Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

planetara R5

bumbus
post 21 Apr 2006, 09:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 25 November 05
From: Bucuresti




Va recomand cu caldura sa ocoliti service-ul master ph din fata patinoarului national, sau cel putin un mecanic de acolo (mai tinerel si mai negricios)..... am fost sa skimb rulmentii fata si, cu intentie sau nu, mi-a scos planetara dr din cutie dupa care. impins de curiozitate probabil, s-a apucat s-o studieze in amanunt pana cand toate acele au cazut pe jos.......... le-a pus la loc pe toate, sper, si acum in momentul unei franari usoare se aude un troncanit care incetineste ca frecventa odata cu turatia rotilor......... intrebare : este posibil ca motivul acestui troncanit sa fie lipsa unor ace sau proasta lor dispunere ???
btw : m-a costat montarea rulmentilor 120 ron (probabil ca am platit si prostia lui, cu alte cuvinte sunt mai prost ca el smile.gif )


--------------------
Renault Super5 1985 c2j - B 09 LYK
1400 cmc, 71 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nea Vizanu
post 21 Apr 2006, 22:05
Post #2


SUPERMEMBRU


Group: Members
Posts: 121
Joined: 18 October 05
From: Bucuresti-Brancoveanu




Proasta lor dispunere iese din calcul, ramane doar lipsa sau mizeria(nisipul) intrata acolo. Eu la Caprita la Domenii am dat mai mult si m-am dus cu fuzetele in sacosa, deci nici demontare-montare nu am avut. blink.gif


--------------------
Renault 18 GTS 1983 4X4 - B 77 YVA
VW Passat 1.9TDI 147CP (personala)
Symbol 1.5dci full (a parintilor)
VWaginist infiltrat printre RENO-isti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catran
post 23 Apr 2006, 17:42
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 August 05
From: Bucuresti




nu stiu daca este vorba de acelasi service dar eu garantez ca la cel ce cuprinde si vulcanizare(cel ce are intrarea in service pe strada laterala care da la blocuri) se face treaba buna si ieftin
cat despre planetara ta...daca l-a mancat in dos sa-ti vada acele de pe planetara....si a reusit sa le vada......atunci starea planetarei tale este una avansata de uzura
capsularea burdufelor pe planetara este o garantie pt. acestea
in momentul cand reusesti sa le desfaci..arunca-le
eu am avut planetarele "muci" si cand am fost sa schimb basculele,pe stanga fuzeta a iesit cu cap cu tot ,tija mediana a cazut in rampa iar capatul celalat a ramas pe cutie
nici nu mai incape discutia de incercarea "reasamblarii" ei fiindca nu mai aveam nici burdufe nici coliere
am fost sfatuit sa-mi aleg(la mana a-2a) o planetara cu burdufele intacte, garantie ca nu are uzura maxima si ca mai are acea vasilina din "nuci" care este cea speciala (asa am auzit)

This post has been edited by catran: 23 Apr 2006, 17:43


--------------------
renault 21 ts 1986
renault laguna 2 ph2 1.9 dci 85kw 2007
RENAULT LAGUNA 3 2.0 DCI 110KW 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nea Vizanu
post 24 Apr 2006, 15:08
Post #4


SUPERMEMBRU


Group: Members
Posts: 121
Joined: 18 October 05
From: Bucuresti-Brancoveanu




Da, vaselina este speciala, eu am schimbat-o cu vaselina venita in tub cu burdufurile originale Renault. Eu am avut burdufurile sparte dar planetarele erau pe bile nu pe ace.


--------------------
Renault 18 GTS 1983 4X4 - B 77 YVA
VW Passat 1.9TDI 147CP (personala)
Symbol 1.5dci full (a parintilor)
VWaginist infiltrat printre RENO-isti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th May 2024 - 14:10
Dacia