Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 34 35 36 37 38 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

gibonu
post 28 Oct 2021, 23:50
Post #1051


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@tatabobu
Nu refuz nimic. Numarul total de calatori de la V3A, adica 249 l-am luat de aici:
http://www.transport-in-comun.ro/bucuresti...date_v3a-93.htm

Si nu este vina mea ca acolo scrie "Număr total de călători la 6,5 căl/m2: 249"
Adica n-am scos eu cifrele din burta. Nu mie trebuie sa imi demonstezi ca cifra respectiva nu este reala. Eu am spus deja asta.

Ca fapt divers, la Siemens, pe nemti i-a dus capu' sa scrie clar: locuri pe scau si locuri in picioare.

In rest, nu ti se pare deloc ciudat ca romanii calculeza la 6,5 calatori per m.p. iar nemtii calculeaza la 4 calatori per m.p.?

In alta ordine de idei, subiectul era sustinerea unui coleg de forum ca tramvaiul LF bidirectional nu-i bun, pentru ca pierde locuri pe scaune si in salon. Eu doar i-am aratat ca Siemensul LF si bidirectional are mai multe locuri pe scaune comparativ cu V3A, ne-LF si unidirectional. [la aceleasi dimensiuni ale tramvaiului].

In final, cu ce ti-ar placea sa te plimbi prin Bucuresti? Cu Siemens sau cu V3A?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Oct 2021, 00:29
Post #1052


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Daca te uiti sa vezi de unde vin locurile in plus, ai sa vezi ca siemensul are cate doua pe ambele parti. Iar V3A-ul are cate unul pe fiecare parte. Daca imparti la 2 numarul de scaune din siemens, sau dublezi numarul de scaune din V3A (ca sa fie in aceeasi configurare) ai vedea de ce se pierd locuri pe scaune la tramvaiele bidirectionale, si cam cate.
Desprenumarul de locuri din V3A nu stiu ce sa zic, eu am luat de bun ce scrie wikipedia. Conform calculelor pe care banuiesc ca le-ai citit nu ies 6.5 pe metru patrat nici batuti. Dar sa zicem ca informatia aia e eronata, data viitoare cand te urci intr-un tramvai uita-te te rog daca mai exista placuta pe peretele despartitor al cabinei manipulantului, acolo afisa ITB-ul numarul maxim de calatori.
Si ca sa-ti raspund la ultima ta intrebare cu o alta intrebare, tie cu ce ti-ar placea sa te plimbi prin Bucuresti? Cu masina pe care o ai, sau cu un S classe pe care ar trebui sa platesti vreo suta de mii de euro? Ca poate intelegi unde bat.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Oct 2021, 07:25
Post #1053


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




gibonu, serios, imi zici ca un siemens cu 170 de pasageri e mai bun ca un V3A cu 240de pasageri?? Pai pune-l pe ala pe linia cu 41 sau 32 si iti linseaza pasagerii vatmanul daca trec 4 bucati si nu te poti urca.
@tatabobu, pe peretele ala era placuta care zicea nr maxim de calatori 300, dar la 8 cal/mp

This post has been edited by einstein1984: 29 Oct 2021, 07:36


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 31 Oct 2021, 23:33
Post #1054


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(tatabobu @ 29 Oct 2021, 02:29)
Conform calculelor pe care banuiesc ca le-ai citit nu ies 6.5 pe metru patrat nici batuti. Dar sa zicem ca informatia aia e eronata,


Exact asta incerc si eu sa iti spun: ca informatia respectiva nu este reala. Ca este data din pix.
Nu este nevoie de calcule elaborate ca sa ajungi la concluzia asta. Mie imi da cu virgula ca nemtii considera 4 calatori per m.p iar romanii 6 calatori per m.p.

Revenind la numarul total de locuri in V3A, am indicat deja o sursa.
Mai indic inca una: http://www.saerp.ro/PDF/fisa_tehnica_tramvai_V3A.pdf

Scrie clar: "Locuri pe scaune 34 Nr total calatori 249"
Plus in enegleza: "Seating 34 Total seating+ standing 249"

QUOTE(tatabobu @ 29 Oct 2021, 02:29)
Si ca sa-ti raspund la ultima ta intrebare cu o alta intrebare, tie cu ce ti-ar placea sa te plimbi prin Bucuresti? Cu masina pe care o ai, sau cu un S classe pe care ar trebui sa platesti vreo suta de mii de euro? Ca poate intelegi unde bat.


