Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Montare boxe pe spate la berlina

miki_stan
post 14 Jan 2007, 15:39
Post #151


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 22 December 06
From: Bucuresti, Militari




Sal, daca pun difuzoarele pe spatele banchetei in portbagaj ( ca un subwoofer ) cu fata difuzorului in spatele canapelei ?? cum se aude ca nu vreau sa dau gaura in tabla pt. k am boxe de 14cm si o putere de 25 W rms astept pareri rolleyes.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Berlina - B-42-UGX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
URSUS
post 18 Jan 2007, 18:49
Post #152


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 21 December 06
From: cluj





volffy


nici nu m-am ganidt sa duc pana in 34 la o mel care se aude bine... acum ma intreb de ce.... boxele sunt de 80w rms , cdplayeru putere de 45w rm pe canal ( 4x45) .. de ce sa huruie .. si nu e nici macar dat la 100% din puterea cdplayerului..... sa huruie oare pentru ca sunt sony ?


excl.gif Pretene, iti huruie pentru ca-s montate in DACIE radmasa.gif
care are probleme din proiectare cu insonorizarea................................

This post has been edited by URSUS: 18 Jan 2007, 18:51


--------------------
DACIA 1310 1987 TLE - CJ 07 XIP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz09
post 2 Feb 2007, 12:27
Post #153


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 2 February 07




am si io o problema mare de tot
nu am bass suficient in masina
aparatura
mp3 player 4x50 ceva nemtesc dar suna f bine
2 x amp MAGNAT RAPBULL 4x140Wmax/buc/fiecare ampif legat pe 2 canale in punte deci cam 2 x 90 w rms/ amplif
subwoofer cu 2 dif kenwood Kenwood KFC-W 300 S dif de 30 cm
600 Watt
in spate sub luneta 2 dif de 20 cm + 2 dif de 16 cm
in usi in fata 2 dif de 13 cm
+ 4 twetere
legate in felu urmador dif de 13 + dif de 16 + twetere pe mp3
dif de 20 cm legate pe un amplif cu level la juma ca de nu imi sar membranele si subwooferu pe celalalt amplif cu level 100% si taiat la 200 hertz nu rada frecvente mai inalte de 200 hertz (ca asa suna cel mai bine)
dif nu sunt legate in antifaza amp legate corespunzator , 2 baterii sa imi tina curentu ............. + un condensator de 1 farad biggrin.gif
dar nu tuna cum ar trebui sa tune
ps subwooferu ii cam juma din portbagaj
poza cu dif din subwoofer

daca aveti idei dc nu suna cu tre va rog sa mi le impartasiti

This post has been edited by ionutz09: 2 Feb 2007, 12:36

Attached thumbnail(s)
Kenwood_KFC_W_300_S__556349.jpg ( Size: 7.3k ) Number of downloads: 1337


--------------------
dacia 1300 1979
real eyes - realise - real lies
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
homestranger
post 24 Oct 2008, 13:02
Post #154


Cand orice procedeu esueaza, citeste instructiunile...sau...cont


Group: Members
Posts: 119
Joined: 2 October 08




as avea si eu o sugestie......luati o bucata de pfl, osb, pal ce o fi accesibil pt fiecare......decupati-l in forma tablei de sub luneta.

pune-ti vata intre placaj si tabla, bineinteles tot va trebui decupat din tabla smile.gif. Enjoy


--------------------
Dacia 1310 TX 1992 - TM 05 GEC
...sau...mai bine lasa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roly_frk
post 5 Mar 2009, 12:46
Post #155


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 March 09




Sal` .. as vrea sa va intreb care subwoofer ar fi mai bun in masina? in portbagaj? nedumerire.gif


Subwoofer auto tub Blaupunkt GTT1200 MK II :
Putere: 200 W
Diametru: 30 cm
Putere Maxima: 650 W


Subwoofer auto cutie Blaupunkt GTB1200 MK II :
Putere: 250 W
Diametru: 30 cm
Putere Maxima: 800 W

Primul ii tub si al 2`lea ii cutie blink.gif

Attached thumbnail(s)
tub.jpg ( Size: 8.34k ) Number of downloads: 1246
cutie.jpg ( Size: 8.9k ) Number of downloads: 1159


--------------------
Dacia 1310 1989 - MS-09-ROL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 14 May 2010, 22:47
Post #156


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




da... a cam trecut un an de la ultima intrebare, dar totusi vad ca nimeni nu s-a gandit sa monteze difuzoare in fetele de usi de pe spate. Cu un fierastrau pendular se rezolva repede, si arata si bine. In fine, am si eu o problema. Cum pot monta difuri de 13 pe fata fara sa arate urat? (plasticul ala e pentru difuri de 10)


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 14 May 2010, 23:21
Post #157


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




Detalii pentru fata.

