Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ulei motor Laguna III diesel, recomandari

P3riculoS
post 14 Nov 2013, 19:53
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 10 January 09
From: London United Kingdom




QUOTE(maytow_airis @ 14 Nov 2013, 16:47)
NU "bateau",doar un sunet mai "metalic"care dupa, a disparut. Daca recitesti ce am postat,am scris un "sunet usor..."
La 120k km. am facut,si am sa-i mai fac la 2-3 schimburi.
Am vb. cu cei de la Motul Franta,si mi-au spus ca nu sunt efecte secundare cu acest produs,si ca il pot folosi ori de cate ori vreau. (deja il am achizitionat).
Daca vrei sa pui ulei Motul,la motorul tau iti trebuie Motul Specific 0720 5w30 ACEA C4.
*





Ok ... si a mea sa sti ca am impresia ca aud acelasi sunet metalic dar cand e rece motorul si ff frig afara .. dar asta pt 10 - 15 min si parca in treapta 1 si respectiv 2 .. dar nu la relantiu ... nu prea stau sa o ascult de obicei .. am auzit si la alte masini .. de ex la vw golf 6 care e din acelasi am cu a mea 2010.. si la duba mea de serviciu vw crafter care e noua 20 de mii de mile e acelasi sunet .. cel putin asa cred eu .. nu ma prea pricep sincer sa fiu .


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCi 150 eco2 Dynamique TomTom 5Dr FAP - MK 60 OXP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darwin
post 24 Nov 2013, 09:45
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 20 October 13




QUOTE(maytow_airis)
In fisele tehnice ce am eu, ELF solaris,nu imi apare HTHS-ul acestuia! Stie cineva cat are?
In legatura cu tinutul 30k km ....poate sa fie el oricare,ca nu il tin mai mult de 10k km.

HTHS este vascozitatea operationala masurata la 150C si reprezinta conditiile din lagarele arborelui cotit si turbinei. Este cea mai importanta valoare pentru un ulei. Cine nu o da nu trebuie bagat in seama. Renault cere HTHS > 3,5, dar un HTHS mai apropriat de 4 sau usor peste, este mult mai bun.
Daca schimbi la 10k, Motul X-cess este suficient si la un pret foarte bun. Nu mai trebuie sa cauti alt ulei.

Cat despre analizele de ulei, nu exista un indice mai bun despre cum se comporta un ulei intr-un anumit motor decat o analiza de ulei. Mai multe despre analize, aici:
http://www.blackstone-labs.com/


--------------------
-- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 24 Nov 2013, 19:44
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




de la motul am toate fisele tehnice si aprobarile tuturor fabricantilor.
cred ca stiu destule despre uleiuri auto,dar vreu sa imi imbogatesc cunostintele.
A aparut un ulei pe piata in Romania, Sort se numeste.
Are radacinele in Spania,si am vorbit cu unul din finantatorii acestui produs,sa-i cer fisele tehnice,am primit,dar nu releva HTHS-ul acestora. Trebuie sa ma pun in contact cu el sa vadce are de spus.
Alta problema,este ca din fisele tehnice reiese ACEA a1b1/a5b5,pe langa acea a3 b4.
cam indeplineste toate conditiile! ceea ce e cam greu sa cred,deoarece se cam bat cap in cap. Utilizatorii sunt foarte multumiti de el.
http://www.sortoil.com/productos-auto/
Aici va pun fisa tehnica la 5w30
Snapshot_2013_11_21_155533.png ( Size: 80.3k ) Number of downloads: 820

Snapshot_2013_11_05_234701__800x600_.jpg ( Size: 63k ) Number of downloads: 847

Snapshot_2013_11_05_234737__800x600_.jpg ( Size: 70.86k ) Number of downloads: 842


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
orbyt78
post 25 Nov 2013, 01:47
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 26 August 12




