Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

414 Pages « < 268 269 270 271 272 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Accidente, Cu Renault si nu numai, ale noastre sau ale altora

VladSoare
post 7 Aug 2018, 10:28
Post #8071


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




M-am săturat să trăiesc într-o țară în care trebuie să mă feresc zilnic de sute de imbecili și cretini și nesimțiți, și în care dacă nu reușesc să-i feresc e vina mea, și tot pe mine mă cercetează penal.
Așa că dacă din cînd în cînd un astfel de nesimțit o ia pe coajă, n-am să vărs lacrimi pentru el. A mers pe principiul "dă-i dracu', să mă ocolească, că doar au ochi". Ei bine, a dat peste o proastă mai mare ca el. Ghinion.


This post has been edited by VladSoare: 7 Aug 2018, 10:31


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Aug 2018, 10:32
Post #8072


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Vlade, tu stii ca daca te dai peste cap (doamne fereste ) cu masina si iti rupi o mana de exemplu .... ti se deschide dosar penal tie pentru vatamare corporala ... tie ??

Nu cred ca stii ... aia este procedura ... si asa zice legea ... ca tie ti se pare normal sau anormal ... este alta poveste ...

Bine ca ti s-a parut anormal ca i-a saltat la unul permisul ca nu a dat prioritate .... aia era ok ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 7 Aug 2018, 10:36
Post #8073


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 7 Aug 2018, 11:14)
De ce s-o pedepsești mai rău pentru niște efecte care nu s-ar fi produs dacă imbecilul nu s-ar fi crezut mașină?
*



Ii dai unuia o palma, cade si se loveste la cap si tu zici ca de ce penal? Ca i-am dat doar o palma care trebuia cel mult sa ii inroseasca obrazul.
Pt ca nu e atenta pe unde merge, a trecut pe o trecere de pietoni pe NV, daca macar cand a trecut peste trecere isi lua ochii din telefon, il vedea si pe nefericitul ala ca nu era decat la cativa metri in fata ei.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 7 Aug 2018, 10:43
Post #8074


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(cj98czh @ 7 Aug 2018, 11:32)
Vlade, tu stii ca daca te dai peste cap (doamne fereste ) cu masina si iti rupi o mana de exemplu .... ti se deschide dosar penal tie pentru vatamare corporala ... tie ??

Nu cred ca stii ... aia este procedura  ... si asa zice legea ... ca tie ti se pare normal sau anormal ... este alta poveste ...
*


Știu. Și tocmai de-aia, dacă o să am un accident și o să-mi rup mîna, n-o să declar ruptul mîini orice mi-ar face, nici dacă m-ar tortura. Pentru că trăim într-o țară de rahat, în care dacă declar că mi-am rupt mîna stau dup-aia doi ani fără permis. Așa că dacă pățesc asta, le zic să mă lase în pace, că mă simt bine, și cu mîna mă duc a doua zi la spital și le zic că am căzut pe scări.

Și tocmai pentru că trăim într-o astfel de țară de rahat, am boală pe nesimțiții care te bagă în astfel de necazuri. Și cînd unul o pățește, nu plîng pentru el.

QUOTE(papa_mulo @ 7 Aug 2018, 11:36)
Ii dai unuia o palma, cade si se loveste la cap si tu zici ca de ce penal? Ca i-am dat doar o palma care trebuia cel mult sa ii inroseasca obrazul.
*

Nu-i același lucru. Palma aia presupune intenție. Or aici nu știm dacă femeia a vrut să intre intenționat în el (cel mai probabil nu).


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 7 Aug 2018, 10:45
Post #8075


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




QUOTE(VladSoare @ 7 Aug 2018, 10:28)
M-am săturat să trăiesc într-o țară în care trebuie să mă feresc zilnic de sute de imbecili și cretini și nesimțiți, și în care dacă nu reușesc să-i feresc e vina mea, și tot pe mine mă cercetează penal.
*



Si totusi de ce traiesti inca in ea si nu schimbi nimic ?


