Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

2007 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC, si Honda Hornet CB600F 2010

cj98czh
post 23 Jun 2022, 14:57
Post #61


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




eu nu stiu pe unde mai circulati voi pe drumuri proaste ca pe unde merg eu de ani de zile sunt ok .. inclusiv in oras ... ok in sensul ca nu le-am vazut cu nimic mai bune prin FR, DE sau pe unde am mai fost .. tot aia .. poate acolo in partea vostra sa nu fie reabilitate .. dar repet pe unde circul eu sunt ok ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 23 Jun 2022, 15:23
Post #62


bgd


Group: Members
Posts: 3.316
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Daca ti arat drumurile prin Iasi si Piatra Neamt...... Suceava la fel
Bine, nu cratere, dar plombari, gropite, denivelari. Toate sa solicite aiurea suspensia.
Daca va pun o poza cu intrarea in Piatra Neamt dinspre Bacau.....raman bieletele acolo
Cheile Bicazului facute miercuri si sambata la intoarcere te innebunesc efectiv
si mai sunt

Bine, nu de asta pica , casetele la asiatice. Ca vad ca pe forumul hyundai si toyota se plang si generatii recente.de proprietari


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 23 Jun 2022, 15:46
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




E aceeasi scuza pe care o prezinta unii pentru a justifica greierasii de la reno, vezi dom'le, drumurile ar fi problema, nu producatorul low cost in goana dupa marja.

Drumurile proaste sunt mai degraba o trauma a anilor 80-90 si a inceputurilor de ani 2000, decat o realitate cotidiana.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 23 Jun 2022, 16:35
Post #64


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




E un drum mișto între Pitești și Drăgășani, dacă vrei să rememorezi perioada aia biggrin.gif Clar e o problema de materiale slabe sau bad design atât timp cât alte mărci nu au probleme cu casetele de direcție...dar suma problemelor e constanta pe la toți producătorii, doar reperele afectate diferă. Nu există marca fără bubele ei


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 23 Jun 2022, 17:55
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




A mea a mancat inclusiv drumuri ucrainiene (nu exista echivalent in RO) si cu toate astea nu trancane si nici nu a trancanit nimic pe ea vreodata in aproape 150 de mii de km. Am schimbat brate, amortizoare si flanse, dar niciodata pe motiv de zgomot.

This post has been edited by Laurentziu83: 23 Jun 2022, 17:56


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 23 Jun 2022, 18:58
Post #66


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Misto rampa aia improvizata.

Ai putea sa incerci ceva de genul totusi https://www.emag.ro/set-2-rampe-seltech-pen...rch-Action=view


This post has been edited by Filip: 23 Jun 2022, 18:59


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 24 Jun 2022, 05:40
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




QUOTE(einstein1984 @ 23 Jun 2022, 12:55)
toate mobrele aduse din italia au  10+ani si aprox 20k km....
*



Adevarat, asa am vazut ca sunt toate vandute de "dealeri".
Mie mi-au adus-o niste oameni destul de cunoscuti din comunitatea moto, cu asta se ocupa. Eu am gasit-o pe un site cu anunturi din Italia, ei au mers s-o verifice dupa care mi-au trimis-o in RO. E luata de la persoana fizica, era nefolosita din 2018. Am primit si toba originala, doua standere si tot felul alte maruntisuri care au fost schimbate la ea.

Acuma legat de caseta de directie de la Civic, totusi mi se pare ciudat ca poate sa trancane in halul asta cand nu exista joc in volan. Efectiv zero joc.
Repet, pe piatra cubica trancane de zici ca se rupe ceva de pe fata. Am citit si io ca asta-i boala la generatia asta de Civic dar totusi, parca-i prea de tot. Masina are totusi sub 80k km. Noroc ca pe unde umblu eu sunt drumuri bune.
M-as gandi s-o schimb ( daca chiar de acolo vine troncanitul) dar daca si caseta "noua" ar incepe sa troncane dupa ceva timp nu am facut nicio afacere. Ar trebui sa vad cat costa o caseta noua, ma astept sa fie scumpa, ca orice piesa pentru masina asta.
Jur ca imi place foarte mult masina dar categoric are problemele ei ( ok, e veche deja dar totusi rulajul e mic). Ma amuza "puristii" Honda de pe grupul de facebook, cum mereu gasesc ei scuze pentru orice problema pe care o raporteaza unii sau altii. Si cum raspunsul standard cand se intreaba de piese e "ia OEM". Care OEM chiar sunt al dracului de scumpe. Cum a fost de exemplu suportul de motor ( ala de jos), 500 de lei, o piesa care la Logan de exemplu costa 100 de lei. ( si nu-i ca si cum asta de la Honda ar fi ceva piesa complexa)

Filip, m-am gandit sa cumpar asa ceva da' pentru o interventie pe an nu mi se pare ca merita dati banii. Revizia asta o fac mai mult for fun, mai beau o bere cu tata intre timp. Pentru orice altceva o duc la service.