Aici trebuie sa fac o precizare.
Avand in vedere ora tarzie a postarii mele initiale, am fost putin incoerent. Am vrut sa spun V3A vs tramvai LF si biderectioanal. Nu m-am referit strict la Siemens Avenio.

1 Nov 2021, 01:43:
QUOTE(einstein1984 @ 29 Oct 2021, 09:25)
gibonu, serios, imi zici ca un siemens cu 170 de pasageri e mai bun ca un V3A cu 240de pasageri??


Foarte tare asta
Tu inca crezi ca acei 240 pasageti din V3A, calculati la 6,5 calatori per m.p. sunt reali?
Ok, parerea ta, traim intr-o tara libera.

Asadar, nemtii de la Simens sunt niste idioti iar romanii sunt niste geniali. Mersi.

QUOTE(einstein1984 @ 29 Oct 2021, 09:25)
Pai pune-l pe ala pe linia cu 41 sau 32 si iti linseaza pasagerii vatmanul daca trec 4 bucati si nu te poti urca.


Daca ai fi avut bunavointa sa vezi link-ul de la Siemens pe care l-am postat, ai fi vazut ca exista si tramvaie de 70 de metri.
Cei 27 de metri ai lui V3A nu sunt lungimea unica la care se pot fabrica tramvaie.

QUOTE(einstein1984 @ 29 Oct 2021, 09:25)
@tatabobu, pe peretele ala era placuta care zicea nr maxim de calatori 300, dar la 8 cal/mp


Am citit-o si eu pe undeva pe asta cu 8 calatori per m.p.
Cred ca nici 300 de chinezi de 1,50 m inaltime si 40 de kile fiecare nu incap intr-un V3A.


1 Nov 2021, 02:17:
---------------------------------------

30.10.2021

Noua statie [supraterana] de metrou Tudor Arghezi, inca in constructie.

01.jpg ( Size: 217k ) Number of downloads: 392
02.jpg ( Size: 230.2k ) Number of downloads: 388


Noua statie este pe M2, intre actuala statie Berceni si soseau de centura. Mai exact, cam la 1 km departare de centura.

Se intampla sa stie cineva motivul pentru care statia asta nu este mai aproape de centura? Asta in perspectiva viitorului inel feroviar al Bucurestiului [care nu se stie cand va fi gata].
Si in perspectiva unei statii pe centura mai destepte [intermodala parca se numeste] in care opreste si trenul si metroul si schimbarea intre cele doua este foarte comoda.

Fosta halta Gradistea [urmeaza sa fie demolata].

03.jpg ( Size: 229.19k ) Number of downloads: 389


Fostul pod feroviar de la Gradistea [construit inainte de 1990 si niciodata functional], acum demolat de austriecii de la Porr.

04.jpg ( Size: 265.95k ) Number of downloads: 391


This post has been edited by gibonu: 1 Nov 2021, 00:17


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Nov 2021, 08:11
Post #1055


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Daca luam 24 m utili de lungime ai tramvaiului si 2,2 m latime utila avem 52,8 mp utili. la 6,5 calatori pe metru patrat da 343... e drept, unii sunt pe scaune sia colo scade densitatea, insa nu vad de ce 240 nu ar fi posibil.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Nov 2021, 22:52
Post #1056


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@einstein1984

Ti-am dat cifrele din care rezulta ca un Siemens 100% LF si biderectional are mai multe locuri pe scaune comparativ cu V3A. Vrei sa le crezi bine, nu vrei sa le crezi este la fel de bine.

Daca tu crezi ca in anul 2021, intr-o capitala UE, este ok ca inca sa circule tramvaie V3A si Tatra este ok, e parerea ta. Insa nu incerca sa ne spui ca tramvaiele astea sunt mai bune comparativ cu unul 100% LF si bidirectional [acolo unde este nevoie].

