Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Instalare accesorii electronice post-vanzare, Se pierde garantia?

roty
post 29 Dec 2006, 16:57
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Vreau sa-mi instalez niste jucarii in masina...un car kit, niste scaune incalzite (mai bine le comandam din fabrica, my bad sad.gif ) poate un subwoofer/boxe spate...

Eu speram sa pot sa cumpar de la o firma, cu factura garantie etc jucaria si sa vin la ei sa o instaleze, contra cost, ca sa nu pierd garantia...
Am sunat la Cobalcescu si pustiu de la telefon mi-a zis ca nu se accepta decat cele cumparate de la ei. Chiar daca este acelasi model cu cel care il cumpar de altundeva, daca nu e de la ei (repet, aceeasi treaba, probabil si acelasi importator!!!) nu e buna. Si a zis ca orice as vrea, se aduce pe comanda...probabil eventual se duce el mai jos pe straduta si cumpara de la un alt magazin si mi-l da mie la pret dublu...

E corect? Nici nu vreau sa ma gandesc la ce preturi mi le pot aduce...

A incercat cineva sa le instaleze in alte serviceuri, sau eventual la ei, dar cumparate de altundeva iar apoi s-au confruntat cu probleme la garantie?

Mi se pare o atitudine de kkt, ca daca e pe asa cumpar si instalez la altii...daca acceptau faceam macar montajul la ei, mai mancau si ei o paine...a naibii fomisti...


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 Dec 2006, 18:00
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Dar ai incercat sa intrebi preturi?
Macar sa-ti faci o idee...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 29 Dec 2006, 18:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




si pe mine ma scoate din sarite treaba asta... iar despre intrebat preuturi... pana la un punct as fi de acord si sa dau mai multi bani... dar sa avem pardon... luam exemplu car kit... in cazul in care ofera renault asa ceva after market, desi ma indoiesc, NU AM DE UNDE ALEGE... adica ma obliga sa pun modelul care il au ei... macar de ii ziceam vreau aia si sa mi.l aduca si gata... chiar daca mai scump...


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 Dec 2006, 18:17
Post #4


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ba parca pe megane erau disponibile o gramada de car kituri...
Pentru diferite modele de:
Alcatel, Bosch, Ericson, Motorola, Nokia, Panasonic, Philips, Sagem, Siemens

This post has been edited by R19/16v: 29 Dec 2006, 18:18


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 29 Dec 2006, 18:28
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Mie mi-au zis ca imi aduc absolut orice pe comanda. Si dupa cum puteti banui, cand e ceva pe comanda, e scump...foarte scump.

Am intrebat de pret dar a lasat de inteles ca nu stie pana nu ii vine piesa.

Si ca si exemplu: cotiera pe care am pus-o a fost 265 euro cu taxe si instalare...si este sub orice critica, calitate ff proasta si nici nu se pupa prea bine cu ergonomia masinii...cred ca mai mult de 1 mil jumate la un magazin normal nu facea...se stie ca la preturi de accesorii sunt campioni...la noi e marea jecmaneala, ca in ungaria au preturi umane...


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 29 Dec 2006, 19:10
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




sincer ma mira ce ziceti voi ca aduce orice... asta e bine... desi eu daca vreau de exemplu un car kit de la parrot de exemplu?... aduc si asa ceva?
dar tinand cont ca titlul se refera la accesorii electronice... ce ziceti de op staie audio, subwoofer si mult vestita ALARMA...


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 29 Dec 2006, 19:17
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




pai eu un Parrot vreau wink.gif

Alarma am, primita cadou. Si bine ca mi-a dat-o, ca n-as fi dat 250 euroi pe ea nici impuscat (cat mi-au zis ca face) - e legata la inchiderea centralizata, deci n-are telecomanda (e pe cheie cum ar zice unii), are doar senzori de miscare si volum si goarna.
Repet, sunt foarte tari, frate, la preturi........