Acum catva ani, eram exact parte integranta in grupul vostru. Cautam detalii despre uleiuri, caracteristici, parametrii, si cam tot ce puteam citi. De doi ani, de cand lucrez la un producator de automobile, ideile sau schimbat, in sensul respectarii uleiului specificat de producator. Lucrurile sunt simple, si incep cu etapa de proiectare a unui motor, unde toate piesele componente sunt studiate pe baza unui anumit tip de ulei. Toti parametrii de forta mecanica, viteza de functionare, temperatura de lucru si cel mai important uzura piesei vor devenii valori, care duc la calibrarea sistemului de racire si traseul acestuia. Schimband tipul uleiului, automat schimbati parametrii de functionare ale motorului, si poate ca pe moment suna mai bine acesta, dar daca luam in calcul uzura pieselor, automat aceasta va de venii prematura.
Sunt multe mituri despre uleiuri, ca de exemplu cele sistetice, care sunt defapt sitetizate. Uleiulire minerale, datorita cantitatilor mari de grasimi din compozitie, nu aveau anduranta mare, si putem sa ne amintim ca erau schimbate la 5tkm. In ziua de astazi, acelasi ulei mineral, este sintetizat si "tratat", sa ma exprim asa, ca sa faca fata unei utilizari mai mari. Nu o sa gasiti nicaieri substantele folosite la procesare, si motivul este lesne de inteles, secretul tehnologic.

Concluzia este a dumneavoastra .


--------------------
renault symbol 2007
Better late on earth, than fast under !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 25 Nov 2013, 02:09
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Pai esti bine venit!
Hai sa "ne adunam" si sa ne impartasim iedile si parerile.
Vino cu ce stii mai exact,explica detaliat,sa prindem idei la care nu ne asteptam.
Eu automat am sa respect ce imi spune producatorul.
Mai sus spuneam ca se bat cap in cap fisele tehnice de la uleiul Sort,deoarce:
ACEA A1/B1-HTHS- 2.9 and ≤ 3.5
ACEA A5/B5-HTHS- ≥ 2.9 and ≤ 3.5
ACEA C3 HTHS MINIM ≥ 3.5
Deci sa le indeplineasca pe toate ar trebui sa fie FOARTE STABIL! Sa nu creasca,dar nici sa scada cu timpul ! ceea ce este putin cam.... imposibil !
Eu respect cerintele fabricantului,
Snapshot_2013_11_25_010756.png ( Size: 40.63k ) Number of downloads: 833

Snapshot_2013_11_25_010835.png ( Size: 85k ) Number of downloads: 823

Si inca un lucru: daca motorul "suna mai bine cu X ulei" asta nu inseamna ca motorul....este mai protejat? sau care e "mersul"?
Eu m-am contrazis cu cineva,si am spus ca daca motorul suna mai bine,asta nu inseamna ca e mai protejat!
Daca tot esti "in bransa" mai divulga niste "secrete",sa ne mai luminam si noi !
Numai bine !!

This post has been edited by maytow_airis: 25 Nov 2013, 02:14


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darwin
post 26 Nov 2013, 18:54
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 20 October 13




QUOTE(maytow_airis @ 25 Nov 2013, 02:09)
ACEA A1/B1-HTHS- 2.9 and ≤ 3.5
ACEA A5/B5-HTHS- ≥ 2.9 and ≤ 3.5
ACEA C3 HTHS MINIM ≥ 3.5

Vorbim de valori initiale. Daca are initial HTHS de 3,5cP indeplineste normele. Eu as evita acest ulei.

26 Nov 2013, 18:58:
QUOTE(orbyt78 @ 25 Nov 2013, 01:47)
... Schimband tipul uleiului, automat schimbati parametrii de functionare ale motorului, si poate ca pe moment suna mai bine acesta, dar daca luam in calcul uzura pieselor, automat aceasta va de venii prematura.
Sunt multe mituri despre uleiuri, ca de exemplu cele sistetice, care sunt defapt sitetizate.

Eu imi doresc sa fii un pic mai clar. Poti sa spui ce uzura permite la came RN700/710/720? Asta pentru ca le sustii. Daca pe mine ma intreaba cineva ce uzura permit aceste norme din parte unui ulei la came (de exemplu) eu nu stiu ce sa le raspund.

QUOTE(orbyt78 @ 25 Nov 2013, 01:47)
... este sintetizat si "tratat", sa ma exprim asa, ca sa faca fata unei utilizari mai mari.

Te referi la grupele 3/3+ aici? Daca da, te sustin, daca te referi la grupele 2/2+ nu te mai sustin.


