Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

as dori un sfat

marksman
post 7 Sep 2011, 14:03
Post #31


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.473
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(SorinCT @ 7 Sep 2011, 12:12)
Ma gandesc la alta treaba. Cand inca nu ti s-a uscat tusul pe permis ai nevoie de o distractie in plus? Sincer nu cred ca isi face clubaraie in masina ca sa asculte in surdina. Nu stiu, mie mi se pare nasol de tot cu muzici bubuind prin masina cand inca inveti sa conduci, e periculos. Respectele mele daca isi ia ditai instalatia si o foloseste cu cap dar tare am impresia ca o sa rupa difuzoarele.

Treaba lui. Si eu m-am chinuit pe vremuri sa cumpar o pereche de difuzoare si un amarat de cass Grundig la mana a coispea, nu de alta dar tot ce puteam asculta era motorul batranei 1300. Si vorba ta, abia mi se uscase tusul de pe permis. Altii de varsta mea aveau scule de muzica de valoare mai mare decat Daciile pe care le conduceau. Mai ales aia cu "sabufar", aia erau crema. Muzica blana, viteza a doua prin centrul orasului, cu dreapta pe volan si stanga atarnata pe geamul deschis.

QUOTE(SorinCT @ 7 Sep 2011, 12:12)
Si pe mine m-a mancat sa schimb cartoanele obosite de pe fata si de pe spate pentru ca lasa de dorit calitatea sunetului dar cu timpul mi-am dat seama ca folosesc din ce in ce mai putina muzica de pe cd-uri, dau pe radio si la un volum la care mai poti conversa cu pasagerul sau care iti mai linisteste creierii. La nivelul ala nu cred ca isi are rostul investitia, cel putin pentru mine.
*


Cartoanele la Logan se cereau schimbate dupa ce am ascultat un difuzor mai breaz si un HU mai de Doamne-ajuta. Nu-mi place sa ascult muzica la volum mare, prefer sa se auda decent si pentru asta am fost dispus sa sacrific niste bani. La Passat am ramas cu cartoanele de origine si cu HU idem. Se aude deja decent.

@Victoras2001: la drum lung parca te mai plictisesti numai cu zgomotul. Daca il am pe unul care da din gura non-stop in masina ma adoarme cu vorbaria, prefer sa ascult muzica la o calitate decenta a sunetului. In oras nici macar la radio nu ascult.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 7 Sep 2011, 14:09
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(DragosP @ 7 Sep 2011, 15:02)
Io am lipsit cca doo săptămâni: Axion aka Pardon? nedumerire.gif
*


inamicul grasimii. icon_mrgreen.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 7 Sep 2011, 14:10
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(corbex @ 7 Sep 2011, 12:25)
Sa explic mai pe intelesul tau puber, inainte sa te vineze cineva:
Iti cumperi o lanterna. Care-i pasul urmator? Da, ai ghicit, surprinzator dar adevarat, ai ghicit! ii cumperi baterii. Ele nu sint o obsesie, sint conditia sine qua non a existentei  lanternei. Altfel e doar o tinichea, ca si masina.
Evident, cei cu gusturi patriciene se apuca intii sa vopseasca lanterna.
*


Ok, am inteles punctul tau de vedere si il respect dar, si exista un dar, daca eu am bani de lanterna si apoi cumpar baterii dar totusi vreau sa "vopsesc" lanterna care este problema, fiindca asta e partea care nu o inteleg la tine?

QUOTE(Victoras2001 @ 7 Sep 2011, 12:45)
Generatie pierduta, in mod normal la volan asculti o zdranganeala pentru a nu te plictisi. O muzica buna si de calitate o asculti acasa, fara zgomot de motor, fluiere de militieni, claxoane si ambalat de raba. Daca tot vrei calitate. Sau poate aveti si voi masini ca ale lui Axion, de n-are zgomotul pe unde sa patrunda-n ele.
La ce dai bani amice pe o super scula, atata timp cat nu poti elimina toate zgomotele parazite?
Ai tu ureche si vrei muzica? Ascult-o in conditii decente, nu in masina. Da, stiu. Pe voi degeaba va claxoneaza omul in trafic.

