Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cutii de viteza cu variatie continua

dang
post 18 Jun 2004, 15:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 January 04
From: Bucuresti




Am inteles ca aceste cutii exista pe anumite utilaje, si parca am citit pe undeva ca sunt si unele masini care poseda cu onoare asa ceva.

Cum imi imaginez eu ca sunt construite cutiile cu variatie continua ( sa le zicem CVC ):
Cutiile de viteze normale au mai multe pinioane, cu un numar diferit de dinti. O cutie cu variatie continua are un singur pinion conic. Asta inseamna ca in timp ce o cutie normala permite o variatie discreta a raportului de transmisie, o CVC poate varia acest raport continuu. Astfel, motorul e mai putin solicitat, poate fi mentinut la o turatie constanta chiar daca viteza de deplasare a masinii variaza (cred eu).

Ma intrebam daca inginerii sau cei mai priceputi in ale fiarelor ne pot explica mai in detaliu principiul de functionare si daca ne pot spune care sunt dezavantajele CVC. V-ar aranja o astfel de cutie?

Salutari,
Dan


--------------------
Renault Mégane 2003, break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Jun 2004, 15:25
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Se cheama CVT (continuous variation transmission).
Nu am vazut pina acum nici una in carne si oase, desi sint extrem de curios si as da orice sa incerc una.
Din cite am citit, se comporta ca o automata cu foarte multe trepte, tinindu-ti motorul intr-o plaja foarte ingusta de turatii. Aceasta plaja se situeaza mai jos sau mai sus in functie de sarcina. Exista si un moment in care inceteaza sa mai schimbe, iar turatia motorului este lasata sa creasca pina cind masina atinge viteza maxima.
E ca si cind ai avea o automata care, la o anumita deschidere a clapetei de acceleratie, ar schimba, sa zicem, intr-a doua la 20, intr-a treia la 25, intr-a patra la 30 si asa mai departe, apoi intr-a 20-a la 110, dupa care ramine asa si nu mai schimba.
La kick-down, plaja de turatii se muta mult in sus, inspre zona rosie, la fel ca la o automata normala.

Variatia raportului de transmisie nu este chiar continua, ci se face tot in trepte, doar ca treptele sint foarte scurte si se succed foarte rapid.

Legatura cu motorul cred ca se face cu un convertor hidraulic obisnuit.

Cei cu care am vorbit si care au condus CVT-uri au avut numai cuvinte de lauda despre ele.
Nu stiu nimic despre fiabilitate si pret, dar banuiesc ca raritatea lor (cu toate ca au fost inventate de ceva timp) ar putea avea o legatura cu asta.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dang
post 18 Jun 2004, 16:16
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 January 04
From: Bucuresti




Merci pentru raspuns, Vlad.

Inteleg ca in cazul in care o CVT este pilotata de un soft scris cu cap, performantele ansamblului motor - cutie sunt maxime, atat sub aspectul puterii, cat si al poluarii, uzurii, consumului. Adica CVT scoate ce e mai bun din motor, in functie de stilul de condus. Vrei sa mergi economic - pai atunci gasim turatia la care motorul se simte cel mai bine, si cu turatia aia mergem, de unde rezulta poluare, consum si uzura minime. Kick-down? 6000 de ture, facem depasirea si dupa aia ne linistim.


Recunosc ca si mie mi-ar placea sa ma joc cu o CVT de-asta. Mai astept, nu ma grabesc nicaieri.


Salutari,
Dan


--------------------
Renault Mégane 2003, break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 18 Jun 2004, 21:07
Post #4


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




eu stiu ca cvt-ul are pinioane conice si nu stiu cum naiba le misca de obtine o variatie continua si nu prea poate fi comparata cu o alta cutie de viteze, nici cu una automata.
nissan murano are asa ceva. cred ca e mortala masina aia.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 20 Jun 2004, 22:08
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




io vad un singur dezavantaj in masina aia ! te simti exact ca in tramvai !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Jun 2004, 16:31
Post #6


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Vreti sa vedeti asa ceva ? Dati fuga la Paneuro si uitati-va la chestiile alea pe doua roti numite Gilera . Alea au asa ceva.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 21 Jun 2004, 22:35
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Asa este, unele mopeduri, scootere au variator ...
Eu am avut un Piaggio Bravo cu variator, mergea foarte bine (relativ cu variantele fara variator).
Stiu ca Iveco are un model de duba care merge cu un motor de 1400cmc + variator si obtine rezultate bune.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:30
Dacia