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 7 Aug 2018, 10:47
Post #8076


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Cred ca in momentul in care stai pe telefon la volan desi stii ca poate fi periculos poate fi considerat intentie, pentru ca nu ai facut nimic sa previi.
Similar cu ala de la iasi care a trecut pe rosu si a omorat o familie. Au vrut sa il bage la omor calificat, sau ceva, in loc de ucidere din culpa, rationamentul fiind ca deja era sa mai creeze alte accidente si nu s-a potolit, a trecut pe rosu, desi stia ca e posibil sa loveasca o alta masina.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 7 Aug 2018, 10:49
Post #8077


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 7 Aug 2018, 10:14)
OK, dar repet, dacă în locul ăluia ar fi fost o mașină, așa cum ar fi fost normal în locul ăla, atunci greșeala toantei (pe care n-o contest) ar fi fost pedepsită mult mai ușor. Sau poate chiar deloc, dacă ar fi făcut amiabilă.
*




Probabil e in functie de gravitatea damage-ului rezultat, ca una e sa il lovesti pe unul care e intr-o masina si alta e sa il lovesti direct pe carne la aceeasi viteza.



--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 7 Aug 2018, 10:50
Post #8078


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Ai vrut sa prinzi un tantar nu sa ii dai palma si sa bagat l-a mijloc. E penibila deja asta cu "tara de rahat" ... duceti-va frate intr-o tara klumea. Daca te sui intr-o masina si esti iresponsabil, in primul rand esti tu de rahat. Ai copii...pot trece strada aiurea intr-un moment de neatentie si ii loveste o masina fara sofer(preocupat de telefon). Ala isi vede de treburile lui si tie ti se pare asta lume ideala...


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 7 Aug 2018, 10:50
Post #8079


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(diesel_power @ 7 Aug 2018, 11:45)
Si totusi de ce traiesti inca in ea si nu schimbi nimic ?
*


Pentru că e prea tîrziu ca să mă mut în altă țară cu toată familia. Nu mi-aș permite acolo standardul de viață pe care mi l-am făcut aici. Trebuia s-o fac la douăzeci de ani, pe cînd eram un student rupt în fund. Acuma n-am nici timpul și nici energia s-o mai iau din nou de la zero. Dar asta e altă discuție și e off-topic aici. blush.gif

QUOTE(UXE @ 7 Aug 2018, 11:49)
Probabil e in functie de gravitatea damage-ului rezultat, ca una e sa il lovesti pe unul  care e intr-o masina si alta e sa il lovesti direct pe carne la aceeasi viteza.
*


Exact. Dar faptul că lovitura s-a produs direct în carne și nu în tablă este vina lui. Pentru că el și-a expus carnea acolo fără mașină.

This post has been edited by VladSoare: 7 Aug 2018, 12:01


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 7 Aug 2018, 10:57
Post #8080


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Asta suna a distopie.
Pot extrapola si ca daca ma dau cu placa si ma lovesc la caput, atunci medicii nu mai sunt obligati sa incerce sa ma salveze. Ce mi-a trebuit mie sport extrem?

This post has been edited by MuciX: 7 Aug 2018, 10:58


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 7 Aug 2018, 11:02
Post #8081


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Ipoteza: in general femeile sunt mai mici de statura, iar unele femei isi regleaza scaunul "suficient de sus" incat sa vada peste bord.
Teorie: tipa aia nu era cu telefonul in mana, pur si simplu are reglat campul vizual peste bord, paralel cu asfaltul, ia curba, se uita in fata, peste bord, nu vede nimic sau nu baga de seama (probabil ii vedea doar freza omului din carucior), nu ii sare in ochi ca are obstacol; cuplat cu o privire in oglinda, ca poate dorea sa schimbe banda, sau se uita peste drum la o cladire, sau cine stie ce facea, nu cred ca are sens sa emitem teorii, situatii pot fi foarte multe, fara sa implice neatentie sau telefon mobil; ... si a trecut prin amaratul ala. In mare parte sunt de acord cu ce zice VladSoare, sau cel putin inteleg punctul lui de vedere.

