Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fluence, Fluence or Megane

zugry
post 6 Oct 2009, 14:44
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 5 December 07
From: Galati, Romania




Ati da Megane-ul Sedane pe noul Fluence?

Cum vi se pare? (neoficial, inainte de lansare)


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer GT Line 1,5 dCi 110CP - aprilie 2015 - de Bucuresti... :)
Renault rulez...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 6 Oct 2009, 15:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




inca nu ma pronunt, probabil ca da daca va avea cel putin dotarile de pe privilege si neaparat sa scoata 5 stele la euroncap. Aaaa si ESP, ca la sedan nu era optiunea cand am luat-o. Desi Sedanul are in continuare cea mai reusita forma!


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 6 Oct 2009, 16:07
Post #3


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Vezi ca este deja topic creat pentru impresii inainte de lansare...


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 6 Oct 2009, 18:23
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




DA. Eu cred ca va fi mai fiabil decat actulaul megane II, este mai bine lucrat etc.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 6 Oct 2009, 20:56
Post #5


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




zic sa nu ne grabim sa tragem concluzii pripite. Eu am o fixatie si anume ca orice masina e mai buna ca a mea. Cand o conduc pe a altuia e mai buna ca a mea asa ca din instinct, da, as da-o pe un Fluence, dar daca gandesc un pic asupra situatiei inca nu as schimba. As astepta ca Fluenceul sa faca cel putin un an si sa vad cum se comporta.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zugry
post 6 Oct 2009, 21:00
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 5 December 07
From: Galati, Romania




sincer, eu nu as da Megane Sedane-ul actual decat pe un alt Megane Sedane nou-noutz. Fluence mi se pare ca aduce foarte mult cu Fiat Albea din fatza, ceea ce conduce la o repulsie groaznica.
Consider ca Megane II are personalitate, are o forma atragatoare, diferita de alte masini din aceeasi gama.

Poate doar Megane III Sport Tourer sa fie o alternativa viabila pentru mine, cel putin.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer GT Line 1,5 dCi 110CP - aprilie 2015 - de Bucuresti... :)
Renault rulez...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 6 Oct 2009, 21:18
Post #7


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




sincer, prefer si megane 2 bicorp fata de cel nou. este unic, nu mai vedeai asa forma nicaieri la concurenta. intr-o zi ma uit in oglinda retrovizoare si zic: "uite megane-ul ala nou!". cand ma uit mai bine era un hyundai i30. s-au inscris cu masina asta in trend; nu are nimic deosebit fata de celelalte. doar coupeul parca e mai rasarit dar cam atata. la fel si fluence mi se pare ca a copiat de peste tot si a iesit o struto-camila.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 7 Oct 2009, 09:06
Post #8


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




OFF: @zugry
@spy_oh_joy1389
De apreciat sinceritatea... biggrin.gif
ON: megane II a fost frumos, dar incepe sa fie cam depasit.
fluence este bleah...


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 7 Mar 2010, 19:14
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Nici eu nu as da Megane Sedane-ul actual decat pe un alt Megane Sedane nou-nout.
Sunt mai conservator.
Este testat de ani buni.
Mai vedem.


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 7 Mar 2010, 20:57
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




mi-ar placea meganul sedan cu interiorul de la fluence.si cum spunea cineva mai sus si cu esp.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
faraonu'
post 8 Mar 2010, 10:59
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 6 January 10




Pe un Fluence nu l-as da, dar pe un Laguna 3 sau Megane sport tourer da. Nu stiu daca ati observat dar cand te urci in spate in Fluence dai cu capul de stalpul lateral, e foarte jos. Privita din spate sau din fata arata urat rau are ecartamentul prea mic in comparatie cu latimea masini, avea dreptate cineva mai sus ca seamana cu Fiat Albea. Interiorul e ok. Megane sedan e nr.1

This post has been edited by faraonu': 8 Mar 2010, 11:08


--------------------
renault megane sedan 1.5 dci 100 cp expression 2006 - B XXXXXVI GOB
pocait convins
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi.stancu
post 17 Nov 2010, 14:51
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 8 July 08
From: Bucuresti




Saltare,

cat am stat cu masina la revizia de 40000, am facut un mic tur printr-un fluence. Parerea mea este ca meganul sedan este mai OK ca fluence. eu unul nu mi-as da meganul pe fluence....doar interiorul parca are materialele umpic mai de calitate. Dar:
- la portbagaj nu am vazut nici o inbunatatire: ma refer la un maner de care sa tragi; si sistemul de inchidere si amortizare de la fluence este execrabil, parca este de la o dacie veche.