This post has been edited by darwin: 26 Nov 2013, 18:58


--------------------
-- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 26 Nov 2013, 20:00
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




QUOTE(darwin @ 26 Nov 2013, 18:54)
Vorbim de valori initiale. Daca are initial HTHS de 3,5cP indeplineste normele. Eu as evita acest ulei.
*


Pai indeplineste "cand?" Cand e nou ! Dar cu toti stim ca in timp,uleiul "imbatraneste",si automat trece sub limita MINIMULUI,ceea ce automat,dispare protecctia pentru acea norma!
Este ca si cum m-as da cu "Coenzima Q10",si imediat intru la dus! biggrin.gif
Nu prea se leaga...


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darwin
post 26 Nov 2013, 20:50
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 20 October 13




Toate valorile care sunt Product Data Sheets sunt valori initiale. Analizele de ulei uzat dau valori dupa X kilometri.
HTHS, ca orice alta vascozitate, initial scade, dupa care creste pe masura ce se foloseste uleiul. Am spus ca as evita acest ulei pentru ca seamana foarte mult cu 'Fata Morgana'.


--------------------
-- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 26 Nov 2013, 23:28
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




QUOTE(darwin @ 26 Nov 2013, 20:50)
HTHS, ca orice alta vascozitate, initial scade, dupa care creste pe masura ce se foloseste uleiul.
*


Da-mi voie sa te contrazic.
Daca ar creste pe masura ce se foloseste,atunci nu ar trebui schimbat nici o data! Din contra,cu cat il duci spre un HTHS 8,cu atat mai mult te apropii de potul cel mare! biggrin.gif


Attached thumbnail(s)
Snapshot_2013_11_26_222751.png ( Size: 60.23k ) Number of downloads: 96


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darwin
post 27 Nov 2013, 08:35
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 20 October 13




Nicio problema, dar contrazi-ma productiv. smile.gif
Pe masura ce uleiul se uzeaza, polimerii care, la cald, cresc vascozitatea la W40, incep sa se 'rupa'. Acest lucru scade vascozitatea per ansamblu, inclusiv HTHS. Dar in acelasi timp uleiul isi creste vascozitatea prin oxidare si prin contaminare cu soot (motorina partial arsa). In prima faza 'ruperea' polimerilor depaseste oxidarea si contaminarea cu soot, dupa care ultimele doua capata avant si preiau conducerea. Sootul in ulei inseamna uzura abraziva, un lucru deloc bun. Si, iarasi, un HTHS de 8 nu are ce cauta in motoarele noastre de Renault, maxim 6 pentru un motor uzat caruia vrem sa-i mai prelungim agonia. Ideal uleiul trebuie schimbat cand vascozitatea incepe sa creasca la loc.
Am eliminat din ecuatie contaminarea cu combustibil pentru ca s-ar complica explicatiile.

Imaginea atasata de tine ar trebui facuta 'sticky', atat de importanta este vascozitatea HTHS intr-un ulei.

This post has been edited by darwin: 27 Nov 2013, 17:25


--------------------
-- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 27 Nov 2013, 16:50
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Eu stiu ca la uleiul care il cere producatorul,pentru un anume motor,cu cat are hths mai mare,cu atat mai bun este acesta. Uleiul are doar 2 componente:
Uleiul propriuzis si aditivi. Aditivii au rolul de a neutraliza "mizeria" ce lasa motorul,in urma frictiunii,de a dispersa caldura,etc.
Uleiurile cu hths peste 5, sunt destinate motoarelor de curse.


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darwin
post 27 Nov 2013, 18:25
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 20 October 13