In rest, cum ramane cu faptul ca in Europa civilizata au aparut deja tramvaie cu alimentare prin sol, pentru a nu strica peisajul urban din centrul orasului cu stalpi, fire, etc.?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Nov 2021, 08:28
Post #1057


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




sigur ca are multe scaune daca asa a fost comandat, doar ca per unitatea de lungime cara putini pasageri.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Nov 2021, 09:24
Post #1058


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




https://en.wikipedia.org/wiki/Crush_load
Pana la 6 calatori per mp e considerat acceptabil de catre autoritati; (mie mi se pare mult dar aia e)
Pana la urma scopul unui transport public civilizat nu ar trebui sa fie sa indesi 14 calatori per mp ca in India(cum naiba or face asta-nu stiu)
Tramvaiele low-floor sunt avantajate in cazul in care au usi pe ambele parti pentru ca lipseste scara care sa manance din spatiu ca la sarpele V2 cu doua capete de la noi .
Pana una-alta asteptam tramvaiele Astra Vagoane Călători – CRRC Qingdao Sifang pana pe la anu'
- capacitate de transport de 322 călători, dintre care 56 locuri pe scaune;
- nu vad daca au usi pe ambele parti. Nu consider asta neaparat o problema sau vreun avantaj fantastic, capetele traseelor se cam pun la capatul orasului unde ai loc sa faci o bucla cu o linie separata; A avea un numar dublu de usi implica de doua ori mai multe piese , actionari, greutate, etc.
Intr-un oras ca Bucurestiul - relativ putin intins unde tramvaiul ar face aprox o ora de la un cap la altul , merita sa pui scune mai putine si loc mai mult de stat in picere.

This post has been edited by dizzy: 2 Nov 2021, 09:50


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Nov 2021, 09:26
Post #1059


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




bucla la capat insemana ca si vatmanul poate lua o pauza, poate folosi o toaleta etc.
Astra au ajuns deja la Galati.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Nov 2021, 23:10
Post #1060


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 2 Nov 2021, 10:28)
sigur ca are multe scaune daca asa a fost comandat, doar ca per unitatea de lungime cara putini pasageri.


Iar unitatea aia de lungime este batuta in cuie, nu se poate modifica in functie de cati pasageri trebuie transportati?
Oare degeaba Siemens produce tramvaie de 70 m lungime [adica de 2,5 ori mai lung comparativ cu V3A]?

QUOTE(einstein1984 @ 2 Nov 2021, 11:26)
bucla la capat insemana ca si vatmanul poate lua o pauza, poate folosi o toaleta etc.


Ok. Si la Budapesta [plus alte orase] care au tramvaie bidirectionale ce fac vatmanii? Cum au rezolvat ei problema pauzei si a toaletei?

QUOTE(einstein1984 @ 2 Nov 2021, 11:26)
Astra au ajuns deja la Galati.


Si la Oradea sau Arad.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 3 Nov 2021, 00:06
Post #1061


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Aha. Deci nu-i suficient că-i spui STB-ului rupt in cur să-și schimbe sărăciile de V3A și Tatre cu Siemensuri, vrei și peroane mai lungi in stații.
EDIT: cu depourile cum să facă, sa le modifice sau să facă altele?

This post has been edited by tatabobu: 3 Nov 2021, 00:08


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Nov 2021, 00:23
Post #1062


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@tatabobu
Am spus clar ca m-am referit la tramvai 100% LF si bidirectional, nu strict la Siemens. Dar probabil ca ti-a scapat.

Lungimea peroanelor nu o adaptezi la numarul de calatori? Sau bagam si aici din pix un numar, sa zicem 10, de calatori per m.p. pe peron si gata, am rezolvat problema?

Sau cumva mergem pe ideea "nu luam niciun milimetru din calea de rulare a masinilor"?

La Budapesta cum au facut cu depourile? Le-au modificat sau au facut altele?
In rest, de ce trebuie modificat depoul pentru un tramvai bidirectional? Cele cateva tramvaie biderectionale ale STB-ului [parca 5 cu totul] au cumva un depoul lor separat?

P.S. Tocmai ne-a spus un coleg de forum acum cateva zile ca "Budapesta are toate tramvaiele bidirectionale; nici o linie de tramvai nu mai are bucle de intoarcere, toate au 2 linii la capat."