Parerea mea


--------------------
RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2007 priviledge
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 17 Nov 2010, 14:58
Post #13


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(zugry @ 6 Oct 2009, 15:44)
Ati da Megane-ul Sedane pe noul Fluence?
*



hai ca mi a scapat topicul...Raspuns : in nici un caz ! numai pt a luat ceva nou dar mai prost? nici gand...daca o sa schimb meganul o sa l schimb cu o masina ..nu cu ceva low cost..iar cand fac o trecere de la o masina la alta vreau sa simt ca am facut o trecere...nu ca am luat ceva nou..

This post has been edited by M i h a i: 17 Nov 2010, 14:59


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 17 Nov 2010, 19:09
Post #14


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Nici eu nu as merge pe Fluence. De banii aia am alte variante mai rezolabile zic eu. Am si experiente bune si rele cu Megane-ul actual


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horhel
post 17 Nov 2010, 19:50
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




cand am vazut prima oara poze cu fluence imi suradea ideea de schimb...dar l-am vazut/suit in el si nu imi mai place deloc...de afara e urat cu aripile prea bombate, roti mici, iar la interior imi place doar consola centrala
varianta ar fi la mine tot megane 3 sport tourer
dar momentan tot mai frumos e megane 2


--------------------
reno megan doi punct doi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 18 Nov 2010, 10:09
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Da l-as da si probabil ca in viitor chiar o sa fac trecerea asta...asta si pentru ca oferta pentru 3 masini ocatvia 2 1.6 TDi a fost de 18500E masina (avea jante si AC) wacko.gif

"Ce sa facem daca se vinde?" - acesta a fost raspunsul celor de la skoda smile.gif

Raspunsul meu - "ma pish pe masinile voastre" smile.gif

Acum revenind la lucruri serioase am primit de la serus niste oferte EXTREM de interesante si probabil ca in viitor daca o sa mai treca nenorocita asta de criza flunece este o optiune interesanta.

This post has been edited by ncristi: 18 Nov 2010, 10:10


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 18 Nov 2010, 10:31
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




ader la ce a spus un forumist inainte: as vrea interiorul de fluence si esp-ul pe megane2. la exterior mi se pare o combinatie intre linea si mondeo ala nou. am parcat odata langa un fluence chel - avea oglinzi reglabile manual radmasa.gif sa vezi o masina la dimensiunile si "pretentiile" fluence-ului cu asa "dotari ........blush.gif


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viorel31
post 18 Nov 2010, 12:55
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 2 April 07




Fluence nu este o masina rea / interesanta dar nu prea face parte din "familia" Renault ; sincer nu are lipici-ul de care a dat dovada Megane II atat hatch cat si sedan. Eu eram innebunit dupa masina asta - o vedem si o admiram pe sosea chiar si dupa ce am reusit sa-mi cumpar si eu una biggrin.gif
Inca multumit de Megane-ul meu la cei 80 000 km ai ei si oricum Fluence nu este pe lista pt o viitoare achizitie.


--------------------
Renault Megane Sedan Manager 2007, 1.6, 16v, 110 cp, RNA - DB-10-LVD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 18 Nov 2010, 21:03
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




eu l-as da,insa fluencul pacatuieste prin programul de motorizari imbecil,care limiteaza plaja la doar 3 motoare.la sedan puteai alege barem.


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 19 Nov 2010, 10:41
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




Estetic, FLUENCE va arata mult mai bine la exterior cu pachetul SportWay, cand va fi adus si in RO. In stadiul actual imi place la exterior doar de aproape, cand stau langa el. De la departare, .... bleah...(la fel si la Laguna 3, aceeasi impresie). Pacat.