Cu portierele spate iti recomand sa nu te-ncurci.
M-a-nvatat si pe mine cineva si ii cam dau dreptate. Solutia de dispunere optima a difuzoarelor = difuzoare pe componente in fata si subwoofer in portbagaj.
Solutia secunda (asa-mi place mie sa cred, ca asa am in rabla mea) = difuzoare in fata si difuzoare la luneta.

Ambele variante, in special prima, cu amplificarea de rigoare.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciupanezu89
post 19 Jan 2011, 01:02
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 10 June 08




Salut, am si eu nevoie de o parere despre urmatoarele:

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...ale/TS-A6913iS/ < SPATE
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...ype-G/SPG-13C2/ < FATA
http://www.mediagalaxy.ro/catalog/index.js...31&itemId=27582 < Casetofon

Toata au fost cumparate azi, sunt noi, am montat casetofonul si boxele fara iar maine imi revine nemaipomenita placere de a da gauri in tabla spate, de sub luneta pentru a monta boxele ovale...

Dati-va si voi cu parerea despre ce am achizitionat eu ca sa ma simt mai impacat... :|, sa nu cred ca am dat banii degeaba


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI Preferance / 2007 - IF 89 GAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rs09
post 20 Jan 2011, 22:04
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 22 November 09




Ciupanezu89 boxele pe care le ai trebuie amplificate.Casetofonu scoate 4x22 RMS si boxele pe care le ai tu au 80,50 W RMS, cel mai bine ar fi sa investesti intr-un amplificator cu 4 canale ca sa scoti ceva din boxe.


--------------------
renault symbol 1.4 8v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciupanezu89
post 22 Jan 2011, 00:22
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 10 June 08




Amplificatorul... poate prin vara.. smile.gif impreuna cu un subwoofer MTX ... astept de la voi niste recomandari pentru statie..


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI Preferance / 2007 - IF 89 GAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedboy1983
post 6 May 2011, 10:05
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 April 11
From: Bucuresti




Salut, as dori sa-mi montez si eu pe batrana mea "furie rosie" niste difuzoare ovale pe spate. Cum ar fi mai ok sa procedez cu gaurile, sa ma duc la cineva care se pricepe gen montaje audio, sau sa ma apuc eu singur cu soricelul. Daca imi recomandati ultima varianta, exista ceva secrete pe care ar trebui sa le stiu inainte sa ma apuc de treaba? Trebuie sa dau jos acea mocheta de pe tabla sau pot taia asa cum este? Va multumesc!


--------------------
Dacia 1310TLE 1991/1.4 Carburatie - B-XX-CTD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvy_zeus
post 6 May 2011, 13:30
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 18 May 10




Daca nu ai mai facut sau nu ai mai ajutat pe cineva sa faca asta eu iti recomand sa te duci la un service specializat wink.gif


--------------------
Daci Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 6 May 2011, 20:42
Post #163


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




Poti sa incerci cu "soricelul" daca te pricepi sa-l manuiesti si toata treaba asta nu o sa dureze mai mult de o ora dar cu conditia sa dai luneta jos...
Dupa ce le montezi incearca si sa rigidizezi putin polita de metal si o sa vezi diferente foarte mari.
Spor la treaba!


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu RAKA
post 23 Oct 2011, 19:12
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 9 October 11




SALUTARE . -am vazut ca sunt discuti pro si contra , in ceea ce priveste , montari difuzoarelor in usile din spate. eu am o dacie break, de aproximativ o luna, si nu am gasit alta solutie pentru montarea difuzoarelor de bas. -in saptiul din haion, in spetele numarului, nu am vrut, deoarece este cam subred, in tabla{pfl-ul} care acopera portbagajul ,nu , pt ca am sal dau jos foarte des, deci singura solutie, a fost usile.am sa pun si poze, sa vedeti ca nu deranjeaza la deschiderea geamului, chear daca sunt difuzoare cu magnetul destul de mare.
- dar o nelamurire, pe vechea dacie 1300, aceleasi boxe{din imagine} acelasi cd-plaier, dar difuzoarele, montate in tabla de sub luneta, se auzeau mult mai bine, chear daca uneori il foloseam aproape la maxim, nu se auzeau alte sunete{baraituri, scartaituri....},apropo , pe fata aveam, pioner , nu mai tin minte ce model, au fost la pachet cu cd-plaierul. acum pe fata , habar nu am ce difuzoare sunt, pt ca nu miam facut timp , sa demontez fetele de usi, oricum se aud destul de bine. acum sa revin la problema: in mometul de fata cu difurile in usile din spate, daca dau volumul plaierului, peste 20 , din 0-30, se aud distorsonari, atat pe spate cat si in fata. posibil ca cele de pe fata sunt mai mici, dar cele de pe spate, SAL-urile, nu-mi pot explica.
- astept sugesti, daca mai este cineva pe aci, vad ca discutia este veche....

