Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane 3 1.5dci k9k 636

clau166
post 24 Jan 2022, 17:51
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Asa este : nu am dat toate detaliile. Gil26 a refacut din postari istoricul meu.

Am fost la reprezentanta in Arges cu mai mult timp in urma pe cand aveam injectoarele originale ale masinii pentru diagnoza. Acolo au zis ca sunt injectoarele picate si necesita inlocuire. Scorul pentru injectoare m-a omorat. Am fost in alta parte pentru diagnoza si tot injectoarele le-a invinuit. Am decis sa iau unele injectoare second hand dupa ce am analizat bine piata. Mi-a disparut mare parte din problema dar nu toata.

Am folosit injectoarele second hand aproape 1 an si la sfarsitul anului 2021 am prins o oferta buna pentru injectoare noi noute. M-am gandit bine ce sa fac si am decis sa le iau totusi gandindu-ma ca voi rezolva in sfarsit problema. Din pacate dupa instalarea noilor injectoare ( chiar erau noi, sigiliu peste tot, n-am ce comenta ) nu s-a imbunatatit decat foarte putin mersul motorului. Cu siguranta nici eu nu mi-as da seama cu care injectoare e masina daca le-as compara, adica nimic imbunatatiri. Asta inseamna ca problema nu e de la ele.

Masina mea nu tremura la ralanti. Are doar momente de trepidatii care abia se vad pe acul de la turometru. Nici astea nu sunt normale. Am motor zgomotos mai ales la rece dar si la cald. In comparatie cu un Duster 2021 ( ok...motor nou nout pe Duster si ar putea fi mai silentios) pot spune ca masina mea cu motorul cald se aude ca acel Duster la rece. La rece motorul meu se aude identic cu un 1.9 tdi, adica troncane,bate avansul...nu stiu cum sa spun. Aici ma aflu acum.

Testul de retur pentru injectoare l-am facut cu cele 2 seturi second hand de injectoare si cu toate a rezultat bine. Nu au fost diferente majore intre cilindri si nici nu s-a umplut repede seringile in care am pus returul. Am abandonat definitiv injectoarele convins ca sunt bune si astea noi dar si cele vechi din moment ce se comporta identic.



--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 24 Jan 2022, 17:54
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




@ busu12, prima parte cred ca poate da, a doua parte cred ca poate....
Iar despre reglajul avansului poti sa citesti ceea ce a scris anterior ..

LE: @ clau166, ai dreptate, din pacate cam acesta este pe scurt "istoricul".
Si sincer te inteleg, la inceput a fost si putin greu sa separi variabilele (si au fost csteva), de aceea am si incercat sa te ajut, dar apoi inloc sa le elimini ai adaugat....si a fost din ce in ce mai greu "de urmarit" tot ceea ce ai facut, plus ca le-ai mai si "amestecat"...
PS: eu am gasit diferente chiar si in injectii K9K626 (ca cea de pe masina mea).

This post has been edited by Gil26: 24 Jan 2022, 18:05


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 24 Jan 2022, 18:02
Post #93


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




da, aveti dreptate

clau166, eu zic ca sa mergi la service sa iti inlocuiasca pompa de injecție Continental.
Daca cu a lor merge bine in teste, stii ce ai de făcut mai departe , o repari pe a ta
regulatorul imv etc

succes la găsit service care sa vrea sa iti puna pompa continental. Sa fii pregătit in caz ca se oferă sa ți-o repare pe a ta, după ce o demontează bucati și ia la verificare toate piesele componente din pompa ta de injecție.

<span class='edit'>24 Jan 2022, 18:11:</span>
Pentru turbo care nu face suficient presiune la relanti o demontezi și o trimiți la avd turbo pentru reglare si echilibrat termodinamic pe banc.
Ei oricum ti-o demonteaza bucati și te suna la telefon dacă găsește ceva defect și trebuie sa fie înlocuit...

This post has been edited by busu 12: 24 Jan 2022, 18:11


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 24 Jan 2022, 18:16
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




@ busu12 despre turbo poti sa citesti putin mai in urma, vezi si postul altui coleg smile.gif (LE: postul #35 si discutia de pe acolo), dar clau166 din cate tin minte l-a "reglat" si pe acesta.