This post has been edited by kossak: 24 Jun 2022, 06:13


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 24 Jun 2022, 06:50
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Horneturile te cam țin în bătaia vântului la drum lung. Avea un coleg un mic parbriz dar multi se plâng când ies la tura că peste 90-100...contează mult casca.
Anul e bun pentru motoare, ținând cont că mulți umblam cu 90's, când vorbim de siguranță: frane disc mari, abs, injecție pe alimentare etc.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 Jun 2022, 08:08
Post #69


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




puristii de mobrete honda is la fel, honda e honda, chiar daca pica statorul de la alternator si la yamaha faci 80 000 schimband ulei si filtre....
Multi kmp fara probleme cu mobra, banui ca sotii biris ti-au adus-o, nu? Eu m-am fript cu alde moto mus, desi multi ii lauda.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 24 Jun 2022, 14:22
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Da Einstein, sotii Biris mi-o adus-o. In prima faza m-am gandit sa apelez la Moto Mus dar nu ieseam mai ieftini cu ei. Asa macar stiu ( sper?) ca am luat ceva bun.
Mersi de urari! Mai devreme am avut examenul ( traseu ) si oficial sunt motociclist!

This post has been edited by kossak: 24 Jun 2022, 14:23


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 Jun 2022, 14:32
Post #71


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Asfalt uscat! Mobra de la motomus nu era rea sau manarita (din ce mi-al dat seama eu), dar mecanicii lor au stricat vreo 2 chestii facand "revizia". Eu fiind in Bucuresti, mai greu cu garantia si pana am aflat de a doua problema expirase si aia.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 27 Jun 2022, 07:07
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Mersi Einstein!

QUOTE(rue @ 24 Jun 2022, 06:50)
Horneturile te cam țin în bătaia vântului la drum lung. Avea un coleg un mic parbriz dar multi se plâng când ies la tura că peste 90-100...contează mult casca.
Anul e bun pentru motoare, ținând cont că mulți umblam cu 90's, când vorbim de siguranță: frane disc mari, abs, injecție pe alimentare etc.
*



Confirm! La peste 100 km/h bate vantul tare de tot. Am facut o tura mai lunga sambata si initial m-am gandit ca bate vantul. L-am intrebat pe prietenul cu care am iesit si mi-a zis ca de fapt asa se simte pe moto smile.gif) Casca am un Nolan N87 dar data viitoare o sa incerc si dopuri in urechi. Categoric nu e pentru drumuri lungi Hornetul.


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Jun 2022, 07:34
Post #73


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




si FZ6le meu era naked si cam la fel era problema cu vantul. Poti sa ieie ce casca vrei, fara carene sau macar parbriz, dopurile sunt baza. Alpine fac unele speciale moto, dar si alea 3M de spuma de la farmacie/dedeman aduc o imbunatatire notabila.
Bine, nici nu e mobra de touring, iar pe serpentine nu e problema vantul:)


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 18 Jan 2023, 19:44
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Sa mai sterg praful pe aici.

Civicul are vreo 84k la bord. In continuare performeaza foarte bine, niciun defect in afara de trancanitul din caseta de directie. Acu vreo doua saptamani am reusit sa rezolv si problema cu apa care intra pe la filtru de polen. Am zis mai la un moment dat ca e rupt clipsul care tine capacul, in partea de jos. Dupa 1 an jumate mi-am dat seama ca de fapt clipsul e rupt doar partial iar eu nu am apasat suficient de tare pe capac ca sa se clipseze. Nu mi-a venit sa cred cat am fost de tantalau la faza asta.
Se vede in poza asta:

capac_polen.jpg ( Size: 143.23k ) Number of downloads: 297


Am mai mers pe ploaie, nu mai intra apa. Aleluia.
In afara de asta ma tot enervez cu rotile de iarna. Cand le-am montat anul trecut ( le-am luat SH, complete), 2 din 4 mi s-au tot dezumflat. Am mers la o vulcanizare, mi-au schimbat valvele, problema a persistat. Apoi am mers la o alta vucalnizare care a dat jos anvelopele de pe jante si le-a remontat. Cica nu erau bine etansate...okay.
Iarna asta din nou, am avut initial una care s-a dezumflat, am facut ca anul trecut. Aia una e ok in schimb acuma am altele 2 care se dezumfla incet, in vreo 3 saptamani smile.gif) Nebunie.

