am preferat sa le iau de aici din Cta, cu garantie la cel care mi le monteaza.

@corvinarh
Stiu de cauciucuridirect, preturile sunt excelente; ideea e ca acolo le primesti prin curier (oaresce loterie) si am mai auzit de probleme, cauciucuri intepate, etc. In plus, trebuie sa le iei de la curier, sa gasesti pe cineva sa le monteze, etc. Ca sa nu mai vorbim de eventualele probleme de dupa montare.
Cu riscul de a fi condamnat, eu sunt un tip mai mult decat comod de felul meu (si nici cu timpul nu stau prea bine), asa ca am preferat sa dau ceva in plus si de toate astea sa se ocupe altcineva: le aduce, le monteaza, da factura si garantia si e problema lui.
Eu personal ma bucur ca le-am gasit, mai ales ca, aproape toti cei care vand cauciucuri in Cta, s-au strambat cand au auzit de 215/55/R17.

Later edit:
Raman insa nespus de ofticat de diferenta de pret uriasa intre cele de 17" de pe Laguna 3 si cele de 16" mad.gif.
Un "meserias" de la o vulcanizare mi-a spus, hatru: "Ce vrei nenica, e masini de astea noi, abia intrara pe piata; la anu' poate o sa aibe blink.gif preturi mai bune". Am incheiat citatul happy.gif . Si discutia despre pneuri. Cu putin noroc si daca nu da zapada in Baragan (sa nu ajunga curierul din Bucuresti), marti le-am pus pe masina. Vin cu impresii dupa.
Stima.

This post has been edited by dili: 22 Nov 2008, 18:03


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gorjeanul
post 27 Nov 2008, 15:05
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 30 September 05




Avand in vedere preturile foarte mari pentru anvelopele de 17" (mai mari de 600 RON / buc), am decis sa pun MARSHAL, la 340 RON/buc., chiar daca sunt clasa Q.

Clasa Q inseamna max 160 km/h, dar nu depasesc viteza asta, mai ales iarna. Pana acum nu am avut probleme cu ele, prind foarte bine pe umed si pe mazga ce a aparut prin Bucuresti de cateva zile.

Asa ca nu va aruncati la altele mai scumpe, nu merita!!!





--------------------
RENAULT/DACIA LAGUNA/LOGAN 2008/2005 - B-xx-GORJ
L3, 2.0/16v, sedan
L1-Laureate 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 27 Nov 2008, 19:11
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




QUOTE(gorjeanul @ 27 Nov 2008, 15:05)
Avand in vedere preturile foarte mari pentru anvelopele de 17" (mai mari de 600 RON / buc), am decis sa pun MARSHAL, la 340 RON/buc., chiar daca sunt clasa Q.

Clasa Q inseamna max 160 km/h, dar nu depasesc viteza asta, mai ales iarna. Pana acum nu am avut probleme cu ele, prind foarte bine pe umed si pe mazga ce a aparut prin Bucuresti de cateva zile.

Asa ca nu va aruncati la altele mai scumpe, nu merita!!!
*




Sa le stapanesti sanatos si sa ne tii la curent. Azi mi-au venit si mie Dunlop-urile M3, maine le pun.
Revenind la Marshal, sunt de acord cu tine si-ti respect decizia. Evident ca esti cel mai in masura sa-ti apreciezi nevoile si sa decizi in functie de ele.
Eu am avut ocazia sa vad Marshal-urile aici in Constanta si nu le-am reprosat nimic ca aspect, suprafata de rulare, etc. Iar daca te gandesti si la pretul excelent, nu prea au concurent.

