Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Jante 17 in loc de 16, Omologare si accident.

MariusRZR
post 16 Sep 2012, 14:28
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 716
Joined: 22 May 10




Mi-a atras cineva atentia ca daca nu am jantele omologate si fac accident,e cam vina mea. Sau cel putin am probleme .

Eu am avut de tabla de 16 si am pus 17 aliaj.SilverStone.Care vin de pe alta Laguna,numai ca nivelul meu de echipare,Authentique nu vine cu jante de aliaj.

Trebuie sa ma duc sa le omologhez?


--------------------
Renault Laguna 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 16 Sep 2012, 14:51
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




Uitate ce scrie pe cartea tehnica a masini !
Inainte pe taloanele vechi scria si dimensiunea rotilor. Acume pe taloanele noi nu mai scrie dimensiunea, dar in cartea tehnica sunt trecuta 2 posibilitati:
Ca exemplu la mine in carte scrie ca pot avea : 205/55/r16 sau 225/45/r17 (ceva de genu). Cand am fost la RAR aveam jantele pe 16 (adica 205/55/R16)


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
william
post 16 Sep 2012, 15:57
Post #3


Laguna lover


Group: Members
Posts: 578
Joined: 7 December 08
From: A r a d




Comfirm si eu ce spune colegul postasu am trecute in CIV 195/65/15 si 225/45/17 iar in talon o nota cu alte anvelope ce e trecuta si in CIV cu 205/55/16


--------------------
Renault Laguna 3 Estate 1.5 dci 2012 110cp Enzo wheels
Respectul se castiga nu se impune...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 16 Sep 2012, 18:57
Post #4


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.279
Joined: 22 January 04




Nu conteaza daca sunt de tabla sau aliaj, important e sa respecte dimensiunile din talon.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusRZR
post 16 Sep 2012, 19:58
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 716
Joined: 22 May 10




QUOTE(mars @ 16 Sep 2012, 18:57)
Nu conteaza daca sunt de tabla sau aliaj, important e sa respecte dimensiunile din talon.
*



Da...dar n-am dimensiuni trecute in talon deloc. In carte ma uit maine.Eram curios de omologare,in caz ca nu sunt trecute in carte.


--------------------
Renault Laguna 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 16 Sep 2012, 20:15
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.859
Joined: 4 February 09




Nici eu nu am dimensiunile trecute in carte (225/45/17) ci doar 205/55/16 si 205/60/16.
Pentru Ro aceste domensiuni nu-s omologate insa in vest masina cu aceasta motorizare are si 225/45/17. Habar n-am ce se intimpla in caz de accident insa probabil ca asta e valabil doar in perioada de iarna cind se verifica daca sint cu profil de iarna sau vara. La cite cazane cu anvelope aiurea am vazut (si jante neomologate in mod sigur) ce sa mai zic, tine si de norocu' si de spaga aferenta.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_x
post 16 Sep 2012, 20:54
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 717
Joined: 5 February 08




Va puteti duce la un dealer reno si cu certificatul de inmatriculare va cauta ce dimensiuni se potrivesc pt masina(asta depinde de nivelul de echipare al masini si de motorizare)


--------------------
Renault laguna 2 1.9dci privilege gri perlat 88KW/120 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 16 Sep 2012, 21:29
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.859
Joined: 4 February 09




Si daca se potrivesc ce se intimpla? Atita timp cit nu-s omologate... Adica mi se pare ciudat ca o janta pe 17" sa fie omologata pentru 120cp diesel si sa nu fie omologata pentru 170cp benzina dar sa fie omologata pentru 205cp benzina care se gaseste exclusiv in vest.
Asa se potrivesc si de 18". Nu e vorba de potrivit (si aici ma refer doar la cele de origine Renault) ca se potrivesc cele de la 16" in sus iar pentru masinile cu discuri de frina mai mici la care merg si jante de 15" sint sigur ca merg toate tipurile de jante de la Renault.
Care o fi treaba cu omologarea asta nu pricep iar in cazul meu de ce afara sint omologate iar in Romania nu? Am intrebat si la RAR si la service dar nu au stiut sa-mi spuna.

This post has been edited by audiofilu': 16 Sep 2012, 21:31


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c6t9
post 16 Sep 2012, 21:58
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 13 September 12




Nu s-a deranjat nimeni de la Renault să facă omologarea și la noi pentru acel model.

Dacă nu le ai în carte, te duci la Renault și ceri o hârtie prin care atestă că acele roți de fapt merg și pe mașina ta. Apoi te duci la RAR, plătești o taxă și ți le trec în carte.

Dacă nu îți dau ăia hârtie, parcă trebuie să refaci omologarea pentru mașină și costă destul de mult, nu mai știu cât era.