Poate nu mai am io rabdare, da unii meritati trasi pe geam afara si dovediti metodic, os cu os, centimetru cu centimetru.
*


Uite ca eu am rabdare, si la volan si in viata de zi cu zi... In 8 ani de permis am luat o singura amenda(acum 5 ani) pentru ca am avut 62 de km in localitate. Normal sa te mai si enervezi in trafic dar conteaza sa ai o limita in ceea ce faci.
Unii prefera, cand coboara din masina, sa bea o bere, eu prefer sa-i strang si sa-mi cumpar la o luna o pereche de difuzoare, care e problema? De unde atata tam-tam pe margine acestui subiect?
Omul a intrebat in necunostinta de cauza ce sa-si aleaga dintre doua playere si voi toti pe el... Care e problema? Mie daca nu-mi place ceva sau sunt pe langa subiect stau deoparte si nu ma bag.
Si ca sa-ti raspund la intrebare, nu, nu am ureche foarte fin antrenata cand vine vorba de calitate, dar totusi vreau sa am ceva decent in masina iar aici pun din nou aceeasi intrebare : Care e problema?!?


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 7 Sep 2011, 14:15
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pai iti spun eu care e problema pentru ca se pare ca te obosesc mai multe posturi consecutive.
I-am spus sa-si ia ce vrea el, ca asa-i normal. E bizar sa ma intrebi pe mine daca merita sa scoti scula de pe masina si sa-ti pui alta. Tu stii ce vrei. Poti intreba care-i mai buna, in caz ca nu te pricepi, dar nu daca merita s-o scoti p-aia din dotarea masinii si s-o inlocuiesti cu alta.
I-am raspuns civilizat. Apoi a aparut un copil impertinent si-a inceput sa faca circ. atata tot. Bafta.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 7 Sep 2011, 14:36
Post #35


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.236
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




@victoras.

Eu nu-i raspundeam lui corbex, ci lui rs09, asa, mai la 'sto, ca doar numa' ce spusese ca pentru el castile sunt o prostie.

Si daca tot am dat iar pe-aici, hai sa-i raspund si initiatorului.

Primele luni (da, luni, de cate ~30 de zile bucata) dupa ce mi-am luat permisul, casetofonul din masina a avut rol estetic. Singura muzica pe care o auzeam era cea cantata de motor. Asa m-am invatat sa aud cand merg subturat, cand ma intreaba masina daca n-am naibii de gand sa-i dau a III-a, samd. Dupa un timp, n-a mai fost nevoie in mod special sa vorbeasca doar motorul cu mine, si mi-am spus ca as putea sa ascult naibii si muzica in timp ce conduc. Asa ca m-am dus in masina, si pariez ca n-o sa-ti vina sa crezi, m-am antrenat cum pot sa schimb o caseta fara sa-mi cobor privirea catre casetofon. Ani dupa aia m-am felicitat cand mi-a povestit un prieten cum l-a costat 8000 de lei dorinta de a bea o sticla de nestea. Cand am schimbat casetofonu primul lucru pe care l-am facut, o fost sa ma invat sa-i apas tastele fara sa ma uit dupa ele.

Asa ca, dupa cum ti-au mai zis si altii, prima oara invata sa conduci tu masina si nu viceversa, si vezi tu dupa aia de muzica.



--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 7 Sep 2011, 14:39
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(Victoras2001 @ 7 Sep 2011, 14:15)
Pai iti spun eu care e problema pentru ca se pare ca te obosesc mai multe posturi consecutive.
I-am spus sa-si ia ce vrea el, ca asa-i normal. E bizar sa ma intrebi pe mine daca merita sa scoti scula de pe masina si sa-ti pui alta. Tu stii ce vrei. Poti intreba care-i mai buna, in caz ca nu te pricepi, dar nu daca merita s-o scoti p-aia din dotarea masinii si s-o inlocuiesti cu alta.
I-am raspuns civilizat. Apoi a aparut un copil impertinent si-a inceput sa faca circ. atata tot. Bafta.
*


Sa ne intelegem, nu a intrebat pe nimeni personal, a intrebat la modul general pe oricine a intrat in contact cu acele playere... Si nu, nu este bizar sa intrebi acest lucru, poate altcineva s-a confruntat cu (relativ) aceeasi problema si ar fi putut sa-i raspunda!

QUOTE(rolyyy @ 6 Sep 2011, 00:06)
buna tuturor
am 18 ani si am primit de ziua mea un renaul scenic din 2004...
as dori sa stiu daca merita sa schimb HU original cu unul din aceste doua  variante:
1 PIONEER  http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...eer/DEH-9300SD/
2 ALPINE  http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...INE/CDE-9882Ri/
astept raspunsurile voastre .mersi anticipat
*


Se merita cu varf si indesat schimbarea player-ului stock, dar daca nu ai foarte mari pretentii, poti sa te multumesti si cu alte playere intr-o categorie de pret mai mica!
Din cele doua oricand as merge pe Pioneer!
Rolyyy daca cauti raspunsuri la intrebarile tale, incearca si aici http://www.be-loud.ro/forum/ ... Fii sigur ca nimeni nu o sa te trateze ca aici, facand comparatii cu lanterne si dandu-ne cocosi ca mai bine ne ducem la munte, decat sa facem ceva la masina...
Cateodata uitam ca acesta este un forum cu si despre masini!