In rest, la fel de multumit de masina. Imi place foarte mult cum se conduce. Imi place si consumul. La drumuri de Cluj-Bucuresti niciodata nu am sarit de 7 litri, mereu e intre 6.5 si 7. Categoric consuma mai putin decat Loganul, mergand evident cu viteze mai mari.
Pur si simplu nu se simte ca o masina veche desi in Martie face 16 ani. Habar nu am cu ce-as putea s-o inlocuiesc. Poate un Civic mai nou? Poate dupa ce preturile mai scad.

honda_ice_back.jpg ( Size: 190.8k ) Number of downloads: 316
honda_ice_front.jpg ( Size: 187.95k ) Number of downloads: 301


Hornetul. M-am plimbat vreo 3k cu el anul trecut, pana la inceputul lui Noiembrie. Am ajuns sa merg doar pe moto in oras, masina practic a stat nefolosita in toata perioada asta.

Dupa ce mi-am luat permisul, i-am facut o revizie obisnuita, cu ulei si filtre.

revizie_moto.jpg ( Size: 341.21k ) Number of downloads: 300


A mai trebuit a bibilesc suportul de la numar, fiind adusa din italia unde numarul are alta dimensiune. I-am pus si iluminare pt numar, neavand asa ceva ( codita e ceva aftermarket care nu avea asa ceva). I-am mai schimbast si semnalizarile cu ceva care sa arate mai decent plus un releu de semnalizare care sa mearga cu leduri. Italianul nu s-a obosit cu asa ceva, a lasat releul din fabrica.

In afara curatarea si gresarea periodica a lantului nu i-am mai facut nimic. Nicio problema.

Ca impresii, categoric nu e facut pentru touring. Dupa nici o luna mi-am cumparat niste dopuri pt ca efectiv nu mai suportam sa merg la drum lung.

dopuri.jpg ( Size: 145.44k ) Number of downloads: 298


Cu dopuri deja e alta viata, desi la vitezete de peste 100 km/h vine tot vantul in piep si nu e placut.
Ziceam ca initial am cumparat o casca Nolan N87. Mie personal mi s-a parut totusi cam zgomotoasa si am inceput sa sap pe net dupa ceva mai bun. Pe finalul anului trecut am cumparat un HJC, model RPHA 70, despre care se zice ca ar fi destul de ok pe partea de zgomot. Evident, inca nu am reusit s-o testez, astept primavara.

casti.jpg ( Size: 131.05k ) Number of downloads: 63


la_logan.jpg ( Size: 242.05k ) Number of downloads: 66
tihuta.jpg ( Size: 288.04k ) Number of downloads: 64


This post has been edited by kossak: 18 Jan 2023, 19:55


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Jan 2023, 08:51
Post #75


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Un parbriz puig de 100 de euro si se rezolva multe cu vantul. Dar si atunci tot trebuie dopuri, ajuta mai mulct decat orice casca poa sa fie si Schurberth sau BMW.

This post has been edited by einstein1984: 19 Jan 2023, 09:00


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 Jan 2023, 09:09
Post #76


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(kossak @ 18 Jan 2023, 20:44)
In afara de asta ma tot enervez cu rotile de iarna. Cand le-am montat anul trecut ( le-am luat SH, complete), 2 din 4 mi s-au tot dezumflat. Am mers la o vulcanizare, mi-au schimbat valvele, problema a persistat. Apoi am mers la o alta vucalnizare care a dat jos anvelopele de pe jante si le-a remontat. Cica nu erau bine etansate...okay.
Iarna asta din nou, am avut initial una care s-a dezumflat, am facut ca anul trecut. Aia una e ok in schimb acuma am altele 2 care se dezumfla incet, in vreo 3 saptamani smile.gif) Nebunie.
*

La mine nu s-a rezolvat pana nu mi-au dat gumele jos, au curatat zona de etansare a jantelor cu flexul/peria si au remontat gumele.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 19 Jan 2023, 09:47
Post #77


bgd


Group: Members
Posts: 3.316
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Asa si la mine, la 2 masini de serviciu, tabla si aliaj. Curatare cu flex si reetansare. Sunt smecheri, pun cauciuc din acela crud peste cel vechi si nu fac o etansare ca lumea


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Jan 2023, 09:50
Post #78


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




daca atunci cand faceti schimbul de anvelope .. Gicu de la vulcanizare nu curata in prealabil jantele ... gasiti alta vulvcanizare ca aia sunt amatori ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 19 Jan 2023, 09:54
Post #79


bgd


Group: Members
Posts: 3.316
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Depinde de masina, daca e mai veche, datul cu o perie de sarma nu rezolva problema intotdeauna.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 19 Jan 2023, 09:57
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Faza e ca eu am luat jantele cu anvelopele deja montate pe ele, nu m-am gandit sa le zic sa le dea de jos ca sa curete apoi sa le puna la loc. Ma gandesc ca au stat mult timp nefolosite inainte sa ajunga la mine. Jantele sunt originale honda, intr-adevar nu sunt impecabile, au cateva ciupituri pe buza dar nu cred sa fie strambe, am zis ca pt iarna sunt ok. Bine, eu as fi vrut sa iau ceva pe 16" dar nu am gasit la momentul respectiv. Oricum, asa o sa fac, o sa ma duc la o vulcanizare ca sa le curete si sa le puna la loc.