VladSoare, e absurd sa deschida dosar penal pentru asta, dar asta e procedura, poate nu stiai (bine punctat de cj98czh) si din cauza asta ai avut un "ton" mai ciudat.

Parerea mea despre accident: "soarta", asta e, se intampla cenzuraturi si da, sunt perfect de acord ca ala nu avea ce cauta pe mijlocul benzii, indiferent ca are sau nu stopuri si semnalizare si airbag si orice altceva. Daca era un camion in spatele lui nici macar nu il vedea si nici nu il impingea, ci il facea poster si gata! Deci, da, eu sunt de acord si de parere ca ala trebuia sa circule intr-un alt fel si chiar daca femeia aia era cu ochii in telefon nu consider ca merita dosar penal sau permis anulat; poate suspendat, ca sa isi schimbe pozitia la scaun, dar atat. Ea e cel mult vinovata partial de cauzalitate, in nici un caz de urmari.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 7 Aug 2018, 11:05
Post #8082


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Exact. Asta încerc și eu să spun. Doar că eu mă exprim mai dur; de-aia n-am priză la public. blush.gif

QUOTE(MuciX @ 7 Aug 2018, 11:57)
Asta suna a distopie.
Pot extrapola si ca daca ma dau cu placa si ma lovesc la caput, atunci medicii nu mai sunt obligati sa incerce sa ma salveze. Ce mi-a trebuit mie sport extrem?
*


Nu. Medicii trebuie să te salveze.
Ceea ce zic este că dacă te dai cu placa și te lovești la căpuț, nu e normal să tai copacul în care te-ai lovit și să-i faci dosar penal grădinarului care l-a plantat acolo.

This post has been edited by VladSoare: 7 Aug 2018, 11:08


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 7 Aug 2018, 11:08
Post #8083


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Hahahahahahha, Mucix, daca lasi orgoliul la o parte si privesti la rece, o sa iti dai seama ca e comic si bun raspunsul primit smile.gif
PS: Nu va certati pentru 2 aiuriti: tipa de la volan si ala din carucior. Nu merita oboseala. Eu o pun sub teoria selectiei naturale.

This post has been edited by DApophis17: 7 Aug 2018, 11:09


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 7 Aug 2018, 11:10
Post #8084


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Nu conteaza daca se uita la telefon dau la propriul copil din masina. Teoria ta e SF, ala are in carucior 1m inaltime iar cand ea trece peste trecerea de pietoni unde ar trebui sa fie atenta in fata, caruciorul e la max 10 m distanta...tre da stai sub bord sa nu vezi asa ceva.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 7 Aug 2018, 11:19
Post #8085


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Asta e fază de permis anulat. Ăla nu i-a sărit brusc în față sau a avut vizibilitatea obturată de altceva. Exagerez un pic, dar asta e fază de încadrat la intenție....


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 7 Aug 2018, 11:19
Post #8086


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




@daph17: nu e vorba de niciun orgoliu. Si nici nu se cearta nimeni. Eu cel putin nu am inceput.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 7 Aug 2018, 11:21
Post #8087


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Daca dosarul penal ramane deschis, va ajunge la un judecator iar el va decide pe baza datelor adunate de politie, cine e de vina si mai exact care e vina. Nu vreau sa lezez pe nimeni, dar datul cu presupusul nu prea ma atrage in situatii din astea. In schimba pot sa vad o situatie, atata cat pot, obiectiv. Pot sa am o perere, dar nu imi permit sa "dau" cu parerea.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 7 Aug 2018, 11:42
Post #8088


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




De asta ce parere aveti si cum credeti ca s-a terminat povestea?
https://www.google.ro/url?sa=t&source=web&r...An08kHOWaQT1eVF


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 7 Aug 2018, 11:57
Post #8089


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Parerea mea e ca al doilea accident nu s-a produs pe fondul stresului ci intentionat, ca sa acopere urmele ramase de la primul accident. Multe circumstante agravante..