QUOTE
În cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt menționate în documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operațiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a încercărilor privind performanțele sistemului de frânare și etalonarea vitezometrului, și, dacă Laboratorul de Încercări pentru siguranța rutieră decide, a încercărilor privind stabilitatea vehiculului și zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai dacă rezultatele încercărilor și verificărilor efectuate atestă îndeplinirea condițiilor tehnice aplicabile.
Informații suplimentare se pot obține la tel.: 021 318.17.30


Eu aș avea nevoie de așa ceva la BMW pentru că nu există omologare pe România pentru niște anvelope. Chiar aș fi curios cât mai costă.

Și tot la BMW am avut o problemă mai interesantă. Roțile aveau dimensiunea omologată, din talon, însă reprezentanța BMW a spus că jantele OZ sunt neconforme (chiar dacă lățimea e OK, totul e OK) pentru că nu se putea face nu știu ce prindere să testeze ei ceva. Caută ăștia de la asigurări tot felul de motive, asta e clar.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melcu
post 17 Sep 2012, 08:49
Post #10


Halatu'...cat e halatu' ?


Group: Members
Posts: 1.140
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti / Pottstown, PA,USA




Eu am benzina 3000cmc echipare Privilege (dă Romania) si a venit cu 16". In carte scrie 205/55 R16 si 205/60 R16. Dubios al dracu' pentru ca exact aceeasi masina in tarile cu apa calda vine cu 17".
Nu mi-am batut capul cu trecere la 17" (din cauza pretului per anvelopa) dar nu as zice nu biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Privilege 3.0 V6 CVA - B-33-RTN
Toyota Yaris Sol 1.33 VVT-i - B-202-CSM
Totoya Prius V-Five - HRL-1459

Formatez drivere de cooler...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
william
post 17 Sep 2012, 11:34
Post #11


Laguna lover


Group: Members
Posts: 578
Joined: 7 December 08
From: A r a d




Daca nu le ai trecute in acte si le ai pe masina esti pasibil de amenda, ciudat e faptul ca RAR-ul trece in acte mai multe dimensiuni doar la masinile inmatriculate de afara

This post has been edited by william: 17 Sep 2012, 11:37


--------------------
Renault Laguna 3 Estate 1.5 dci 2012 110cp Enzo wheels
Respectul se castiga nu se impune...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 17 Sep 2012, 11:34
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.859
Joined: 4 February 09




QUOTE(c6t9 @ 16 Sep 2012, 22:58)
Dacă nu le ai în carte, te duci la Renault și ceri o hârtie prin care atestă că acele roți de fapt merg și pe mașina ta. Apoi te duci la RAR, plătești o taxă și ți le trec în carte.
*


Eu asa am facut dar Renault a spus ca nu are in ce baza sa dea acea hirtie... le-am aratat cataloagele din vest (care culmea, au venit traduse si in Ro si erau la promovarea modelelor respective) si multe alte masini noi dar au spus ca nu au cum sa-mi dea vreo hirtie si ca daca vreau solutia e sa merg la RAR si sa omologhez acele jante. Nu ca nu s-ar potrivi ci doar ca masina nu mai frineaza la fel si nu are aceeasi dinamica vezi doamne. Asta foarte pe scurt... A, si taxa era peste 150 euro parca.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c6t9
post 17 Sep 2012, 13:06
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 13 September 12




150€ nu e mult până la urmă comparativ cu utilizarea lor în mod ilegal. Dacă ai accident poate fi o problemă. Dacă ești prins la filtru de către RAR, se dă amendă, se reține talonul și trebuie să te prezinți la RAR cu roți omologate ca să-l recuperezi. Toată distracția asta costă.

S-au nesimțit și ăștia de la reprezentanțeă. La unele mărci acum reprezentanța cere propria taxă ca să-ți dea hârtia (ce-i drept cam jumătate din ce te-ar costa omologarea). Dacă spui că la Renault nici măcar n-au chef să se ocupe de asta, n-am ce zice. Justificarea lor e penibilă. Încearcă eventual la mai multe, dar posibil să fie o politică impusă chiar de producător.

În principiu ar trebui să fac și eu o omologare, dar am tot amânat. Ca și tine știu că anvelopele sunt 100% OK, omologate la nemți. România e mai de lumea a 3-a se pare.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 17 Sep 2012, 13:57
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.859
Joined: 4 February 09




Daca as fi pus alte jante as fi zis dar sint jante Renault care sint ca optiune pentru variantele mai slabe de motorizare si standard pentru cele mai potente. Nu am inteles de ce pentru 120cp sint bune, pentru 170cp nu iar pentru 205cp iar sint bune. E clar ca s-a omis ceva si fiecare arunca pisica la altul pentru ca nu au justificare legala. Poate pentru ca-s tot de Renault nu am avut probleme dar nici eu nu tin sa ies in evidenta cu ceva (tobe, folii, etc).
Daca e vorba ca poate fi o problema e una dar daca sigur e o problema e altceva...