A incercat cineva sa instaleze ceva in afara retelei dealerului sa vada apoi la garantie daca au comentat?


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 29 Dec 2006, 19:20
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




sincer cu instalarea unui car kit nu stiu daca e o operatiune atat de "intrusiva"... o poti face singur si tu cu putin dibacie... si la fel o poti "desface" tot tu... si ai garantia ca ai grija la degete murdare pe tapiterie....

de curiozitate ce parrot iti iei?... si zi-mi si mie daca ti-l aduc cei de la renault.... ca eu tare am retineri...


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 Dec 2006, 21:20
Post #9


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Asta ti-au pus-o si nu se potriveste?
Sau ce intelegi tu prin
QUOTE
nu se pupa prea bine cu ergonomia masinii


Attached thumbnail(s)
cotiera.JPG ( Size: 67.78k ) Number of downloads: 290


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 2 Jan 2007, 21:53
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




ccezar - CK3100...mi se pare extraordinara jucaria...nu pot face singur instalarea ca pierd garantia si la carkit si la electrica masinii...daca vad baietii ca am pus eu carkitu (are ceva cablarie, nu e f usor de demontat la nevoie; se leaga si la boxe si la cd player cu fir de mute are si display si unitate centrala etc) vor gasi instalarea necorespunzatoare ca motiv pt orice defectiune...iar la parrot clar pierzi garantia daca nu faci instalarea la ceva autorizat

R19 - cred ca aia e...este o porcarie...este prea inalta, are mecanismul de rabatare f prost...iar cu ergonomia - nu imi permite sa ajung la frana de mana cum trebuie, trebe sa o iau prin invaluire...puteau macar sa faca un sistem sa o pot ridica cand vreau sa ridic frana fara insa sa pierd reglajul inaltimii...daca vreau sa o deschid sunt sanse f mari sa o ridic si iar se schimba reglajul...cutia este mica iar data la inaltimea minima tot este prea inalta pt schimbatorul masinii!!!

LA MULTI ANI!!!


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 2 Jan 2007, 22:41
Post #11


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




la car kit parrot nu e mare inginerie sa le montezi singur deoarece totul se face prin mufare nu se taie sau izoleaza nimik


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 2 Jan 2007, 22:49
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




da, dar trebuie sa desfac anumite portiuni din bord pentru a masca firele, a avea acces in spate la mufele cdplayerului si a le trage prin spate, a monta unitatea centrala si ecranul etc...iar cand merg la garantie in caz de Doamne Fereste, sau de revizie, ce fac, desfac toata jucaria?

si daca parrotul se strica, NU AM GARANTIE daca nu are stampila de instalare la service autorizat!


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 2 Jan 2007, 23:42
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




crede-ma ca parrot-ul poti sa il instalezi si sa il dezinstalezi SINGUR fara probleme... nu in sensul ca esti autorizat, ci in sensul ca e foarte usor... practic scoti doar casul si bagi toate firele in spate... pe mufe ISO... si le scoti pe unde poti.... in legatura cu garantia parrot-ului nu te pot contrazice... doar sa subliniez ca e pacat ca tre sa dai bani pe ceva usor de facut... iar ecranul carkit-ului are suport care se aplica prin lipire... e aberant sa pierzi garantia la masina din cauza unui amarat de car kit... nu e de ajuns ca ne limiteaza la alarme?... acu nici de astea nu avem voie sa punem?...


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 2 Jan 2007, 23:52
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




da, as putea sa-mi instalez singur carkitul...am aptitudini tehnice destul de bune imi place sa cred smile.gif problema mea e cu garantia, mai ales la car kit, deoarece nu-s un jucator, ca presedintele nostru smile.gif si n-as vrea sa mi se strice ceva si sa nu pot beneficia de garantia carkitului, garantie care intra in pret, deci platita de mine...


