Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

instalare boxe fata dacia berlina, va rog ajutor!!! :)

ottotavy
post 25 May 2008, 10:24
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 May 08




ms mult laugh.gif .nu pot sa pun nimik pe usile din fata...ar trebui sa schimb fetele(astea vechi sunt distruse,dar materialu de pe ele inca arata bine,si e mult de munk sa le schimb)io ma gandeam sa decupez cam toata tabla aia din spatele banchetei,si sa las cateva puncte de perindere.in locul ramas sa pun ceva gen placaj,dar mai gros,pe care pot sa dau gauri ca lumea,si pot sa-l schimb repede cand mai pun un set de difuzoare.dar ma gandesc ca se slabeste caroseria...nu degeaba au facut ei asa groasa tabla aia...


--------------------
dacia 1310 1990 - ot20glp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 25 May 2008, 11:23
Post #92


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Daca era toata tabla pe Dacie asa de groasa o puteam folosi pe post de tanc. Incearca sa decupezi numai zonele unde ar veni difuzoarele...o varianta ar fi o bucata de placaj/pal de 15-20mm grosime...taiat la forma tablei din spate. In el prinzi difuzoarele. Din cauza grosimii va mai ramane cam 25 de mm din adancimea difuzorului. Din aia 25mm probabil cei mai multi vor fi reprezentati de magnet. Sasiul difuzorului se "termina" dupa vreo 20 de mm. Cu alte cuvinte vei fi nevoit sa gauresti tabla aia din spate doar pentru magneti (o zona foarte mica). Dupa ce termini prinzi bine placa de tabla cu niste suruburi si ai rezolvat. Dar sincer mi se pare mult prea multa munca...plus ca ar trebui data jos luneta ca sa poti face modificarile fara sa risti sa o spargi.
Edit: si la mine fetele sunt cam varza (cartonul nu materialul cu care sunt imbracate). Eu nu prind nimic de cartonul acela. Am pus holsuruburi mai lungi si am dat gauri in tabla portierei. A fost ceva mai complicat pentru ca a trebui sa montez si o tablita aditionala pentru doua din suruburi (nimereau intr-o zona goala a portierei), dar in felul asta strangerea e mult mai buna.

This post has been edited by bmwh548: 25 May 2008, 11:26


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ottotavy
post 25 May 2008, 11:34
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 May 08




si cum ar fi cel mai simplu de dat gauri ovale de 6*9inch?fara sa dau luneta jos? cu bormasina sau cu altceva?sau pun mana pe o panza de bomfaer? radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
dacia 1310 1990 - ot20glp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 25 May 2008, 12:07
Post #94


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Pai ai metodele expuse pe aici...ori gauri una langa alta cu bormasina (apoi cu o pila sa le "stergi" ca sa le scoti estetic) ori cu un pendular (sau cum se mai cheama). Varianta cu pendularul cred ca ar fi cea mai buna. Te bagi si tai din portbagaj, ai grija cu lungimea panzei sa nu ciupesti luneta. Cel mai bine ar fi sa o scurtezi tu la cat ai nevoie. Sa nu uiti sa porti o pereche de ochelari de protectie ca vei avea ceva span pe acolo.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Minel
post 25 May 2008, 12:50
Post #95


Pauard bai Remat Nord


Group: Members
Posts: 4.043
Joined: 4 April 07
From: Cluj .......Resita ,C-S




QUOTE(bmwh548 @ 25 May 2008, 12:07)
Pai ai metodele expuse pe aici...ori gauri una langa alta cu bormasina (apoi cu o pila sa le "stergi" ca sa le scoti estetic) ori cu un pendular (sau cum se mai cheama).
*



Ori cu flexul ,dupa ce in prealabil protejezi luneta , poti incepe sa tai linistit din portbagaj echipat corespunzator


--------------------
Dacia 1310-L /VW Passat 1995/1397cmc - CS-01-TMS
Mandru posesor de Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
preparatul
post 11 Feb 2009, 23:07
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 29 September 07




eu asa ceva am facut la usile pe fata ca sa pune boxe 6"9 si cu distantiere de 2 cm ca sa nu mai loveasca macaraua in magnet

This post has been edited by preparatul: 11 Feb 2009, 23:15

Attached thumbnail(s)
Imag022.jpg ( Size: 404.94k ) Number of downloads: 903
Imag023.jpg ( Size: 276.06k ) Number of downloads: 1016
Imag024.jpg ( Size: 419.68k ) Number of downloads: 1003


Attached File(s)
Attached File  untitled.bmp ( 3.75mb ) Number of downloads: 44
Attached File  untitled2.bmp ( 3.75mb ) Number of downloads: 27


--------------------
Dacia 1310 1980 BERLINA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin12
post 26 Mar 2009, 19:34
Post #97


Membru ce nu mai este incepator


Group: Members
Posts: 177
Joined: 26 September 08
From: Roman




Am de gand sa imi achizitionez 4 boxe.
Din ce am citit este de munca pentru a monta boxe pe fata de 17, asa ca raman la 13. Dar pe spate as dori 17. Acum o intrebare logica: cele de pe spate, nu o sa le anuleze pe cele de pe fata? O sa spuneti sa dau mai mult pe fata. Dar ce afacere am facut? Le reduc pe cele de 17 la niste boxe de 13? As dori si niste recomandari, legate de marca.
Nu vreau sa dau comanda pe net, m-ar interesa ceva sa pot cumpara de la altex,domo,flanco. Cedez fidelitatea, pentru bas. Cel putin cele de pe spate sa aiba un bas frumos. Ca bani, doresc sa nu depasesc 200 lei, pe cele 4 boxe.
Inca ceva. As putea pune ceva in portiera pentru a fi o incinta mai buna? Gen vata sau bumbac, sau sa capitonez cu folie de parchet.


--------------------
VW Golf 3 1993 1.6
De ce simplu, daca se poate si complicat?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 26 Mar 2009, 22:04
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Poti pune linistit 17 pe spate si 13 pe fata. La volan nu le vei auzi decat pe alea din fata, si din spate iti va veni numai o rotunjime, si eventual bass-ul. Conteaza si cum reglezi totul.

Daca sunt boxe decente, vor suna foarte bine, si alea de 17 iti vor da bass-ul pana sub fund, in timp ce medile si inaltele le vei auzi din fata.


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia_47_akm.2
post 15 Dec 2011, 20:06
Post #99


Membru de baza


Group: Members
Posts: 180
Joined: 24 September 11




Sallut, revin si eu cu o intrebare pe acest subiect, care este cea mai mare dimensiune de difuzor pe care il pot monta pe fata fara a fi nevoit sa tai tabla sau fata de usa si sa pastrez sita aceea din plastic care e menita sa acopere difuzorul, adica sa nu o mai tai cum am vazut in unele poze?
Multumesc !!!


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
ex: Dacia 1410 injectie / actual: Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 23:17
Dacia