Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fluence review, Cum se vede in alta parte

Zyrcon
post 3 May 2011, 21:19
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 28 September 10




Hey!

Iata ce am gasit zilele acestea pe net:


Poate ca parerea acestui individ este subiectiva, "but its an irish guy!".

Am mai vazut si alte review-uri de la rusi, francezi, germani, etc. Poate ca acesta masina va avea succes ca si "salon car"?

Cu bunavointa moderatorilor, va invit sa discutam acest gen de review-uri facute de noi sau de altii, sa ne exprimam parari, sa facem comparatii.....

Si as merge mai departe -> Fluence ZE -> ce parere aveti? Va bate gandul ca peste 3-5 ani sa va inlocuiti Fluence-ul pe benzina/motorina cu unul electric?

Wbr!

This post has been edited by Zyrcon: 3 May 2011, 21:21


--------------------
Renault Fluence 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 4 May 2011, 07:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




pai pana la urma nu se vinde doar prin est


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bejenaru Ionut
post 4 May 2011, 21:17
Post #3


Doar membru, atat.


Group: Members
Posts: 708
Joined: 9 December 05
From: Bacau




Din punctul meu de vedere va trece o perioada destul de mare pana cand masinile electrice vor deveni accesibile publicului larg. Sincer vorbind la ora actuala nu imi permit sa dau 20-30 de mii de euro pe o masina electrica. Mai e si autonomia de numai o suta si ceva de km si nici statii de incarcare a bateriilor nu exista la noi in tara. Deci momentan mai bine ceva cu motor termic.


--------------------
Reno Megane 2.1 break 2005, ful opshan, 1.6 16v - Numar de Bacau.
Good things come to those who wait.
Va urma...
"Nimeni nu scapa virgin...viata ne f.te pe toti..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 5 May 2011, 08:12
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




...si schimbarea bateriilor de mii de euro la 2 ani nu intra in calcul ? Stima


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nokia_6260
post 5 May 2011, 13:46
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 251
Joined: 8 April 11




o sa faca si astia cu masinile electrice(apropo de costurile schimbarii bateriilor la 2 ani) exact ca cei cu benzina/motorina:le vor vinde cand masinile au 59.500 km la bord ca sa nu plateasca schimbarea distributiei care costa doar 500 euro...
Fiecare tip de motor trebuie sa aiba hiba lui,iar la noi nu exista cultul curateniei(includem aici si protejarea moediului de emisiile co2),astfel ca daca 2-3 melteni isi iau aici in urmatorii ani masini electrice,o fac doar pt a fi vazuti cu asa ceva.
Aaaa...cei cu masini hibride se apropie de normalitatea anilor 2011 si de posibilitatile de a plati costurile mentenantei.
Numai bine!


--------------------
Renault Captur 1,2 Tce 2017 - HSK-IP-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mbebe26
post 6 May 2011, 11:30
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 12 April 09
From: Bucuresti




In acest filmulet la 3:46-3:50 se poate observa "prezenta" rotitei de inchidere pentru aeratoarele centrale din plansa de bord. Tot in intervalul de timp mentionat, se poate observa ca bordul este dintr-o singura bucata (ma refer la cozorocul de deasupra indicatoarelor).
Am intrat de curios pe un site auto de afara sa ma uit la cateva fluence , sa vad daca pentru europa de vest vine cu rotita respectiva, dar bordul este la fel ca in Ro.
Explicatia cred ca este urmatoarea: Megane3 generatie 2010 nu se fabrica cu volan pe dreapta si folosesc bordul de megane3 pt UK.


--------------------
Renault Symbol 1.4 8v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan68
post 13 May 2011, 15:20
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 January 11




[quote=Zyrcon,3 May 2011, 21:19]
Hey!

Iata ce am gasit zilele acestea pe net:


Poate ca parerea acestui individ este subiectiva, "but its an irish guy!".

Poate e irish guy, dar nu pot sa fiu decat de acord cu el ''i's really comffy'', apropos de interiorul Fluence-ului. Am gasit si eu destule rewievs despre Fluence, si cu bune si cu rele, dar pana la urma e masina pe care am ales-o cu totii, caci altfel nu am fii pe acest forum, cu bune si cu rele , cu infatisarea acea ciudata (ori o urasti, ori o placi din prima ) caci orice poti spune , dar nu ca o poti confunda cu alta masina . Stiti ce ma amuza? Controversa megane2 vs Fluence, care e ciudata rau de tot, hei!!! suntem in acceasi tabara... Sau asa ar trebui sa fie.. Si nu stiu de ce , dar am senzatia ca ne vom confrunta cu aceleasi probleme pe care le-a avut si Megane, asa ca la ce bun? Cei care au Megane 2, preveniti-ne despre ce se poate intampla, eventual ce nu ar trebui sa facem in exploatarea masinii, pentru ca sa nu ne ascundem dupa deget, Fluence e un Megane 2 ca mecanica, cu alta caroserie ,diferenta nu e majora. Apropos, stiti ca la 9 luni de la achizitie m-au chemat deja in service pentru verificarea, citez"calculatorului de airbag-uri" ? Sa fi inceput deja ciclul "inginerie frantuzeasca" ? Stima , colegi de forum.


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression-1.6 16V - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th May 2024 - 23:42
Dacia