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 3 Jan 2007, 11:36
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




De ce o obligatoriu sa iei ceva de la Renault Romania ?
linkul te poate ajuta : Renault Aftersales de

This post has been edited by pablo: 3 Jan 2007, 11:37


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
devotee
post 27 Feb 2007, 23:47
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 26 February 07




Eu as vrea sa-i schimb boxele pt. ca sistemul audio e destul de slab si ma intreb daca or sa-mi dea vreo replica de genul "va pierdeti garantia la partea electrica". De schimbat cd-playerul nici nu se pune problema ca pierd afisajul de pe display si comenzile de pe volan. Oare daca ii schimb boxele cu unele puternice (de aceleasi dimensiuni), risc sa ard finalii cd-player-ului? Si mai am o nelamurire: trebuie data fata de usa jos pt montarea boxelor?

P.S.: Si-a montat cineva cotiera Armster? M-ar interesa cum e comparativ cu cea de la Renault...mai ieftina e sigur biggrin.gif

This post has been edited by devotee: 27 Feb 2007, 23:49


--------------------
Renault Clio III Dynamique 1.4 / 100 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 28 Feb 2007, 00:00
Post #17


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Renault Romania sunt destul de restrictivi in ceea ce priveste garantia automobilelor vindute in retea.

din nefericire, va trebui sa aveti grija mare cu ceea ce montati pe masina, deoarece, in cazul unei defectiuni majore in perioada de garantie, se pozeaza pina si uzura pneurilor.

Pentru cei care doresc sa monteze accesorii in service autorizat, va recomand chiar service-ul in care lucrez, Auto Marcu's, in Pantelimon linga Cora. Puteti veni cu aparatura voastra, o instaleaza echipa de electricieni condusa de Manolescu. Daca intimpinati ceva probleme, ma puteti contacta pe PM


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 28 Feb 2007, 14:36
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




@devotee - Da, daca sunt prea puternice boxele sigur arzi ceva intr-un peak de putere. Cel mai sanatos e sa le pui pe o statie. Eventual pui alte boxe, ovale, pe polita. Cam reduce portbagajul care oricum e cam mic...dar asta e, sacrificii...
Iar alte boxe la fel de mari mai puternice in usa...n-as recomanda. O boxa puternica intr-o incinta mica => calitate proasta. Cel mai bine se aud pe polita, pentru ca au tot portbagajul ca incinta si in cazul asta poti sa pui niste boxe sanatoase. Dar vezi sa ramforsezi placa ca altfel se lasa ca la Nova mea unde vedeai in portbagaj din masina biggrin.gif

Afisajul nu il pierzi obligatoriu; vezi la Alpine, exista adaptoare pentru afisaj de reno, desi e relativ scump.

@Dsign: adica daca vin cu scule luate din alt magazin decat reno, chiar daca scula de felul ei e aprobata reno si o montez la voi pastrez garantia? Miram-as. Eu cand am intrebat mi s-a zis clar ca numai ce iau de la ei. Poa sa fie identic produsul, direct de la importator (acelasi supplier ca pt reno), nu il recunosc. Nu mai zic de scule neavizate reno.
Pe de alta parte au zis ca pot sa-mi aduca orice scula de oriunde si o monteaza cu garantie. Numa sa fie luat de la ei...hmmmm


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
devotee
post 1 Mar 2007, 00:20
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 26 February 07




@roty - Ai dreptate, varianta cu statia e cea mai buna. Nu vreau boxe ovale (chiar daca sunt mai puternice), pt ca n-as vrea sa gauresc polita...prefer sa le schimb pe cele din usi cu unele mai de Doamne-ajuta. Ideea e ca nu stiu cum se vor monta...ai idee daca se poate scoate plasa aia sau o trebui scoasa fata de usa? E adevarat ca cele ovale sunt mai puternice, dar nu vreau sa gauresc polita (deocamdata, cel putin biggrin.gif ), plus ca 4 boxe bunicele in usi plus tweeterele imi sunt suficiente. Si mai imi e frica de reticenta lor privind pastrarea garantiei!