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MB 47
post 19 Nov 2010, 11:47
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 1 November 10




Domnilor nu cumva ati gresit subforumul ? Megane sedan II a fost o masina buna dar aici e vorba de Fluence daca vreti sa vorbiti despre ea faceti macar un test drive. Fluence este facuta pe aceiasi platforma cu Megane, au motoare la fel, are acelasi PGD cu amortizoare reglate pt confort nu sport are o caroserie noua care mie imi place pt ca altfel nu dadeam 12070 E pe ea ( cu tichete REMAT scazute din pret). Este si pretul acesta un motiv pt ca Skoda de exemplu la echiparea a 2-a adica drive este 14046 E cu remat scazut. Bine, uni or sa spuna ca 2000 E nu e mult, dar daca nu-i ai, ce faci?
Megane sedan II nu as cumpara la mana a-II-a pt. ca nu-mi plac masinile rulate iar Fluence-ul este o clasa mai sus, o spun toate site-urile auto. Daca nu vreti sa acceptati acest lucru inseamna ca va iubiti prea mult masinile. NU renuntati la ele!!


--------------------
Renault Fluence 1.5 90cp 2010 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ric26ct
post 19 Nov 2010, 16:12
Post #22


ric26ct


Group: Members
Posts: 461
Joined: 19 February 10
From: Constanta




Ca si aspect consider ca Meganul este singura masina reusita la exterior din toata gama Renault. La interior nu se mai pune problema insa, clar e un nivel mai sus fluence.


--------------------
renault megane 2 2005, 1,5 dci 101 cp, confort-expression
Skoda Octavia 1,9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remarc
post 19 Nov 2010, 19:23
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 14 November 10




De gustibus, non diputandum! Uite, de exemplu, din toata gama Renault, mie imi place cel mai mult la exterior Laguna 2.
In alta ordine de idei, pachetul ala sport de care zicea cineva mai sus este deja in Romania pe seria limitata Passion wink.gif
Celelalte accesorii sport pentru Fluence pe care le poti achizitiona prin reteaua Renault (spoilere, praguri) sunt complet diferite de pachetul de pe Passion! Pachetul de pe Passion e exact cel din pozele cu Fluence Sport Way.


--------------------
Renault Fluence 2010 Privilege 1.5 dci 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
campulaurentiu
post 25 Nov 2010, 10:25
Post #24


BRANDUS


Group: Members
Posts: 68
Joined: 14 October 10
From: BUCURESTI




consider ca ambele masini sunt frumoase estetic si capabile tehnice .....

eu am ales fluence pentru ca este un pic mai mare, interiorul e mai spatios si mai calitativ iar exteriorul mie personal mii s-a parut mai deosebit (chestiune de gust) ....

polemica v-a exista mereu intre posesorii de megane si posesorii de fluence insa nu ar trebuii sa existe contre pe ce considera fiecare ca e mai bun ....

in rest km multi si fara probleme ambelor tabere ( fluence si megane) ....

This post has been edited by campulaurentiu: 25 Nov 2010, 10:26


--------------------
RENAULT FLUENCE 2010 DYNAMIC 1.5 dci - 110 cp; XENON - B 210 CLR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Nov 2010, 10:34
Post #25


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Singura masina frumoasa din noua generatie de Renault ... este Megane ... restul sunt urate cu spume, in opinia mea bineinteles ... Fluence ... este o masina facuta in Turcia ... cu platicele si finisarile aferente ... oricum este bine ca au despartiti Megane hatch-ul de berlina ... cum a fost la M2 ...

campulaurentiu - unde este potenta Fluence-ului ??? in motyorul de 1.5?? ma faci sa rad ... daca era un 2.0T ... ziceam ... dar asa ... este o masina corecta.... dar nu potenta .... fi serios ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
campulaurentiu
post 25 Nov 2010, 11:07
Post #26


BRANDUS


Group: Members
Posts: 68
Joined: 14 October 10
From: BUCURESTI




sa inteleg ca tu cu 1.9 dci te consideri muuuuuult mai potent decat 1.5 dci-ul meu ???