Totusi...
Mie personal aceasta limita de 160km mi s-a parut un plafon relativ scazut (cel putin pentru mine) si am sa ma si explic.
In primul rand, ca sa nu ma expun la ironii pe forum, mentionez ca nu sunt "zmeul-zmeilor" pe sosea si au existat si la mine argumentele de genul: e iarna, nu prea ai unde sa mergi cu viteza asta.
Evident ca marea majoritate a destinatiilor de iarna din Romania nu prea se preteaza la viteze mari, pur si simplu din cauza drumurilor si a aglomeratiei.
Eu insa fiind din Constanta, imensa majoritate a drumurilor mele este spre Bucuresti, pe A2. Si, indiferent cat ar fi iarna de capricioasa, o mare parte din aceste drumuri sunt pe asfalt normal, uscat, uneori chiar pe soare, deci conditii absolut normale de drum, cu exceptia temperaturilor. Iar cei care merg iarna pe A2, stiu ca, in general, e un drum liber, fara aglomeratie si probleme. Ramane problema radarelor dar nici astea nu sunt chiar asa de multe si "rele".
Repet, fara false intentii, dar, in general pe A2, viteza mea de croaziera e in jur de 150-160-170. Iar in conditiile aste, m-as fi apropiat prea mult de limita de toleranta a Marshal-urilor.
Daca la asta mai adaugi o Austrie si o Germanie pe timp de iarna, eu sunt impacat cu decizia mea. Sper sa fiu si multumit de comportamentul Dunlop-urilor.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tse
post 17 Oct 2009, 19:42
Post #34


Daciist convertit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Revenim in actualitate- Care dintre voi a montat cauciucuri de iarna pe 16", ce au ales: jenti de tabla sau de aliaj?
Ce prezoane se folosesc la cele de tabla?

This post has been edited by tse: 17 Oct 2009, 19:43


--------------------
Ex_Clio3_Laguna3 Dyn1,5dCi 2dCi 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sachelos
post 18 Oct 2009, 06:35
Post #35


sachelos


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 October 08
From: Bucuresti




Dupa cum stiti standard avem (cred ca toti) anvelope de vara. Trebuie neaparat luna asta sa incalt bijuteria cu 4 de iarna. Ce preferati, ce considerati ca merita investitia? Eu ma gandeam tot la Goodyear UltraGrip Performance, undeva intre 600-700 ron/buc. La acelasi pret gasesc ceva mai bun? Apropo, cat costa jantele de tabla? Habar nu am..
Noob-ish question: what the heck sunt alea prezoane? huh.gif
Inca ceva, a-ti renuntat la "aer" pentru "azot" si de ce? Se merita?
Thx anticipat rolleyes.gif


--------------------
Laguna III/Hyundai 2.0 dci 150cp Privilege CVA/ix55 3.0 V6 dCi 240cp 2009/2009 - B-06-JWK/B-747-MIM
=I Love My Cars=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tse
post 18 Oct 2009, 11:23
Post #36


Daciist convertit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Daca pui jenti de tabla trebuie sa pui si suruburi de prindere mai scurte, pentru ca tabla e mai subtire decat janta de aliaj.
Acelea cost 23 RON la reprezentanta. Avem in roata de rezerva un set de 5 prezoane pentru prinderea rotii de tabla.
Roata de tabla de rezerva nu este buna. Are latimea de 6,5" si noua ne trebuie de 7 sau 7,5". A, si daca tot am deschis vorba, janta de pe rezerva costa 245 ron.


--------------------
Ex_Clio3_Laguna3 Dyn1,5dCi 2dCi 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexdan
post 17 Mar 2010, 15:21
Post #37


juventus


Group: Members
Posts: 227
Joined: 16 March 10
From: Bucuresti / Constanta




Interesant topic, intradevar sunt diferente de pret prea mari intre 16"/17".
Mai am si eu o curiozitate. La ce te ajuta daca umfli pneurile cu azot? Pe timp de iarna si/sau vara?


--------------------
Opel Insignia Sports Tourer 1.5T AT6 165CP Innovation (2019) - B
15k km VW Up 1.0 TSI (2017-)
46k km Kadjar 1.2 TCe (2016-2018)
121k km Laguna III 2.0 16v (2008-2016)
47k km Clio 1.4 8v (2005-2008)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 17 Mar 2010, 21:05
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




S-a mai vorbit: nu se dilata, nu se contracta, nu explodeaza, pierderi mult mai mici, cateodata mergi si cu un cui bine mersi, presiunea la 6 luni, etc.

Avantaje: multe.
Dezavantaje: 0

This post has been edited by dili: 17 Mar 2010, 21:06


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 18 Mar 2010, 08:08
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Am mai scris pe ici pe colo despre azot, insa o sa reamintesc si aici...

Ce compozitie are aerul? azot vreo 78%, oxigen vreo 8 % si inca unele gaze in concentratie mica.

