Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

62 Pages « < 58 59 60 61 62 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Fluence, Noul model sedan

75AIM
post 30 Sep 2014, 20:09
Post #1771


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




QUOTE(mezym @ 30 Sep 2014, 19:57)
Si ti se pare ca eu nu le-am acceptat? Ai inteles ca visez la un Bmw si n-am bani nici macar de o "berlina puternica -Skoda Octavia"?  radmasa.gif

Voi sunteti cei ce se cearta, voi ma certati pe mine si nu inteleg de ce! Eu nu am zis nimic de masina, nu stiu sa fie altul pe forum sa faca mai multa propaganda pozitiva Fluence-ului decat mine!!!
Eu doar am criticat deciziile Renault, nu inteleg de ce o luati asa personal.
*


Nu te-a luat nimeni la impins vagoane dar ti s-a explicat clar de ce nu se vinde Latitude si Koleos la noi dar tu nu vrei sa accepti ca Renault are un target clar low cost cu ceva dotari de bun simt,eu nu te inteleg ce vrei mai mult.
Lasa-ma cu Skoda sau chiar VAG care dupa esecul 1.2 tsi si BKP-ul de 140 Cp nu stiu cat mai vinde prin vest,la noi inca merge ca romanashul e avid dupa masina VAG.

This post has been edited by 75AIM: 30 Sep 2014, 20:11


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 30 Sep 2014, 20:17
Post #1772


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




Laguna 2.0 205, 3.5 V6 245
Latitude 3.5 V6 245
DIG Turbo 190-200 de cai

Motoare au, know-how la fel, Megane RS este dovada concreta cum puntea independenta spate nu este o conditie pentru o masina puternica, buna, confortabila!
In conceptia ta, daca Skoda ar vinde numai VRS, ar fi in faliment! Nimic mai fals, producatorii nu vand masini in pierdere. Tragediile vanzarilor si pozitiilor de piata sunt date de faptul ca orice nisa in care nu activezi, in domeniul auto, reprezinta adevarate pierderi. Nicidecum faptul ca ai avut un model x, suv de exemplu, la care vanzarile au fost sub cele estimate. Producatorii de masa traiesc din vanzarile de masini accesibile largului public, cei de succes sunt cei ce ofera masini si pentru clientele de nisa, oarecum exclusiviste (vezi exemplul meu cu Seria 3, unde grosul vanzarilor e dat de 320d, nici vorba de M3 sau 335i. Dar din respect pentru clienti si pentru propria imagine modelele alea sunt in continuare produse).

This post has been edited by mezym: 30 Sep 2014, 20:23


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 30 Sep 2014, 20:25
Post #1773


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Si atunci de ce nu te-ai dus la un BMW de 3k cmc benzina? la Renault aveai alternativa Laguna 3,5k benzina,stii cat e impozitul la asa agregat? apropo ai unde sa mergi cu asa motor,e full de autostrazi no limit speed prin Ro?gaseste-mi tu utilitatea la asa motor in Ro,alergi la curse cu el?


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 30 Sep 2014, 20:30
Post #1774


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




aprob pozitiv, motor puternic, e fix pix, (daca 175 cp se incadreaza la puternic) - dar....cu toate astea....am un ranjet tamp pe mufa cand ii aplic niste motorina si ma baga in scaun.
si, da, mi-ar placea nespus o laguna cu 3,5 v6, decat ca de balgheria, taxele is porcos de mari la noi, si , daca ai nesansa de a fi tanar si asigurarile sunt cam la fel.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 30 Sep 2014, 20:31
Post #1775


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




Bmw era un exemplu de politica a vanzarilor!

Dar aveti dreptate! Politica Renault e exceptionala, ce daca tu in Europa nu poti avea toate versiunile, motoarele si dotarile de se pun pe un model cu orientare globala?! Sa le aibe aia din Argentina, Yemen ...

This post has been edited by mezym: 30 Sep 2014, 20:31


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 30 Sep 2014, 20:40
Post #1776


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




QUOTE(mezym @ 30 Sep 2014, 20:31)
Bmw era un exemplu de politica a vanzarilor!