This post has been edited by cynegeticos: 7 Sep 2011, 14:41


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 7 Sep 2011, 14:45
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(rolyyy @ 6 Sep 2011, 01:06)
buna tuturor
am 18 ani si am primit de ziua mea un renaul scenic din 2004...
as dori sa stiu daca merita sa schimb HU original cu unul din aceste doua  variante:
1 PIONEER  http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...eer/DEH-9300SD/
2 ALPINE  http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...INE/CDE-9882Ri/
astept raspunsurile voastre .mersi anticipat
*




QUOTE(cynegeticos @ 7 Sep 2011, 15:39)
Sa ne intelegem, nu a intrebat pe nimeni personal, a intrebat la modul general pe oricine a intrat in contact cu acele playere... Si nu, nu este bizar sa intrebi acest lucru, poate altcineva s-a confruntat cu (relativ) aceeasi problema si ar fi putut sa-i raspunda!
*


De unde reiese ca a intrebat ce afirmi tu?
Era foarte simplu. De obicei iti pui o scula ok. Ma rog, puneti-va ce scule vreti, dar daca puneti intrebari pe un forum public, asteptati-va sa primiti raspunsuri de la orice membru al forumului, iar raspunsul sa nu fie neaparat pe gustul vostru.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 7 Sep 2011, 14:58
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




...saracul rolyyy, bine ca a fugit, dar daca totusi se incumeta sa mai verifice sfaturile cerute ii recomand:
http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...wood/KDC-6051U/

si boxele aferente daca se poate aceeasi marca, daca e musai sa aleaga dintre cele 2 playere ii recomand Pioner-ul. Bafta

This post has been edited by mariusd4: 7 Sep 2011, 14:59


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 7 Sep 2011, 15:03
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(Victoras2001 @ 7 Sep 2011, 14:45)
De unde reiese ca a intrebat ce afirmi tu?
Era foarte simplu. De obicei iti pui o scula ok. Ma rog, puneti-va ce scule vreti, dar daca puneti intrebari pe un forum public, asteptati-va sa primiti raspunsuri de la orice membru al forumului, iar raspunsul sa nu fie neaparat pe gustul vostru.
*



Nu te supara ca te intreb, dar tu cand ai nevoie de un tinichigiu, te duci sa intrebi un electrician despre problema ta?
Daca te uiti atent omul a intrebat in sectiunea corespunzatoare DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment si din asta ar trebui sa reiasa ce am afirmat eu...
Sper sa intelegi ce am vrut eu sa spun, nu tin cu nimeni, dar este foarte aiurea sa intrebi un lucru de care ai nevoie si sa fii tratat in felul asta!


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rs09
post 7 Sep 2011, 16:11
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 22 November 09




Castile cred ca sunt super daca stai la bloc sau daca e noapte si nu vrei sa ii deranjezi pe ceilalti in rest nu se pot compara cu un sistem de boxe.


--------------------
renault symbol 1.4 8v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 7 Sep 2011, 16:19
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Serios?


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 8 Sep 2011, 16:16
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




Prea tare faza si in acelasi timp ridicola... De la o intrebare simpla de alegere a unui player, se ajunge la discutii despre casti!


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rolyyy
post 11 Sep 2011, 12:41
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 September 11




va multumesc pentru sfaturi cynegeticos si madiusd4.
nu am fugit doar ca nu vreau sa ma iau in gura cu nimeni.
eu doar am cerut un sfat.oricum le multumesc tuturor pentru raspunsuri


--------------------
renault scenic II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 11 Sep 2011, 21:23
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(rolyyy @ 11 Sep 2011, 12:41)
va multumesc pentru sfaturi cynegeticos si madiusd4.
nu am fugit doar ca nu vreau sa ma iau in gura cu nimeni.
eu doar am cerut un sfat.oricum le multumesc tuturor pentru raspunsuri
*



Si pana la urma ce ai ales?
Daca vrei sa mergi cam tot in categoria aia de bani uite aici un player cu mult peste ce ai expus tu : http://www.be-loud.ro/forum/vand-alpine-9887-t13448.html
si poti sa cumperi cu cea mai mare incredere de la acest user!