Daca azotul sa zicem ca nu se dilata, iar oxigenul se dilata sa zicem de 2 ori, daca avem X litri de aer in anvelopa si 8% din X se dilata de 2 ori, per total in loc de X litri de aer o sa avem X+ 8% in plus...

8% din 2.1 atm = 0.168 atm, adica vom avea 2,268 atm...
Daca in F1 conteaza cea mai mica variatie de presiune si temparaturi, la masinile normale e pur marketing.

Ca poate sa mearga fara sa faci presiunea sau si mai mult sa poti merge cu un cui infipt mai mult daca ai azot in loc de aer e o aberatie imensa....

Asa ca ..Avantaje.... care sunt ele?
Dezavantaje? ... bani aruncati aiurea.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunez
post 18 Mar 2010, 09:39
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 11 February 06
From: Bucharest




pe vremea cand aveam si se putea monta sistemul SSPP (supraveghere presiune in pneuri la LAG2 la Lag 3 e doar un vis !! multumim Reno Romania pentru grija ..ce ne-o porti tu stii cel mai bine ce ne trebuie ) iti pot spune ca anvelopele la presiune normale ümplute"cu aer normal se dilata cam 0.2-o.3 la rulajul pe autostrada la 150 km/h constant.pentru unii e putin pentru mine era mult...si am preferat azotul acum daca nu pot monta sistemul am renuntat la azot cel putin pana la primavara...


--------------------
Renault Laguna 3 & Volvo C30 2009 Dynamique PLUS Navy 2.0T CVA
2009 lag 3 2.0T Proactive Dynamique Navi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 18 Mar 2010, 13:12
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Asa..si 0,2 e enorm nu-i asa? o sa explodeze cauciucul, o sa inebuneasca rotile si sistemele ozenistice cu 0,2 mai mult...

Fiecare face ce vrea.... Am avut si azot in roti si aer...
Prefer ca banii aia de azot sa-i dau pe o echilibrare de exemplu, care are beneficii cu muuuuult mai mari decat 0,2 atm in plus pe autostrada...

PS: Pe autostrazi e recomandat sa ai un pic mai mult...vezi pe usa... Daca bagi cat scrie acolo in mod normal, garantat pe autostrada o sa ai presiunea mai mare de pe usa (acele 0,2 atm) atat cat trebuie wink.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 18 Mar 2010, 17:16
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Nu se pune problema polemicii dar trebuie sa te contrazic, cel putin in doua privinte.
1. pretul: in Constanta, la service-ul de roti la care bag eu azot, platesti prima umplere. Toate celelalte verificari si completari sunt gratis.
Acu' fa un calcul simplu: cu aer dadeam cam 10Ron pe luna asa, pt verificare.
Cu azot dai 20RON la 6 luni (daca vrei). Sumele sunt ridicol de mici, nici nu le pui vreodata in calcul, dar ai pus pe tapet argumentul bani aruncati.
2. de cauciucuri cu aer care au facut explozie am auzit; de anvelope pline cu azot si care sa explodeze, nu. Poate pe la avioane da, in rest, niciodata.



--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexdan
post 18 Mar 2010, 20:41
Post #43


juventus


Group: Members
Posts: 227
Joined: 16 March 10
From: Bucuresti / Constanta




Eu mi-am pastrat compresorul auto care-l aveam de pe vremea cu Clio. E cumparat din Metro/Selgros cu ~25Ron. Imi verific singur presiunea in pneuri.

This post has been edited by alexdan: 18 Mar 2010, 20:41


--------------------
Opel Insignia Sports Tourer 1.5T AT6 165CP Innovation (2019) - B
15k km VW Up 1.0 TSI (2017-)
46k km Kadjar 1.2 TCe (2016-2018)
121k km Laguna III 2.0 16v (2008-2016)
47k km Clio 1.4 8v (2005-2008)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 18 Mar 2010, 20:52
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




fiecare face ce vrea. Am demonstrat ca e numai placebo.
Cauciucurile explodeaza din varii motive iar umplerea lor cu azot nu va preveni asa ceva.

Later edit... De unde dai 10 lei pe presiune pe luna nenea ca ar trebui sa faci presiunea de 10 ori pe luna blink.gif
Aaa..si vezi ca TOATE benzinariile cam au chestiuni de umflat rotile ....asta ca fapt divers.