Dar aveti dreptate! Politica Renault e exceptionala, ce daca tu in Europa nu poti avea toate versiunile, motoarele si dotarile de se pun pe un model cu orientare globala?! Sa le aibe aia din Argentina, Yemen ...
*


Vezi ca tu ai alternativa VW si Skoda full de dotari si motoare fata de mayasi. radmasa.gif


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 30 Sep 2014, 20:42
Post #1777


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




Detest grupul VAG si orice masina germana!


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 30 Sep 2014, 20:50
Post #1778


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Imi aduci aminte de fiul student al unui vecin care proaspat sofer fiind isi convinge bunica sa-i ia masina,alege el un Audi sh ca nou de 2,5 tdi quattro,totul ok da banii samsarului iar la inmatriculare hopa asigurare de vreo 1000 ron/6 luni, impozit vreo 500,taxa de inmatriculare vreo 2000de euro-banii de moarte ai bunicii si apoi na ca consuma mult rau,mecanici teste...apoi o vinde in pierdere si ajunge la Logan Diesel nou chel, e ok?


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 30 Sep 2014, 20:56
Post #1779


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




F4Rt are 1998 cm3 iar 1.6 DIG-T 1598. Daca si astea au preturi mari de intretinere (rca, casco, impozit) ....
Nu am militat pentru masini sh, sau de lux, sau germane, nu am spus ca un Fluence Gt n-ar fi tot un produs low-cost, am spus doar ca Renault pierde multi clienti mergand pe politici atat de restrictive si avand atatea idei preconcepute despre profilul clientilor din anumite portiuni de pe Glob.

LE: a aparut ssilviu! S-a terminat cu smecheria! Daca si el ma pune la zid nu mai postez nimic de Fluence.

This post has been edited by mezym: 30 Sep 2014, 20:59


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 30 Sep 2014, 21:01
Post #1780


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Masina nu se preteaza la "putere", asa cum nici Laguna nu prea are ce face cu 200 cp sau peste. E chestie de design, degeaba au in grup motoare puternice, la masinile astea nu prea isi au rostul. In plus, clientul din Europa nu e ca ala din Orientul Mijlociu, se mai uita si la consum, taxe, etc.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 30 Sep 2014, 21:42
Post #1781


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




QUOTE(75AIM @ 30 Sep 2014, 21:50)
Imi aduci aminte de fiul student al unui vecin care proaspat sofer fiind isi convinge bunica sa-i ia masina,alege el un Audi sh ca nou de 2,5 tdi quattro,totul ok da banii samsarului iar la inmatriculare hopa asigurare de vreo 1000 ron/6 luni, impozit vreo 500,taxa de inmatriculare vreo 2000de euro-banii de moarte ai bunicii si apoi na ca consuma mult rau,mecanici  teste...apoi o vinde in pierdere si ajunge la Logan Diesel nou chel, e ok?
*



Am ras la faza asta, mersi.

Treaba e simpla, viitorul nu mai inseamna motoare mari ci motoare eficiente. BMW a facut ceva neasteptat, a pus motor de 2.0 diesel pe noul X5. Ca sa intelegi cum e asta pt un posesor de x5, ar inseamna ca reno sa puna 1.2 mpi de pe logan pe fluence. Mercedes a redus dramatic motorizarile, pe noul c class s-au limitat la c220 cand in anii trecuti gaseai lejer un c350. Audi pe super car-urile lor RS au pus motor de 4.0l de la 5.6 cat aveau inainte. Tendinta de micsorare e uniforma in piata. Ca reno sa puna motor de megane rs pe fluence ar fi contra curent. In viitorul apropiat eu zic ca piata va functiona pe hybride. Iar abia cand vom avea masini full electric la preturi omenesti vor fi din nou explozii de putere. Vezi Tesla model S ce performante impresionante are si e full electric.

Reno n-a vrut niciodata sa se impuna prin motorizari, ci prin design, ergonomie, confort si tehnologie zic ei, dar ma rog nu e nimic avansat tehnologic la ei. Au fost anii de criza, n-a fost deloc momentul sa lanseze un sedan sportiv, poate o vor face dupa revenirea economiei.