Un ulei trebuie sa unga si sa raceasca. Antigelul nu ajunge in zona de jos a motorului. Acolo uleiul raceste.
Un ulei mai vascos curge mai greu si astfel absoarbe mai putina caldura. Un ulei cu HTHS foarte mare (8 de exemplu) nu mai raceste suficient, arborele impreuna cu cuzinetii se dilata si iau full contact si ne trezim cu problema celor doi colegi.
Un ulei cu HTHS mic raceste mai mult, face un pic de economie de combustibil, dar permite mai mult ceea ce se cheama 'boundary lubrication' adica mai multa uzura.
Concluzia este ca un ulei cu HTHS mai mare decat trebuie face mult mai mult rau decat un ulei cu HTHS mai mic decat trebuie.
Pentru ca Renault prevede, de exemplu, pentru 1.5dci un ulei de maximul de W50, atunci putem sa deducem ca nu trebuie sa depasim un HTHS de 5 pentru un motor neuzat.
Motoarele de racing care au nevoie de 10W60 cu HTHSurile aferente mai mari, au un joc mai mare intre cuzineti si arbore. Joc mai mare = HTHS mai mare, joc mai mic = HTHS mai mic.
Un articol sumar despre HTHS avem aici:
http://www.hddeo.com/hthsarticle.html

Si mai multe detalii aici:
http://www.bobistheoilguy.com/forums/ubbth...&Number=1191470

This post has been edited by darwin: 27 Nov 2013, 18:29


--------------------
-- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 27 Nov 2013, 18:56
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




QUOTE(darwin @ 27 Nov 2013, 18:25)

Concluzia este ca un ulei cu HTHS mai mare decat trebuie face mult mai mult rau decat un ulei cu HTHS mai mic decat trebuie.


*


Iarasi te contrazic. <Este exact invers. Un HTHS mare ofera mai amre protectie.
De asta le folosesc masinele de curse. Hai sa lasam marcile sau motoarele. Ma refer strict la hths.
Uite ce screi in link-ul atasat de tine: biggrin.gif
copy/paste
"HTHS mai mari oferă o mai bună protecție împotriva uzurii astfel un echilibru atent trebuie să fie găsite atunci când se formulează un ulei de motor". (tradus cu google)
NU te supara.....


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 29 Nov 2013, 18:05
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Priviti ce a patit colegul nostru STANCIU CEZAR:
http://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=131&...30#entry3950104

Eu suspectez uleiul......




--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tinoki
post 30 Nov 2013, 09:31
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 26 November 13




In vara am facut primul schimb de ulei pt Laguna mea. Am folosit Castrol Magnatec cu normele trecute in carte. Inca de la primele sute de km am observat ca motorul este mult mai zgomotos ca inainte. Nu stiu ce ulei a folosit cel de la care am luat masina.
Credetzi ca trebuie sa-mi fac probleme sau este ceva normal in cazul eventualelor schimbari de marca ....
Pe la 8mii ma gandesc sa-l schimb...deja am 6mii facuti cu acest schimb.


--------------------
laguna 3 - 1,5dci h 2007 - kun
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 30 Nov 2013, 09:57
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




ce ulei ai pus? magnatec care?
ai filtru de particule?
cati km ai? filtrele le schimbi? ce marca de filtre?


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tinoki
post 30 Nov 2013, 10:35
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 26 November 13




Castrol EDGE Turbo Diesel 5w40 RN0710/RN0700 (nu stiu de ce am ramas cuplat cu Magnatec...sorry pt dezinformare)

Nu am filtru de particule (...din cate stiu 1,5-ul nu are...sau?...)

Masina are 58800km / Filtru ulei ...clar schimbat ...nu-mi amintesc ce marca (posibil MAN?! )



--------------------
laguna 3 - 1,5dci h 2007 - kun
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 30 Nov 2013, 11:27
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




La ce interval faci schimbul?
Cate schimburi ai făcut tu? Daca ai făcut mai multe, ce ulei ai folosit?
Stii ceva despre întreținere mașinii pana sa o ai tu?


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tinoki
post 30 Nov 2013, 12:16
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 26 November 13




Cum spuneam este primul schimb facut de mine.
Cat despre intervalul de schimb, am un fix... 10mii. Interval ok pt toate masinile avute.