This post has been edited by claudiu RAKA: 23 Oct 2011, 19:16

Attached thumbnail(s)
CIMG0879.JPG ( Size: 252.91k ) Number of downloads: 894
CIMG0883.JPG ( Size: 265.24k ) Number of downloads: 984
CIMG0880.JPG ( Size: 278.37k ) Number of downloads: 365
CIMG0884.JPG ( Size: 234.88k ) Number of downloads: 382


--------------------
renault MEGANE 2 2005 1.9 dti 131hp - SB-78-CSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia_47_akm.2
post 7 Mar 2012, 16:34
Post #165


Membru de baza


Group: Members
Posts: 180
Joined: 24 September 11




sallutare baieti, ma scuzati daca, cumva am postat gresit aici dar nu am vrut sa mai deschit alt topic, am si eu doua nelamuriri:
1. daca cumva folosesc bormasina sau pendular pentru a da gaurile in tabla la luneta si o fac prin portbagaj nu pot atinge luneta cu spiralul sau lama de pendular din greseala ?
2. si defapt asta este cea mai imporanta, mi-am cumparat un mp3 player smailo si dezvolta 4 x 40 Watt, asta e partea unde nu prea ma pricep vreau sa ii montez doua boxe adica in spate la luneta ce ma intereseaza pe mine este ce putere trebuie sa aiba boxele pe care le cumpar, stiu ca daca le iau cu putere mai mica le pot arde iar daca le iau cu putere mult prea mare nu e destul de eficent, cam ce ar trebuii sa scrie pe ele ca si putere ca sa fie bune? biggrin.gif
Multumesc

This post has been edited by Dacia_47_akm.2: 7 Mar 2012, 16:36


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
ex: Dacia 1410 injectie / actual: Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 7 Mar 2012, 17:25
Post #166


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(Dacia_47_akm.2 @ 7 Mar 2012, 16:34)
sallutare baieti, ma scuzati daca, cumva am postat gresit aici dar nu am vrut sa mai deschit alt topic, am si eu doua nelamuriri:
1. daca cumva folosesc bormasina sau pendular pentru a da gaurile in tabla la luneta si o fac prin portbagaj nu pot atinge luneta cu spiralul sau lama de pendular din greseala ?
2. si defapt asta este cea mai imporanta, mi-am cumparat un mp3 player smailo si dezvolta 4 x 40 Watt, asta e partea unde nu prea ma pricep vreau sa ii montez doua boxe adica in spate la luneta ce ma intereseaza pe mine este ce putere trebuie sa aiba boxele pe care le cumpar, stiu ca daca le iau cu putere mai mica le pot arde iar daca le iau cu putere mult prea mare nu e destul de eficent, cam ce ar trebuii sa scrie pe ele ca si putere ca sa fie bune? biggrin.gif
Multumesc
*




Eu am reusit sa fac gaurile in polita din interior cu flexul iar ce nu am putut tai bine din portbagaj, cel mai bine o sa-ti dai seama la fata locului cand o sa te apuci de treaba...
In legatura cu difuzoarele cauta unele cu putere maxima 50w rms, cu cat au putere mai mare cu atat nu o sa ai curent sa le alimentezi cum trebuie pentru ca player-ul tau mai mult de max 15w rms nu are cum sa aiba. 4x40 sunt watti maximi pe care poate sa-i atinga in conditii perfecte de semnal, curent, tensiune etc nu in exploatare normala.
Eu unul am folosit acum 2-3 ani niste difuzoare ovale Boschman care cica ar fi avut 80w rms, de care pot sa spun ca nu am fost multumit de ele pana le-am amplificat iar situatia s-a schimbat dramatic, nu neaparat claritate(nici nu m-as fi asteptat la asa ceva de la niste difuzoare de 100 ron) ci cantitate...


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 09:47
Dacia