30 Sep 2014, 22:53:
QUOTE(75AIM @ 30 Sep 2014, 21:25)
Si atunci de ce nu te-ai dus la un BMW de 3k cmc benzina? la Renault aveai alternativa Laguna 3,5k  benzina,stii cat e impozitul la asa agregat? apropo ai unde sa mergi cu asa motor,e full de autostrazi  no limit speed prin Ro?gaseste-mi tu utilitatea la asa motor in Ro,alergi la curse cu el?
*



Ai condus vreodat ceva de peste 250 cai? Daca da, atunci ar trebui sa stii ca e un sentiment aparte ce nu se duce niciodata sa stii ca ai asa o herghelie la picior. De fiecare data cand te urci intr-o masina sport (daca ti-o permiti) ai un zambet pe buze chiar daca o calci si 3 secunde intre semafoare.

This post has been edited by Piper101: 30 Sep 2014, 21:53


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 1 Oct 2014, 07:25
Post #1782


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Lasa ca sunt si alte chestii ce-ti cresc adrenalina si chiar nu vreau sa senzatii tari la volan..o mica greseala si esti in lumea dreptilor cu familie cu tot,vrei senzatii tari?mergi la Port Aventura,da-te cu parapanta pe Taj Mahal,scuba diving la Marea Rosie este ceva unic in viata eu le-am experimentat pe astea si crede-ma ca nu se compara cu nimic din ce-ti ofera o masina mai puternica.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 1 Oct 2014, 08:24
Post #1783


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(mezym @ 30 Sep 2014, 20:17)
Laguna 2.0 205, 3.5 V6 245
Latitude 3.5 V6 245
DIG Turbo 190-200 de cai

Motoare au, know-how la fel, Megane RS este dovada concreta cum puntea independenta spate nu este o conditie pentru o masina puternica, buna, confortabila!
In conceptia ta, daca Skoda ar vinde numai VRS, ar fi in faliment! Nimic mai fals, producatorii nu vand masini in pierdere. Tragediile vanzarilor si pozitiilor de piata sunt date de faptul ca orice nisa in care nu activezi, in domeniul auto, reprezinta adevarate pierderi. Nicidecum faptul ca ai avut un model x, suv de exemplu, la care vanzarile au fost sub cele estimate. Producatorii de masa traiesc din vanzarile de masini accesibile largului public, cei de succes sunt cei ce ofera masini si pentru clientele de nisa, oarecum exclusiviste (vezi exemplul meu cu Seria 3, unde grosul vanzarilor e dat de 320d, nici vorba de M3 sau 335i. Dar din respect pentru clienti si pentru propria imagine modelele alea sunt in continuare produse).
*



Hallo...tu nu vezi ca Renault nu a mai investiti nimica in motoare mai mari de 1.6litri.
3.5l V6 cu 245CP is specificatii de acuma 10-15 ani. Acuma puterea aia o scot din motoare de 2l...diesel
La BMW de ex. motorul de 3l diesel poate sa scoata si 340CP pe versiunile 50M.
Tu crezi ca mai sunt multi oameni in europa asta ca isi cumpara un Renault cu motor de 3litri jumate pentru 245CP?? asta deja ii comparativ cu masinile din america...si alea cred ca deja au ajuns sa scoata mai multi ponei dintr-un litraj asemanator.

M3 si 335i exista pentru ca este piata pentru ele, iar BMW face profit din modelele astea, la fel si Audi cu linia S si Mercedes cu AMG. Pe langa asta, producatorii astia se bat intre ei an de an cu modelele astea, iar deobicei ala care iese mai bun la teste comparative vinde si mai mult varianta low cost. Ceva de genu: Win on Sunday, Sell in Monday.

Asa este si Renault dar la clasele mai mici, unde face legea. Dar nu are rost sa intram acuma in istorie si in trendurile fiecarui producator de masini dintr-o tara anume, pentru ca vei constata ca francezii dintodeauna au fost buni la a face masini mici cu care au dominat si campionatele de raliuri, iar limuzine mai putin. Citroen ce a facut ceva modele comparative cu clasa E, Seria 5 etc. dar care nu prea au avut succes.