ma faci sa rad .... cred ca iti dau 2 lungimi de masina la 400 m liniuta ......

ma refeream potenta pentru cilindreea ei .... si asta la un consum de 6.4 in oras.....

radmasa.gif

voi astia destepti care nu visati decat la motare 2.0 T dar care nu va permiteti sa le intretineti sau sa le puneti benzina si sa circulati cu ele

Le tineti in garaje si le scoateti numai in week-end. Nu ar trebuii sa radeti de cei care sunt rationali si destepti si isi cumpara motoare economice si fiabile si merg cu ele si in timpul saptamanii ......

ps: acum 2 seri am facut o mica liniuta cu un laguna 2 - 1.9 dci 120 cp si eram cu 1 m in fata ei pana am ajuns la urmatorul semafor ( 200 m)....tipul din stg mi-a deschis geamul si m-a intrebat ce motor am pe ea ..... nu-i venea sa creada ca l-am facut .....

la fel razi si de motoru de 1.4 tsi de la vw ??? cel de 160 cp ????..........

potentule ...!!!!

This post has been edited by campulaurentiu: 25 Nov 2010, 11:19


--------------------
RENAULT FLUENCE 2010 DYNAMIC 1.5 dci - 110 cp; XENON - B 210 CLR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 25 Nov 2010, 11:36
Post #27


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(cj98czh @ 25 Nov 2010, 10:34)
... Fluence ... este o masina facuta in Turcia ... cu platicele si finisarile aferente ... oricum este bine ca au despartiti Megane hatch-ul de berlina
*


Din păcate, atât Fluence (L38) și Megane III 2010 (B38) sunt fabricate în aceiași locație, fabrica Oyak-Renault din Bursa, Turcia.

Megane III (B95) fabricat la Palencia, Spania nu se mai importă în România...

Și da, între B95 și B38 sunt diferențe, minimale la suprafață dar destul de mari pe dedesubt și mai ales în privința micilor detalii.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MB 47
post 25 Nov 2010, 13:00
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 1 November 10




Despre puterea motorului nici nu ar trebui sa vorbim la ce drumuri avem si la ce circulatia este in oras ( Bucuresti). Eu am avut Santa fe pe benzina,2.7 L, V6 cu 190 Cp, care consuma in oras 17% si mergeam la fel ca toti adica bara la bara. Care e smecheria cu cai multi ? Afara m-a luat radarul, imediat, la 150 KM/h, noroc ca nu mi-a luat carnetul. Daca ai mult nu te ajuta cu nimic ba ai si probleme cu politia. Sa spui la o bere cati cai ai , ok, dar trebuie sa spui si cat te costa, si unde ii folosesti pe toti.


--------------------
Renault Fluence 1.5 90cp 2010 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DUDU D
post 25 Nov 2010, 13:17
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 21 May 07




QUOTE(MB 47 @ 25 Nov 2010, 13:00)
Despre puterea motorului nici nu ar trebui sa vorbim la ce drumuri avem si la ce circulatia este in oras ( Bucuresti). Eu am avut Santa fe pe benzina,2.7 L, V6 cu 190 Cp, care consuma in oras 17% si mergeam la fel ca toti adica bara la bara. Care e smecheria cu cai multi ? Afara m-a luat radarul, imediat, la 150 KM/h, noroc ca nu mi-a luat carnetul. Daca ai mult nu te ajuta cu nimic ba ai si probleme cu politia. Sa spui la o bere cati cai ai , ok, dar trebuie sa spui si cat te costa, si unde ii folosesti pe toti.
*



comentariu de bun simt


--------------------
renault MEGANE SEDAN 4/1,5DCI, INTENS 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Nov 2010, 13:46
Post #30


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Șmecheria e că o putere mai mare îți oferă accelerații mai bune. Depășiri mai rapide și mai sigure. Un timp mai scurt până la destinație. Toleranță mai mare la creșterea greutății. Viteza maximă e prea puțin importantă. La 150 la oră ajunge cam orice mașină.

This post has been edited by ssilviu: 25 Nov 2010, 13:48


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:37
Dacia