This post has been edited by dantes: 18 Mar 2010, 21:09


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sachelos
post 19 Mar 2010, 10:49
Post #45


sachelos


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 October 08
From: Bucuresti




Sunt in asentimentul lui Dantes referitor la azot. Adica zeci de ani am mers cu aer in pneuri si nu au fost probleme si acu' ce sa iti povestesc...am azot nene! Hai ca e ridicol!
Legat de cei 10ron pe luna pt verificare... 168.gif
Pai asta inseamna ca iti verifici presiunea de 5 ori pe luna, mai mult decat saptamanal...sa mor de nu, eu, o verific la 6 luni, sau in cazuri exceptionale inainte sa plec la un drum mai lung!
tongue.gif


--------------------
Laguna III/Hyundai 2.0 dci 150cp Privilege CVA/ix55 3.0 V6 dCi 240cp 2009/2009 - B-06-JWK/B-747-MIM
=I Love My Cars=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 21 Mar 2010, 09:44
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Voi ori nu cititi postul intreg, ori va place sa scoateti din context. Am spus doar ca problema costurilor este absolut nesemnificativa dar vad ca asta e argumentul vostru preferat.
Cat dau eu la vulcanizare e problema mea. Oricum, e de toata jena o afirmatie de genul: dau 1 leu pe presiunea la roti. Daca voua va place sa va umpleti de ridicol, atunci ramaneti la 1 leu.
Variile motive ale exploziei nu tin loc de statistici iar argumentul ca s-a circulat zeci de ani cu aer iar nu sta in picioare: asa pot si eu sa spun ca zeci de ani s-a circulat cu caruta inaintea masinii. Daca voua va place plimbarea cu sareta, atunci: manati mai!


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naighba
post 21 Mar 2010, 11:15
Post #47


Benzinar din mosi stramosi


Group: Members
Posts: 589
Joined: 27 February 07
From: Bacau (Ro) / Bar sur Aube (Fr)




Eu am observat ca umflate cu aer presiunea creste la rulaj pe autostrada cu cca 0.4 atmosfere pe cand cu azot nu trece de 0.1.
Offtopic: Acum presiunea indicata pe portiera la mine pe jantele de 18" este 2.7 fata 2.2 spate si le-am umflat intentionat cu 2.5 fata si 2.1 spate tocmai din cauza diferentelor.
1.Voi cat bagati in pneuri?
2.Ce risc daca presiunea ajunge la 3.1 pe fata ... in afara de "ficat zdruncinat" dataorita suspensiilor tari ?

Ca fapt divers ... in Franta ma costa 6 euro presiunea initiala cu azot iar apoi oriunde ma duc verificarea si refacerea presiunii este gratuita tongue.gif.


--------------------
Renault Laguna 3 GT 2.0T 4Control 2008
Laguna 2001 1.8 16v - Privilege
Clio 2002 1.4 16v - Privilege
Peugeot 206 1.4 HDI - Comercial
Solenza 1.4 MPI - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sachelos
post 21 Mar 2010, 16:27
Post #48


sachelos


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 October 08
From: Bucuresti




@dili: nu stii de gluma? 168.gif


--------------------
Laguna III/Hyundai 2.0 dci 150cp Privilege CVA/ix55 3.0 V6 dCi 240cp 2009/2009 - B-06-JWK/B-747-MIM
=I Love My Cars=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 21 Mar 2010, 17:22
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




OK, sorry.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 21 Mar 2010, 17:32
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(dili @ 21 Mar 2010, 09:44)
Oricum, e de toata jena o afirmatie de genul: dau 1 leu pe presiunea la roti. Daca voua va place sa va umpleti de ridicol, atunci ramaneti la 1 leu.
*


De ridicol te umpli tu cand afirmi ca poti merge inclusiv cu un cui in roata radmasa.gif
Nu pretul e problema in ecuatie ci faptul ca nu toate vulcanizarile au azot si e muuuult mai comod sa imi fac singur presiunea la benzinarie.
Si ma vad nevoit sa repet... diferentele sunt insesizabile si doar aspectul asta il comentam. in rest n-ai decat sa-ti pui si argon in roti ca la termopane sau heliu sa zbori pe autostrada si sa consumi mai putin...puii mei..

@naighba.
1. cat scrie pe usa.
2.nimic. teoretic consumi mai putin.