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 19 Jan 2023, 10:01
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Daca il prind pe gicu cu peria de sarma pe jantele mele va face bine si imi va cumpara set nou de origine


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 19 Jan 2023, 10:02
Post #82


bgd


Group: Members
Posts: 3.316
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




ei, nu chiar sarma


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Jan 2023, 10:03
Post #83


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




cu peria se ia ce este mare, dupa vine cu masina cu o pasla ... lasa-le ma dracu de jante .. ca nu patesc nimic daca le curata, mai ales ca este pe interiorul jantei ,,, altfel risti sa ai pb. ca si colegul de mai sus .. zici ca va sunt din aur masinile, nu niste fiere ..

uite un exemplu ... https://www.facebook.com/autosoftservice/vi...45951292732465/

aceeasi masina este si pt. interior ca cea pt. plumbi ... ce dracu sa pateasca?

This post has been edited by cj98czh: 19 Jan 2023, 10:06


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 19 Jan 2023, 10:12
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Repet: peria DE SARMA pe janta de aliaj cu VOPSEA si LAC?
Si te astepti sa mai etanseze dupa ce da cu peria de sarma? biggrin.gif

Cu pasla e altceva. Da jos resturile de cauciuc crud si lustruieste suprafata vopsita facilitand etansarea


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Jan 2023, 10:19
Post #85


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




in atatia amari de ani asa s-a facut la masinile mele .. perie la inceput daca era cauciucul ala in strat mai gros apoi masina cu pasla, sau direct pasla daca era subtire stratul .. al dracului daca au patit ceva .. tu procedeaza cum crezi ..

This post has been edited by cj98czh: 19 Jan 2023, 10:20


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 19 Jan 2023, 10:44
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(bgdrenault @ 19 Jan 2023, 10:54)
Depinde de masina, daca e mai veche, datul cu o perie de sarma nu rezolva problema intotdeauna.
*



Jantele nu se curata pe interior cu flex sau perie. Exista o guma speciala pt asa ceva care inlatura urmele de adeziv lasat de plumbi sau in cazul de fata cel de cauciuc acolo unde etanseaza. Produsul este acesta.

Orice altceva vor folosi la vulcanizari va duce mai devreme sau mai tarziu la degradarea jantei, exfoliere pe interior si probleme cu etansarea, etc.
Cei de la autosoft folosesc produsul de mai sus.

This post has been edited by ursul_bipolar: 19 Jan 2023, 10:58


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Jan 2023, 10:49
Post #87


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




ei uite ca ljantele a Megane, Passat, Citroen, Clio, skoda etc .. gume schimbate de 2 ori pe an .. cu tratamentele de mai sus .. utilizate 6-8 ani .. nu au avut nici pe dracu ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 Jan 2023, 11:05
Post #88


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(cj98czh @ 19 Jan 2023, 11:49)
ei uite ca ljantele a Megane, Passat, Citroen, Clio, skoda etc .. gume schimbate de 2 ori pe an .. cu tratamentele de mai sus .. utilizate 6-8 ani .. nu au avut nici pe dracu ..
*


Normal, in 6-8 ani nu se-ntampla nimic, merci! Da', ia sa vezi tu dupa 30-40 de ani, sa vezi ce crevase-s pe interiorul jantei... sleep.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Jan 2023, 11:15
Post #89


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(psychoo @ 19 Jan 2023, 10:12)
Repet: peria DE SARMA pe janta de aliaj cu VOPSEA si LAC?
Si te astepti sa mai etanseze dupa ce da cu peria de sarma? biggrin.gif

Cu pasla e altceva. Da jos resturile de cauciuc crud si lustruieste suprafata vopsita facilitand etansarea
*


exista si perie de plastic, aia cu care curata butucul

This post has been edited by einstein1984: 19 Jan 2023, 11:19


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 19 Jan 2023, 13:02
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Va intreb si eu: scula pentru curatat jantele ar trebui sa aiba orice vulcanizare? Eu imi tin rotile de peste 10 ani la Sigemo, presupun ca ei ar trebui sa aiba asa ceva. Sau sa merg la orice vulcanizare de cartier?


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:26
Dacia