--------------------
Renault Clio III Dynamique 1.4 / 100 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihnic
post 1 Mar 2007, 13:23
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 16 February 06




la usile din fata se scoate foarte usor plasa de la boxe cu o surubelnita mica. apoi o sa vezi ca au pus un sistem nou de prins boxele si incepi sa ii injuri. adica boxele de prind in numai 2 urechi iar pt celelalte trebuie sa alegi: ori tai 2 urechi de la boxa ori tai suportul de plastic al boxei originale.
in schimb in spate trebuie sa dai fata de usa jos. dar sa stii ca nu e asa greu. te poti limita la desface toate suruburile de sustinere si o tii departata in partea de jos pentru a evita de a o scoate de tot.
iti pot spune ca fiecare usa are 2 suruburi de fixare in partea de jos, unul in manerul de la usa si unul in inchizatoarea din interior. cele din maner si inchizatoare sunt ascate de niste capacele de plastic. si am uitat desigur ca fata de usa e prinsa in niste clipsuri de usa si trebuie sa tragi un pic mai energic de ea dupa ce ai desfacut cele 4 suruburi.
spor la munca!
si nu uita de adaptoarele pentru conectorul boxei originale sau un mod de a conecta noua boxa in ideea de a evita taierea cablului original ca sa le schimbi la loc daca nu o faci pe bune la service...


--------------------
renault laguna 2005 2.0T
Laguna 2.0T 170cp
Clio 3 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
devotee
post 1 Mar 2007, 17:39
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 26 February 07




@mihnic - Merci mult pt informatii. Recunosc ca m-ai cam speriat cu fetele de usi biggrin.gif Pe fata m-as incumeta sa le schimb, dar pe spate...
O sa incerc sa ma conving ca se aud bine boxele originale laugh.gif Tu ti le-ai schimbat pe-ale tale? Oricum, masina vine in jurul datei de 20 martie...macar de-ar fi sistemul audio singura "problema"!

P.S: Am vazut in semnatura ta ca ai tot 1.4...cum ti se pare motorul?


--------------------
Renault Clio III Dynamique 1.4 / 100 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihnic
post 1 Mar 2007, 19:41
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 16 February 06




sa stii ca nu e mare lucru nici cu fetele de usi. la mine a fost un pic mai dificil ca nu stiam cum este si m-am cam invartit pe langa ele. dar la a doua nu mi-a luat mai mult de 10 minute demontatul si montatul la loc. plus vreo alte 10 sa schimb boxele.
si eu le-am schimbat. chiar si cassul. biggrin.gif dar nu am taiat nimic din ce era existent, stii in caz de emergency... le pun pe cele originale la loc. nu sunt decat conectori universali care se schimba usor. daca vrei sa schimbi cassul iti mai scriu. nici acolo nu e mare lucru.
acum depinde de tine ce vrei pe masina. multi soferi nu tin cont de cum se aude. dar calitatea te asigur eu ca nu este decat pt stiri...
motorul este ok dar peste cateva mii de km. la inceput o sa fi un pic confuz ca nu e la ce asteptai. mie acum chiar imi place. mai putin articulatiile care este buba generala la renault.


--------------------
renault laguna 2005 2.0T
Laguna 2.0T 170cp
Clio 3 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
devotee
post 2 Mar 2007, 01:50
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 26 February 07




@mihnic - Eu sunt unul din soferii aia exigenti care pun pret si pe calitatea sistemului audio. Nu prea imi vine sa ma bag eu la schimbatul boxelor, ca sunt cam nepriceputeanu smile.gif Sincer, eu as vrea sa schimb si cd-playerul dar e problema cu comenzile de pe volan si cu displayul. Si daca l-as schimba, as vrea unul care sa se si potriveasca cu bordul, nu numai pentru putere. Oricum, mai e varianta cu statia. Sincer, ala de la ei cu magazie de 6 CD-uri ar fi OK, dar e cam scump. Stiu ca la Astra G sunt niste VDO-uri care se potrivesc si cu comenzile si cu displayul, dar sunt foarte urate si scumpe pe deasupra. Eu nu as vrea asa ceva!
Daca poti sa-mi recomanzi tu ceva...ar fi perfect!