This post has been edited by Gil26: 24 Jan 2022, 18:20


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 24 Jan 2022, 18:18
Post #95


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




clau166, degeaba te joci tu cu reglare tija wastegate, nu e chiar asa de simplu. Sunt niște parametrii de monitorizat pe banc de reglaje. Sa zicem ca am văzut linia de fabricație turbine Garret pentru camioane Scania de la fabrica Honeywell. Nu e chiar atat de simplu fluxul tehnologic, nu se face pe genunchi.

This post has been edited by busu 12: 24 Jan 2022, 18:20


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 24 Jan 2022, 18:54
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




QUOTE(bgdrenault @ 24 Jan 2022, 12:17)
gil e ca profesorul, stie dar nu vrea sa spuna, sa descopere elevul

Credeam ca forumurile sunt si pentru ajutor, nu doar pentru a arata ca altii nu se pricep sau nu o nimeresc.
Daca nu vrei sa spui, mai bine nu mai posta.
*


Daca citesti ceea ce s-a scris dupa acest post al tau poate intelegi ceva, daca citesti acest jurnal poate mai bine, iar daca te uiti si prin sectiunea MeganeIII cred ca te poti lamuri.

Cat despre "profesorul adevarat" care a postat anterior nu stiu pe cine si ce a invatat el ceva, dar pe forumuri a creat doar flame, nu a ajutat pe nimeni cu absolut nimic pentru ca nici nu vrea nici nu stie si nici nu poate...doar "baga batul prin gard" intelegand si prezentand totul pe dos.

Iar din pacate problemele injectiei colegului clau166 nu sunt chiar asa simplu de rezolvat, bine pana la urma nici nu sunt chiar asa mari, masina sa "benzineste-scanteieste" si o poate utiliza., iar cu rabdare si atentie le poate da de capat rand pe rand la toate. 053.gif

This post has been edited by Gil26: 24 Jan 2022, 18:58


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 Jan 2022, 19:00
Post #97


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




si tu pe unde postezi cam ce faci?? copy/paste si vb. multa fara continut ..

This post has been edited by cj98czh: 24 Jan 2022, 19:00


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 24 Jan 2022, 19:05
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Acest "copy-paste" la care iti tot place sa faci referire sunt extrase din documentatia oficiala Renault, manuale de reparatii, scheme electrice, proceduri de diagnosticare, etc..
Cu ajutorul lor multi colegi si-au rezolvat problemele, unii mi-au si multumit, egal daca asta tie se pare ca nu iti prea place (recent ai sters un post in care nu am facut niciun "copy-paste", i-am scris unui coleg foarte scurt variantele pe care le are si ca depinde de el, iar daca doreste ii pot trimite pe PM ceea ce il poate ajuta, dar tie nu ti-a convenit asta si ai preferat sa stergi, ti-am mai scris ca indiferent ce si cum ai dreptate pentru ca esti moderator, dar totusi...)
Multa sanatate!

This post has been edited by Gil26: 24 Jan 2022, 19:16


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 Jan 2022, 19:09
Post #99


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




aha ....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 24 Jan 2022, 19:14
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




DA....


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau166
post 25 Jan 2022, 21:50
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Ideea e simpla totusi : cand postezi niste scheme pe care lasi impresia ca le intelegi bine scrie 2-3 vorbe la ce te referi cu acele scheme pentru ceilalti care nu pricep. Daca stai prin documentatii toata ziua iti e mai usor sa intelegi ce se intampla. In marea majoritate a timpului postezi schema si ghiceste rezolvarea ca doar e evidenta in schema.

Am gresit azi butonul de inregistrare si mi-a iesit pe naiba. Voiam sa fac o inregistrare video cum se aude motorul la rece si la cald. O sa postez filmarea asta intr-una din zile. O filmare a sunetului motorului face cat mai multe cuvinte care descriu situatia. Voi reveni zilele urmatoare.

Am facut un demaraj in seara asta si masina trage ok.