This post has been edited by gibonu: 3 Nov 2021, 00:27


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 3 Nov 2021, 01:40
Post #1063


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Și zisesem că nu mai incerc sa intru în discuții cu tine, pentru că dai soluții cărora nu le vezi repercursiunile. Tu ai spus că poate fi mai lung tramvaiul, ca sa fie bidirecțional și să aibă același număr de călători. Dar cumva scapi din vedere că un tramvai mai lung are nevoie de un peron mai lung, și de un număr mai mare de metri de sina in depou. Acuma, daca tu îmi ceri mie să-ți explic de ce varianta pe care o propui e proasta, dar refuzi sa vezi sau să înțelegi argumentele logice, eu n-am ce altceva sa fac decât să te las sa crezi că ai dreptate. Mă retrag, cu tine nu se poate discuta, este exact ca-n bancul ăla cu "de ce nu poți să joci șah cu un porumbel".


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Nov 2021, 09:09
Post #1064


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




eu sunt curios ce faci cu tramvaiul de 70m in piata Dany Huwe, fosta razoare, ca ala daca opreste blocheaza tot.
iar cu tramvaiele din budapesta sa zica aia de au fost acolo cum fac vatmanii daca nu au bucla de stationare.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 3 Nov 2021, 10:43
Post #1065


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.218
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(tatabobu @ 3 Nov 2021, 01:40)
este exact ca-n bancul ăla cu "de ce nu poți să joci șah cu un porumbel".
*



Zi-l si altora...


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Nov 2021, 16:15
Post #1066


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(einstein1984 @ 3 Nov 2021, 10:09)
eu sunt curios ce faci cu tramvaiul de 70m in piata Dany Huwe, fosta razoare, ca ala daca opreste blocheaza tot.
iar cu tramvaiele din budapesta sa zica aia de au fost acolo cum fac vatmanii daca nu au bucla de stationare.
*


Au capatul exact cum e capatul liniei de tren la Otopeni, 2 peroane. Ajunge primul, ocupa linia din fata sa, ia pauza. Ajunge urmatorul, intra pe abatuta si ocupa linia de alaturi.

Apoi pleaca primul, intra pe abatuta si apoi pe cealalta linie, corespunzatoare sensului sau de mers. Al doilea pleaca pe linia sa directa, corespunzatoare sensului sau de mers.
Inainte sa plece al doilea, vine al treilea, care ocupa linia sa, SAMD...
Capture.PNG ( Size: 1.99mb ) Number of downloads: 292



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Nov 2021, 23:12
Post #1067


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(tatabobu @ 3 Nov 2021, 03:40)
Mă retrag


Poti sta linisit. Nici eu nu te mai deranjez, pe niciun topic al forumului.
Sa auzim de bine.


4 Nov 2021, 01:21:
QUOTE(einstein1984 @ 3 Nov 2021, 11:09)
eu sunt curios ce faci cu tramvaiul de 70m in piata Dany Huwe, fosta razoare, ca ala daca opreste blocheaza tot.


De ce ar trebui sa opreasca tramvaiul in millocul pietei?
In plus, unde am spus eu ca in Bucuresti sunt neaparat necesare tramvaie doar de 70 m.

Daca ai fi avut bunavoina sa deschizi link-ul pe care l-am pus cu Siemens Avenio, ai fi vazut ca este produs in diverse lungimi, de la 18 m [2 module] pana la 72 m [8 module]. Iar pentru toata gama de lungimi exista latimi de 2,30 m, 2,40 m si 2,65 m. Iar Siemens este doar un exemplu, cu siguranta si alti producatori au o oferta similara.

Adica au o productie flexibila, adapata nevoilor fiecarui oras in parte.

In rest, ca fapt divers, te poti uita pe Google Maps [measure distance]. Vei vedea ca peronul de la Obor de pe linia lui 1 are vreo 60 m iar cel de pe linia lui 21 are 100 [una suta] metri.

QUOTE(einstein1984 @ 3 Nov 2021, 11:09)
iar cu tramvaiele din budapesta sa zica aia de au fost acolo cum fac vatmanii daca nu au bucla de stationare.


Pai deja ti s-a explicat foarte clar cum au rezolvat ungurii problema. Pentru mine este foarte clar.

In alta ordine de idei, la metrou cum fac cei care il conduc, ca bucla de intoarcere in subteran nu stiu sa existe la capete de llinie.


