Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

renault scenic, probeleme uzuale

steffy chivaran
post 30 Oct 2008, 12:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 October 08




buna ! am si eu un renault scenic RX4 din 2001 si pana acum am schimbat la el : discuri frane fata, placute frana, si pompa ambreaj . Acum am o alta problema, mi s-a fisurat ctia de viteze de la priza pana la punctul de prindere de motor. acum caut o cutie de viteze defecta . Daca ma poate ajuta cineva ma poate contacta p id meu : chivaran.stefan sau telefonic : 0761328483.


--------------------
Renault Megane Scenic RX4 2001 Benzina - IL 03 DXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steffy chivaran
post 21 Apr 2009, 16:24
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 October 08




sall... unde gasesc urgent anvelopa 215/65/16 xpc 98H M-S 4X4 ?????? cne ma poate ajuta .va rog frumos am nevoie urgent . stie cineva unde se gasesc cele mai ieftina anvelope ....am incercat la magazinul de la a la z si din pacate nu au tipul acesta . ce alte tipuri de cauciucuri mai pot folosi pt renault scenic rX4 ??? dak stie cineva va rog contactati-ma p id meu chivaran.stefan@yahoo.com. URGENT


--------------------
Renault Megane Scenic RX4 2001 Benzina - IL 03 DXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blez
post 25 Apr 2009, 12:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 16 May 08




Salut... nu am vrut sa fac alt topic asa ca o sa postez aici.... acum ceva timp mi s-a spus ca trebuie sa schimb un tampon de la motor. Am intrebat la reprezentanta renault cit costa si mi s-a zis 600 lei fara manopera (care cu siguranta ajungea undeva la 100-200 lei)... cind am auzit mi-am facut cruce si am zis sa il lase asa... Am fost la magazinul de piese de unde cumpar eu cele necesare pentru masinuta... i-am aratat ce tampon vreau sa schimb, in 5 zile mi l-a adus la pretul de 200 lei... tampon ORIGINAL RENAULT, ambalat intr-o punguta de la Renault... din start o econimisere de 400 lei. Am fost la mecanicul care imi repara deobicei masinuta dar din nefericire are service-ul in renovare... asa ca m-am decis sa il schimb singur...
M-am hotarit sa o fac simbata asta... zis si facut... m-am trezit ca deobicei la ora 7... am ajuns la servici, am bagat masina in hala, mi-am pregatit sculele (surubelnita, set chei tubulare) si m-am pus pe treaba. Am desfacut pe rind fiecare surub, l-am pus deoparte si am eliberat tot ce trebuie din drumul spre suruburile tamponului. Am desfacut suruburile tamponului, cu putin chin am scos tamponul (este foarte strimt locul si trebuie sa il sucesti ... nu dureaza mai mult de 1-2 minute). am pus tamponul nou, am strins la fel de bine suruburile si am inceput sa repun toate suruburile in ordine inversa (logic)... toata distractia a durat mai putin de 1 ora...
In final pentru schimbarea tamponului am economisit cel putin 500-600 lei (400 lei din pretul tamponului si min 100-200 lei manopera) ...
cei care sunt din bucuresti sau brasov ii pot ajuta/sfatui daca vor sa schimbe tamponul. Masina are 75.000 km si nu i-am mai schimbat niciodata tamponul. Motivul schimbarii... tremura foarte tare la relanti. Acum tremuratul a mai disparut. Nu mai este la fel de puternic.

Din pacate nu am facut poze.... dar daca este cineva care doreste poze le pot face azi sau miine...


--------------------
Renault Scenic II 2005 - B 60 HRC
Renault Scenic II, 2005, 1.9 DCI, 88 kW, 100.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 26 Apr 2009, 18:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




n-ar fi rau sa pui niste poze smile.gif


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blez
post 27 Apr 2009, 17:04
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 16 May 08




Ok, simbata cind ajung la birou fac poze, si la tampon, si la pasii catre schimbarea lui .... simbata ca sa am timp sa fac citeva poze si sa pot sa scriu descrierea pasilor necesari


--------------------
Renault Scenic II 2005 - B 60 HRC
Renault Scenic II, 2005, 1.9 DCI, 88 kW, 100.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 23:15
Dacia