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 7 Aug 2018, 11:57
Post #8090


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Eu nu am nici o parere. Cum s-a terminat? Nu am rabdare sa caut netul dupa raspuns.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 7 Aug 2018, 11:58
Post #8091


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Ce părere pot să am? Dacă a fugit de la locul accidentului, după ce în prealabil și-a acoperit urmele, merită tot ceea ce urmează să primească. Doar nu crezi c-o să-i iau apărarea? smile.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Aug 2018, 12:02
Post #8092


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu m-ar mira ... ca doar ce cauta ala noaptea cu bicicleta pe drum .... putea sa stea acasa ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 7 Aug 2018, 12:06
Post #8093


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Cu bicicleta are voie să se afle acolo. Acuma, dacă bicicleta era și iluminată corespunzător sau nu, asta e treaba anchetei să lămurească. Cu bicicliștii sau motocicliștii care circulă legal n-am nimic de împărțit.
Fuga de la locul accidentului n-o susțin sub nici o formă.


This post has been edited by VladSoare: 7 Aug 2018, 12:06


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 7 Aug 2018, 12:23
Post #8094


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Corect papa_mulo,familia mortului s-a inteles cu soferul si toata lumea e libera si fericita


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 7 Aug 2018, 13:00
Post #8095


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Pai este posibil asta dpdv legal??
In alta ordine de idei se vede in comunicatele politiei ca se incearca cosmetizarea faptei: nu se mentioneaza prin comunicate al doilea accident in schimb se mentioneaza obsedant ca biciclistul nu avea casca si vesta. Plm...ca organ de ancheta nu te hazardezi...doar daca vrei sa cosmetizezi. Unu care a ascuns bicicleta si a mai facut apoi un accident ca sa ascunda urmele te poti astepta sa ii si ia aluia vesta si apoi sa o arunce intr-un tomberon...
Deja ma intreb fiul cui e autorul...


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 7 Aug 2018, 13:56
Post #8096


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




QUOTE(cj98czh @ 7 Aug 2018, 10:32)
Vlade, tu stii ca daca te dai peste cap (doamne fereste ) cu masina si iti rupi o mana de exemplu .... ti se deschide dosar penal tie pentru vatamare corporala ... tie ??

Nu cred ca stii ... aia este procedura  ... si asa zice legea ... ca tie ti se pare normal sau anormal ... este alta poveste ...


*


Drumul catre si dinspre locul de munca face parte din programul de lucru.Daca ai cazut pe gheata si ai fracturi este accident de munca si angajatorul face cercetare si te si sanctioneaza,e drept ca aici cu nimic,sau trage de urechi,legal,ca n-ai fost atent si n-ai facut tot posibilul sa nu-ti bulesti integritatea corporala.
Aia o proasta,ca prea multe altele,care belea ochii-n telefon si nu la drum.Ala rula pe unde voia maciuca lui si cand planetele ostile s-au aliniat a iesit de-o bubuitura..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 7 Aug 2018, 14:02
Post #8097


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Cica Murphy....ala cu legile, a zis ca "accidentele se intampla atunci cand doi oameni incearca sa fie destepti simultan".


Referitor la cazul cu soferita si nea ala cu scaunul motorizat nu o sa discut speta pentru ca ati dezbatut-o pe toate fetele, DAR, desi sunt de partea celor care zic ca soferita a gresit si trebuie arsa pe rug.....nu pot totusi sa nu vad si logica lui Vlad.

Pentru ca zilnic avem de-a face cu diversi care sunt prezenti in locuri in care nu au ce sa caute, ori daca noi o sa continuam sa blamam doar soferii si atat nu vom face decat sa perpetuam aceasta stare de fapt.

Chiar zilele trecute m-a apostrofat o vaca , ca nu ii pot spune altfel, care imi facea borshul de pe lume si racnea la mine ca o cretina " SUNT PE TRECERE" pentru ca nu am lasat-o sa traverseze pe trecerea de pietoni fix pe rosu....si verde pentru mine.