Attached thumbnail(s)
aaM.jpeg ( Size: 65.04k ) Number of downloads: 801


--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 26 Jan 2022, 00:12
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Ideea e si mai simpla, nu cred ca aceste afirmatii sunt corecte, evident ca inteleg bine acele scheme tocmai de aceea le-am si selectat\oferit iar in multe posturi le-am si explicat detaliat, moderatorul chiar m-a "acuzat" de asta (dar cum naiba sa explici detaliat altfel, plus ca sunt foarte multe astfel de posturi ale altora la fel, inclusiv ale tale), am si primit reporturi de la un "prieten" si "urmaritorii" sai (aceeasi si bine-cunoscuti), posturile au fost sterse fara nici macar sa fie citite, tocmai de aceea in ultimele posturi am evitat sa mai explic detaliat si am scris doar cateva cuvinte dar pe majoritatea schemelor am facut si notari, am subliniat ceea ce era necesar am explicat direct, iar de acum le voi oferi doar pe PM. Daca unii nu stiu sa citeasca nu este vina mea, insa ma bucur ca pentru majoritatea colegilor acestea au fost de folos si cu ajutorul lor si-au rezolvat problema. Asa ca mai usor cu aceste afirmatii gratuite si false, te rog. Oricum din cate ai scris pana acum nici macar nu intelegi rolul principal al unei scheme, nu este vorba de "ghicit", ea te ajuta sa faci verificarile necesare in cazul unei probleme, ale circuitelor si componentelor fizic pe masina (si nu in globul de cristal).

LE: asa si eu pot sa scriu la fel: cand postezi niste "capturi" pe care lasi impresia ca le intelegi bine scrie 2-3 vorbe la ce te referi cu acele "capturi" pentru ceilalti care nu pricep.
Iar asta este valabil pentru foarte-foarte multele capturi din diagnoza pe care le-ai atasat pe forum, inclusiv in acest jurnal si pe care nu le intelegi.
Acum chiar ca am lungit postul dar daca vrei sa intelegi: bine, daca nu...iarasi bine, asa ca inchei aici cu asta:
Bafta in rezolvarea tuturor problemelor, si cele pe care le ai si alea pe care crezi ca le ai sau cele pe care le generezi singur cu tot felul de "reglaje"\modificari. Si mai ales multa sanatate ca este mai buna decat toate!

This post has been edited by Gil26: 26 Jan 2022, 06:22


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau166
post 6 Feb 2022, 17:38
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Ideea e ca desi ajuta schemele tale nu sunt suficiente pentru rezolvarea unei probleme. Iti pot da exemplu problema cu alternatorul cand initial s-a dat vina pe baterie pe care nu am inlocuit-o pana acum 2-3 zile si chiar mai duce in continuare dar a scazut voltajul si n-a fost din baterie. S-a crezut apoi ca e de vina alternatorul pe care l-am tot reparat, bibilit, inlocuit cu un regulator tensiune nou si erori tot am. Ce mai ramane ? ramane BDU si calculatorul pentru erorile pe care le am pe incarcare. Adica s-a facut tot prin eliminare rezolvarea problemei. Schemele postate cu verificarile de rigoare n-au evidentiat nicio problema la calculator si totusi problema acolo se indreapta. Testul pyren de verificare incarcare alternator picase la mine si credeam ca e ori bateria , ori alternatorul. Am facut si refacut testul de mai multe ori si ce sa vezi ca pica in continuare cu alta baterie ba intre timp am testat si pe alta masina aproape noua si pica cu brio si acolo deci erori in soft. Test inutil. Sa nu mai zic ca e un test de injectoare tot in pyren care a picat si la mine dar si la o alta masina care merge perfect. Aici n-am tras concluzia ca e gresit testul pentru ca am testat doar tipul meu de motor si nu e corect sa extind la mai multe tipuri de motoare dar vreau sa zic ca trebuie destule cunostinte ca sa interpretezi niste valori. Tocmai de cunostintele astea am nevoie. Asta zic. Degeaba imi dai scheme ca nu sunt mecanic. Nu sunt electrician. Daca problema e evidenta poti adauga cateva cuvinte si nu sa ne jucam de-a soarecele si pisica pentru ca lasi altora impresia ca stii rezolvarea si NU e asa.