Ce ulei a fost inainte nu stiu, cert este ca sunetul motorului este modificat.
Am facut cativa km si cu vechiul ulei (nu a fost schimbat a doua zi de la achizitie)





--------------------
laguna 3 - 1,5dci h 2007 - kun
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 30 Nov 2013, 13:22
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




daca are filtru de particule,sau nu e foarte important.
daca are,iti trebuie un ACEA c3 sau c4. Daca nu are,iti trebuie un ACEA A3/B3/B4. Vezi ce scrie pe bidonul ce l-ai pus,ca am senzatia ca e ACEA C3,destinat mototarelor cu filtre de particule. Daca ai sau nu filtru,verifica asa:
-baga degetul in toba de esapament! daca iese ca si cum l-ai fi bagat intr-o soba,atunci nu ai filtru,si iti ia 15 min sa te speli cu apa calda,si aproape ca nu se ia! biggrin.gif Daca iese mai curat,atunci ai filtru.
Asa arata un FAP,si pozitionarea lui:
Screenshot_2013_01_18_16_23_49.png ( Size: 345.14k ) Number of downloads: 144

Uleiul se schimba la 12 luni,sau 10k km,asta pentru un motor bine intretinut.
Lasat peste 12 luni,incepe sa se oxideze datorita contactului cu metalul.
Filtrele MAN sunt dintre cele care retin cei mai mici microni.
Daca nu esti convins ca motorul are o buna lubricare,schimba uleiul! poate genera costuri uriase.
Castrol e unul dintre cele mai contrafacute uleiuri,la nivel mondial! (si in spania este contrafacut)
Eu folosesc motul,de la un distribuitor certificat de Motul franta! (confirmat de ei distribuitorul)
Nu am FAP,si folosesc x-cess 5w40,pentru 10k km/4 schimburi pe an.
Am gasit o pagina prin Romania,de la care cumparau unii,si erau distribuitori autorizati Motul! dar nu mai retin....
Aici am postat eu,despre modul de intretinere:
http://www.reno.ro/Ulei-motor-L3-diesel-pa...118258-s30.html
Bafta.


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tinoki
post 30 Nov 2013, 15:19
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 26 November 13




Ai dreptate, este ACEA C3. Sper sa nu fi facut o gafa cu urmari semnificative.
Nu are FAP, verificat tot ,,ochiometric".

O sa incerc o curatare pe modelul postat de tine (cred) cu Motul.

Se pare ca avem masini gemene... culoare / motor / echipare...


--------------------
laguna 3 - 1,5dci h 2007 - kun
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 30 Nov 2013, 15:34
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Super! avem gemene? biggrin.gif
Eu am facut engine-flush! Si ma declar multumit! Deja l-am achizitionat pe al 2 lea. biggrin.gif
nu stiu de pe unde esti....daca am avea un "prieten comn" in zona,iti pot cumpara si trimite produse originale-certificate,si orice marca iti doresti.
Daca faci 10k km intr-un an,macar sa o intretii cum trebuie. Eu am 140k....tu esti mai norocos.. biggrin.gif
http://lubricantes-online.com/ de aici cumpar eu,si sunt 100% sigure.

30 Nov 2013, 15:37:
Daca tot ai bidonul,miroase-l (uleiul)! Si daca miroase a petrol, nu e Castrol!

This post has been edited by maytow_airis: 30 Nov 2013, 15:37


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tinoki
post 30 Nov 2013, 15:58
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 26 November 13




ia sa vedem...asa mica sa fie lumea ...Bistrita.

daca iese si cu prietenul comun... smile.gif


--------------------
laguna 3 - 1,5dci h 2007 - kun
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 30 Nov 2013, 19:50
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Nope...Barlad...zona moldovei...


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tinoki
post 30 Nov 2013, 20:50
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 26 November 13






<span class='edit'>30 Nov 2013, 15:37:</span>
Daca tot ai bidonul,miroase-l (uleiul)! Si daca miroase a petrol, nu e Castrol!
*

[/quote]

Nu miroase a petrol...tocmai l-am mirosit wacko.gif
a scapat.gif ...macar e castrol


--------------------
laguna 3 - 1,5dci h 2007 - kun
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 30 Nov 2013, 22:10
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Uleiul este bun,in sensul ca respecta normele fabricantului,dar are un TBN mai mic (in jur de 7) decat un ACEA A3/B4.
Un A3/B4 are un TBN de peste 10,ceea ce inseamna o curatare a motorului mai mare.
Snapshot_2013_11_30_210646.png ( Size: 21.13k ) Number of downloads: 141



--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 1 Dec 2013, 08:53
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(maytow_airis @ 30 Nov 2013, 14:22)
************************************
Uleiul se schimba la 12 luni,sau 10k km,asta pentru un motor bine intretinut.
Lasat peste 12 luni,incepe sa se oxideze datorita contactului cu metalul.
***************************************



Poti rogu-te sa dezvolti subiectul asta ?


