Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Dezaburire luneta și aer conditionat, Dezaburirea spate și aerul condiționat

kornel85
post 6 Jan 2021, 08:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 October 18




Salut
Am un megane 2 grandtour 1.5 dci 103 cai cu clima automata cu probleme la aerul condiționat și la dezaburire luneta. Mai precis când apăs butonul de dezaburire nu se întâmplă nimic nici ledul nu se aprinde nici dezaburirea nu funcționa, siguranțele sunt ok la fel și firele în burduful de la portbagaj.
Am masurat tensiunea cu aparatul și cu rezistenta conectata 0 volți, în schimb cu rezistenta deconectata sunt 1.2 volti
La aerul condiționat când apăs pe buton se aprinde martorul de ac dar nu cuplează compresorul, la fel siguranțe ok, freon în instalație, schimbata sonda de presiune, pus pe direct compresorul cuplează și da răcește, tensiunea măsurată pe mufa compresorului1.3 volti. Pe tester la apăsarea butonului ac apare ac cuplat sau decuplat deci butonul functioneaza
Dacă apăs butonul de dezaburire rapida se aprinde ledul de la dezaburire luneta și martorul de la ac, dar tot nu funcționează, la fel pe tester se vede ca ar fi cuplat ac-ul
Eu bănuiesc releiele dar nu știu unde se afla, bănuiesc ca sunt în interiorul upc-ul
Mulțumesc în avans

This post has been edited by kornel85: 6 Jan 2021, 08:23


--------------------
renault megane 2 2007 privilege - ct 03 tgc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:33
Dacia