Acum sa revin. Am testat astazi o masina Laguna 3 2.0 dci si pentru ce as vrea eu sa modific m-am uitat pe avansul injectiei. Motorul asta are avans injectie permanent : +3 ... +0.5 grade. Adica mereu pe plus. Incepe cu +3 grade avans la vreo +10 grade Celsius exterior si dupa vreo 5 minute de ralanti e pe la +1 avans injectie. In comparatie masina mea e mereu pe minus sau cel mult pe 0. Stiu ...e 1.5 dci vs 2.0 dci dar ma gandesc ca nu ar trebui sa functioneze unu ca o racheta spatiala si altul ca o caruta. Daca mai am ocazia ma mai uit si la alte masini. Deocamdata doar imi intareste ideea ca am avansul dereglat.

Pentru comparatie apare avansul la injectie la motorul meu in postarea de aici :
https://www.reno.ro/index.php?showtopic=326...dpost&p=5014133

This post has been edited by clau166: 6 Feb 2022, 17:43

Attached thumbnail(s)
screenshot.557.jpg ( Size: 141.45k ) Number of downloads: 699
screenshot.558.jpg ( Size: 129.58k ) Number of downloads: 679
screenshot.559.jpg ( Size: 123.44k ) Number of downloads: 665


--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 6 Feb 2022, 18:16
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Te contrazici singur, spui ca schemele ajuta dar apoi ca nu esti mecanic si nici electrician, plus incerci sa cauti ”argumente” pentru o polemica, clar ca nu voi intra in acest ”joc” al tau.
Insa pendulezi intre faptul ca ai si nu ai cunostinte, ei bine si daca ai cunostinte fara o schema electrica corecta si o documentatie corespunzatoare cred ca este mult mai greu sa rezolvi o problema tehnica la masina, fara acestea si multe alte informatii mergi doar ”la ghici”, dovada si multele ”teste” inutile inclusiv ”reglaje” aiurea (sau chiar modul de folosire al acelui program de diagnoza), oricum pe tine si daca doreste cineva sa te ajute este foarte greu, tot ceea ce crezi faci egal daca este bine\corect sau nu.

Dar este jurnalul tau si eu ma opresc aici cu ”discutia” asta, pana la urma procedezi asa cum doresti\sti\poti, si iti doresc toate cele bune multa bafta si mai ales sanatate! cheers.gif

This post has been edited by Gil26: 6 Feb 2022, 18:17


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 6 Feb 2022, 19:35
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




clau166- daca vrei sa modifici avansul la motoarele comonrail trebuie sa o faci din soft, mecanic se poate modifica doar la motoarele care au injectoarele legate direct din pompa de injectie.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau166
post 7 Feb 2022, 10:24
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Multumesc pentru urari. Asemenea.

Da, am citit asemanator ca din soft se poate regla avansul. Nu imi e clar ce reglaj se poate face din cele 3 suruburi care prind fulia de pe axa cu came. Impresia mea e ca modificand prinderea acelei fulii se va modifica cum ataca axa cu came dar nu stiu daca nu cumva softul nu va contracara modificarea mea.

In documentul atasat face referire la cele 3 suruburi de pe axa cu came. Care ar trebui sa fie rolul lor ? De ce e ajustabil ? In videoclipul de la dayco face referire la slabirea celor 3 suruburi si strangerea lor dupa ce s-a pus noua curea de distributie : https://www.youtube.com/watch?v=strkBzqsuvI

Attached File(s)
Attached File  HHR308_English.pdf ( 1.31mb ) Number of downloads: 18


--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 7 Feb 2022, 11:25
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Se slabesc acele suruburi pt a ajusta pozitia fuliei sa se poata intinde cureaua cat mai bine, de aceea se strang dupa ce se monteaza cureaua.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 7 Feb 2022, 12:44
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




@ xmisterx up.gif respekt.gif
( "modificand prinderea acelei fulii se va modifica cum ataca axa cu came dar nu stiu daca nu cumva softul nu va contracara modificarea mea." biggrin.gif )