Eu l-am lasat mai mult de 12 luni, nu prea mai circul cu ea si daca nu-l "mesteca" nimeni in baie, am zis ca poate sa stea cu el mai mult.

Am mai pus intrebarea pe aici, ce se intampla cu uleiul care sta intr-o masina stationara, dar nu am primit un raspuns.


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 1 Dec 2013, 11:08
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




sa.ti explic pe scurt..
Uleiul in motor se contamineaza,iar aditivii intervin, suporta si combat aceste contaminari in timpul functionari motorului.
Natura particolelor straine,care contamineaza uleiul,variaza in functie de tipul de lucru al acestuia. Factorii care deterioreaza uleiul,sunt printre altele,temperatura si statul uleiului in baia de ulei. Acesti doi factori sunt cei mai vinovati pentru degradare.
Uleiurile derivate sunt hidrocarburi,si acestia se descompun cand sunt expusi la temperature inalte,si se numeste oxidare polimerica.
Cand intervine aceasta oxidare,poate prezenta produse solubile si insolubile,si acestia sunt acizi care formeaza emulsiuni stabile in prezenta apei,si care ataca chimic suprafetele metalice.
Mai pe intelesul tuturor,produce niste acizi,pe are uleiul il spala tot timpul,cand acesta functioneaza. Daca el "sta pe loc" acolo unde se formeaza acesti acizi,ataca piesele metalice,apoi le indeparteaza cand uleiul intra in contact cu acesta.
Daca uleiul este "prea batran" (multi km,sau prea mult stat in baie),incepe procesul de autodegradare. Cred ca ai inteles.... biggrin.gif


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 2 Dec 2013, 09:12
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(maytow_airis @ 1 Dec 2013, 12:08)
******************************************
Daca uleiul este "prea batran" (multi km,sau prea mult stat in baie),incepe procesul de autodegradare. Cred ca ai inteles.... biggrin.gif
*




Am priceput eu ceva... blush.gif

Uleiul nu e foarte batran, doar vreo 4000 si ceva de km, facuti afara, evident si putin prin tara, pe drumurile mioritice de dus si intors acasa. L-am lasat cam mult in baie, am depasit cateva luni bune, zicandu-mi ca masina sta. O mai pornesc cand imi aduc aminte, sa nu raman fara baterie... blush.gif

Ce sa zic, masina se degradeaza mergand si la fel se strica stand. Mi-am propus sa o dau, ca o tin cam degeaba si dupa cum vad, papa bani si stand. Dar cine sa aprecieze a masina aproape noua cu foarte putini km la bord si a carei caroserie nu stiu daca a avut mai mult de 4 spalari. Adica, iti cam dai seama cum arata. wub.gif

Am plecat cu ideia ca multi termeni ai manualului de intretinere, din astia cu obligativitate, pot fi marcheting ca sa zic asa. Imi aduc aminte de vechiul megane cu 4 ani sau 60 de mii km la cureaua de distributie. Baiat grijuliu, ca vai inbatraneste cureaua si se rupe stricad mandrete de motor, scot banu' gros din buzunar si schimb distributia la 4 ani, desi aveam doar 40 de mii de km. Nu mare mi-a fost mirarea sa constat ca vechea distributie era la fel de "tocita" ca si cureaua noua, deosebindu-le cu greu. Citind prin manualele altor frantuzesti, aia schimbau la 120 de mii, altii la 160 de mii. Dar asta este, fuguta la service sa dau banul pe schimbul de ulei. Un fier pana la urma... huh.gif

This post has been edited by digioptic: 2 Dec 2013, 12:22


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 2 Dec 2013, 16:21
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




UN fier! asa e...
Acum depinde de la caz la caz,cat de mult ne intereseaza acest fier,ci cat de mult depindem de acesta!
Eu depind extrem de mult,si de aici interesul meu "exagerat" de a studia fiecare element in parte,importanta si rolul acestuia.


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:05
Dacia