Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scenic III mesaj bord "Engine failure hazard"

TheDumbassOn4Wheels
post 11 Mar 2021, 18:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 11 March 21




Cod OBD2 P0470 senzor presiune gaze evacuare esapament. Am cumparat recent un Renault Scenic III din 2012 cu 1.6 DCI de 130 cp si alaltaieri mi a aparut in bord mesajul pentru risc de avarii motor impreuna cu martorul luminos "STOP". Acestea sunt singurele lumini care apar deocamdata. Am dus masina la un service al unui prieten din zona si in urma inspectiei OBD a iesit codul P0470 de la senzorul de presiune al gazelor de esapament. Masina are 170 de mii de km verificati prin carvertical, adusa din Italia. Initial am crezut ca e nevoie de o regenerare dar dupa mai multe incercari mesajul n a disparut. Care ar fii problema aici? DPF infundat? Daca da sa incerc sa l spal sau sa l schimb? Daca nu sa fie oare senzorul de presiune defect? Urmeaza sa duc masina la o reprezentanta Renault si ma ingrijoram sa nu fie cumva o problema mai grava. Imi cer scuze daca topicul a fost vorbit anterior pe forum. sad.gif unsure.gif
Apropo, stie cineva cum pot afisa km totali parcursi in bord? Deocamdata afiseaza consumul din ultimii 3000 km parcursi de fostul proprietar iar dupa mai multe rasfoiri ale manualului si cautari online tot nu mi am dat seama cu pot realiza treaba asta. huh.gif

This post has been edited by TheDumbassOn4Wheels: 11 Mar 2021, 21:52


--------------------
Renault Grand Scenic III 2012 1.6 DCI/ Dacia 1310i 2004 Nid făr Șpid Ăndărgrund
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rarespusderca@yahoo.com
post 5 Aug 2021, 09:11
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 August 21




Eu am un scenic 3, 1,5 dci, 110 cp, 160.000 km, si mi-a aparut aceeasi eroare. Am adus-o personal din Franta si sunt al 2-lea proprietar. Francezul nu a reparat-o in reteaua Renault. In tara i-am facut distributia, schimbare filtre aer/ulei/motorina. Eroarea mi-a aparut prima data in Aprilie. Cu toate acestea, motorul functiona perfect. Ce am facut eu : 1 -tester: 2 - schimbare ulei ( depasisem 1 an si facusem mai mult de 10.000 km cu el). 3 - stergere eroare. 4 - Regenerare dinamica. Totul a fost ok pana acum 2 saptamani cand eroarea a reaparut. Acum, mi-a dat pe tester eroare circuit joasa presiune la filtrul de particule. schimbat senzorul ( 200 lei) sters eroarea, a mers perfect 3 zile si a reaparut eroarea. In plus, m-am trezit ca motorul " nu mai trage". Testare si eroare DF 569 = Turbocharging Pressure is Too Low. Verificat jocul la turbina ( nu are); verificat clapeta la evacuarea gazelor ( functioneaza perfect) Verificat depuneri calamina ( nu sunt); Schimbat senzor " pilotare turbina" - asa i-a spus mecanicul ( aflat sub rezervorul ala mic pt servo); spalare chimica a filtrului de particule; Sters eroare. Rezultat = masina a mers perfect si la 150km/h o jumatate de ora dupa care iar a "dat in nas" si a aparut "check injection sistem". Injectoare, bujii in parametrii standard. Releu bujii are o " discontinuitate " dar "nu e graba la schimbat - o facem inaintea iernii". Concluzia mecanicului " ba, nu inteleg !!! poate-i turbina da dute la RENAULT pt testare " A sters eroarea si am plecat. ACUM : Mi-am dat seama, dupa ce am plecat, ca la TOATE TESTARILE A FUNCTIONAT AERUL CONDITIONAT, FIIND FOARTE CALD. CAND AM PLECAT ACASA NU FUNCTIONA. Umblu de 2 zile cu masina ( si am facut cam 100 km/zi majoritar in oras ) FARA aer conditionat si masina functioneaza perfect, fara nici o eroare. AM CITIT O POSTARE, dar nu mai stiu daca pe acest forum sau altundeva, in care erau prezentate simptome identice. Vinovatul a fost identificat senzorul de la agentul refrigerent care prezenta un scurt. Acolo scria ca acel senzor este legat la circuitul de injectie si cand face scurt o ia calculatorul razna si da diverse erori. Acum "stau in observatie" fara aer conditionat, sa vad ce se mai intampla. Daca ti-ai rezolvat probleme, as aprecia daca ai prezenta modalitatea.


--------------------
Renault Scenic 3 2014 JZJZ10 - bv18zey
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:08
Dacia