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dainese1100
post 22 Feb 2022, 19:31
Post #109


Membru


Group: Validating DaciaClub
Posts: 117
Joined: 6 February 22
From: Tziganistan




clau166, respekt.gif ce mai e nou după ce ai pus distribuția la punct? Cum merge motorul
https://www.reno.ro/distributie-megane-3-1-...86507-s150.html

This post has been edited by dainese1100: 22 Feb 2022, 19:36


--------------------
Dacia Logan 2 2016 1,5dci 75cp k9k626
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau166
post 23 Feb 2022, 20:57
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Nu am pus la punct distributia. Doar am verificat si am observat sigur ca am 20 dinti in loc de 19 intre pompa de inalta presiune si rola axei cu came. Daca tot am mers asa 60.000km ce mai conteaza sa mai merg inca putin ? Voiam sa incerc sa slabesc si cele 3 suruburi sa ajustez pozitia rolei dintate de pe axa cu came. Acum este intr-o pozitie cat sa "castig" jumate de dinte de la distributie. Ar parea sa mearga mai bine motorul. Simt o slabire a cuplului sub 1800 ture si o usoara scadere de consum + motor mai silentios. Inafara de cele subiective cu zgomot si cuplu pot spune ca acum pot obtine 4.2-4.3 consum mixt de la 4.6 anterior la un regim de condus extraurban cu viteza medie mica.

Ma intreb daca as putea sa slabesc intinzatorul de la cureaua de distributie ( blocand anterior cu un bolt axul cu came, un alt bolt la arborele cotit ) si sa pot roti un dinte la pompa de injectie. Parca nu mai am rabdare sa ajung la un mecanic pentru ca am de inlocuit mai multe componente ( ambreiaj + parte mecanica ) inclusiv curea distributie + pompa apa.


--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau166
post 19 Mar 2022, 09:00
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Cu ajutor am desfacut distributia. Am gasit cum am zis 1 dinte decalat distributie. In ciudat documentelor de pe forum, informatiile nu sunt bune pentru motorul 1.5 dci k9k 636 mai precis trebuie adaptat. Documentul de mai sus e perfect valabil pentru cureaua de distributie cu 123 dinti. La motorul asta are 119 probabil pentru ca fulia de la pompa de injectie este mai mica in diametru. Cei 4 dinti lipsa se traduc in nr de dinti diferit intre cele 2 axe. Deoarece nu stiam exact daca e corect sa reduc 4 dinti din partea dreapta ( numar de la axul cu came spre dreapta spre pompa de injectie si apoi spre arbore cu came ) am testat si rotit de mai multe ori motorul de la arborele motor cu o cheie de 18mm.

La cureaua cu 123 dinti avem 19 dinti pana la pompa de injectie si 51 pana la arborele cotit deci 70 dinti total. Eu am gasit la mine in total 67 dinti. Trebuia sa interpretez daca cei 67 dinti sunt ok sau nu. Am dat un dinte inapoi de aici si a mers rotit motorul la mana. Am dat un dinte inainte si nu mai mergea. Am vazut ca la 66 dinti poti gresi cu 1 dinte in plus sau in minus si motorul se roteste . Am decis sa pun distributia la 66 dinti pentru ca asa parea si logica cu cei 4 dinti in minus de la 70. Am verificat logica cu calele de la axa cu came si arborele cotit si cu 66 dinti s-a potrivit la fix sa loveasca in cala de la arborele cotit. Acum mai am o singura mica indoiala ca desi am dat inapoi acel dinte a ramas fulia de la axa cu came pe o pozitie mai inaintata decat initial ca si cum acum ar avea mai putin de 1 dinte dat inapoi ( 1 dinte e dat la distributie dar e inaintata din fulia axa cu came putin ).