Si daca imi veniti cu argumentul (corect, nimic de zis), ca poate e un nebun sau un copil.....va intreb eu. Daca dau peste un nebun, copil, betiv.....plm.....pe trecerea de pietoni pe rosu penru pietoni si verde pentru mine, cine e de vina?

Nu trebuie sa fie nici soferul facut la nesfarsit raspunzator si pentru altii care incalca legea.
Pentru ca daca tot timpul soferul e de vina....de ce dracu mai punem semafoare, treceri de pietoni....etc. Hai sa nu mai punem nimic, toata lumea sa treaca pe unde li se scoala, iar unica treaba a soferului e sa-i evite....

Eu recunosc ca n-am suficient tupeu si timp de umblat pe la politie, insa tare le-as rupe nitel picioarele unora dintr-astia care trec asa de-an sulea pe principiul "ma evita soferul ca daca nu, intra la parnaie". Macar asa, cat sta cu atele, poate ar timp sa reflecteaze un pic mai mult....la lucruri.

This post has been edited by vallixx: 7 Aug 2018, 14:09


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 7 Aug 2018, 14:09
Post #8098


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Pe trecerea de pietoni unde semaforul e rosu o sa iti dea NUP din orice pozitie. Pe mine ma enerveaza animalele umane care trec pe trecere fara sa se asigure si cu castile in urechi, ca e locul unde trebuie sa le dai prioritate, eh daca ramai fara frane cu ce ii incalzeste pe ei la 2m sub pamant ca aveau dreptate?!?!

Educatie rutiera in scoala nu se face, educatie sexuala nu, ce plm se mai face in scoala, ca notele de la bac le-am vazut ...


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 7 Aug 2018, 14:14
Post #8099


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Pai cam despre asta este vorba. Si cred ca despre asta vorbea si Vlad.

Legea trebuie sa fie respectata de toti, macar in teorie, ca atare trebuie sa plateasca fiecare pe masura nerespectarii legii.

Asa ca pedepsim soferita ca a dat in ala, dar ar trebui ca si ala sa si-o cam fure pentru ca nu prea avea ce sa caute acolo. Si cumva nu prea imi vine sa cred ca s-a dat culpa comuna.

Intr-adevar soferita a provocat accidentul, pe care e drept ca putea sa-l si evite.
Dar daca ala nu era acolo, pentru ca nu prea avea voie, mai existau premisele provocarii acelui accident? Mai avea ce sa provoace, mai avea in cine sa dea?

Am caz in familie....un vãr indepartat...gradul 3-4....dar tot vãr se cheama......care a dat intr-o caruta aflata pe drum national....mai mult chiar, era drum european. Pe inserat (nu noaptea, insa pe amurg), caruta canci lumina....doar un ochi de pisica de pe la o bicicleta.

Vãru' are acum dosar pentru vatamarea carutasului, a platit si calul....a platit si pe izda ma-sii.....
Dar daca caruta nu era acolo pentru ca nu avea voie, el mai avea in ce sa dea?

This post has been edited by vallixx: 7 Aug 2018, 14:20


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 7 Aug 2018, 14:27
Post #8100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Exact despre asta e vorba, judecata o face un judecator in urma deschiderii unui dosar penal. Acuma daca judecatorul ala nu vede corect contextul si situatia, se poate face apel iar un alt judecator poate decide altfel.

Pareri putem sa avem, dar ce s-a intamplat cu adevarat acolo doar ei stiu si parerea mea e cum am zis mai sus, soferita are vina doar din punct de vedere a cauzalitatii, dar a urmarilor accidentului eu nu consider ca are vreo vina. Practic ea e vinovata ca nu a fost suficient de atenta pentru a "evita orice pericol"... acuma ca ala are daune la carucior si la epiderma e din cauza ca se deplasa pe unde nu are voie, nu ca nu a fost aia atenta. Daca il lovea pe trotuar atunci era vina ei pentru zgarieturile provocate, dar asa...

Exact cum ai zis mai sus, nu se mai poate asa, sa fie tot timpul doar soferul de vina.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
414 Pages « < 268 269 270 271 272 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 03:10
Dacia