Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vibratie motor relanti

audiofilu'
post 8 May 2022, 07:13
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Da, am inlocuit eu atat tamponul hidroelestic cat si bieleta anticuplu/antibalans, cric pus printr-o protectie de lemn sub baie, fara probleme merge.
De fapt cricul pus la locul de ridicare pe prag, ridicat cat sa pui o capra sub baia de ulei apoi lasat usor cricul spre jos.

This post has been edited by audiofilu': 8 May 2022, 07:22


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 8 May 2022, 09:44
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Bagi cric sub baie cu o scandura de lemn intre cric si baie, are o portiune unde baia e plana, din ce am schimbat eu la 1.9 dci, vibratia vine din cauza bieletei antibalans de desupra, cea montata pe suportul din partea cu distributia. Trebuie sa ai grija cum este montata bucsa aia elastica din suport. Trebuie montata in pozitia corecta altfel se transmite vibratia in caroserie.

https://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627604681

This post has been edited by xmisterx: 8 May 2022, 09:48


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drgsrtr
post 9 May 2022, 15:34
Post #93


dragosh1969


Group: Members
Posts: 62
Joined: 26 August 09
From: Suceava




Mulțumesc pentru răspuns. Bucșa din poză am schimbat-o pentru că cea originală era ruptă, dar vibrațiile sunt mai accentuate cu bucșa nouă, așa că acum merg fără furca care face legătura dintre bucșă și caroserie. Problema este tamponul hidroelastic care este vechi și tasat, probabil nu a fost înlocuit niciodată. Acum pot împinge motorul cu degetul, așa de bun e biggrin.gif !
Cât a fost vremea rece zbârnâiala se simțea foarte deranjant în mașină, de când s-a încălzit afară vibrațiile sunt mai reduse, dar tot se simt.


--------------------
Renault Laguna II Grandtour - 1.9 dCi (120 Hp) 2003 - SV12***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 12:13
Dacia