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_x
post 17 Sep 2012, 17:14
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 717
Joined: 5 February 08




QUOTE(c6t9 @ 17 Sep 2012, 13:06)
150€ nu e mult până la urmă comparativ cu utilizarea lor în mod ilegal. Dacă ai accident poate fi o problemă. Dacă ești prins la filtru de către RAR, se dă amendă, se reține talonul și trebuie să te prezinți la RAR cu roți omologate ca să-l recuperezi. Toată distracția asta costă.

S-au nesimțit și ăștia de la reprezentanțeă. La unele mărci acum reprezentanța cere propria taxă ca să-ți dea hârtia (ce-i drept cam jumătate din ce te-ar costa omologarea). Dacă spui că la Renault nici măcar n-au chef să se ocupe de asta, n-am ce zice. Justificarea lor e penibilă. Încearcă eventual la mai multe, dar posibil să fie o politică impusă chiar de producător.

În principiu ar trebui să fac și eu o omologare, dar am tot amânat. Ca și tine știu că anvelopele sunt 100% OK, omologate la nemți. România e mai de lumea a 3-a se pare.
*



Romania nu are drumuri cum au nemtii


--------------------
Renault laguna 2 1.9dci privilege gri perlat 88KW/120 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 17 Sep 2012, 17:35
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.859
Joined: 4 February 09




Nu e vorba de calitatea drumului ci de capacitatea de accelerare si frinare sau de comportamentul dinamic al masinii echipate cu anumite jante+anvelope. Clar ca drumurile sint mai proaste la noi insa eu am punctat mereu altceva si e la mintea cocosului ca e o scapare: pentru 107/120cp diesel sint bune anumite jante dar pentru o versiune putin mai puternica (150-170/180cp) nu mai sunt bune si devin iarasi bune pentru 205cp.
Cind se omologheaza fiti siguri ca astia nu scot masina pe strada direct ci verifica daca nu atinge de elementele de caroserie sau de suspensie (dar pentru asta nu e cazul sa fii inginer deoarece e foarte simplu de verificat) iar daca diametrul rotii (janta cu anvelopa) este acelasi indiferent ca janta are 15-16-17-18" totul se rezuma la impactul asupra elementelor de suspensie si la confortul pasagerilor.
Cum traim in Romania si birocratia e la ea acasa stam si suportam.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_x
post 17 Sep 2012, 18:11
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 717
Joined: 5 February 08




Eu am avut pe spate puse cauciucuri de 245/40/17 + distantiere de 2 CM si nu atingea roata in aripi la denivelari sau cand era incarcata si de 2 ani poate mai bine circul cu distantierele pe spate si nu am probleme cu rulmentii


--------------------
Renault laguna 2 1.9dci privilege gri perlat 88KW/120 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 17 Sep 2012, 19:05
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.859
Joined: 4 February 09




Era vorba de ce se urmareste la omologare nu de ce am putea sa spunem noi ca am facut. Un RAR-ist care nu se ocupa cu asa ceva nu cred ca ar lua de buna ce i-ai spune si pina nu verifica personal (daca o va face) nu va crede.
In cazul 225/45/17 echivalenta e 205/55/16 si singura diferenta e doar talonul anvelopei mai mare cu 1cm in al doilea caz, diametrul rotii finale fiind acelasi.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pop Marcel
post 17 Sep 2012, 20:09
Post #19


Iubitor de Laguna si Talisman


Group: Members
Posts: 448
Joined: 20 April 08




Si eu pe masina fiului meu am avut roti de 205/55R16 cind am aduso eu din germania si tot astea au fost trecute in cartea de identitate eu am vindut masina si noul proprietar a cumparat roti de 225/45R17 nu erau trecute in carte ,am rascumparat masina cu ITP-ul facut, acu doua saptamani m-am dus la RAR si am cerut sa mi le treaca si cele de 225/45R17 a verificat daca se poate si mi l-ea trecut in cartea de identitate,ma costat 111lei mentionez ca am vrut sa fiu in regula la ITP

This post has been edited by Pop Marcel: 17 Sep 2012, 20:11


--------------------
Renault Talisman Initiale Paris 2021 2 l 190 CP
Renault Talisman Initiale Paris 2016 1.6L dci 160 cp
Renault Laguna 3 Initiale Paris 2011 2L dci 150 cp

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 17 Sep 2012, 20:26
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.859
Joined: 4 February 09




Pai una e masina adusa din vest si alta e masina cumparata de noua din Ro... aici se pare ca au uitat sa treaca si acele dimensiuni...
Asta e un caz fericit, asa ar trebui sa se procedeze si asta pare-se tine de gradul de profesionalism al celor carora te adresezi.

This post has been edited by audiofilu': 17 Sep 2012, 20:27


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th September 2024 - 10:57
Dacia