Referitor la diferenta eu personal nu o cred. cu mamometrul in mana am testat diverse presiuni si niciodata mai mult de 0,2 nu am avut. De ce sunt bolnav cu manometrele? ca am avut mai demult o masina care dobitocii cand au livrat-o au uitat sa refaca presiunea, iar dobitocul de mine si ignoranta nu a verificat timp de juma de an... In timpul asta am circulat in multe locuri multe mii de km si tot felul de viteze si tipuri de drum....
Presiunea? 4,6 toate rotile....

Later Edit: Corect la ce a scris R19...uitasem

This post has been edited by dantes: 21 Mar 2010, 17:44


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 21 Mar 2010, 17:35
Post #51


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




QUOTE(naighba @ 21 Mar 2010, 11:15)
2.Ce risc daca presiunea ajunge la 3.1 pe fata ... in afara de "ficat zdruncinat" dataorita suspensiilor tari ?



Uzezi anvelopele neuniform.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 21 Mar 2010, 18:10
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




@dantes
Vad ca nu te lasi si o tii pe-a ta. Si asta poate fi considerat de multi o calitate, desi eu am dubii serioase in privinta asta.
Problema banilor tu ai pus-o pe tapet, nu eu.
Spre lamurirea ta, trebuie sa-ti spun (desi nu dau doi bani daca ma crezi sau nu) ca, pe una din masinile din trecut am avut la un moment dat 5 cuie in anvelopa din spate (all season) din care 3 erau penetrante (sau transfixiante pentru cei care stiu ce-i aia). Si m-am dus la vulcanizare nu pentru ca am facut pana sau ca am gasit roata pe janta ci pentru ca scadea presiunea intr-un ritm suspect.
De cuie care stau pe post de dop ai auzit? Sau de cuie pe post de dop si cu care faci pana in parcare, din cauza pozitiei in anvelopa? Se pare ca nu.
In alta ordine de idei, azotul ma scuteste exact de ce spui tu: colindat benzinariile dupa aer comprimat. O vizita la 6 luni sau, si mai la indemana, facut presiunea la schimbarea vara/iarna si atat. Eu de joaca cu compresorul si manometrul prin parcare chiar nu am timp sau chef.
Si daca tot esti asa mare mester in presiuni, atunci afla ca masini cu suprapresiune in anvelope la livrare e o chestie deja devenita clasica printre dealerii din Romania. Ma si mir ca un asa mare specialist ca tine nu stia de chestia asta, despre care s-a vorbit inclusiv pe forumul Renault.

In loc de final, ti-am spus cu frumosul ca te-ai bagat degeaba in polemica dar vad ca vrei sa ai ultimul cuvant. Din partea mea e OK.

This post has been edited by dili: 21 Mar 2010, 18:20


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 21 Mar 2010, 18:24
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Intradevar. Un cui poate sta binemerci ca un dop ceva timp, DAR sa afirmi ca daca ai azot iese aerul mai greu decat aer normal....sa fi sanatos si se pare ca tu te-ai bagat intr-o polemica aiurea. Eu ti-am explicat si stiintific si practic si tot ce vrei.

Mai vrei una stiintifica? Volumul molar al azotului e 13,54×10 la puterea (-3) iar oxigenul 17,36×10 la puterea (-3)...

din cate stiam asa un pic de matematica, 13,54 < 17,36, deci ies mai multe molecule de azot pe langa cuiul infipt in cauciuc decat de oxigen...

Nu ma crezi ? gugal iz ior frend

Later edit: Mestere, vezi ca aia cu presiunea am si scris..de acolo mi-a venit mania si eu nu am timp sa petrec pe forum ore ca unii de pe aici... Mai tre sa si muncesc si sa am o viata proprie! Ai chef de atac la persoana? Eu nu o fac pe forum....

This post has been edited by dantes: 21 Mar 2010, 18:27


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 21 Mar 2010, 19:27
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




1. Eu am putin peste 300 de posturi, tu ai peste 2000, asa ca las-o mai moale cu timpul petrecut pe forum. Daca tot vorbesti de putina matematica.
2. Tu umfli rotile cu oxigen? radmasa.gif

Vezi ca nu se pupa deloc cu "stiintific si practic".

Mestere!