Am pornit motorul si e ok. Acum vine partea mai ciudata pentru ca desi am parcurs 100km de la inlocuirea distributiei nu simt modificari atat de mari fata de distributia montata cu 1 dinte avansat. Motorul e clar mai silentios. Pare sa aibe o idee mai mult cuplu din ralanti dar m-ar putea pacali si faptul ca am inlocuit ambreiajul zilele trecute si acum prinde foarte jos pedala de ambreiaj. Porneste o idee mai greoi dar oricum mai repede decat un diesel fara sistemul start-stop. Consumul pare relativ la fel. La demaraj nu simt modificari dar nu am turat inca cine stie ce. S-ar putea sa fie prea devreme pentru observatia asta dar am impresia ca filtrul de particule se umple mai greoi. Voi reveni oricum cu impresii dupa un timp mai indelungat dupa ce ma uit si prin diagnoza.



--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 19 Mar 2022, 17:43
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Ca de obicei ai interpretat, (ras)talmacit, calculat si rascalculat, ”inginerit” mai ales primele doua ”paragrafe”, intreb totusi doar din simpla curiozitate: pana la urma cati dinti ai pe curea intre reperele de pe roata axului cu came si cea a pompei de inalta presiune, 19 20 sau 21 asa cum ai scris si in topicul dedicat Link post#163 ??? (pentru ca asta este important, restul doar ....)

This post has been edited by Gil26: 19 Mar 2022, 18:00


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dainese1100
post 22 Mar 2022, 15:21
Post #113


Membru


Group: Validating DaciaClub
Posts: 117
Joined: 6 February 22
From: Tziganistan




Nu e bine sa tina prea jos ambreiaju. Regleaza -l sa tina ca in manualul de reparatii,poti cere documentatii pe topic daca vrei.
Cat despre distributie,vezi ce zice ptr motorul tau in documentatia din manual.

@Gil26 , +1 cheers.gif


--------------------
Dacia Logan 2 2016 1,5dci 75cp k9k626
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 22 Mar 2022, 15:34
Post #114


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Nu știam că distribuția se pune la punct numărând dinții curelei... ph34r.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau166
post 22 Mar 2022, 22:50
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Numarand dintii curelei era o metoda de verificare. Cum verifici daca e pusa corect cureaua de distributie fara sa o demontezi ? Am bolturile de blocare distributie si le-am folosit si nu corespundeau la cum era montata distributia mea anterior. De fiecare data cand blocam axa cu came nu intra boltul de la arborele cotit. Intreband in stanga si dreapta aflu ca multi mecanici pentru inlocuire curea folosesc doar boltul de blocare de la axa cu came.

In postarea aceea am scris cum am numarat si ce numaratoare a iesit: 20 dinti daca numar dintii din curea si 21 dinti daca numar golurile din curea. Atat am avut. Dupa ce am descoperit ca se numara din curea golurile am spus ca am avut 21. Dupa repozitionare am 19 goluri cum ar trebui sa fie citind specificatiile.

Ambreiajul nu cred ca se regleaza fiind hidraulic. Tine intr-adevar foarte jos : 5mm daca ridic de la podea pedala incepe sa plece de pe loc. Am reglat cumva timoneria si pare mai ok acum. Pe cabluri sunt une fel de piulite care se pot strange-slabi.


--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 23 Mar 2022, 06:56
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




QUOTE(MyKe89 @ 22 Mar 2022, 15:34)
Nu știam că distribuția se pune la punct numărând dinții curelei... ph34r.gif
*


Distributia se ”pune la punct” incepand cu marcajele de pe arborele cotit cel cu came si roata de curea a pompei de inalta presiune, cele 19 caneluri dintre roata arborelui cu came si cea a pompei este o metoda de verificare, despre surub si distantier, etc. vezi si atasat, procedura insa este mai mare (iar colegul a avut toate informatiile necesare).

Attached thumbnail(s)
Distributie1.png ( Size: 232.42k ) Number of downloads: 367
Distributie2.png ( Size: 230.35k ) Number of downloads: 72


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau166
post 20 Jun 2022, 22:19
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Nu am mai scris nimic pentru ca motorul a mers bine. Distributia montata ok si n-au mai fost probleme. Ambreiajul s-a ridicat dupa putin timp si tine ok acum suficient de ridicat fata de podea.