--------------------
Renault Clio III Dynamique 1.4 / 100 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 2 Mar 2007, 11:41
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Poti lua un Alpine si o sa pastrezi si afisajul si comenzile la volan. Si daca alegi bine modelul ai si lumina portocalie ca restul bordului smile.gif

Calitatea audio e acceptabila, eu zic ca e suficienta pentru omul mediu; oricum peste altele in clasa asta. Daca chiar vrei super...te risti. Pentru ca spre exemplu cablul de statie se trage direct de la baterie si e mai greu de scos in caz de urgenta...Nu imposibil, dar totusi...

Insa chiar si asa CDul Alpine costa ceva, adaptorul e iar vreo 70euro...trebuie sa te gandesti daca renteaza (daca valoreaza atat pentru tine calitatea oferita). De CDul original nu vei vrea sa scapi, sa-l poti pune la loc.
Asa ca pune pe hartie cat te-ar costa niste boxe mai serioase, un CD nou cu adaptor. Vezi daca suma asta este mai mare decat pretul la un Cabasse (are cd changer, sunet mult mai bun, boxe de asemenea, si arata mai bine pe bord, are butoane mai multe smile.gif ).


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihnic
post 2 Mar 2007, 16:17
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 16 February 06




eu am impuscat 2 iepuri dintr-o data cum se spune. chestia cu statia este cam complicata pt mine mai ales ca vroiam sa fie rapid de schimbat cu originalul in caz de... asa ca mi-am luat un pioneer cu bluetooth. si acum si calitate la sunet si am si hands free. telefonul il tin in buzunar si vorbesc fara probleme. eu nu am tinut cont de design. lumina predominanta la radiocdul meu este predominant albastra. dar nu ma deranjeaza. in plus cum probabil ai mai aflat de pe forum se gaseste un adaptor pt comenzile de la volan fara sa pierzi absolut nimic.
am schimbat si boxele dar nu sunt multumit de ce am ales. am zis totusi ca merge asa.... am luat unele de 35W. pe cand radiocdul este 4x55W. asa ca am gasit niste infinitty pe internet si mai erau unele de 13cm la 50W si in scurt timp o sa fac comanda sa le schimb din nou. dar asta mai dureaza ca vreau sa-l schimb cu un BVA.
eu ti-as recomanda ceva de la pioneer DEH - P 55 BT care este pe tenta de rosu si are si hands free. eu sunt cu pioneerul sper sa nu se supere altii pe mine si sa inceapa sa ma combata. vezi ca este un model si de la sony cu hands free.
iar pentru boxe de 50W mergi pe infinitty sau blaupunckt. sunt cam singurele pe care le-am vazut pe la noi la 13 cm.


--------------------
renault laguna 2005 2.0T
Laguna 2.0T 170cp
Clio 3 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
devotee
post 2 Mar 2007, 17:14
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 26 February 07




@roty - sa inteleg ca Cabasse-ul vine cu alte boxe? Adica in 449 E fara TVA intra si 4 boxe mai puternice? Ar fi ideal daca ar fi asa! In cazul asta ar fi de luat in seama, mai ales daca vine cu niste boxe mai serioase!

@mihnic - am vazut pe net modelul de pioneer de care ziceai si mi-a placut. cam la ce pret se ridica niste boxe de 13 cm de 50W? sa-mi fac o idee.


--------------------
Renault Clio III Dynamique 1.4 / 100 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 2 Mar 2007, 18:18
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




@mihnic ~ treaba cu handsfree e aur, mai ales daca ai si posibilitatea de a accesa agenda telefonului; eu tot ma invart in jurul unui handsfree bt parrot ~ este 6 miloane!!!