Vezi Seat, care masina mai mare ca si Exceo (care defapt ii A4 de gen. anterioara) nu au avut veci. Vezi Fiat, care masina mai mare decat Altea nu a avut. Alfa cu 166 a avut parte numai de bad news.

Eu te inteleg ca urasti marcile germane, dar si cerintele tale pentru o masina nu prea se preteaza pentru francezi. Poate ar trebui sa iti cumperi un SAAB Turbo, daca se mai produce....sau un Ford Mondeo ST, sau poate un Jaguar XFR daca te poti intinde la 50k euro...la Renault ii din alt film pentru tine


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 1 Oct 2014, 08:47
Post #1784


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(pishky @ 30 Sep 2014, 20:30)
dar....cu toate astea....am un ranjet tamp pe mufa cand ii aplic niste motorina si ma baga in scaun.
*


Da, dar ce rînjet și mai tîmp ai avea dacă i-ai da niște benzină și te-ar băga în scaun... tongue.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 1 Oct 2014, 09:18
Post #1785


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




QUOTE(75AIM @ 1 Oct 2014, 08:25)
Lasa ca sunt si alte chestii ce-ti cresc adrenalina si chiar nu vreau sa senzatii tari la volan..o mica greseala si esti in lumea dreptilor cu familie cu tot,vrei senzatii tari?mergi la Port Aventura,da-te cu parapanta pe Taj Mahal,scuba diving la Marea Rosie este  ceva unic in viata eu le-am experimentat pe astea si crede-ma ca nu se compara cu nimic din ce-ti ofera o masina mai puternica.
*



Am sarit cu parasuta, m-am dat in chestii periculoase din parcurile de distractii. Astea sunt senzatii de frica mai mult. A avea masina sport e alta senzatie, si nu are treaba cu frica. Dar normal, trebuie sa fii pasionat sa iubesti masinile. Daca masina e doar o unealta nu ai sa intelegi in veci sentimentul. Iar de la 450 de cai in sus sunt deja masini intoxicant de placute. Cine a experimentat un V8, V10 sau poate chiar V12 sunt sigur ca a ramas visand. Cand i-am dat talpa unui mustang de 500 de cai pe autostrada zambeam ca atunci cand castigi la loz in plic. Sunt genul de masini de care te indragostesti, vrei sa ajungi acasa si sa dai o tura. Si nu, nu trebuie sa fii teribilist sa dai cu ea de gard, nu despre a merge ca nebunu e vorba. Masinile sport de fapt sunt mai placute pe drumurile mici de munte.

Sunt sigur ca si megane rs e o masina foarte buna, iar in caz de familie, are dreptate mezym, iti trebuie sedan potent daca vrei sa te simti bine cand sotia face lectii cu ala micu.

This post has been edited by Piper101: 1 Oct 2014, 09:22


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
///GHOST
post 1 Oct 2014, 16:03
Post #1786


I love my FluFlu


Group: Members
Posts: 72
Joined: 10 July 13




daca stiam ca se ajunge la asa discutii mai bine nu mai scriam ca a aparut Fluence 2015 radmasa.gif

This post has been edited by ///GHOST: 1 Oct 2014, 16:04


--------------------
Renault Fluence 2013 dci Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 19 Dec 2014, 13:32
Post #1787


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




Am vazut azi ca l-au bagat si in configurator la noi. Cu noile stopuri led pe spate, o grila cromata mai groasa pe portbagaj, cateva chestii lucioase la interior, si surpriza, faruri cu xenon, auto leveling si spalare automata. Asta ca sa se oftice cei cu rs ca ei n-au asa optiune. Eu am sa ma interesez daca pot comanda stopurile noi sa le pun pe al meu fluence, daca tot am xenon macar sa am si leduri icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 19 Dec 2014, 20:04
Post #1788


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




La interior eu nu am sesizat diferente fata de facelift,poate rama de la butoanele de geamuri electrice sa o fi pus satinata,ceva mai mult crom pe portbagaj si cam atat,xenon e optional acum si asa era si la facelift,eu nu am gasit unde zice de stopuri cu leduri dar cel mai important este ca a scazut pretul,acu un 1.6 dci ca prim pret este la 18k de euro,la facelift era pe la 21k.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 20 Dec 2014, 11:41
Post #1789