Mi-a aparut aseara o problema la aer conditionat si nu mai porneste compresorul. Pare sa primeasca comanda de pornire dar nu cupleaza. Presiunea citita din diagnoza 6.6 bari. Bobina nu pare sa primeasca curent desi cere 1 Amper. Ar trebui probabil verificat compresorul si bobina de pe el pe direct. Ventilatorul (gmv ) porneste.

La o problema mai veche cu variatia luminii in bord aflu o informatie ca s-ar putea sa am defect un modul ( regulator tensiune) in bord pe undeva. Nu stiu inca nici locatia lui nici daca modulul acesta e cel pe care il caut : 293A03329R , 292A56FL0B.


Attached thumbnail(s)
screenshot.1044.jpg ( Size: 200.49k ) Number of downloads: 59
screenshot.1045.jpg ( Size: 58.78k ) Number of downloads: 64


--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau166
post 7 May 2023, 07:02
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Am rarit foarte mult postarile pentru ca masina merge bine dupa reasezarea curelei de distributie. Aceea a fost cauza principala a problemelor legate de motor mai ales la rece dar e de mentionat ca la rece mai are variatii de turatie reduse mult. N-am mai simtit nevoia sa intervin.

Intre timp am inlocuit mai multe consumabile :
- set bujii incandescente
- discuri frana spate cu rulmenti + placute frana
- brate articulatii
- ulei,filtre aer polen, motorina inlocuite
- lichid frana inlocuit
- antigel inlocuit
- amortizoare spate + arcuri inlocuite
- am inlocuit acumulatorul masinii

Am demontat caseta de directie. N-am gasit uzuri la bucsi. Doar am reajustat surubul de reglaj.
Am montat senzori de parcare aftermarket.
Am inlocuit limitatoarele de la usile fata deoarece produceau zgomote.
Am cumparat rulmenti pentru butucii fata pe care inca nu i-am inlocuit.

A aparut o problema la incuietoarea soferului. Actuatorul de inchidere/deschidere nu mai deschide/inchide corect. Pe frig am deschis masina mai mult cu cheia. Dupa un timp am observat ca daca actionez deschiderea de 4-5 ori totusi functioneaza actuatorul si deschide masina chiar daca greoi. Am cumparat din dezmembrari o incuietoare dar inca nu am incercat sa o inlocui.

This post has been edited by clau166: 7 May 2023, 07:05


--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau166
post 28 Oct 2023, 17:54
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Poate e timpul sa mai adaug o postare dupa un timp mai mare.
Nu am mai avut probleme majore cu masina. Maruntisuri au mai aparut.
Masina a trecut cu brio de ITP fara vreo atentie. Am primit 2 ani valabilitate.

Reparatii :
- 2 cauciucuri noi luasem de data trecuta inainte sa merg la ITP. Observ ca nu mentionasem in postarea anterioara.
- schimb ulei si consumabile prin luna iulie.
- inlocuit actuatorul inchidere usa sofer. Era defect motorasul.
- inlocuit rulmenti ambele roti fata. La inlocuire mi-a rupt senzorii abs. I-am pus noi si pe acestia.

Problema minora1 : mi-a sarit o piatra in parbriz si mi-a insemnat parbrizul. Lovitura primita este in zona pasagerului foarte aproape de stalpul dreapta al masinii. Extrema parbrizului. Nu incurca vizibilitatea deocamdata . Va trebui inlocuit.

Problema minora2: am observat camasuiala rupta la un cablu de frana de mana pe partea dreapta spate. Pare umflata de rugina. Nu vad sa influenteze in vreun fel functionarea deocamdata. Frana de mana tine bine si elibereaza bine. Va genera probabil probleme in viitor.


Edit:
Intrebare pentru cei care desfac si mesteresc pe la motoarele 1.5 dci:
La voi sta la ralanti motorul daca ii scoateti teava de la admisie de pe traseul turbo ? Zic sa intrerupeti cumva traseul de admisie aer.

This post has been edited by clau166: 28 Oct 2023, 18:52


--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Oct 2023, 10:14
Post #120


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.907
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Pentru parbiz, mergi la un atelier sa repare ciobitura daca nu a plecat deja fisura de acolo. Daca nu e in campul de vedere al soferului poti scapa elegant de inlocuire asa.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 21:13
Dacia