Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

stop spate scenic II - unde gasesc?

pierburg2ee
post 31 Aug 2009, 09:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 March 09
From: Bucuresti, s3




salut,

am cautat stopul spate la autokarma si raspunsul e "nu se poate aduce". La in garaj costa aprox. 400 ron (e hella) ....mi se pare scump ... si au intradevar si optiunea unuia FiY la 160 ron dar fara consola in care intra becurile. Pe asta o mai pot recupera cred de la mine. Acum cer detali sa vad daca il pot aduce pe ala ...

Are cumva cineva idee unde mai pot cauta in caz ca nu il pot aduce pe cel ieftin? chiar si al dezmembrari in Bucuresti m-ar bate gandul. Nu ca ar fi mai ieftin ci pentru ca ar fi matuit ca celalalt.


PS. am gasit-o lovita in parcare. O singura lovitura zdravana in stop central dreapta ...la muchea exterioara ... trist e ca mi-a strambat si tabla care ii face conturul exterior al stopului pe aripa spate (si e dublata cumva la muche....foarte greu de indreptat). Nu ai acces acolo de niciunde...am demontat suportul la usita de alimentare cu benzina, prin portbagaj ornamentul spate ... etc ...greu greu
Judecand dupa inaltime a fost o bena de camion de mici dimensiuni. Nici o alta lovitura decat acolo ...precisa si destul de puternica
Nu am casco si el nu a lasat nici un numar de mobil sa ii pot folosi RCA-ul.
Un sfat pentru vopsea .... imi trebuie cam 150g de vopsea pe baza de solvent (nu de apa) ... unde naiba gasesc cu raport bun pret-calitate?

Multumesc anticipat.



--------------------
Renault Scenic 2 1.6 16v 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pierburg2ee
post 8 Dec 2009, 23:41
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 March 09
From: Bucuresti, s3




a trecut ceva timp.

oricum merita sa scriu, poate ajuta pe cineva.

Stopul cel mai ieftin l-am gasit la "ingaraj" la 1.8 mil. (carcasa cu "sticla din fata ei) Sunt convins ca se poate gasi si in alta parte la fel sau poate mai ieftin. Insa eu l-am luat usor de acolo. Nou. Marca FiY -coreana cred sau chinezeasca. calitate foarte ok. Este versiunea fara bloc de lumini montat. Am folosit blocul vechi (suportul de plastic pentru becuri - de obicei rezista la impact). Am reparat si indoitura. A trebuit sa incalzesc tabla intr-un punct. Nu puteam altfel sa o ciocanesc sa iasa perfect altfel.

Vopsea am luat de la uin magazin mic-mic, specializat, de pe Vatra Luminoasa, cum se intra pe ea de pe Mihai Bravu inspre stadionul National pe stanga la patru sute de metri. Foarte ok ca pret iar vopseaua era germana. Iarasi nu e singurul loc dar poate pe cineva ajuta. Cost vopsea necesar pentru revopsire integrala aripa spate + bucata din bara aproximativ 350.000 lei vechi cu lac si intaritor inclus (pretul este exclusiv pentru materiale nu si pentru manopera).

P.S. am testat si un produs cumpt dde pe eBay. E vorba despre Fix IT Pro. Creionul magic car eacopera zgarieturile din reclama TV. L-am luat cu 7 USD cu free shipping. Presupun ca e un fake de vreme ce modelul din reclama TV costa 2 milioane sau cam asa ceva. Oricum chiar si fake-ul asta are darul de a masca serios zgarieturile din lac. Daca s-a ajuns la grund sau la tabla efectul de mascare e slab. Altfel e .... adica cum sa spun ... merita clar 6,7 USD (practic e un lac cred eu) dar efectul de mascare functioneaza rezonabil sau mai mult decat atat. usor de gasit pe ebay la search. "Banditzii' de pe "ocazii" il iau de acolo si il revand cu 900.000 lei vechi minim. Jenant. Multumesc.


--------------------
Renault Scenic 2 1.6 16v 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 07:56
Dacia