4 Nov 2021, 01:22:
@Laurentziu83
Multumesc frumos pentru explicatie si disponibilitate.

This post has been edited by gibonu: 3 Nov 2021, 23:22


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Nov 2021, 08:23
Post #1068


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




la metrou ai si linii de garare unde poate un tren sa treaca in fata altuia.
Mergi tu la razoare si stai 15 minute in inetresectie si o sa vezi de ce trebuie sa opreasca tramvaiul acolo si de ce spatiul e croit dupa lungimea unui V3A .


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 5 Nov 2021, 18:39
Post #1069


bgd


Group: Members
Posts: 3.309
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt






--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 5 Nov 2021, 19:04
Post #1070


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Or sa ii puna un 1.9 tdi.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 8 Nov 2021, 23:02
Post #1071


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 4 Nov 2021, 10:23)
la metrou ai si linii de garare unde poate un tren sa treaca in fata altuia.


La Dristor 2 ai vazut sa existe "linii de garare unde poate un tren sa treaca in fata altuia"?
Oare acolo cum se procedeaza cu pauza pentru cei care conduc trenurile?

QUOTE(einstein1984 @ 4 Nov 2021, 10:23)
Mergi tu la razoare si stai 15 minute in inetresectie si o sa vezi de ce trebuie sa opreasca tramvaiul acolo si de ce spatiul e croit dupa lungimea unui V3A .


Am inteles. Ramanem la V3A si Tatra din cauza de ... intersectia de la Razoare.
Adica pe aici nu va circula in vecii vecilor vreun tramvai Astra 100 LF, pentru ca are 36 m lungime vs 27 m lungime la V3A?
Si nici nu ne putem pune problema de exemplu de semaforizare d-aia jmekera, care opreste masinile si da unda verde tramaviului.


<span class='edit'>9 Nov 2021, 01:09:</span>
QUOTE(bgdrenault @ 5 Nov 2021, 20:39)


Foarte tare initiativa. Daca am inteles bine, motorul original era de 8 cilindrii in linie.

Oare restauratorii or fi luat legatura cu firma Buick? Nu ca le-ar fi dat un motor, insa s-ar putea sa dea o mana de ajutor la restaurare. Ca nici in Statele Unite nu cred ca gasesti cate un Buick Road Master Sedan la fiecare colt de strada [ca sa nu mai vorbim de rotile de tren].

Oarecum similar, in gara la Fetesti este expusa o drezina similara, pe baza de Skoda Vos. Si cred ca si la Sinaia tot o Skoda este.

This post has been edited by gibonu: 8 Nov 2021, 23:47


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 Nov 2021, 23:19
Post #1072


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




Din categoria "prea frumos ca sa fie adevarat":

"Primele imagini cu prototipul tramvaiului Astra pentru București

Noul tramvai va avea ... loc special pentru biciclete[U] ...
"

Sursa si mai multe detalii: https://clubferoviar.ro/prototipul-tramvaiu...ntru-bucuresti/

Personal, pana nu vad nu cred. Insa apreciez a macar la nivel declarativ, vine civilizatia peste noi.

In rest, cu bicicleta te poti urca in metroul L-V 20:00 - 23:00 si S-D si sarbatori legale toata ziua, ceea ce s-ar putea aplica si in cazul tramvaiului. Teoretic.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Nov 2021, 08:50
Post #1073


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 9 Nov 2021, 00:02)
La Dristor 2 ai vazut sa existe "linii de garare unde poate un tren sa treaca in fata altuia"?
Oare acolo cum se procedeaza cu pauza pentru cei care conduc trenurile?

*



Exista linie de garare inainte sa intri in statie. Si trenul parcat in statie poate schimba echipajul.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Nov 2021, 23:44
Post #1074


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Asadar, la metrou Dristor 2 "trenul parcat in statie poate schimba echipajul". Exact acelasi lucru se poate face si la capatul tramvaiului bi-drectional, cu usi pe ambele parti si care nu are bucla de intoarecere la capat.
Exact asa cum se intampla la Budapesta.

------------------------------------------------------------------------

<span class='edit'>22 Nov 2021, 01:53:</span>
Asta spuneam acum aproape o luna:

QUOTE(gibonu @ 25 Oct 2021, 23:38)
Mai presante sunt nevoile actuale din oras, cum ar fi ... eventual Calea Mosilor [partea veche] facuta doar pentru tramvai si multe altele.