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fascistu
post 12 Sep 2011, 13:07
Post #45


fascistu


Group: Members
Posts: 1.107
Joined: 22 February 10
From: arad




saracu copil ce tare l-a luat corbex, vorbesti prea stiintifico-fantastic, gusturile nu se discuta niciodata, daca tie iti place sa ai masina stock , nu inseamna ca altu nu are voie sa investeasca in ceva ce ii place.... chinezisme, tiganii, cum or fi dar sunt pe gustu lui, el a cerut un sfat, nu a intrebat " ce sa fac? iau benzina sau mp3 calumea?" pe banii lui sau a parintiilor, nu conteaza, face ce vrea el atata timp cat ii are in mana, daca isi cumpara un mp3 nu inseamna ca vrea sa aghete femei cu el, daca tot ziceai ca nu se mai dau fetele dupa clarion si alpine, dar cand s-au dat dupa asa ceva? zimi cat la suta dintre fete stiu ce inseamna clarion si alpine... ai sarit de la un subiect la multe altele care nu au nici o legatura, poate ca ai si tu dreptatea ta, dar fa tu cum crezi tu si lasa-l pe el sa faca cum vrea el.... in fine... rolyyy .... schimba HU, cu un alpine, clarion, kenwood, sony, pioneer...toate astea sunt bune si au fidelitate si sa le facem in ciuda la restu cumpara si un amplificator pentru difuzoare, ca sa ai si mai multa fidelitate


--------------------
Renault Laguna II 2001/1.9 DCI, 120 hp - AR 02 KID
Renault Laguna II, 1.9 DCI, 120 hp, 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rolyyy
post 12 Sep 2011, 13:16
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 September 11




va multumesc pentru raspunsuri.
azi am fost si am comandat acest Kenwood KDC-6051U http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...wood/KDC-6051U/
sper ca am facut o alegere buna.


--------------------
renault scenic II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fascistu
post 12 Sep 2011, 23:29
Post #47


fascistu


Group: Members
Posts: 1.107
Joined: 22 February 10
From: arad




nu buna, foarte buna... asa vreau sa imi iau si eu doar sa il vand pe a meu, tot kenwood ...


--------------------
Renault Laguna II 2001/1.9 DCI, 120 hp - AR 02 KID
Renault Laguna II, 1.9 DCI, 120 hp, 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 13 Sep 2011, 00:29
Post #48


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Nice, USB face toti banii, fa rost si de niste difuzoare mai de doamne ajuta care sa se potriveasca din prima si ai sa fii uimit.
Eu merg in papuc de vreo 3 saptamani fara cass, l-am pus in alta masina. Simt ca innebunesc, mult mai periculos conduc fara muzica decat cu. Din plictis incep sa ma joc cu masina.

Cat despre opiniile unor membri, sincer poti sa te **** in ele.
Sunt batrani si nu inteleg, altii sunt prea saraci sau au ciuda. E banul tau, e pasiunea ta. Tu alegi ce vrei.

This post has been edited by 4x4: 13 Sep 2011, 00:30


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 13 Sep 2011, 07:54
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Buna alegere rolyyy, sa te bucuri de el, mare atentie la alegerea boxelor acum. Stima


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rolyyy
post 13 Sep 2011, 12:29
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 September 11




multumesc inca o data mariusd4, 4x4 si fascistu pentru raspunsuri.
daca tot am ajuns aici la subiectul boxe,puteti sa imi recomandati difuzoare la acest HU:
2 boxe fata 13cm si 2 spate tot 13cm,pentru ca probabil le voi schimba dar nu acum ci de craciun.buget 600 lei.
multumesc anticipat


--------------------
renault scenic II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 13 Sep 2011, 13:45
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(rolyyy @ 13 Sep 2011, 12:29)
multumesc inca o data mariusd4, 4x4 si fascistu pentru raspunsuri.
daca tot am ajuns aici la subiectul boxe,puteti sa imi recomandati difuzoare la acest HU:
2 boxe fata 13cm si 2 spate tot 13cm,pentru ca probabil le voi schimba dar nu acum ci de craciun.buget 600 lei.
multumesc anticipat
*



Sunt foarte multe optiuni aici, vrei sa le amplifici separat sau sa le pui pe amplificarea interna?
Daca mergi pe amplificarea player-ului ia-ti niste difuzoare de maxim 50w rms, pe fata sa pui sistem iar pe spate coaxiale si daca in timp mai cumperi un amplificator micut cu atat mai bine...
Uite aici 2 configuratii foarte ok:
http://www.auto-sound.ro/product_info.php?...products_id=614
http://www.auto-sound.ro/product_info.php?...products_id=153

http://www.auto-sound.ro/shopping_cart.php?sort=3a
http://www.auto-sound.ro/product_info.php?...roducts_id=1551

This post has been edited by cynegeticos: 13 Sep 2011, 13:54


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th May 2024 - 18:40
Dacia