@devotee ~ da, vine si cu alte boxe pe care scrie cabasse sau asa ceva; plus ca ai si magazia...chiar daca pretul este mare, intra destule chestii; pretul este mare din perspectiva ca practic este diferenta dintre cd si cabasse pretul ala, insa daca ar fi sa le pui tu tot n-ai putea scapa de cdul original...
Dar, trebuia sa o fi comandat de dinainte...instalarea postvanzare, daca se poate face, este muuult mai scumpa.


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihnic
post 3 Mar 2007, 00:10
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 16 February 06




si eu umblam dupa parrot dar m-am resemnat. e mult mai simplu cu radiocd cu bluetooth. in modelul meu de pioneer se poate downloada si agenda tel si mai si alte multe optiuni. drept sa va spun DEH P-55 BT l-am vazut si se aude super. dar nu l-am butonat f tare. eu am alt model: DEH 9800BT dar este destul de scump. mai este un model mai ieftin (dar nu este pe rosu, culoarea bordului clio) care are agenda (de fapt se copiaza din tel) DEH P-75 BT. si ca sa nu fiu acuzat de partizanat puteti sa cautati si la sony ca si ei au sigur cel putin un model. l-am butonat si pe ala singura hiba la acela este un joystic prea mare... mie cel putin nu mi-a placut.
pentru preturi difuzoare poti sa-ti faci o idee aici http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/BLAUPUNKT/
nu fac publicitate acestui site dar nu stiu cum as putea posta altfel. chiar va pot spune ca la cumpararea de afara puteti scuti o gramada de bani. merg bine si boxe de 35W, dar exceptional merg cele de 50W.
cat despre cabbasse eu nu am o parere extraordinara. am pe laguna cabbasse 4x45W. sa zicem ca pe o scara de la 1 la 5 sunt undeva pe la 2,5.


--------------------
renault laguna 2005 2.0T
Laguna 2.0T 170cp
Clio 3 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
devotee
post 3 Mar 2007, 00:44
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 26 February 07




@mihnic - Multam mult pt site...e super tare! Boxe in principiu as vrea infinity. Legat de radiocd, am inteles de pe forum ca problema cu comenzile de la volan se rezolva cu un adaptor, dar cu displayul? Ca sa ramana displayul masinii "gol" e cam aiurea. Iar adaptorul ala pt comenzi credeti voi ca e ok...adica merge ca "uns" sau are probleme? E cineva care are asa ceva pe masina?
Scuze ca poate va exasperez cu atatea intrebari, dar deja se contureaza niste investitii rapide in masina smile.gif Prima ar fi cotiera, iar a 2-a (ceva mai complexa) ar fi sistemul audio!


--------------------
Renault Clio III Dynamique 1.4 / 100 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihnic
post 3 Mar 2007, 09:41
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 16 February 06




eu momentan nu am adaptorul acela. l-am rugat pe un prieten sa mi-l ia de afara. nu stiu daca e mult mai ieftin ca in tara dar prin tara nu l-am gasit la cei de la pioneer. si nu mai m-am obosit sa-l caut. a fost mai usor sa-l gasesc pe net afara. cat despre displayul gol... nu prea iti dadea asa multe informatii de la radioul original. doar frecventa si numele postului ca teperatura ext si ora ramane.
totusi pentru boxele fata eu as merge pe asa ceva http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...teme/TS-C1300R/ iar pe spate pe infinitty sau blaupunkt pe 2 cai.
cat despre cotiera au fost o gramada de discutii pro sau contra. am mai postat si eu. e utila, dragutza dar cam scumpa pentru un simplu plastic si ia mult din spatiu.
eu am vazut ceva interesant pe alte siteuri un seratr care se monteaza sub scaunul soferului. a vazut cineva pe la dealerii din romanica asa ceva?


--------------------
renault laguna 2005 2.0T
Laguna 2.0T 170cp
Clio 3 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 00:16
Dacia