Si asta se intampla incepand din 17.11.2021: "Mașinile nu mai au voie pe anumite porțiuni de pe Calea Moșilor, între bd. Carol și Piața Sf. Gheorghe/ Tramvaiele 21 și 16 vor circula mai bine"

Mai exact: "Restricțiile de circulație sunt pe următoarele segmente, între Piața Sf. Gheorghe și bd. Carol:

Accesul interzis pe Calea Moșilor între Str. Sfinților și Bd. Hristo Botev, pe sensul spre Piața Sf. Gheorghe;

Accesul interzis pe Calea Moșilor între St. Radu Calomfirescu și Bd. Hristo Botev, pe sensul spre Obor;

Accesul interzis pe Calea Moșilor între Str. Pictor Ștefan Luchian și Bd. Carol I, pe sensul spre Obor.
"
Sursa si mai multe detalii: https://m.hotnews.ro/stire/25189054

Inceputul este bun, vedem cum va fi aplicata masura adoptata.
Ideea de baza a unui oras civilizat este ca prioritate are transportul public si nu masina personala. Si ca usor dar sigur, civilizatia vine peste noi.

Poza este facuta vineri, 19.11.2021, pe la ora 19:00 la intersectia dintre Calea Moșilor si Str. Pictor Ștefan Luchian.

02.jpg ( Size: 412.68k ) Number of downloads: 30


Am stat acolo vreo 10 minute. In timpul asta, cam 80% dintre masini au respectat interdictia.

This post has been edited by gibonu: 21 Nov 2021, 23:55


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Nov 2021, 08:19
Post #1075


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Aham, si ce facem, lucram cu 2 vatmani pe un tramvai in 8 ore?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Nov 2021, 22:51
Post #1076


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Pai la Dristor 2 cum se proceceaza? Dar la tramvaiul din Budapesta?

Pana la urma, tot nu reusesc sa inteleg care-i problema. Mai ales ca deja ai doua exemple [Dristor 2 si Budapesta] de vehicule pe sina fara bucla de intoarcere la capat.

Adica care-i avantajul de a avea bucla de intoarcere care iti mananca din spatiul din oras cand tramvaiul bidirectional este ceva obisnuit in Europa.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Nov 2021, 08:03
Post #1077


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




credeam ca am explicat mai sus, avantajul e ca ai un singur set de usi nu 2 , o singura cabina nu 2, si mai multe scaune in locul usilor. Metroul e obligat sa aiba usi pe ambele parti pentru ca are peroane pe ambele parti si nu are o problema cu lungimea, care la tramvai e limitata.
Bine, acuma ca au ungurii asa ceva, toti nemtii si francezii cu tramvaie unidirectionale sunt idioti care risipesc spatiul in oras.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 23 Nov 2021, 08:23
Post #1078


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(einstein1984 @ 23 Nov 2021, 07:03)
toti nemtii si francezii cu tramvaie unidirectionale sunt idioti care risipesc spatiul in oras.
*


nemț


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 24 Nov 2021, 23:15
Post #1079


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@einstein1984

Pe langa ceea ce ti-a spus @mucix, iti dau si eu doua exemple din Franta [pe care le-am vazut cu "urechile" mele]:
- tramvaiul Rhonexpress din Lyon, care face legatura intre aeroport si gara centrala;
- statia de capat numita Odyssem din Montpelier.

Mai pe langa noi, poti vedea statia de capat Bagcilar de la Istanbul.

Un alt exemplu de tramvai bi-directional poti vedea in pozele de mai jos din Berlin [septembrie 2019].

10.jpg ( Size: 3.73mb ) Number of downloads: 25
11.jpg ( Size: 428.79k ) Number of downloads: 27


Bineinteles, putem spune ca la toate exemplele de mai sus, plus cel de la Budapesta inca nu au aflat ca "avantajul e ca ai un singur set de usi nu 2 , o singura cabina nu 2, si mai multe scaune in locul usilor".


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 8 Dec 2021, 09:52
Post #1080


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.063
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Via FB



Attached thumbnail(s)
264659313_1309561509496695_3390975318881872289_n.jpg ( Size: 166.93k ) Number of downloads: 33


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
49 Pages « < 34 35 36 37 38 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 06:53
Dacia