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




Daca intrii in configuratorul 3D si selectezi versiunea privilege apoi rotesti masina ai sa vezi schimbarile, inclusiv stopurile led, chiar si la oglinda vad semnalizatorul putin restilizat fata de al meu, nu stiu daca era asa si la facelift. Pe versiunile mai chele nu ai stopuri led. Par sa se potriveasca la fix
in locul celor vechi totusi.

lanternas-fluence-620x364.jpg

This post has been edited by Piper101: 20 Dec 2014, 11:42


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 20 Dec 2014, 15:12
Post #1790


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




La ce preturi sunt stopurile spate cu led....mai bine becuri cu led la cele actuale.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 20 Dec 2014, 18:40
Post #1791


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




Ai intrebat tu? Eu ajung pe la ei saptamana urmatoare. Arata bine noaptea, aduc putin a jaguar xf cand sunt aprinse.


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 20 Dec 2014, 18:41
Post #1792


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




sa fie leduriiiiiii.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 20 Dec 2014, 18:44
Post #1793


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




Sa fie ca arata bine, oricum stopul actual mi se pare slabut, e un bec amarat, daca e masina murdara cum e perioada asta nici nu se vede bine.

Repost.



Attached thumbnail(s)
20140429_201008_resized.jpg ( Size: 203.2k ) Number of downloads: 215


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 20 Dec 2014, 20:46
Post #1794


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Daaaaa,stopuri cu leduri le trebuia la Renault cand ei nu reusesc sa gaseasca un producator serios la faruri care sa numai faca condens...la vara le dau jos si tb sa gasesc pe unde intra aer in ele,la Clio si la Megane nu am avut asa pb.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 20 Dec 2014, 22:21
Post #1795


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




Iti face tie condens la far? Inseamna ca e atins undeva. Eu n-am asa ceva, nici la stopuri. Si jantele astea noi polisate si vopsite cu negru arata bine. Dar un upgrade din asta cu piese originale te cam rupe la buzunar. Revin cand aflu preturile.


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 20 Dec 2014, 23:34
Post #1796


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Fac condens alea cu xenon daca e rece afara din cauza caldurii degajate de xenon. La grupul VAG au trecut asta in manual.
Si eu la Leguma patesc asta dar stau relaxat si le las in pace.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 20 Dec 2014, 23:35


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 21 Dec 2014, 03:14
Post #1797


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




Nu exista asa ceva, n-am patit niciodata si nu are voie sa faca condens. Ai o problema la far daca face condens, am avut si alte masini si nu faceau.


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 21 Dec 2014, 08:18
Post #1798


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Da ai dreptate. M-am exprimat eu gresit.
Sunt 2 sutuatii: condens si aburire.
La mine se aburesc la baza farului aprox 1cm.
Daca ar fi facut condens sa se prelinga picaturi de apa, atunci intradevar nu era normal si era o problema.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 21 Dec 2014, 08:50
Post #1799


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Rectific si eu se aburesc la colturi farurile mai ales acum de cand s-a racit,la stopuri nu am pb si atinsa nu a fost deloc,daca asa e normal de ce nu era normal si la Megane 2?sau la Clio 3?


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 21 Dec 2014, 11:05
Post #1800


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




Nu stiu cum sunt facute farurile astea, dar ele fie sunt etans in vid fie au un orificiu de evacuare a umezelii pe undeva. Ori e obturat orificiul ala, ori e atins farul, ori pur si simplu a intrat niste umezeala/apa in far si face probleme. Trebuie uscat farul, adica scos capacul la spate si scos un bec ceva ca sa intre aer si apoi pus la soare sau la cald, asta ca o prima metoda. Dar acum e iarna,slabe sanse. Daca va consoleaza cu ceva, stop aburit am vazut si la un mercedes nou nout de peste 100k. De fapt nici nu mai zic cate altele am vazut la masini mult mai scumpe.

This post has been edited by Piper101: 21 Dec 2014, 11:07


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
62 Pages « < 58 59 60 61 62 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 10:35
Dacia