This post has been edited by dili: 21 Mar 2010, 19:34


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 22 Mar 2010, 08:16
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




E ultima oara cand ma repet, dupa care mai adaugam pe cineva pe lista de ignore.
Ca vrei sa ajuti si sa dai un sfat si momentul inregistrarii e una, timpul efectiv pe forum e alta. Nu asta era subiectul.

Mestere... tu stii din ce e compus aerul? Nu o sa ma mai repet...atata spun...21% e oxigen...
Vezi ca deja o dai in penibil cu sustinerea ca daca ai un cui ultramegaflagilistic si ai rotile cu azot o sa se desumfle mai greu decat cu aer. Eu ti-am demonstrat stiintific. Tu o dai ca una ca alta si deja incepi sa ataci persoana nu ideea. E ultima oara cand mai accept asa ceva. Urmatorul pas e report si ignore...

Succesuri in azot.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunez
post 22 Mar 2010, 09:22
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 11 February 06
From: Bucharest




mama mama ! ce temperatura are postul asta...pt. linistire vedeti linkul urmator...

http://goodyear.tiremanager.eu/eu_en/tires.aspx


--------------------
Renault Laguna 3 & Volvo C30 2009 Dynamique PLUS Navy 2.0T CVA
2009 lag 3 2.0T Proactive Dynamique Navi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 22 Mar 2010, 20:50
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




@lagunez
Ce trebuie sa vedem?

@dantes
De la bun inceput nu ai facut altceva decat sa scoti din context afirmatiile mele, cand una, cand alta, dupa cum ti-a convenit si, de cate ori am raspuns, ai cautat o alta, la fel de scoasa din context. In conditiile astea, nu stiu cum, Doamne iarta-ma, poti sa pretinzi ca eu te atac pe tine?

Tot bati campii cu "stiintific": unde, care, cand? In postul tau din 18 martie, aerul contine 8% oxigen. Vad ca in postul din 22 martie, oxigenul a ajuns la 21%. Asta numesti tu stiintific? Hai sa fim seriosi! Tu chiar nu-ti tii socoteala la posturi sau e dupa cum bate "oxigenul"?

Iar daca tot ma ameninti cu report (vezi ca nu eu, ci tot tu esti cel care ameninta din nou), atunci da report si pentru masacrarea limbii romane. Nu de alta, dar vad ca "te tot repeti" (e citat, nu e atac blink.gif ) si asta chiar ar fi o drama. Unul, sincer, e de ajuns.
Chiar te rog, pune-ma mai repede pe lista de "ignore" radmasa.gif.

This post has been edited by dili: 22 Mar 2010, 21:19


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 23 Mar 2010, 07:57
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Baga-ti ma azot si lasa-ne pe astia fraieri cu aer in pace. E mai trendy cu azot. Vezi ca iti da si capacele verzi wink.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunez
post 23 Mar 2010, 08:41
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 11 February 06
From: Bucharest




de vazut presiunile recomandate pentru fiecare varianta de echipare..difera de ce spune RENO in unele cazuri destul de mult...si interesant tot brausuind...am vazut ca sunt autoturisme ce din fabrica accepta jenti cu diferente de ET de 6,5 la 7 mm !! (nu la RENO bineinteles..)

23 Mar 2010, 08:44:
pt. dantes..la SSPP ai fi avut posibilitatea de a-ti seta limitele de alarma pentru presiune...anvelopele umplute cu azot nu au o deviatie da 0,3-0,4 bari in conditii normaleasa cum au anvelopele umplute cu aer comprimat..vasele de expansiune inchise sunt umplute cu azot si nu cu aer atmosferic...reducerea continutului de oxigen..creste si durabilitatea anvelopelor...(asta ca moft..)

This post has been edited by lagunez: 23 Mar 2010, 08:44


--------------------
Renault Laguna 3 & Volvo C30 2009 Dynamique PLUS Navy 2.0T CVA
2009 lag 3 2.0T Proactive Dynamique Navi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 23 Mar 2010, 13:15
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




O deviatie de 0,3 am avut-o si in practica si e corect, insa nu consider ca e mult.
Pe usa la masina scrie o presiune ptr mers normal si o presiune ptr autostrada, de regula cu 0,2 atm mai mare.
Personal le pun la cat zice acolo ptr mers normal si stiu ca pe autostrada cand e cald o sa am fix cat zic ei ca e normal pe autostrada.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 05:17
Dacia