Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

booking.com-rezervari hoteluri on-line, a folosit cineva? ce carduri sunt bune pt plata?

miki
post 10 Sep 2021, 10:57
Post #61


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




cind faci rezervarea ai si descrierea modului in care se poate face ( daca se poate face) rambusarea banilor
este in functie de ceea ce a setat proprietarul, booking este doar un "mijlocitor'
https://www.booking.com/content/terms.html?...Eg_D_BwE#tcs_s6

exista insa si optiunea de refund protection
https://bookingprotect.com/home/

This post has been edited by miki: 10 Sep 2021, 11:01


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Aºılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 Sep 2021, 14:39
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(UXE @ 10 Sep 2021, 09:41)
Intrebare ipotetica:  ce se intampla daca ajung acolo si aflu ca e o mare teapa?  sau ce se intampla daca ajung acolo si dupa o zi, doua am o urgenta personala si trebuie sa renunt la sejur, cum imi pot recupera banii pe restul noptilor?
Exista vreo lege care reglementeaza inapoierea banilor in asemenea cazuri?  Practic plata se face prin boogking.com.

Si ar mai fi si alte cazuri:  ajung acolo , nu imi place camera ca nu arata ca in poze si e multa mizerie si etc...  si proprietarul nu are camere libere si decid sa nu stau la cazarea respectiva. Cum imi pot recupera banii daca proprietarul nu vrea?
In afara de proces... bla bla
*


Deschizi frumos aplicatia si sigur e un buton pe undeva prin care raportezi faptul ca nu mai poti sta la acea cazare din motivele enumerate de tine de mai sus. Ajuta si niste poze daca poti sa faci.
Important e sa faci acest lucru fix in seara in care ajungi acolo, nu a treia zi dupa scripturi, ca nu te mai baga nimeni in seama.

Ideea e ca booking au un sistem bine pus la punct pentru astfel de situatii, nu esti nici primul si nici ultimul care se loveste de probleme la cazare.

Cel mai important insa e sa te uiti la review-uri si, in cazul celor mai putin bune, daca se raspunde la ele. Apoi te uiti la numarul review-urilor (o nota de 8 din 4700 de review-uri poate insemna mai mult decat 9.5 din 22 de review-uri), de cand e respectiva cazare postata acolo (daca hotelul respectiv primeste oaspeti de pe booking din 2010 atunci poti sa te bazezi pe review-urile de acolo).

Am patit-o la Chisinau cu o pensiune cu review-uri false (balarii gen "locatie langa padure", desi ea era in mijlocul orasului) iar la 2 luni dupa ce le-am bagat carne in frigider au sters pensiunea de pe booking si au pus-o din nou cu alt cont, alte review-uri.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 19:30
Dacia